Grecja: wiceminister ustąpiła, bo mąż zalega z podatkami


Grecka wiceminister ds. turystyki Angela Gereku podała się w poniedziałek do dymisji, gdy jedna z gazet ujawniła, że jej mąż, znany piosenkarz, kompozytor i aktor, zalega z podatkami na kilka milionów euro.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych. Przewiduje ona, że zagrożone instytucje finansowe będą mogły uzyskać pomoc państwa. Skarb Państwa będzie mógł udzielić np. bankom, które popadły w tarapaty, gwarancji w formie objęcia ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych. Spada zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami w Polsce. Jak donosi "Puls Biznesu", w 2009 r. wyraźnie spadła powierzchnia gruntów, mieszkań i lokali użytkowych kupowanych w Polsce przez cudzoziemców. Pociągi PKP Intercity regularnie i z premedytacją się spóźniają - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Powołując się na dane PKP PLK podaje, że od początku roku łączny czas opóźnień z powodu kłopotów z taborem przekroczył 5 tysięcy minut.Analitycy KBC Securities w raporcie z 19 listopada podwyższyli wycenę akcji Getin Holding o 11 proc. do 8,9 zł, obniżając jednocześnie rekomendację dla spółki do "trzymaj" z "kupuj" poprzednio. Pomysłowość internetowych oszustów nie zna ograniczeń. Teraz mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od internautów: wykorzystują do tego postać niedoszłego zamachowca Umara Farouka Abdulmutallaba. Dalej to już tylko metoda znana jako "nigeryjski szwindel". Asseco Systems dostarczy i zamontuje kompletną instalację automatyki wentylacji i klimatyzacji systemu BMS (Building Management System) w budynku "Galerii Słonecznej" w Radomiu. Prace zleciła TKT Engineering. Wartość kontraktu to 2,81 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Citigroup podwyższył cenę docelową akcji banku PKO BP do 48,4 zł z 46 zł, a Pekao do 192 zł ze 190 zł.

Narodowy operator pocztowy już w 2013 r. straci monopol. Wcześniej Poczta Polska chce poprawić kondycję. Nowa strategia do 2015 r. przewiduje gigantyczne oszczędności i wzrost przychodów - informuje "Puls Biznesu". Złoty nadal będzie znajdował się w piątek pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych i utrzymującej się awersji do ryzyka,a jego szanse na umocnienie są raczej niewielkie, choć od rana polska waluta zyskuje na wartości, uważają ekonomiści.

Francuskie władze stworzyły własną listę państw uznawanych za tak zwane "raje podatkowe". Fakt posiadania odrębnej listy zatwierdzonej przez ministerstwo finansów umożliwi między innymi nałożenie sankcji na francuskie przedsiębiorstwa, które mają w tych krajach swoje filie. Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie. Rosja jest globalnym graczem, bo ma surowce. Praktycznie cała Europa Zachodnia jest uzależniona od rosyjskiego kurka gazowego - pisze na swoim blogu Jacek Zawadzki, dziennikarz OnetBiznes.- Unijne prawo telekomunikacyjne nie stoi na przeszkodzie wydanemu przez UKE zakazowi obowiązkowego łączenia oferty Neostrada z linią telefoniczną - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. - Enea, która złożyła ofertę wstępną na kupno 50 proc. ZE PAK i kopalni Adamów i Konin, nie miałaby problemu z finansowaniem transakcji. Spółka mogłaby wziąć kredyt, prowadzi wstępne rozmowy na ten temat z bankami - powiedział dziennikarzom Sławomir Jankiewicz, wiceprezes Enei. Dane o PKB za II kwartał i oczekiwania co do inflacji wskazujące, że będzie ona spadać do celu inflacyjnego RPP na poziomie 2,5 proc., a nie poniżej tego poziomu wskazują na potrzebę stabilizacji stóp procentowych - uważa Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Lokaty: Dobra wiadomość dla oszczędzających


Oprocentowanie najlepszych lokat rośnie. Stawkę podbił Meritum Bank, który podniósł stawki dla swoich depozytów prześcigając dotychczasowych liderów.

Debata BCC: Polska jeszcze nie wyszła z kryzysu


Polska jest nadal w środku kryzysu, potrzebna jest reforma finansów publicznych - uważa b.wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Z kolei b. wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka dostrzega symptomy wychodzenia z kryzysu, jednak przestrzega przed rosnącym zadłużeniem publicznym.

PGNiG otworzyło przedstawicielstwo w Egipcie


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło swoje przedstawicielstwo w Egipcie - poinformował wczoraj resort skarbu. Delegacja MSP ma zaprezentować tam również ofertę prywatyzacyjną spółek Skarbu Państwa.

Co kupić na 2010 rok?


Jedna z podstawowych zasad inwestowania mówi, by nie "łapać spadającej brzytwy" i nie kupować akcji, które mocno tanieją. W ostatnich latach strategia ta okazywała się korzystniejsza niż kupowanie akcji liderów zwyżek.

CO2 Price In Northeast US Auction Hits Lowest Level At $2.05/Ton


Allowances to emit greenhouse gases in the Northeast U.S. sold for $2.05 a ton in the latest auction held by a 10-state cap-and-trade program, falling to their lowest level.

Obama: Pomimo bardziej optymistycznych szacunków, problemy z deficytem pozostają


Stabilizacja amerykańskiego sektora finansowego może uwolnić ręce Białego Domu i umożliwić administracji Obamy redukcję prognoz w zakresie deficytu budżetowego na rok 2009. Tym niemniej wciąż rekordowo wysoki poziom deficytu budżetowego z całą pewnością nie pomoże przekonać opinii publicznej do prezydenckiego projektu reformy służby zdrowia.

Zaproszenie do negocjacji ws. kupna Kozielskiej Fabryki Maszyn


Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna ponad 93 proc. udziałów Kozielskiej Fabryki Maszyn "Kofama" w Kędzierzynie-Koźlu - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Oferty można składać do 31 marca w siedzibie MSP.

Nie oglądając się na Doha Indie forsują wolny handel


Rosnąca liczba porozumień o wolnym handlu podpisywanych przez Indie sygnalizuje przywiązanie do bardziej zliberalizowanych rynków, ale otwarte pozostaje pytanie, czy takie umowy ułatwią trzeciej co do wielkości gospodarce Azji podpisanie globalnego paktu handlowego.

TVP: "nierzetelne i komiczne" zarzuty NIK


Telewizja Polska nie zgadza się z zarzutami Naczelnej Izby Kontroli. NIK oskarżył TVP o finansowe nieprawidłowości rzędu 150 mln zł. TVP przyznaje się do kwoty znacznie mniejszej - 343 tys. złotych i określa zarzuty NIK-u jako "bezpodstawne i komiczne".

Zgłoszono już 20,6 tys. szkód powodziowych


Do PZU zgłoszono 20,6 tys. szkód powodziowych - poinformowało PZU w piątkowym komunikacie.

Zaskakująca determinacja polskich firm


Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu".

Premier: Katar wciąż zainteresowany stoczniami


Premier Donald Tusk zapewnił w piątek, że katarski partner jest zainteresowany majątkiem stoczni w Gdyni i Szczecinie; ciągle trwają rozmowy nad możliwością ich zakupu.

Jedyną rzeczą pewną będzie niepewność


Na warszawskiej giełdzie pierwsza część tygodnia była całkiem udana. Mieliśmy dość wyraźną kontynuację tendencji wzrostowej, która w trakcie kilku poprzednich sesji straciła na dynamice i przerodziła się w trend boczny.

Ameryce bezrobotnych przybyło tylko trochę


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 14 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 442 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA w komunikacie. Analitycy są mile zaskoczeni, bo spadek okazał się głębszy, niż oczekiwali.

Cyfrowy Polsat szykuje dalsze inwestycje


Cyfrowy Polsat planuje, że przyszłoroczne inwestycje, z wyłączeniem zakupu dekoderów, wyniosą około 5 proc. przychodów i będą zbliżone do tegorocznych około 60 mln zł - poinformował PAP Dominik Libicki, prezes spółki.

Rady gmin wprowadzają podatek od deszczu


Z roku na rok rośnie liczba gmin, które decydują się na wprowadzenie opłaty za odprowadzanie wody opadowej. Najlepszym tego przykładem jest Poznań, na którego obszarze opłaty takie obowiązują od 1 lipca tego roku.

543 banki odnotowały pogorszenie


Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że pomimo silnego pogorszenia dochodowości sytuacja sektora bankowego w I półroczu pozostawała stabilna, a średniookresowe perspektywy sektora bankowego nie wskazują powodów do obaw.

Indeks WIG20 zakończył wtorek na plusie


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20 po zmiennej sesji zakończył wtorek na plusie.

"Ta strategia to nie pułapka"


Komisja Europejska ogłosiła w środę propozycję nowej strategii UE. Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił, że przyjęta w środę przez KE propozycja nowej unijnej strategii gospodarczej Europa 2020, po wprowadzonych do niej zmianach, odpowiada na interesy wszystkich państw członkowskich, w tym także Polski.

LOT pięknieje w oczach inwestorów?


- Zainteresowanie udziałem w prywatyzacji PLL LOT wyrażają zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. W spółce trwa obecnie restrukturyzacja, która ma usprawnić proces jej sprzedaży.

Bank Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian


Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia.

Struktury: Uwaga na gwarancję


Gwarancja kapitału w produktach strukturyzowanych nie zawsze znaczy, że klient otrzyma całość kapitału, który zainwestował.

Wyniki Grupy Orlen lepsze od oczekiwań


Wyniki finansowe Grupy Orlen nie zawiodły oczekiwań inwestorów. Paliwowy koncern osiągnął w III kw. tego roku 930,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej względem 21,12 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jest to wynik lepszy od konsensusu rynkowego na poziomie 765 mln zł. Skonsolidowane przychody wyniosły w III kw. tego roku 18,65 mld zł wobec 23,06 mld zł rok wcześniej.

Odpłynęło 5 mld USD


Z górnego "c" zaczęły się ostatnie w tym tygodniu notowania na warszawskiej giełdzie. WIG zyskuje w przedpołudniowej części sesji około 1,5 proc. i osiąga poziom wczorajszego maksimum.

PPL spotka się z liniami lotniczymi i biurami podróży


Władze warszawskiego lotniska Okęcie spotkają się we wtorek z przedstawicielami biur podróży oraz liniami lotniczymi, by rozmawiać o planowanym zamknięciu lotniska przez trzy wrześniowe weekendy tego roku - poinformował rzecznik lotniska Kamil Wnuk.