Inwestorzy ponownie się boją


Poniedziałkowa sesja na Wall Street, podczas której amerykańskim indeksom udało się wybronić przed silną przeceną, dała nadzieję posiadaczom akcji na całym świecie. Wczorajsza wyprzedaż w Nowym Jorku (DJIA -1 proc., S&P500 -1,4 proc., Nasdaq Composite -1,6 proc.) tej nadziei ich pozbawiła, ponownie przynosząc strach.

Starostwo powiatowe w Bielsku Podlaskim (Podlaskie) wydało we wtorek pozwolenie na budowę fabryki szwedzkiego koncernu IKEA w gminie Orla. Zatrudnienie znaleźć może dzięki temu ok. 2 tys. osób. Ma to być jedna z największych tego typu inwestycji zagranicznych w Polsce. Koncern deklaruje, że zainwestuje 340 mln euro. PKB w Polsce w 2010 roku wyniesie 3,5 proc., a w 2011 wzrośnie do 4,5 procent - wynika z opublikowanego w środę w Sztokholmie raportu, przygotowanego przez analityków SEB, jednego z największych szwedzkich banków. Z recesji - wynika z raportu - wyjdą m.in. Rosja i Ukraina. Mimo kryzysu polski eksport do Wielkiej Brytanii rozwija się i w 2009 r., w stosunku do 2008 r., wzrósł o ponad 350 mln funtów - powiedział w czwartek PAP Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej. Dodał, że w 2010 r. powinno być podobnie.Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna. Około 70 tysięcy podatników w Podlaskiem otrzyma w ciągu kilku najbliższych dni e-maila od Izby Skarbowej w Białymstoku w ramach akcji "Tym razem chcemy, żebyś do nas nie przychodził - Twój Urząd Skarbowy". Ma ona zachęcić do rozliczania się z podatku dochodowego przez internet. Dzięki dobrym nastrojom na światowych rynkach złoty umacniał się w piątek od rana wobec głównych walut. Analitycy oceniają, że może kontynuować ten trend - o ile inwestorzy dostaną kolejne optymistyczne sygnały z rynków.

W Wielkiej Brytanii znaleziono rozwiązanie problemu skonfiskowanych podróbek znanych marek odzieży i obuwia. Podrabiane artykuły skonfiskowane przez celników trafią do najbardziej potrzebujących.

Telewizja Polska nie zgadza się z zarzutami Naczelnej Izby Kontroli. NIK oskarżył TVP o finansowe nieprawidłowości rzędu 150 mln zł. TVP przyznaje się do kwoty znacznie mniejszej - 343 tys. złotych i określa zarzuty NIK-u jako "bezpodstawne i komiczne". Wiceprezydent Chin Xi Jingping (Si Cin-Ping) zapowiedział w środę w Mińsku, że jego kraj pożyczy Białorusi 1 mld dolarów na korzystnych warunkach. Nie podał szczegółów.

Chińskie konsorcjum China Overseas Engineering Group złożyło najkorzystniejszą ofertę na budowę dwóch spośród pięciu fragmentów autostrady A2 na odcinku Stryków-Konotopa. Od stycznia pracownicy zatrudnieni na pełen etat i otrzymujący najniższe wynagrodzenie za pracę mogą liczyć na podwyżkę - miesięcznie sięgnie ona 41 zł. Od 1 stycznia 2010 r. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy, będą musiały zarabiać co najmniej 1317 zł brutto. O 3,5 proc. wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2009 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2008 r., a w stosunku do listopada 2009 r. nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.Złoty w piątkowe przedpołudnie nieznacznie zyskuje do głównych walut, w reakcji na utrzymujące się dobre nastroje na rynkach finansowych. O godzinie 11:12 kurs USD/PLN testował poziom 2,8783 zł, EUR/PLN 4,1134 zł, a CHF/PLN 2,6888 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 0,2 gr, 0,5 gr i 0,3 gr w stosunku do poziomów z wczorajszego zamknięcia. DM AmerBrokers w raporcie z 3 marca wydał rekomendację 'kupuj" dla Elzabu, wyceniając akcję spółki na 2,85 zł. Cena za dostarczanie energii elektrycznej do słowackich domów spadła w nowym roku o 2,87 proc., za dostarczanie gazu zniżkowała o 5,13 proc. (i osiągnęła poziom z 2005 r.), za ogrzewanie sieciowe o 4 proc. Bez zmian w tym roku pozostaje na Słowacji cena wody pitnej, opłata za ścieki zostanie lekko podwyższona.

Skarb znowu sprzedaje Eneę


Na początku lutego Skarb Państwa sprzeda 16 proc. akcji energetycznej Enei. Takie informacje znalazły się w w ofercie rozesłanej dziś do klientów Credit Suisse - podała agencja Bloomberg.

Watykan: ukarano 48 nielegalnych przewodników turystycznych


48 przewodników turystycznych, działających w rejonie Watykanu bez wymaganych zezwoleń, ukarała w piątek grzywnami włoska policja - podały lokalne media.

Fast food Polska i król hamburger


Jeśli Polacy decydują się na jedzenie poza domem, najczęściej korzystają z pizzerii lub sieci fast foodów - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Spokojne otwarcie tygodnia na GPW


Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie rozpoczęły się od wysokiego otwarcia, co utrudniło zadanie kupującym. Po mieszanej piątkowej sesji na Wall Street można ten tydzień zacząć z umiarem, a wtedy i wzrosty byłyby o wiele zdrowsze. Tymczasem standardowo największa dwudziestka z KGHM na czele wyznacza kierunek całemu rynkowi.

Z naszym biurem podróży zorganizujesz niezapomniane wycieczki szkolne Warszawa. Należy dodać, że organizowane przez nas wycieczki szkolne Warszawa są zawsze objęte pełnym pakietem ubezpieczeniowym. Nasze

wycieczki szkolne Warszawa

to niezapomniane atrakcje i wyprawy dla najmłodszych. Jeśli będziesz dla dzieci ze swojej szkoły chciał zorganizować wycieczki szkolne Warszawa czekają na ciebie specjalne zniżki. Nasze wycieczki szkolne Warszawa możesz zamówić według zaproponowanego programu. Istnieje również możliwość, żeby wycieczki szkolne Warszawa były organizowane według indywidualnego programu zaproponowanego przez szkołę.

Po wyprzedaży euro pojawiła się korekta


Piątkowe dane ze Stanów Zjednoczonych okazały się być znacznie lepsze od prognoz rynkowych, co wywołało po raz kolejny silną falę spadków na głównej parze walutowej. Inwestorzy kupowali dolara z nadzieją, że ostatnie dane skłonią FED do bardziej jastrzębiego tonu w sprawie stóp procentowych. Natomiast dziś w nocy napłynęły nowe informacje dotyczące Dubaju.

Polska coraz bardziej atrakcyjna dla wielkich firm z USA


Kryzys niemal całkowicie wymiótł amerykańskie firmy z Europy. polska jednak znów staje się atrakcyjna dla firm z USA - informuje "Dziennik".

Do Polski trafi jedna piąta puli


Komisja Europejska przyjęła propozycję budżetu UE na rok 2011, zakładając 17-procentowy wzrost wydatków na politykę spójności. Do Polski ma trafić jedna piąta puli, czyli ponad 10,2 mld euro.

Notowania na obniżonym poziomie


Przedświąteczny okres na rynku akcyjnym prawdopodobnie nie będzie sprzyjał w ustanawianiu nowych rekordów cenowych warszawskich indeksów. Bardziej realna jest realizacja zysków z transakcji przez część inwestorów.

Rozporządzenie ws. udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną


Dnia 17 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych    (Dz. U. Nr 183, poz. 1426 dalej „rozporządzenie”).

Ponad 250 tys. chętnych na akcje PZU


Wygląda, że padł rekord liczby chętnych w zapisach na akcje spółek Skarbu Państwa. Ponad 250 tysięcy Polaków pożądało akcji PZU SA - taką liczbę ogłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa. Komunikat głosi też, że nie będzie redukcji zapisów na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych. Prezes GPW już podaje szczegóły debiutu PZU na parkiecie.

Diety przedsiębiorcy "transportowca" są kosztem uzyskania przychodów - Minister Finansów zmienia zdanie


Poniższe wyjaśnienia dotyczą przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2010 r. nr 28, poz. 146), zwanej dalej "ustawą o PDOF".

Goldman Sachs podniósł cenę docelową dla NWR do 174,96 CZK


Goldman Sachs podniósł cenę docelową dla New World Resources do 174,96 CZK.

Co dalej z Grecją?


W środę na Wall Street przez cały dzień indeksy poruszały się poniżej poziomów z poprzedniej sesji i zakończyły spadkami o ok. 0,5 proc. Dzisiaj uwaga inwestorów przeniesie się do Brukseli.

Liczba nowych bezrobotnych w USA wzrosła o 18 tys.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła w USA o 18 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 460 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

USA: dane gospodarcze jeszcze nie wskazują na boom gospodarczy


Pracodawcy znowu zatrudniają! (w końcu w zeszłym miesiącu kraj zanotował największy od trzech lat wzrost ilości miejsc pracy). Na giełdzie hossa! (wzrost o 77 proc. od minimów zanotowanych 13 miesięcy temu). Ameryka znowu rządzi (tak przynajmniej można się dowiedzieć z okładki Newsweeka).

Cena miedzi w Azji przekroczyła 60.000 juanów za tonę


Ceny miedzi w Szanghaju przekroczyły 60.000 juanów za tonę, po wzroście o 1,5 proc. i jest to najwyższy poziom od 26 sierpnia 2008 r.

W najbliższych latach nie powinno być nowych wydatków sztywnych


Obecnie największym wyzwaniem dla państw jest ograniczenie wydatków publicznych, w związku z czym w najbliższych latach nie powinno być nowych wydatków sztywnych - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

BIEC: Bezrobocie nie powinno znacząco rosnąć


Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu spada. Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia, z wyjątkiem bezrobocia sezonowego - wynika raportu instytutu BIEC.

Miedź drożeje, ale tylko w Londynie


Miedź drożeje we wtorek na rynku metali w Londynie. Inwestorzy chcą wykorzystać różnicę cen metalu pomiędzy giełdami londyńska i szanghajską - podają maklerzy.

MSP: najdroższe związki zawodowe są w grupie Tauron


Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł. Najwięcej w grupie Tauron - 9,2 mln zł, poinformował PAP rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Poznań: związkowcy z ZNTK porozumieli się z zarządem nt. zaległych pensji


Związkowcy z ZNTK Poznań S.A. porozumieli się z zarządem firmy w sprawie wypłaty zaległych pensji - powiedziała PAP we wtorek szefowa tamtejszej Solidarności Lidia Dudziak. Tydzień temu pracownicy spółki otrzymali część zaległych wypłat i zawiesili akcję protestacyjną.

Gorsze wyniki spółek powodem spadków kontraktów na indeksy w USA


Gorsze od prognoz wyniki spółek, m.in. MBIA Inc. i Fluor Corp., wpływają na spadek kontraktów na amerykańskie indeksy - podają maklerzy.

Wynagrodzenie w IV wzrosło o 3,2 proc. rdr - GUS


Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3398,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,2 proc., a mdm spadło o 2,7 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Prywatyzacji GPW: Duża promocja na rynkach


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował w czwartek PAP, że prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych towarzyszyć będzie duża promocja na światowych rynkach nie tylko warszawskiego parkietu, ale też i Polski.

"Statystyki bezrobocia mogą nie pokazywać całej prawdy"


Statystyki, szczególnie te z ostatnich miesięcy, nie pokazują prawdziwej liczby bezrobotnych. Część osób, które kilkakrotnie nie przyjęły ofert pracy, jest wykreślana z rejestrów urzędów pracy i odsyłana do ośrodków pomocy społecznej - powiedziała ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową prof. Irena Wóycicka.