Pomoc dla górnictwa potrzebna


Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek popiera starania o przedłużenie obowiązywania unijnej dyrektywy, umożliwiającej pomoc publiczną dla górnictwa. Buzek zaznacza jednak, że w obecnej sytuacji gospodarczej taka pomoc jest "trudniejsza do uzasadnienia".

Senacki kandydat do RPP Jerzy Hausner powiedział, że Polska może przystąpić do strefy ero w 2014 lub 2015, dodając, że do mechanizmu ERM2 w obecnej chwili nie należy przystępować. Belgian finance investor RHJ International raised the stakes in the ongoing bidding war with rival Magna for GM's Opel, a spokesman for RHJ said on Tuesday, confirming a report in a German paper. Unibep zbuduje za 58,9 mln zł aquapark w rosyjskim Orle - podała spółka w komunikacie.Rozliczając się z fiskusem za 2009 rok po raz szósty możemy przekazać jeden procent podatku na cele społeczne. Podatnicy od początku najchętniej wspierają znane, cieszące się zaufaniem organizacje dobroczynne i humanitarne. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że płacone za granicą składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne mogą być odliczone przez podatników rozliczających się w Polsce. Podkreślił jednocześnie, że polskie sądy nie powinny zwlekać ze stosowaniem tej zasady, choć pozwolił na to polski Trybunał Konstytucyjny. Wydając wyrok, sędziowie w Luksemburgu kierowali się zasadą nadrzędności prawa UE nad prawem krajowym. Resort finansów wykorzystał ostatnie osłabienie złotego do zamiany znacznej części walut na złote - poinformował w środę w komunikacie wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Przyczyną rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego ze stanowiska prezesa banku Pekao SA był narastający od kilku miesięcy spór z włoską centralą UniCredit - nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Wydatki na poczęstunek w firmie, lunch lub kolację w restauracji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Środowa sesja utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że tegoroczne Święto Dziękczynienia będą mogli spędzić w zupełnie innych, lepszych nastrojach od tych z minionego roku. Napływ w większości lepszych od oczekiwań danych na arenie makro oraz kolejna fatalna sesja w wykonaniu amerykańskiej waluty przyniosły wsparcie rynkowi akcji, którego główny indeks zyskał blisko 0,5% na wartości.

PBG zakłada, że wszystkie wyniki finansowe będą w 2010 roku lepsze od tych uzyskanych w 2009 roku. Grupa PBG chce aby w ciągu 5-6 lat PBG Dom stał się jednym z największych deweloperów w kraju z przychodami rzędu 1 mld zł - poinformował dziennikarzy Jerzy Wiśniewski, prezes PBG. Od 2011 r. do 2018 r. ceny papierosów będą systematycznie rosnąć. MF planuje dostosowanie naszych stawek do określonych w dyrektywie minimów unijnych. Minimalna stawka na papierosy wzrośnie w tym czasie z obecnych 64 euro do 90 euro za 1000 sztuk. W ubiegłym roku firmy chciały dać pracę prawie 200 tys. cudzoziemcom ze Wschodu. A ta liczba może wzrosnąć, bo zarówno resort pracy jak eksperci są zwolennikami dalszego otwierania rynku pracy dla osób spoza UE - - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".Tygodnik "Wprost" zmienił właściciela. Mówiło się, że ma trafić w ręce właściciela "Przekroju", ale ostatecznie został kupiony przez wydawcę m.in. "Machiny" i "Filmu" - Platformę Mediową Point Group. Ostatni tydzień na rynku może budzić mieszane odczucia. Indeksy światowe oraz ceny surowców kontynuowały ruchy wzrostowe po przecenie z przełomu stycznia i lutego, lecz nie wpłynęło to znacząco na nasz parkiet. Choć indeksy w Warszawie również odnotowały wzrost, jego styl był słaby i mało przekonywujący. Warszawskie City coraz mniej widoczne na mapie światowej finansjery. W rankingu centrów finansowych spadliśmy o 10 pozycji. Winę ponoszą: złe prawo, słabe urzędy, kiepska infrastruktura i polityczne walki - pisze "Puls Biznesu".

Wielkie mundialowe emocje za wielkie pieniądze


FIFA broni swojej decyzji o organizacji mistrzostw świata w RPA i płaci hojniej niż zwykle. Po rozliczeniu kosztów i wpływów z tegorocznego mundialu na jej kontach zostanie ok. 800 mln euro. Rachunek był prosty. Wpływy ze sprzedaży praw do transmisji i gadżetów z logo imprezy to ok. 2,3 mld euro. Na dofinansowanie imprezy trzeba przeznaczyć ok. 1,5 mld euro. Reszta to zysk. Od miesięcy mnożą się jednak wątpliwości, czy to się uda.

Bank przekaże USA dane 4,5 tys. klientów


Amerykańska prokuratura zajęła się przypadkami ponad 150 osób, które miały konta w szwajcarskim banku UBS. Postawiono im zarzut ukrywania dochodów i unikania płacenia podatków. Amerykanie dane o podatnikach otrzymali od samego banku. W wyniku ostatecznego porozumienia UBS przekaże USA dane kolejnych 4,450 klientów

Polska energetyka szuka swego Homera Simpsona


Polska energetyka atomowa szuka swego Homera Simpsona - pisze "Gazeta Wyborcza". Dziennik donosi, że w przyszłym roku rząd zacznie kampanię mającą nas przekonać do elektrowni jądrowych.

Rosja bierze Polskę w kleszcze


Francja i Rosja podpisały 25 umów o współpracy gospodarczej. Jedna powinna zaniepokoić polskie władze - o wejściu francuskiej spółki energetycznej EdF do gazowego projektu South Stream (Południowy Potok) firmowanego przez Gazprom i włoską firmę Eni.

Elektrotim planuje na 2010 rok


Elektrotim spodziewa się rozpocząć 2010 rok z najwyższym historycznie portfelem zamówień, jednak spółce może być trudno w przyszłym roku utrzymać obecne marże.

Szefowie spółek węglowych bez "barbórki" i "czternastki"


Członkowie zarządów spółek węglowych zostali pozbawieni przysługujących w górnictwie dodatkowych świadczeń: czternastej pensji, nagrody barbórkowej (w wysokości jednej pensji), nagród jubileuszowych i deputatu węglowego - wynika z informacji spółek.

Zmiana pracy wychodzi na zdrowie


Zmiana pracy dawno przestała być powodem do wstydu. Aż 47 proc. respondentów deklaruje, że w trakcie kariery zawodowej zmieniało pracę od dwóch do pięciu razy - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Gazprom obniża prognozy eksportu gazu do Europy


Rosyjski koncern Gazprom ogłosił we wtorek, że wyeksportuje do Europy w tym roku mniej gazu niż wcześniej planował. Będzie to około 145 mld metrów sześciennych gazu - o 3 mld więcej niż w 2009 roku, ale znacznie mniej od planowanych wcześniej 160 mld.

Do końca 2011 DGA chce mieć 15 spółek w portfelu


DGA analizuje kolejne inwestycje i w czerwcu do portfela spółki mogą trafić 3-4 kolejne podmioty. Do końca 2011 roku DGA chce mieć w portfelu 15 spółek - poinformował na konferencji Andrzej Głowacki, prezes spółki.

Polska stanie się eksporterem gazu?


Już za dwa lata Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zacząć eksportować gaz ziemny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Spółka miałaby skorzystać z premii dzięki upustom na gaz sprowadzany z Rosji i sprzedaży własnego, bardzo taniego surowca za granicę.

DM IDM SA podwyższył rekomendację dla Tety


Analitycy DM IDM SA w raporcie z 9 października podwyższyli rekomendację Tety do "kupuj" z "trzymaj", podwyższając wycenę akcji spółki do 13,2 zł z 10,6 zł.

To się nazywa debiut! 900 proc. w górę


Kurs akcji Serenity, spółki prowadzącej domy opieki, wzrósł w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 900 proc.!

"Mostostal nie złoży broni"


Decyzja Wrocławia o wypowiedzeniu kontraktu firmie Mostostal Warszawa spodobała się premierowi Donaldowi Tuskowi. - Jeśli wykonawca postępuje niezgodnie z umową, są opóźnienia, to wykonawcy powinni być z roboty wyrzucani. To (...) bardzo dobra decyzja - ocenił premier na konferencji prasowej. Zdaniem analityków, Mostostal nie złoży jednak broni w walce o stadion. Zdaniem Michała Sztablera z PKO BP, sprawa skończy się w sądzie.

Duże wzrosty na Wall Street


Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami, a amerykańscy inwestorzy, po kilku nerwowych dniach i obawach o sytuację finansową krajów strefy euro, powrócili na własne podwórko i znowu z uwagą przyglądają się informacjom o poprawiającym się stanie rodzimej gospodarki.

Minione 2 lata raczej niekorzystne dla finansów osobistych


Oszczędności pomniejszone o inflację i ewentualne straty na giełdzie, niższe realne dochody, większe raty nowych kredytów; z drugiej strony niższe raty już spłacanego zadłużenia i wysokie dochody z bezpiecznych lokat , do tego niższe ceny nieruchomości -  taki jest bilans ostatnich dwóch lat w naszych finansach osobistych.

Powracające długi szpitali


Rzeczpospolita" pisze, że szpitale nie spłacają swoich długów. Według gazety, ich sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Chimeryczne nastroje inwestorów


Dzisiejsza sesja pokazuje, jak zmienne potrafią być nastroje giełdowych inwestorów. Piątkowy szał okazał się krótkotrwałym i niezbyt znaczącym epizodem.

Kandydaci do RPP oko w oko z posłami


Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przesłuchuje kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej. W piątek Sejm będzie głosował nad częścią składu nowej Rady. Posłowie wybiorą dwie osoby spośród czterech zgłoszonych kandydatów.

DI BRE wydał rekomendację ‘redukuj’ dla Kopex, wycena 21,66 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE wydali rekomendację "redukuj" dla spółki Kopex i wyznaczyli cenę docelową na poziomie do 21,66 zł, wynika z raportu z 4 lutego odtajnionego w środę.

Apple uległo chińskiej cenzurze


Globalna wioska pochłania wszystkie państwa - oprócz Chin. Państwo Środka coraz skuteczniej cenzuruje swoim obywatelom to, co jest dostępne całemu światu. Naciskom Pekinu ulegają nawet najbardziej znane firmy świata. Tym razem poddało się Apple - wycofało pięć aplikacji na iPhona związanych z Dalajlamą.

Raport tygodniowy Gold Finance


Tydzień na warszawskiej giełdzie kończy się niewielkim wzrostem głównych indeksów. WIG20 zyskał 0,7 proc. a WIG zwiększył swoją wartość o 0,15 proc. Wskaźnik średnich spółek stracił 0,7 proc. zaś sWIG80 zniżkował o 0,5%.

Lodówka? Nie, domowa elektrownia


Czy to początek ery ekologicznych elektrowni domowych? Zdaniem inżynierów amerykańskiej firmy Bloom Energy tak. Oficjalną prezentację "Bloomboxa" zaplanowano na środę. Twórcy zapowiadają, że zrewolucjonizuje rynek energetyczny.

Możliwość zaliczenia w koszty niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcym środku trwałym - rozbieżności w orzecznictwie i interpretacjach organów podatkowych


Przedsiębiorcy często wykorzystują w prowadzeniu działalności gospodarczej składniki nienależące do ich majątku. Są to głównie lokale i budynki, ale również różnego rodzaju maszyny, środki transportu czy też narzędzia.

Prezes na cztery miesiące


Po czterech miesiącach prezesury, ze stanowiska szefa Axel Springer Polska, odchodzi Marek Sowa. - Zdecydowałem się kontynuować karierę poza organizacją - napisał w komunikacie do pracowników wydawnictwa. Na jego miejsce tymczasowo został powołany Andreas Tilk.

Nie będą wyrzucać ze strefy euro


Spójność i koordynacja polityk makroekonomicznych, surowsze sankcje za łamanie dyscypliny i antykryzysowy mechanizm wsparcia krajów strefy euro w potrzebie - taka jest wizja przyszłego zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, ujawniona w środę przez KE.