Skype na sprzedaż


Internetowy gigant eBay zapowiedział, że sprzeda firmę Skype, świadczącą usługi w zakresie telefonii internetowej. Nabywcą ma być grupa międzynarodowych inwestorów.

Sejm znowelizował ustawę o Narodowym Banku Polskim, zmieniając przepisy na wypadek śmierci prezesa banku centralnego. Tymczasem pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski jest gotów szybko przeprowadzić wybór nowego prezesa NBP. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych zdecydował o zawieszeniu obrotu akcjami PC Guard od 26 października do 10 listopada tego roku - poinformowała GPW w komunikacie. W środę kurs złotego w stosunku do euro i dolara spadał. Według analityków jest m.in. efekt realizacji zysków po ostatnim umocnieniu polskiej waluty.- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści. Polsce uda się zmniejszyć deficyt sektora rządowego i samorządowego do unijnego limitu max. 3% PKB w 2012 roku z ok. 7,2% szacowanych przez polski rząd na 2009 rok, choć będzie to wymagało zintensyfikowania wysiłków w polityce fiskalnej w 2011 i 2012 r., oceniła Komisja Europejska w środowym raporcie. Od początku dzisiejszej sesji notowania EUR/PLN pozostają stabilne w pobliżu poziomu 3,8700. Kolejne sesje mogą przynieść kontynuację konsolidacji w przedziale 3,8500 ? 3,9000.

Grecja musi wprowadzić dodatkowe środki budżetowe, żeby obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku, do czego zobowiązali ją unijni partnerzy na ostatnim szczycie w lutym - ogłosiła Komisja Europejska.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w marcu 2010 roku 339.236 sztuk i było o 14,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Trybunał Konstytucyjny odrzucił w całości wniosek grupy posłów Lewicy w sprawie emerytur pomostowych. Posłowie zakwestionowali szczegółowe zasady przyznawania pomostówek, według których prawo do nich przysługuje tylko tym, którzy zaczęli pracę przed 1999 rokiem.

Trzeci kwartał był w Japonii najlepszy od ponad dwóch lat. W drugiej gospodarce świata zanotowano wzrost gospodarczy wyższy od oczekiwań - obawy o powrót recesji są płonne bowiem duży jest popyt konsumencki (wzrósł o 0,7 proc.). Niemiecka spółka Max Boegl rozmawia z Budimeksem o dokończeniu budowy wrocławskiego stadionu na mistrzostwa Euro 2012. Rozmowy są na wczesnym etapie, a decyzję o ewentualnym przystąpieniu do współpracy Budimex podejmie po przeprowadzeniu analiz. Tymczasem Max Boegl negocjuje z władzami Wrocławia warunki dokończenia inwestycji. Umowa mogłaby zostać podpisana w przyszłym tygodniu. Jan Kulczyk, wraz z libijską spółką Tamoil, chce kupić udziały w spółce paliwowej Lotos Group, która ma zostać częściowo sprywatyzowana w 2010 r. Według wtorkowego "Financial Times", Kulczyk myśli także o inwestycjach w sektorze energii na Ukrainie i Białorusi.Od początku tego roku do końca lipca sprowadzono do Polski ponad 388 tysięcy używanych samochodów osobowych. To o 41,9 proc. mniej niż przed rokiem - poinformował instytut Samar monitorujący rynek, opierając się na danych Ministerstwa Finansów. Strata netto Banku BPH w drugim kwartale 2009 roku wyniosła 52,2 mln zł wobec 28 mln zł zysku netto rok wcześniej - poinformował bank w piątkowym komunikacie. W I kwartale 2009 roku strata netto wyniosła 33,8 mln zł. Długa zima daje się we znaki nie tylko drogowcom. Spowodowała między innymi spowolnienie rozwoju sektora budowlano-montażowego.

Świat ucierpi przez drogą ropę!


Ceny ropy naftowej są kluczowe w procesie ożywienia gospodarki światowej a ich wzrost powyżej 80 dolarów za baryłkę byłby szkodliwy - powiedział w poniedziałek Bob Doll, główny analityk inwestycyjny funduszu BlackRock.

Kolporter zakończył restrukturyzację polegającą na podziale na trzy spółki


Dystrybutor prasy Kolporter zakończył restrukturyzację polegającą na podziale na trzy spółki. Obecnie dystrybucja prasy, przesyłki kurierskie i sklep internetowy działają już w ramach odrębnych spółek - poinformował Kolporter w komunikacie prasowym.

UKNF: do końca roku rozliczenie ok. 40 proc. transakcji walutowych


Do końca roku nastąpi rozliczenie około 40 proc. otwartych transakcji walutowych, w które zaangażowani są polscy przedsiębiorcy - poinformował w poniedziałek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Dodał, że firmy bardziej świadomie podchodzą do transakcji walutowych, a banki dostosowują produkty do potrzeb klientów.

Budimex ma ponad 1 mld gotówki


Wyniki Budimeksu w czwartym kwartale 2009 roku pod względem zysku EBIT i netto będą zbliżone do wyników z drugiego kwartału zeszłego roku. W kolejnych latach Budimex chce mieć marżę EBIT w przedziale 5-6 proc. - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes spółki Dariusz Blocher.

Negatywnie nastawieni do euro


Aukcja hiszpańskich obligacji umocniła euro i pozwoliła podtrzymać pozytywny sentyment na globalnych rynkach, chociaż słabsze dane z USA ograniczyły możliwość większego wzrostu giełd.

Quarter of people say capitalism fatally flawed


Nearly a quarter of people across 27 countries worldwide believe free market capitalism is fatally flawed, according to a poll published on Monday to mark 20 years since the fall of the Berlin Wall.

Rekordowe bezrobocie w Unii


Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,1 proc.

Pracownik pod lupą


Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnych technologii problem kontrolowania pracownika w miejscu pracy nabiera większego znaczenia. Jak każdemu człowiekowi, także pracownikowi przysługuje prawo do ochrony prywatnej sfery życia. W pracy jest ona jednak ograniczona.

Funt stracił względem euro


W trakcie wczorajszych notowań funt stracił względem euro po ogłoszeniu wsparcia dla Grecji.

Chavez: Rosja pomoże Wenezueli podbić kosmos


Rosyjski premier, Władimir Putin, który przebywa z wizytą w Caracas, obiecał Wenezueli pomoc w rozwoju programu lotów kosmicznych - poinformował w piątek wenezuelski prezydent Hugo Chavez podczas konferencji prasowej. Rosja i Wenezuela podpiszą też umowę o wspólnej eksploatacji złóż naftowych w dorzeczu Orinoko.

PKP SA zarobiły 125 mln zł na nieruchomościach


541 przetargów na nieruchomości o wartości około 529 mln zł ogłosiła przez jedenaście miesięcy 2009 r. spółka PKP SA - poinformował w środę rzecznik firmy Michał Wrzosek. Przychody ze sprzedaży nieruchomości sięgnęły w zeszłym roku 125 mln zł.

Koniec kredytów na dowód


Łatwiej będzie wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż zadłużonemu dostać kredyt - wieści "Puls Biznesu".

Kiedy podrożeją samochody?


Z powodu normy emisji spalin Euro 5, która ma być powszechna od nowego roku, ceny samochodów u dilerów będą rosnąć i to nawet o 10 proc. - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Cena emisyjna akcji serii L Banku Millennium ustalona na 2,9 zł


Cena emisyjna akcji serii L Banku Millennium została ustalona na 2,9 zł. Bank zaoferuje 363.935.33 akcji - poinformował Bank Millennium w środowym komuniakcie.

ECB Trichet: European Economic Growth To Remain Modest In 2010


Although Europe is exiting the economic crisis, its growth will only be modest this year, the head of the European Central Banks said Saturday

Szwecja dofinansuje ukraińskie elektrownie


Rząd Szwecji przekaże fundusze na modernizację ukraińskiej energetyki. Pomocy udzieli w ramach partnerstwa UE na rzecz efektywności energetycznej i ochrony środowiska w Europie Wschodniej - poinformowała w czwartek Gunilla Carlsson, minister ds. współpracy na rzecz rozwoju międzynarodowego. W programie tym uczestniczy również Polska.

NWZA TU Europa zdecydowało o emisji


Środowe NWZA TU Europa zdecydowało o emisji do 1.575.000 akcji serii H bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

Brak chętnych na domy w luksusowych przedmieściach Nowego Jorku


Bryan Roddy mówi, że w kwietniu 2007 roku wydawało się to mądrą inwestycją, kiedy wraz ze wspólnikami kupił za 1,2 milion dolarów dom w Greenwich w stanie Connecticut; dodali dwie sypialnie i dwie łazienki i wystawili na sprzedaż za 2,9 miliony dolarów, by skusić kupujących z Manhattanu.

Drożeje olej napędowy z PKN Orlen


PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny oleju napędowego o 11 zł na tysiąc litrów. Hurtowe ceny benzyny nie zmieniają się - poinformował płocki koncern.

Eksport gazu do Europy spadł o 24 proc.


W pierwszej połowie 2009 roku eksport rosyjskiego gazu do Europy wyniósł 76,2 mld metrów sześciennych i był o 24 proc. niższy niż w porównywalnym okresie 2008 roku - poinformował zastępca dyrektora generalnego Gazprom Eksportu Siergiej Czełpanow, cytowany we wtorek przez dziennik "Wiedomosti".

Korekta VAT od inwestycji wieloletnich


Poniższe wyjaśnienia dotyczą przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2009 r. nr 215, poz. 1666), zwanej dalej "ustawą o VAT".

Chiny dominują w agencyjnych nagłówkach


Zgodnie z oczekiwaniami dzisiejsza sesja na rynku walut upłynęła głównie pod znakiem stabilizacji. Obserwowane rano osłabienie złotego będące wynikiem wzrostu niepewności na rynku akcji zostało w ciągu kolejnych godzin powstrzymane i po południu euro było warte 4,0740 zł, a dolar 2,8060 zł.

Gra pod korektę


Pierwsza sesja miesiąca na rynku eurodolara minęła w pesymistycznym nastroju. Cała zwyżka, jaka została wypracowana w ostatnich dwóch dniach minionego tygodnia została "skasowana". Realizacja zleceń obronnych spotęgowała spadek kursu pary walutowej.

Sól na wagę złota


Magazyny wielu firm sprzedających sól drogową są już prawie puste - informuje "Rzeczpospolita". U bram największego producenta soli w Polsce Kopalni Kłodawa ciężarówki czekają dobę, a drugi producent - KGHM - przyjmuje zapisy na odbiór.

Kontrakty na europejskie indeksy rosną


Kontrakty na indeksy europejskie i amerykańskie rosły rano, tak jak i akcje w Azji, po tym jak francuski prezydent Nicolas Sarkozy powiedział, że strefa euro jest gotowa do udzielenia pomocy Grecji, jeśli rząd będzie walczył o sfinansowanie deficytu budżetowego.