Możejki Nafta zmieniła nazwę na Orlen Lietuva


Od 1 września rafineria Możejki Nafta, którą zarządza PKN Orlen nosi nazwę Orlen Lietuva - poinformowała w środę służba prasowa rafinerii.

Po kilku latach względnego spokoju lawinowo wzrosła liczba napadów na banki, ich oddziały i agencje. Ubiegły rok był rekordowy. Napastnicy działający zwykle w pojedynkę aż 121 razy terroryzowali personel i kradli pieniądze - zauważa "Rzeczpospolita", powołując się na raport Instytut Bezpieczeństwa Gospodarczego. Bogdanka liczy, że w roku 2010 uda się poprawić wyniki finansowe, ale wzrost nie będzie duży. Spółka zapowiada też, że zarząd nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy z zysku za rok 2009 - poinformowął we wtorek dziennikarzy prezes Bogdanki Mirosław Taras. Ministerstwo Skarbu Państwa w przyszłym tygodniu zdecyduje czy proces prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej będzie prowadzony dalej, czy też ta prywatyzacja zostanie zaniechana - zapowiada wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Grupa to firma Ciech oraz zakłady azotowe w Tarnowie i Kędzierzynie.U.S. stocks turned negative for the year on Friday, led lower by technology shares after Google Inc's revenue and chipmaker Advanced Micro Devices Inc's sales outlook disappointed investors. Wniosek o komunalizacje Międzynarodowych Targów Poznańskich S.A. (MTP) złożył w środę w Ministerstwie Skarbu Państwa prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Przez większość piątkowej sesji na europejskich giełdach rządziła podaż, ale początek za oceanem znacznie odmienił nastroje i w efekcie część wskaźników odrobiła straty. Główne rynki otworzyły się bez większych zmian, ale szybko zaczęły słabnąć.

Firmy, które lekceważą żywioły, zapłacą więcej za polisy - pisze "Gazeta Prawna". Jesienią, po raz pierwszy od kilku lat, mogą wzrosnąć koszty reasekuracji - wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego.

Niemiecka gospodarka zanotuje dodatni PKB w IV kwartale 2009 r. - poinformowały źródła rządowe. Prawnicy twierdzą, że zasady działania Krajowego Rejestru Sądowego naruszają konstytucyjne prawo do sądu - pisze "Puls Biznesu". Jak zauważają juryści - Rejestr podejmuje decyzje niejawnie, nie uzasadnia ich, a od jego werdyktu nie można się odwołać.

Singapore's first casino, a key part of a drive to boost tourism revenue and please wealthy visitors, opened its doors on Sunday, Lunar New Year -- the most auspicious day of the Chinese calender. Fed nie zaskoczył rynku i utrzymał treść poprzedniego komunikatu z niewielkimi zmianami. Pierwsza część komunikatu opisująca sytuację gospodarczą jest nieco bardziej optymistyczna, ale nie jest to zmiana zasadnicza. Bać-Pol odstąpił od listu intencyjnego, w sprawie utworzenia grupy kapitałowej, zawartego z Rabat Pomorze, spółką zależną Bomi - poinformowała Bomi w komunikacie.Prezes Grupy PKP Andrzej Wach jest przekonany, że prędzej czy później na pewno dojdzie do porozumienia między zarządami spółek Grupy i samorządowego PKP Przewozy Regionalne w sprawie jej zadłużenia. Na razie żadna ze stron nie przedstawiła planu ich spłaty - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami. Bank Handlowy chce od klientów, którzy za jego pośrednictwem kupili obligacje upadłego banku Lehman Brothers, odkupić te obligacje oferując im 60 proc. początkowej wartości inwestycji w danej walucie - poinformował bank w komunikacie. Nastrój nerwowego oczekiwania panuje wśród załogi fabryki Fiata w Pomigliano d'Arco przed wtorkowym referendum na temat warunków porozumienia z koncernem w sprawie planów przeniesienia tam z Polski produkcji nowej pandy.

Wierzyciele Belvedere odrzucili plan restrukturyzacji spółki


Główni wierzyciele Belvedere odrzucili plan restrukturyzacji przedstawiony wcześniej przez spółkę - poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na komunikat prasowy grupy obligatariuszy.

Wzrost dzięki Grecji i danym z USA


WIG20 wzrósł po raz czwarty z rzędu, po tym jak władze Grecji przedstawiły nowy program cięć wydatków, a dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się lepsze od oczekiwań. Wciąż jednak obroty pozostają niskie.

Banki centralne w centrum uwagi


Podczas dzisiejszej sesji obserwować można było zwyżkę notowań eurodolara w okolice poziomu 1,4900. Dopiero ok. godziny 16.00 wzrosty wyhamowały, a kurs tej pary walutowej spadł w okolice 1,4860. W ostatnich dniach na rynek napłynęło kilka pozytywnych danych makroekonomicznych, co wsparło nastroje wśród inwestorów i zachęciło ich do bardziej ryzykownych inwestycji.

Zakończył się spór zbiorowy w kopalniach PGE Bełchatów i Turów


Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna zawarł 9 czerwca br. porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w kopalniach PGE KWB Bełchatów SA i PGE KWB Turów SA. Zaakceptowany został, przedstawiony przez Zarząd PGE, program konsolidacji Grupy. Tym samym zakończony został spór zbiorowy trwający w kopalniach - poinformowało PGE w komunikacie prasowym.

Enterprise Investors zainwestuje 200 mln zł w sieć supermarketów


Polish Enterprise Fund VI zarządzany przez Enterprise Investors za 200 mln zł obejmie 49 proc. udziałów w Dino Polska, sieci supermarketów działającej w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku - poinformowali na środowej konferencji przedstawiciele Enterprise Investors i Dino Polska.

Komisja ds. ścigania wysokich cen zaczęła działalność


Produkty rolno - spożywcze mogą stanieć jeszcze w tym roku. Dziś rozpoczęła działalność komisja badająca czy ceny tych artykułów nie są zbyt wysokie. Minister rolnictwa Marek Sawicki oczekuje, że w ciągu sześciu miesięcy będą gotowe propozycje prawne, które uporządkują rynek.

Euro-wyprzedaż, czy też euro-zwrot?


Poziom 1,2330 na parze EUR/USD, który był silnym wsparciem wyznaczanym na podstawie minimum z października 2008 r. został dzisiaj rano definitywnie złamany. To wynik wciąż pogarszających się "morale" inwestorów.

Wtórne skutki kryzysu dadzą o sobie znać w regionie


Zdaniem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), mimo wzrostu PKB przedsiębiorstwa w regionie jego działania nadal wymagają dodatkowego wsparcia, jeśli mają się uporać z wtórnymi skutkami ubiegłorocznego, globalnego kryzysu finansowego, najgłębszego od upadku komunizmu.

Możliwy dalszy ciąg korekty


Główna para walutowa przejawia coraz większe tendencje do dalszych spadków.

PO o wyborze Belki: to dobra decyzja; PiS krytykuje Komorowskiego


Zdaniem wiceszefa klubu PO Sławomira Nowaka, powołanie przez Sejm Marka Belki na prezesa NBP to bardzo dobra decyzja. Rzecznik PiS Adam Bielan skrytykował marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego za to, że tak szybko doprowadził do wyboru nowego szefa NBP.

Strajk w BA: sprzeczne informacje dyrekcji i związków


Po pierwszym dniu strajku w brytyjskich linii lotniczych, dyrekcja twierdzi, że wielu pracowników zbojkotowało przestój, co pozwoliło utrzymać więcej lotów niż przewidywano. Związek zawodowy Unite, który zrzesza strajkujące załogi pokładowe, twierdzi, że to nieprawda.

Skrzypek: Wzrost PKB może wynieść ok. 3,0% lub nawet więcej w 2010 r.


Prognoza 3-proc. wzrostu gospodarczego Polski, opublikowana przez Bank Światowy, jest pozytywna, ale w ocenie NBP może być lepiej, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomira Skrzypka.

Wielka Brytania tnie wydatki, podnosi VAT i podatki dla banków


Brytyjski minister finansów, George Osborne, przedstawił we wtorek najbardziej restrykcyjny budżet od dziesięcioleci. Ściął wydatki, podniósł podatki i nałożył daninę na banki, by w ciągu pięciu lat obniżyć rekordowy deficyt budżetowy prawie do zera.

G20: globalna gospodarka będzie nadal wspomagana


Ministrowie finansów G20 uznali na spotkaniu w Londynie, że antyrecesyjne działania, stymulujące globalną gospodarkę, powinny być utrzymane do czasu, aż ożywienie się utrwali. W sobotę uzgodnili też propozycje "utemperowania" płac i premii w bankowości.

Prezes Petrolinvest nie będzie się ubiegał o wybór na kolejną kadencję


Prezes spółki Petrolinvest Paweł Gricuk nie będzie się ubiegał o wybór na kolejną kadencję, poinformowała spółka w komunikacie, potwierdzając tym samym wcześniejsze informacje prasowe.

Goldman Sachs podwyższył cenę docelową dla CEZ-u do 1.250 koron


Goldman Sachs we wtorkowym raporcie podwyższył cenę docelową dla CEZ-u do 1.250 koron z 1.200 koron i podtrzymał rekomendację "kupuj" - podała agencja Bloomerg.

Rozpoczął się remont gazociągu jamalskiego


We wtorek rozpoczęła się planowana konserwacja i naprawa gazociągu jamalskiego - poinformował w przesłanym PAP komunikacie Gazprom. Rzecznika prasowa spółki polskiego operatora Gaz-System Małgorzata Polkowska zapewniła, że nie będzie to miało wpływu na dostawy gazu do Polski.

Złoty słabszy, na długu spokój


Złoty w pierwszy dzień tygodnia osłabił się, ale dilerzy sądzą, że powinien ustabilizować notowania na poziomach 3,9/3,95 zł/euro. Na rynku długu konsolidacja przed spodziewanym wzrostem cen.

Bogdanka pod względem rentowności nie ma sobie równych wśród kopalni węgla


Lubelski Węgiel Bogdanka potwierdził, że pod względem rentowności nie ma sobie równych wśród kopalni węgla energetycznego w Polsce. Ogłoszone dziś wyniki za ubiegły rok znacznie przekroczyły prognozy. Dla zysku netto który wyniósł 190 milionów złotych było to 7 procent więcej niż zakładano. Dla zysku operacyjnego który zbliżył się do 227 milionów - to dwa procent więcej niż prognoza. Wszystkie wskaźniki są lepsze niż w 2008 roku.

Kto może składać kwartalne deklaracje VAT?


Najczęściej podatnicy wybierają miesięczny sposób rozliczania VAT. Jednak obecnie wszyscy podatnicy mogą wybrać możliwość rozliczania tego podatku raz na kwartał. Ustawodawca w przypadku podatników niebędących małymi podatnikami dodatkowo nałożył na nich pewne obowiązki.

Grecja się poddaje?


Wczoraj po południu na rynek napłynęła informacja, jaką grecki minister finansów rozesłał do mediów. Jest to prośba skierowana do Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o rozpoczęcie rozmów przygotowawczych, przed skierowaniem oficjalnej prośby o uruchomienie finansowego mechanizmu pomocowego.

Pracodawcy zwalniają, ale rzadko pomagają


W trakcie redukcji zatrudnienia firmy ograniczają się do wręczenia wypowiedzeń, rzadko obejmując zwalnianych pracowników programem ochronnym. Jeśli już decydują się na outplacement, to głównie z troski o własny wizerunek - twierdzą użytkownicy serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl.

A.Milińska i A.Moroz zrezygnowali z funkcji wiceprezesów LPP


Alicja Milińska oraz Aleksander Moroz zrezygnowali z pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu spółki odzieżowej LPP, poinformowała spółka w komunikacie.

Kto uratuje Grecję? Niemcy - nie. Może Polska?


Kłopoty finansowe Grecji dzielą Europę. Wprawdzie Unia Europejska zadeklarowała wsparcie Helladzie, ale Europejczycy... wcale nie mają zamiaru jej pomagać. Niemcy odrzuciły koncepcję utworzenia specjalnego funduszu, mającego ratować kraje strefy euro, jeśli popadną w tarapaty budżetowe, a obywatele największego państwa w Europie orzekli, że można by wyrzucić Grecję ze strefy euro. Na ratunek rusza zaś Polska.

Sławiński: Kurs złotego powinien aprecjonować


Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Sławiński uważa, że kurs złotego powinien aprecjonować, a obecnie nie ma powodów, aby złoty podlegał znacznym wahaniom.