Malajska choroba Bumaru


Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy: gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - twierdzi "Gazeta Wyborcza".

Zysk netto Grupy Lotos przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w IV kwartale 2009 roku 223,6 mln zł i był dużo wyższy od konsensusu na poziomie 114 mln zł. Rok wcześniej grupa miała 882 mln zł straty netto. Rosja zdecydowanie odrzuca ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream. Taką wizję zaproponował dyrektor generalny włoskiego koncernu ENI, argumentując, że obniżyłoby to koszty obu projektów. Od przyszłego roku osoby o niskich dochodach, korzystające z pomocy społecznej za prąd zapłacą rachunki o 1/3 niższe. Różnice w cenie zakład energetyczny otrzyma z budżetu państwa. Rząd przyjął propozycję przepisów przygotowanych przez resort gospodarki.



The U.S. dollar gained ground versus the euro and Japanese yen on Friday as data showed gains in foreign funds flowing to the U.S. and weakness in consumer confidence spurred selling of stocks. We wtorek kurs EUR/USD znajduje się pod silną presją sprzedających, kontynuując rozpoczęte w pierwszych dniach grudnia spadki. O godzinie 14.10 za euro trzeba było zapłacić 1,4535 dolara wobec 1,4649 wczoraj pod koniec dnia i wobec dzisiejszego minimum na 1,4525 dolara. Holding inwestycyjno-handlowy Centrozap podpisał umowę ze spółką Barlinek Inwestycje na dostawę energii, podała spółka w piątkowym komunikacie. Wartość umowy opiewa na 21,16 mln zł brutto.

Destabilizacja fiskalna niektórych krajów strefy euro ma bardzo niekorzystny wpływ na krajowy rynek FX i FI. Od kilku dni złoty przebija kolejne poziomy oporu, spadając chwilami poniżej 4,10 za euro. Polskie obligacje tanieją. Dopóki sytuacja nie unormuje się, nie ma co liczyć na wzrost wartości złotego - ocenia rynek.

Analitycy DM BZ WBK w raporcie z 8 marca podwyższyli cenę docelową akcji Polish Energy Partners do 45 zł z 39 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "kupuj". Pierwsza część wczorajszej sesji na Wall Street przebiegała pod znakiem braku zdecydowania ze strony inwestorów. Główne indeksy oscylowały wokół poziomu poprzedniego zamknięcia.

Kingfisher oczekuje wyniku przed opodatkowaniem za I półrocze tego roku o wartości 285-290 mln funtów. W trzech kwartałach 2009 roku sądy ogłosiły 497 postanowień o upadłości firm, co oznacza wzrost o 56,8 proc. rok do roku - wynika z raportu firmy Coface, której początki sięgają 1946 roku. Jest światowym liderem w zakresie ochrony, finansowania i zarządzania należnościami. Ma swoje oddziały w 65 krajach Spadła sprzedaż detaliczna w Szwajcarii, a to może być sygnałem, że gospodarka będzie z recesji wychodzić powoli.



Deficyt budżetu po listopadzie nie powinien przekroczyć planowanych w harmonogramie 25,6 mld zł - powiedziała we wtorek dziennikarzom wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Presja dolarowa pomału ustępuje. To skutek porozumienia państw na wiosennym szczycie Unii Europejskiej, gdzie uzgodniono chęć pomocy finansowej zadłużonej Grecji. Plan, którego głównymi orędownikami są Niemcy i Francja zakłada uczestnictwo również MFW, poparli także pozostali unijni przywódcy. Ateny mogą otrzymać ok. 20 mld euro pożyczki. "Od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze" - alarmuje Związek Zawodowy Celnicy Pl w liście do premiera Donalda Tuska, udostępnionym "Rzeczpospolitej".

Euro osłabiło się najmocniej od miesiąca


Kurs wspólnej waluty euro spadł wobec dolara najmocniej od miesiąca z powodu obaw, że działania podejmowane przez Grecję, by zredukować deficyt budżetowy, wpłyną na spadek zaufania do regionu - podają dealerzy.

Rolnicza agencja może się nie zatankować


To może być dla firm paliwowych niezła gratka. W połowie maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła przetarg na dostawy paliw. Niestety, nikt nie spełnia wymogów przetargowych - zauważa "Puls Biznesu".

Przychody Grupy TVN rosną


Przychody Grupy TVN wzrosły o 8% rok do roku w oparciu o poprawę rynku reklamowego i przy znaczącym udziale płatnej telewizji.

"Dziennik" pod flagą Infor Biznes


Poniedziałkowy egzemplarz "Dziennika" i informacje na dziennik.pl wydał już nie Axel Springer Polska, a Infor Biznes, wydawca m.in. "Gazety Prawnej". - Oba tytuły, którymi mam zaszczyt kierować, będą ukazywać się równolegle w swojej dotychczasowej formie do chwili, kiedy jesienią zaproponujemy Państwu nową gazetę - pisze we wstępniaku nowy redaktor naczelny "Dziennika" Michał Kobosko.

MSP ogłosiło nowy nabór do rady nadzorczej PZU SA


Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło w piątek nowy nabór kandydatów na członków rady nadzorczej PZU SA. Po debiucie PZU na giełdzie członkowie rady muszą być wyłonieni według kryteriów obowiązujących spółki publiczne - poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Znów robią nadzieję na Dreamlinera


- Dreamliner ma wzbić się w powietrze do końca tego roku - takie plany wobec swojego nowego flagowego modelu ogłosił amerykański Boeing. Koncern podał jednocześnie, że pierwsze dostawy maszyny nastąpią w czwartym kwartale przyszłego roku.

Dyrektywa PE i Rady ws. Prawa Spółek


W dniu 21 października 2009 r. weszła w życie Dyrektywa 2009/101/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie prawa spółek (Dz. Urz. UE L Nr 258, poz. 11, dalej „dyrektywa”), dotycząca koordynacji przepisów prawa krajowego państw członkowskich Unii Europejskiej (dalej „UE”).

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Air France zwalnia, Ryanair podnosi opłaty


Kryzys finansowy dał już popalić liniom lotniczym, ale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, więc przewoźnicy robią co mogą, by ciąć koszty. Flagowy francuski przewoźnik Air France zamierza zwolnić 1500 osób. A tanie linie lotnicze Ryanair podnoszą wszystkie opłaty za bagaż.

W USA mocniejszy spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny


W USA zanotowano mocniejszy spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA.

Pierwsza platforma wydobywcza na Falklandach


Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń - podała w sobotę telewizja Channel 4.

Dystrybutorzy idą na woję z wydawcami


Dwaj najwięksi dystrybutorzy prasy w Polsce - Ruch i Kolporter - idą na wojnę z wydawcami. Powód? Chcą wyższych marż, bo twierdzą, że do interesu musza dokładać. Sieci sprzedaży się kurczą, a koszty rosną - pisze "Puls Biznesu".

Rynek walutowy w grudniowej śpiączce


Zaskakująco słaba aktywność ze strony inwestorów miała miejsce we wczorajszej sesji. Przerwa świąteczna skutecznie zahibernowała notowania głównych par walutowych. W przeciwieństwie do rynku akcji, gdzie handel przybierał wyraźne rozmiary, inwestorzy na forex'ie przeczekali pierwszy dzień handlu. Brak impulsów w postaci danych makro nie sprzyjał przełamaniu tego marazmu. Czy dzisiaj możemy spodziewać się szybszego obrotu sytuacji?

Oszuści wyłudzili co najmniej 10 mln zł


Co najmniej 10 mln zł wyłudzili zawierając umowy leasingowe członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, rozbitej przez policję. Zatrzymano 10 osób, które są podejrzane o fałszowanie dokumentów, na podstawie których oszustom udało się wyłudzić maszyny budowlane i ciężarówki. Grozi im do 10 lat więzienia.

Wzrosną ubezpieczenia majątkowe


W 2014 roku wartość polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych sięgnie 37,8 mld zł i przewyższy wartość rynku polis na życie, która wyniesie 36,6 mld zł - wynika z badań brytyjskiej firmy analitycznej Business Monitor International (BMI).

WIG 20 spadł o 1,4 proc. i wyniósł 2274,72 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w piątek spadł o 1,40 proc. i wyniósł 2274,72 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 140 spadł, 46 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Pod dyktatem amerykańskiego konsumenta


Piątkowa sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów, gdzie główne odnotowały spadek, natomiast dalszym ciągu średnie i małe spółki kontynuują wzrosty.

Umocnienie PLN po danych o PKB tylko chwilowe


Złoty umocnił się po danych o dynamice PKB, jednak w dalszej części dnia zaczął tracić. Zdaniem analityków umocnienie było tylko chwilowe, a rynek będzie obserwował dane zza granicy.

Jankowiak: koniec I kw. przyniesie lekkie odbicie w gospodarce


Dobre dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że koniec pierwszego kwartału przyniesie lekkie odbicie w gospodarce - uważa główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. Ocenił, że PKB po trzech miesiącach br. wyniesie 2,5 -2,8 proc.

Prawo telekomunikacyjne sprzeczne z konstytucją


Niemiecka ustawa o prewencyjnym gromadzeniu danych na temat łączności telefonicznej i internetowej jest sprzeczna z konstytucją - orzekł Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

Szybsze zakupy dla naszych w Afganistanie


Rząd chce, by zakupy sprzętu dla wojsk za granicą był zwolniony z offsetu. Pozwoli to szybciej kupić m.in. opancerzone samochody patrolowe i bezpilotowe środki rozpoznania, które są potrzebne w Afganistanie. Prace nad zmianami w przepisach już trwają.

Duże spadki kontraktów na indeksy amerykańskie


Kontrakty na indeksy w USA spadają wyraźnie w czwartek, po gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.

IDMSA podniósł wycenę akcji Barlinka do 3,45 zł, nadal rekomenduje ‘trzymaj’


Analitycy DM IDMSA w raporcie z 16 października podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla spółki Barlinek i podnieśli cenę docelową akcji do 3,45 zł z 3,22 zł wcześniej.

Wzrost indeksu PMI w przemyśle eurolandu wyżej niż oceniano


Wstępny indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 50,7 pkt wobec 49,3 pkt we wrześniu - podano w piątek we wstępnych wyliczeniach.

W Europie wzrosty na giełdach po dobrych danych z Chin i spółek


Rosną indeksy na giełdach w zachodniej Europie w reakcji na dane o PMI w Chinach - podają maklerzy.