Niemieckie TAK dla euro-pakietu


Niemiecki Bundestag zatwierdził udział swego kraju w tak zwanym Mechanizmie Stabilizacyjnym dla krajów strefy euro, wartym 750 miliardów euro. Po południu niemiecki wkład do pakietu zatwierdziła też izba wyższa parlamentu, Bundesrat.

Poniedziałek upłynął na lekkim umocnieniu polskiej waluty. Zdaniem rynku, kurs złotego w dalszej części tygodnia będzie stabilny z tendencją do aprecjacji. Na rynku długu można oczekiwać utrzymania pozytywnego sentymentu z początku tygodnia i popytu na krajowy dług. Debiut komiksowy o Supermanie osiągnął niebotyczną cenę. Kopia numeru pierwszego „Action Comics” z roku 1938, w której po raz pierwszy pojawia się „Człowiek ze stali”, została kupiona przez anonimowego nabywcę za rekordową kwotę półtora miliona dolarów podczas poniedziałkowej aukcji na internetowej stronie aukcyjnej ComicConnect.com. The dollar dropped on Thursday after government data showed the U.S. economy expanded in the third quarter, its first quarterly growth in more than a year, eroding the greenback's safe-haven allure.Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w tym tygodniu wezwie firmy energetyczne do korekty ich wniosków taryfowych dotyczących cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformowała rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska. Spółka IT Wola Info wygrała przetarg na przebudowę lokali użytkowych w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które zostaną zaadoptowane na serwerownię, poinformowała firma w komunikacie. Wartość kontraktu to 9,5 mln zł brutto. Spółka Optimus miała 2,03 mln zł jednostkowej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie w piątek.

- Ponad 16,3 tys. zł za 1 hektar wyniosła średnia cena gruntów rolnych w trzecim kwartale tego roku. Ziemia była droższa o prawie 5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 33 proc. droższa niż przed rokiem - poinformowała PAP w środę rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych Grażyna Kapelko.

Premier Hiszpanii Jose Zapatero stanowczo odrzucił we wtorek plotki, że po Grecji jego kraj będzie zmuszony poprosić o wsparcie finansowe MFW i strefy euro. To reakcja na spekulacje rynków, że Madryt będzie potrzebował pomocy w wysokości 280 mld euro. Nasz rynek należał dziś od samego początku notowań do najsłabszych w Europie.

Telekomunikacja Polska poniżej oczekiwań rynku. Największy polski operator zakończył III kwartał z prawie dwukrotnie niższym zyskiem netto niż przed rokiem. TP SA wypracowała wynik na poziomie 327 mln złotych - to o 293 mln mniej niż w III kw. zeszłego roku. Dzisiejsza sesja na rynku walutowym przebiegała bardzo spokojnie. Brak istotnych publikacji danych makro zarówno z kraju, jak i zagranicy przełożył się na znaczący spadek zmienności. Zysk netto grupy TP SA w trzecim kwartale 2009 roku spadł do 327 mln zł z 630 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus zakładał zysk netto na poziomie 355 mln zł.W środę rozpędzone byki kontynuowały zakupy. Dopiero okolice styczniowego szczytu ponad rocznej hossy (2501 pkt) okazały się barierą nie do przejścia dla kupujących. Do momentu osiągnięcia tego pułapu wszelkie inne przeszkody takie jak np. górne ograniczenie luki bessy z 22 stycznia 2010 roku (2470 pkt) były zaledwie krótkim przystankiem w drodze na północ. Największy francuski producent samochodów, koncern PSA Peugeot Citroen poinformował w środę, że jego strata netto za rok ubiegły wyniosła 1,161 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było to 363 mln euro. With unemployment in advanced economies expected to remain around 9% through next year, the International Monetary Fund said Wednesday that some countries continue to need stimulus and more targeted measures to create jobs. *

Fiskus sprawdzi samotnych rodziców


Wspólnie z dzieckiem może rozliczyć się tylko ten rodzic, który wychowuje je samotnie, bez innych osób. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że dotyczy to także partnera z nowego związku, który nie jest biologicznym rodzicem dziecka.

Złoty przebija 4,06 i może dalej się umacniać


Piątkowe dane o rynku pracy w USA przyniosły euforię na rynku i złoty przebił tegoroczne szczyty, a możliwe jest jego dalsze umocnienie.

Nasz kraj pomoże tonącej Grecji


Polska jest gotowa uczestniczyć w europejskim mechanizmie pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji, jeśli będzie to mechanizm całej UE, a nie tylko strefy euro - powiedział w czwartek przed szczytem UE w Brukseli premier Donald Tusk.

Dziś istotne będą dane makro


Końcówka wczorajszej sesji europejskiej nie wyglądała zbyt optymistycznie dla byków na parze EUR/USD. Kurs wprawdzie najpierw wyznaczył nowe maksimum dzienne w okolicy 1,3630, jednak później szybko spadł na nowe minimum pod 1,3550.

Długi weekend spotęgował reakcję


Początek minionego tygodnia upłynął bardzo spokojnie - inwestorzy z Anglii i Stanów Zjednoczonych mieli wolne, jednak po powrocie z weekendu zareagowali ze wzmożoną siłą i sprowadzili główną parę walutową najniżej od kwietnia 2006 roku.

Złoty odrabia straty, poprawa nastrojów na świecie


Złoty we wtorek odrabiał straty z początku tygodnia, ale dalsze notowania uzależnione będą od nastrojów na świecie - uważają analitycy. Dilerzy rynku długu sądzą, że pozytywny sentyment powinien się utrzymać.

Każda złotówka zainwestowana w pracownika przynosi firmie 1,71 zł


Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł. W innych krajach UE, po przeliczeniu waluty, jest to średnio 1,2 zł, w USA 1,53 zł - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą PricewaterhouseCoopers.

German court denies Fredriksen seat on TUI board


A German court denied Norwegian shipping tycoon John Fredriksen on Monday his long desired seat on the supervisory board of TUI due to a potential conflict of interest with his own businesses.

Rewolucyjne zmiany w ubezpieczeniach ZUS


Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, wchodzą w życie od 1 maja - poinformował ZUS. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Eurostat: stopa bezrobocia w eurolandzie 9,7 proc.


Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 2009 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 9,7 proc. wobec 9,6 proc. w sierpniu - poinformował w piątek Eurostat, agencja statystyczna Unii Europejskiej.

Dolar może drożeć, euro ponad 4 zł


Złoty w poniedziałek stracił na wartości do głównych walut, reagując na zmieniające się nastroje na rynkach światowych. O godzinie 18:04 kurs USD/PLN testował poziom 3,2728 zł, a EUR/PLN 4,0234 zł.

Rząd Ekwadoru grozi międzynarodowym firmom naftowym


Gabinet prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi zagroził międzynarodowym gigantom naftowym odebraniem koncesji, jeśli nadal sprzeciwiać się będą rosnącej kontroli państwa nad tym sektorem - poinformowało w niedzielę BBC News na swoich stronach internetowych.

Cała "n" w TVN


TVN zamknął transakcję kupna od ITI pozostałych 49 proc. udziałów Neovision Holding - poinformował TVN w komunikacie. Za jego pośrednictwem spółka stała się jedynym wspólnikiem ITI Neovision, operatora platformy cyfrowej "n".

134 miliony ludzi idą na zakupy


134 miliony klientów. Tylu Amerykanów ma - według szacunków Narodowej Federacji Detalistów - zrobić świąteczne zakupy dziś, w Czarny Piątek i w najbliższy weekend. To więcej, niż przed rokiem. "Zrobić zakupy" to zresztą niedokładne określenie, bo Amerykanie w Czarny Piątek dosłownie szturmują sklepy.

Getin więcej płaci w buybacku


Akcjonariusze spółki Getin Holding zgodzili się na podwyższenie ceny maksymalnej skupowanych akcji z 5 zł do 12,5 zł i przedłużenie terminu buybacku do połowy 2012 roku - podała spółka w uchwałach po WZA.

Twardy Zapatero przeciw związkowcom


Rząd w Madrycie mimo sprzeciwu związkowców będzie ciął wydatki - zapowiedział hiszpański premier, socjalista Jose Luis Zapatero. Jego gabinet kilka dni temu uchwalił plan oszczędności na sumę 15 miliardów euro. Urzędnicy państwowi, których pensje mają spaść średnio o 5 procent, zapowiedzieli już strajk na 8 czerwca.

Lotnisko w Dublinie zostanie zamknięte


Lotnisko w Dublinie zostanie zamknięte w niedzielę o godzinie 20 czasu polskiego co najmniej do godziny 10 rano czasu polskiego w poniedziałek z powodu dryfującej chmury pyłu wulkanicznego - poinformował szef Irlandzkiego Zarządu Lotnictwa (IAA) Eamon Brennan.

Po co maturzyście taniec


Z maturalnego kanonu zniknie prawdopodobnie historia muzyki, historia sztuki i wiedza o tańcu, a być może także informatyka i filozofia - informuje "Dziennik Polski".

Włochy - limuzynowa potęga


Włoscy urzędnicy państwowi, od szczebla centralnego po władze samorządowe, dysponują parkiem samochodowym liczącym 626 tysięcy pojazdów. Daje to Włochom niekwestionowane pierwsze miejsce na świecie.

MSP chce sprzedać 37% akcji BGŻ inwestorowi branżowemu w 2010 r. lub później na GPW


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) prowadzi obecnie rozmowy z Rabobankiem, inwestorem strategicznym (59,35%) Banku BGŻ i liczy na sprzedaż pakietu 37,2% akcji banku temu inwestorowi - lub innemu inwestorowi branżowemu - jeszcze w tym roku. Jeśli ten scenariusz się nie ziści, resort może zaoferować ten pakiet na GPW w końcu tego lub na początku przyszłego roku, wynika z czwartkowych wypowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada.

Lipsky z MFW: niezbędna koordynacja strategii wyjścia


Przedstawiciele największych gospodarek światowych powinni skoordynować swoje strategie wyjścia, aby - kiedy czas będzie po temu najlepszy - wycofać swoje wsparcie dla wzrostu gospodarczego - twierdzi John Lipsky z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Gorący dzień na rynkach


Zapisy na akcje Polskiej Grupy Energetycznej, przydział nowych papierów PKO BP i posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej to tylko niektóre z wydarzeń, o których w środę będą dyskutować inwestorzy.

Największe zagrożenia dla twojej firmy


Liczy się gotówka. To być może truizm, ale w dobrych czasach często się go lekceważy. Wielu przedsiębiorców o konieczności posiadania wystarczających środków w gotówce na wypadek trudnych czasów, przypomina sobie, gdy jest już za późno.

Odbicie EUR/USD potwierdza osłabianie dolara


Po trzech dniach dość dynamicznej korekty na krajowym rynku walutowym, dziś mogliśmy obserwować odreagowanie. Złoty umocnił się w porównaniu z poziomami obserwowanymi na wczorajszym zamknięciu - kurs EUR/PLN zniżkował pod poziom 4,2300, a USD/PLN zszedł w okolice 2,8550. Podobnemu odreagowaniu uległy pozostałe lokalne waluty.

UE: Buzek poparł polskie postulaty klimatyczne


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaapelował w czwartek na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, by podział kosztów wsparcia biedniejszych krajów w walce ze zmianami klimatycznymi był oparty na zamożności, a nie na zasadzie: im kto więcej emituje CO2, tym więcej płaci.