Złoty odrobił straty w ślad za forintem


Złoty, który rozpoczynał poniedziałkowe notowania od osłabienia do głównych walut, zdołał odrobić straty. O godzinie 18:14 kurs USD/PLN testował poziom 3,4686 zł, a EUR/PLN 4,1504 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomie 3,4752 zł i 4,1749 zł.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła, że Iran nie odpowiedział jak dotąd w zadowalający sposób na ofertę współpracy z Zachodem w sprawie wstrzymania irańskiego programu nuklearnego. Co raz więcej Polaków dostaje maile z propozycją bardzo korzystnego kredytu; uiścić muszą jedynie kilka opłat. Dopiero po fakcie okazuje się, że padli ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego, tracąc przy tym wszystkie swoje oszczędności - ostrzega policja. Grupa PSW, notowana na rynku NewConnect, planuje emisję do 2,5 mln akcji serii J z wyłączeniem prawa poboru - poinformowała spółka w komunikacie.Wiosna złagodziła apetyt banków na prowizje. Wiele z nich wprowadziło w ostatnim czasie promocje znoszące opłaty za prowadzenie konta. Z analizy Expandera wynika jednak, że zwykle warunkiem braku opłat jest zapewnienie regularnych wpływów. Najbardziej wyróżniają się promocje BZ WBK i Aliora, które są gotowe płacić za otwarcie konta odpowiednio 100 zł lub 200 zł. Już dawno Polacy nie założyli tylu nowych firm co w zeszłym roku - informuje "Metro". W Las Vegas rozpoczął się Consumer Electronic Show 2010 - jedna z najważniejszych imprez poświęconych elektronice użytkowej w roku. Targi rozpoczęło wystąpienie szefa Microsoftu Steve'a Ballmera, który zaprezentował nową przystawkę do konsol koncernu. Ma ona pozwalać na obsługiwanie ich bez użycia jakichkolwiek kontrolerów.

W budżecie państwa po lipcu 2009 roku odnotowano 15,04 mld zł deficytu czyli zgodnie z szacunkami z połowy sierpnia, podało Ministerstwo Finansów na stronie internetowej. Oznacza to, że deficyt budżetu został wykonany w 82,7%.

Nauka i praca w Kolumbii to idealna propozycja dla poszukiwaczy przygód i nowych wyzwań. Choć Polaków nie ma tam jeszcze zbyt wielu, z łatwością odnajdziesz się w tym latynoskim kraju, rozpoznając znajomą gościnność jego mieszkańców. Pożyczki gotówkowe przestały drożeć. Z zestawienia ofert 24 banków, przygotowanego przez Gold Finance, wynika, że w marcu po raz pierwszy od kilku miesięcy przeciętny koszt całkowity kredytu gotówkowego w wysokości 10 tys. zł na 3 lata spadł i to sporo.

Strata netto Zakładów Chemicznych Police w pierwszym półroczu 2009 roku sięgnęła 228 mln zł, z czego w drugim półroczu - według wyliczeń PAP - wyniosła 53 mln zł. To wyniki znacznie gorsze od konsensusu PAP, który przewidywał stratę w drugim kwartale w wysokości 19,1 mln zł. W październiku 2009 roku całodobowy udział kanału TVN w rynku spadł do 19 proc. z 19,4 proc. rok wcześniej - podała TVN w komunikacie prasowym na podstawie danych AGB Nielsen Media Research. W dniu 20 lipca 2009 r. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zawiesiła uprawnienie bielskiej Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów do kształcenia na kierunku informatyka. Jeżeli decyzja się uprawomocni, szkoła ta nie będzie mogła rekrutować studentów aż do cofnięcia decyzji, czyli do momentu poprawy warunków kształcenia.Na uczestników karteli nakładane będą surowe kary - zapowiada w rozmowie z PAP prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Zaznacza też, że w Polsce stopniowo poprawia się jakość paliw, a wśród największych sukcesów Urzędu wymienia rozbicie kartelu cementowego. Wrocławski sąd przyznał rację funduszowi MCI Management - akcjonariuszowi firmy komputerowej JTT. Wskutek wyroku Skarb Państwa będzie musiał wypłacić firmie 38,5 miliona złotych odszkodowania i odsetki za błędy urzędników podatkowych. Państwo już zapowiada apelację. British stocks edged lower on Friday, with broker downgrades weighing on shares of several travel firms and Rio Tinto.

Bank centralny Szwajcarii pozostawił stopy procentowe bez zmian


Bank centralny Szwajcarii pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Więcej firm nie płaci pensji


"Dziennik Gazeta Prawna" alarmuje, że ponad dwukrotnie - do 190 milionów złotych - wzrosły w ubiegłym roku wydatki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Trzy wykroczenia - i po prawku


Trzy wykroczenia - i po prawie jazdy. Świeżo upieczeni kierowcy przez dwa lata od uzyskania prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 24 miesięcy popełnią trzy wykroczenia, to stracą uprawnienia do prowadzenia auta. Projektem zmiany przepisów we wtorek ma zająć się rząd.

Quarter of people say capitalism fatally flawed


Nearly a quarter of people across 27 countries worldwide believe free market capitalism is fatally flawed, according to a poll published on Monday to mark 20 years since the fall of the Berlin Wall.

Warto postawić na jądrową


Ok. 10 proc. polskiego zapotrzebowania na elektryczność może pokryć elektrownia jądrowa. Ponadto będzie bezpieczna i da korzyści lokalnej społeczności - ocenił dr inż. Andrzej Strupczewski, ekspert z Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

Cyfrowa ofensywa Donalda Tuska


W kancelarii premiera powstaje plan ucieczki do przodu - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".

Pora okiełznać kowbojów z Wall Street


Jeśli kiedykolwiek miał nastąpić moment, by wreszcie okiełznać kowbojów z Wall Street, to nadszedł on właśnie teraz. Ludzie mają już po dziurki w nosie wyciągania bankierów za uszy i wypłacanych im premii, a amerykańscy kongresmeni wreszcie zaczęli wsłuchiwać się bardziej w nastroje społeczne aniżeli podszepty lobbystów z Wall Street.

WZA BRE zdecydowało o emisji


WZA BRE Banku zdecydowało o podwyższeniu kapitału o nie więcej niż 83.134.468 zł w drodze emisji nie więcej niż 20.783.617 akcji zwykłych nowej emisji o wartości nominalnej 4 zł każda.

Wzrost sprzedaży - optymistyczny sygnał dla gospodarki


Sprzedaż detaliczna wzrosła w USA w listopadzie o 1,3 proc., co jest wynikiem lepszym niż przewidywano i najlepszym od stycznia - podało w piątek Ministerstwo Handlu.

Shell Buys Into Tullow French Guiana Oil,Gas License


Royal Dutch Shell PLC said Wednesday it has acquired a 33% interest in an oil and gas exploration license offshore French Guiana held by an affiliate of Tullow Oil PLC.

Kto ma szanse na umowę na czas nieokreślony?


Czy w związku z wejściem w życie przepisów ustawy antykryzysowej zmieniły się zasady zawierania umów o pracę na czas określony? Czy w dalszym ciągu trzecia umowa na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony?

Kanary nie chcą Polaków


Ponad stu bezrobotnych na wyspie Gran Canaria należącej do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich protestuje przeciwko zatrudnianiu przez producentów rolnych cudzoziemców. Szczególnie niechętni są przybyszom z Polski.

Miliony Polaków pożyczają i nie oddają


4 mln osób w naszym kraju ma dłużników, którzy zalegają im ze spłatą zobowiązań - głównie nie oddają pożyczonych pieniędzy. Szacuje się, że dług Polaków sięga 106-108 mld zł - poinformował prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Wzrost kontraktów na indeksy w USA


Kontrakty na amerykańskie indeksy w czwartek rosną, ale wzrosty zostały nieco przytłumione po gorszych od oczekiwanych danych o sprzedaży detalicznej - podają maklerzy.

75 lat w pończoszkach


Stomatolodzy, gitarzyści i miłośnicy damskiej garderoby powinni odkorkować szampana. Swoje 75. urodziny obchodzi nylon - materiał, z którego wykonywane są m.in. włókna szczoteczek do zębów, gitarowe struny i pończochy.

WIG20 spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w środę spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2486,53 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 75 spółek, 251 spadł, 29 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

MR: rolnicy otrzymają zwrot części kosztów paliwa rolniczego


Rolnicy, którzy ubiegają się o zwrot części kosztów tzw. paliwa rolniczego, czyli oleju napędowego używanego do produkcji rolnej, otrzymają pieniądze. Trwają w tej sprawie rozmowy z ministerstwem finansów - poinformował PAP w piątek wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

URE zatwierdził taryfy dla 12 dystrybutorów energii, średni wzrost to 4,9%


Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dwunastu spółkom dystrybucyjnym i prowadzi jeszcze tylko dwa postępowania, poinformował urząd w komunikacie w środę. Średni wzrost zatwierdzonych stawek dla odbiorców wszystkich grup taryfowych wyniósł 4,9%.

Wojna na torach bije w pasażerów


- Kolejarze ze spółki PKP Przewozy Regionalne zapowiadają, że 12 listopada zatrzymają pociągi w całej Polsce - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety to reakcja na działanie państwowego konkurenta - PKP Intercity, która za odblokowanie przez komornika kont taniej kolejowej spółki ma żądać likwidacji jej 60 połączeń.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

Złoty umocnił się minimalnie, może się dalej wzmacniać


Kurs złotego, umocnił się minimalnie zarówno do euro, jak i do dolara. Według analityków, nasza waluta może się wzmocnić we wtorek poniżej 3,95 za euro, jeśli publikowane jutro dane o sprzedaży detalicznej za styczeń okażą się pozytywne.

Ceny konsumpcyjne w USA w lipcu nie zmieniły się


Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lipcu nie zmieniły się w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosły o 0,7 proc. - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Rynek leasingu: Jest coraz gorzej


Rynek leasingu ruchomości zanotował w I połowie 2009 r. spadki rzędu 40 proc. Spadki zanotowano również w leasingu nieruchomości, na poziomie 18 proc.

Produkcja przemysłu w W. Brytanii niespodziewanie w dół w I 2010 r.


Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii w styczniu 2010 r. niespodziewanie spadła mdm o 0,4 proc., po wzroście w grudniu 2009 r. o 0,5 proc. - poinformowało w środę w komunikacie Biuro Narodowej Statystyki w Londynie.

Police muszą do końca czerwca przekazać PGNIG 134 mln zł zaległych płatności za gaz


Zakłady Chemiczne Police zobowiązały się, że do końca czerwca 2010 roku przekażą PGNiG prawie 134 mln zł zaległych płatności za gaz wraz z odsetkami, a do końca kwietnia zapłacą 44,7 mln zł płatności za gaz dostarczony w marcu i kwietniu wraz z odsetkami - poinformowały Police w komunikacie.