Czas na wyższe stopy... w Nowej Zelandii


Podczas gdy w największych obszarach gospodarczych nie ma widoków na zacieśnianie polityki pieniężnej, są gospodarki, gdzie banki centralne podnoszą stopy procentowe. Stopy wzrastały już w Australii, Norwegii i Kanadzie, a dziś do tego grona dołączyć ma Nowa Zelandia. Niestety wpływ tych względnie zdrowych gospodarek na globalne rynki jest znikomy. Na Wall Street po raz kolejny udało się obronić tegoroczne minima, ale do optymizmu ciągle daleko.

Przerwa świąteczna nieco za krótka? Zawsze możesz ją wydłużyć, przynajmniej o jeden dzień. W tym roku drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, a więc dzień ustawowo wolny od pracy. Skoro wolne mamy "w wolne", możemy odebrać sobie należny dzień odpoczynku kiedy indziej. Oczywiście, po ustaleniu z pracodawcą. W czasie dzisiejszej sesji na zagranicznym rynku walutowym panowała nieco wyższa zmienność niż w ostatnich dniach. Pod koniec notowań w Europie kurs EUR/USD testował poziom 1,4300, a jego zniżkę wspierały dużo lepsze od oczekiwań dane z USA, które napłynęły na rynek przed 16.00. Jeśli Jacek Rostowski, minister finansów, i Jolanta Fedak, minister pracy, przeforsują ideę przesunięcia części składki z OFE do ZUS, to naraża się społeczeństwu. Taki wniosek płynie z badania opinii publicznej, które na zlecenie "Pulsu Biznesu" przeprowadziła grupa IQS.Płace w łotewskich instytucjach rządowych spadły o 31 proc. w ciągu minionych dwóch lat - poinformował rząd w ogłoszonym w środę raporcie. Serial z udziałem PGNiG i Gazpromem Export trwa w najlepsze. Od kilku miesięcy Polska nie może dogadać się z Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Polscy przedstawiciele ponownie udali się od Moskwy. - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekaże w środę, po powrocie przedstawicieli spółki, informacje na temat rozmów z Gazpromem Export - poinformowała rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska. Czy to oznacza, że efektów rozmów brak? Co czwarty Polak rezygnuje z kupowania niezbędnych leków. Taką decyzję podejmuje aż 40 proc. starszych osób - wynika z sondażu jaki dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła tuż przed minionymi świętami GiK Polonia.

Spółka informatyczna Comarch prowadzi rozmowy z chińską firmą Inspur nt. przedsięwzięcia joint-venture, poinformowała spółka w komunikacie na swojej stronie internetowej. Wkładem Comarchu mógłby być m.in. system ERP Semiramis.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce wybrać jednego doradcę przy prywatyzacji tzw. drugiej grupy chemicznej (ZA Puławy i ZCh Police) w styczniu, poinformował w poniedziałek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Według niego, inwestor dla Puław zostanie wybrany w IV kw. 2010 r. Zwolnienia, bieda zaglądająca w oczy, wielkie oszczędności... Takie metody musieli zastosować szefowie polskich firm. Wielu z nich nie zrezygnowało jednak z przyjemności. Jak donosi "Rzeczpospolita", samochodowe marki premium zanotowały rekordowy rok, jeśli chodzi o sprzedaż luksusowych aut. Większość z nich kupowały firmy dla swoich szefów.

Rollercoastera na rynku złotego ciąg dalszy. Tym razem po południu powróciliśmy poniżej ważnych poziomów, tj. 4,25 zł za euro i 2,87 zł za dolara. Zamiast sypać worki z piaskiem dla ochrony wałów można wprowadzić komórkowy system ograniczający, czyli zabezpieczenie poprzez struktury przestrzenne z taśm z polietylenu, które swoją konstrukcją po rozłożeniu przypominają "plastry miodu" - przekonuje w "Dzienniku Polskim" Adam Kessler, dyrektor krakowskiej firmy Wodeko. Przybywa firm zwiększających wydatki na monitoring tego, co piszą o nich internauci, oraz obsługę profili firm i marek w serwisach społecznościowych.Eksperci załamali ręce nad projektem ustawy o lobbingu autorstwa Julii Pitery. Zamiast uregulować lobbing, ustawa drastycznie go ogranicza - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Środa była kolejnym dniem masowej wyprzedaży euro i drugim dniem wyraźnej przeceny na rynkach akcji i rynkach walut wschodzących. Nie bez winy są agencje ratingowe, które utrzymując wcześniej zbyt wysokie ratingi przez zbyt długi okres, próbują dokonywać dostosowań w trakcie epicentrum rynkowych turbulencji, powiększając ich amplitudę. W trudnym roku dla jachtów, najbogatsi właściciele pomagają branży utrzymać się na powierzchni.

Departament Handlu USA podał dane o PKB


Produkt Krajowy Brutto USA spadł w drugim kwartale 2009 roku o 1,0 proc. - podał w czwartek Departament Handlu USA w kolejnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się spadku PKB o 1,5 proc.

Marcowa inflacja bez wpływu na złotego


Inwestorzy w czwartek głównie skupią się na danych makro płynących z USA oraz sygnałach sugerujących konieczność ewentualnych interwencji walutowych. Krajowe wskaźniki nie powinny mieć wpływu na wycenę złotego i obligacji, ponieważ gracze nie spodziewają się żadnej niespodzianki - ocenia rynek.

Astra jest gotowa do renegocjacji umowy z TVP


Operator satelitarny SES Astra uważa, że aneks m.in. przedłużający jego umowę z Telewizją Polską (TVP), jest obowiązujący i został zawarty zgodnie z prawem, jest jednak gotowy renegocjować jego warunki, wynika z wypowiedzi prezesa Astra CEE Krzysztofa Surgowta.

"Kolejnego wulkanu branża turystyczna nie przeżyje"


Branża turystyczna liże rany po wybuchu islandzkiego wulkanu, który skutecznie zablokował przestrzeń powietrzną na kilka dni i przyniósł wielkie straty nie tylko przewoźnikom, ale też biurom podróży. Branża szykuje tarczę: - Potrzebna jest zmiana ustawy o dostępie do usług turystycznych - powiedział "Pulsowi Biznesu" Paweł Lewandowski, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

MF zaoferuje w poniedziałek bony 39-tyg. za 0,7-1,2 mld zł i 52-tyg. za 1,0-1,5 mld zł


Na poniedziałkowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony 39-tygodniowe o wartości 700-1.200 mln zł oraz papiery 52-tygodniowe o wartości 1.000-1.500 mln zł, poinformował resort w komunikacie w piątek.

BlueScope Steel CEO Says Iron Ore Prices Could Jump 35%-60% Or More


BlueScope Steel Ltd. (BSL.AU) Chief Executive Paul O'Malley said Monday that iron ore prices could jump as much as 60% or more in this year's round of negotiations.

Wysycha strumień pieniędzy od emigrantów


Trzy miliardy złotych mniej niż w 2008 r. wysłali emigranci do Polski w ubiegłym roku. Prawie 27,7 mld zł, które mimo to trafiły do kraju, znacząco pomogły jednak polskiemu bilansowi płatniczemu - pisze "Rzeczpospolita".

ULC nie zatwierdził opłat terminalowych proponowanych przez PAŻP


Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie zaakceptował propozycji Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, by od przyszłego roku linie lotnicze płaciły we wszystkich portach jedną stawkę opłaty terminalowej w wysokości około 980 zł - poinformowała w środę PAP rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska.

Wypowiedź prezesa EBC


Zdaniem ekonomistów, kluczowym czynnikiem kształtującym kurs złotego w czwartek będzie wypowiedź prezesa EBC, która może sprawić, że złoty pozostanie poniżej poziomu 4,10/EUR. W najbliższych dniach stagnacja panować będzie na rynku papierów dłużnych.

MSP może sprzedać 20-25 proc. akcji Taurona


Ministerstwo Skarbu Państwa planuje, że przy okazji planowanej w pierwszym półroczu 2010 roku oferty publicznej Taurona, sprzeda 20-25 proc. akcji energetycznej spółki - poinformował dziennikarzy wiceminister skarbu Jan Bury.

Zachowanie parkietów zachęca do kupna


Zachowanie azjatyckich parkietów zachęca do kupna akcji.

PR-owiec Palikota wyremontuje nam dworce


Walne zgromadzenie akcjonariuszy - czyli w praktyce minister infrastruktury - zmieniło skład zarządu PKP SA. Nowym członkiem zarządu został Jacek Prześluga, w ostatnich miesiącach znany jako PR-owiec pracujący dla posła PO Janusza Palikota.

Protesty w wielkiej sieci handlowej w Polsce


Pracownicy lubelskiego TESCO będą dziś pikietować hipermarket przy Al. Kraśnickej. Po pikiecie wejdą na halę i zrobią przy kasach sztuczny tłok. Zapowiadają że przyniosą do sklepu dużo bilonu, którego liczenie zajmie kasjerkom sporo czasu.

Orlen Gaz wchodzi na rynek niemiecki LPG


Orlen Gaz z grupy PKN Orlen podpisał ze spółką Autogarant GmbH kontrakt na regularne, comiesięczne dostawy LPG na rynek niemiecki. Transport m.in. w rejon Berlina i Cottbus, odbywać się będzie z rozlewni gazu płynnego w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).

Tam możesz liczyć na ponad 4000 zł miesięcznie


Jak kształtowały się wynagrodzenia w woj. mazowieckim w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, a w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emeryt rabował banki, by spłacić kredyt hipoteczny


73-letni mieszkaniec Florydy obrabował trzy miejscowe banki z niewielkich kwot, aby - jak twierdzi - spłacić kredyt za dom.

Dolar w górę, akcje w dół


W spokojnych nastrojach przebiega początkowa część czwartkowych notowań na warszawskim parkiecie. WIG zaczął pod kreską, ale gdy tylko niewielkie plusy pojawiły się na dojrzałych parkietach europejskich, też wyszedł ponad kreskę. Generalnie jednak porusza się w obszarze wyznaczonym przez wtorkowe notowania.

Sarkozy: anglosaski model finansowy odpowiedzialny za kryzys


Globalny kryzys finansowy miał swój początek w anglosaskim modelu finansowym - twierdzi prezydent Francji, Nicolas Sarkozy.

Jak nas naciągali na odległość


Co ósmy abonent nie czyta umów, które podpisuje, połowa robi to niedokładnie, a prawie wszyscy dostają od operatora niezamówione sms-y – wynika z najnowszych badań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeczytaj, jak operatorzy "podchodzili" nas przy transakcjach na odległość.

Dług państwa stanowi już połowę PKB?


Z ankiety przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą" wśród ekonomistów wynika, że dług publiczny za 2009 r. wyniósł średnio 50,7 proc. PKB. Jeśli ich prognozy się sprawdzą, przekroczony zostanie pierwszy próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych.

Miejska ciepłownia w Elblągu do prywatyzacji


- Władze Elbląga chcą sprywatyzować tamtejsze Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Liczymy, że inwestor zmodernizuje system ciepłowniczy, który należy do najstarszych w Polsce - poinformowała PAP rzeczniczka urzędu miasta w Elblągu Joanna Urbaniak.

Rekordowa strata British Airways, strajk od poniedziałku


W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się strajk personelu pokładowego linii British Airways. Można spodziewać się odwołania ok. 30 procent lotów, startujących lub lądujących na lotnisku Heathrow w Londynie. Tymczasem zarząd firmy podał wyniki finansowe za zeszły rok - z rekordową stratą.

Niższy podatek za wynajem


Od nowego roku osoby posiadające i wynajmujące mieszkania będą opłacały tak zwany ryczałt ewidencjonowany według 8,5-procentowej stawki podatku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". To dobra wiadomość dla 200 tysięcy Polaków - podkreśla gazeta.

Dojdzie do rewolucji na polskim rynku bankowym?


Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do rewolucji na polskim rynku bankowym. Jeśli PKO BP przejmie BZ WBK, powstanie prawdziwy środkowoeuropejski gigant - akcentuje "Rzeczpospolita".

MSP potwierdza sprzedaż akcji Cersanitu


Wzrost światowej awersji do ryzyka spowodowany zamieszaniem wokół holdingu Dubai World przynosi cofnięcie indeksów na warszawskiej GPW. Indeks WIG20 otworzył się na poziomie 2236 pkt. Kolejne godziny przyniosły uspokojenie nastrojów i WIG20 zdołał odrobić część porannych strat.