W czwartek decyzja Sejmu, czy będzie głosowanie ws. Belki


W czwartek o godzinie 17 Sejm zdecyduje w głosowaniu o ewentualnym poszerzeniu porządku obrad o wybór nowego prezesa NBP, a ewentualne głosowanie odbyłoby się o godzinie 21 - poinformował w środę dziennikarzy po posiedzeniu Konwentu Seniorów szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna. Polska nie spełnia żadnego z kryteriów z Maastricht, niezbędnych do przyjęcia euro - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej. W zachodniej Europie kontrakty na indeksy przed otwarciem tej sesji niewiele zniżkują - podają maklerzy.Czwartkowy wieczór przyniósł kontynuację umocnienia złotego i to pomimo umocnienia się dolara i spadków na nowojorskiej giełdzie. Z jednej strony może być to dobry sygnał dla naszej waluty, pokazujący, iż w ostatnich tygodniach była ona niedowartościowana i teraz spekulanci chcą nadgonić stracony czas. Osoby, które tracą pracę, nie mogą we wszystkich województwach liczyć na szybką pomoc unijną w znalezieniu nowego zajęcia. W kilku regionach konkursy ogłoszone w wakacje mogą potrwać jeszcze kilka tygodni. Indeks PMI composite, przygotowywany przez Markit Economics wyniósł w grudniu 2009 54,2 pkt wobec 53,7 pkt w listopadzie - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych w środę.

Tajwański koncern Foxconn, który jest producentem iPhone'a, postanowił zatrudnić 2 tys. psychiatrów i psychologów, by powstrzymać falę samobójstw w chińskich zakładach firmy - poinformował w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy twierdzi, że Unia Europejska musi pomagać Grecji. Alternatywą jest zniszczenie strefy euro. Słowa te padły przed paryskim spotkaniem prezydenta z premierem Hellady Georgiosem Papandreu. Trasa obejmuje także Berlin i Waszyngton. Do końca 2010 r. kurs złotego umocni się wobec euro i dolara, prognozują analitycy pytani przez "Dziennik Gazetę Prawną". To dobra wiadomość dla spłacających kredyty we frankach, gorsza - dla eksporterów.

- Wiesz, że nie jesteś mężczyzną - powiedział pewnego wieczoru przy kolacji Akio Morita, współzałożyciel i były prezes zarządu Sony, do jednej z zatrudnionych w firmie kobiet prezesów. W listopadzie spółki więcej razy informowały o zwiększeniu zaangażowania w ich akcje przez fundusze. Kurs polskiej waluty negatywnie zareagował na słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu. Jednak złoty szybko zaczął odzyskiwać na wartości, dzięki dobrym nastrojom na giełdach.Poland's economy is decelerating and further interest rate reductions would probably not put undue pressure on the zloty currency, the International Monetary Fund said on Thursday. Europejscy liderzy są zdeterminowani, by zagwarantować przetrwanie euro i mają dość pieniędzy, by wypełnić zobowiązania poważnie zadłużonych państw członkowskich, powiedział w poniedziałek prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke. Analitycy DM IDM SA w raporcie z 25 października podwyższył cenę docelową akcji Cersanitu do 16,20 zł z 15,10 zł i obniżył dla nich rekomendację do "trzymaj" z "kupuj".

PZPN zarobi na Euro 2012


PZPN zarobi na Euro 2012 - dowiedziało się Polskie Radio Euro. UEFA ma zapłacić Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej za pomoc przy organizacji mistrzostw.

Rynki nie zauważyły polskich wyborów


Wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce nie spowodował praktycznie żadnej reakcji na rynkach finansowych - informuje "Nasz Dziennik"

Hossa na rynku średnich firm ma się coraz lepiej


Stara giełdowa maksyma mówi, że zawsze gdzieś jest hossa. Nietrudno ją dostrzec, jeśli spojrzymy choćby na indeksy warszawskiej giełdy. mWIG40 bije kolejne rekordy przy wyraźnie zwiększonych obrotach. Od dołka z lutego ubiegłego roku podwoił swoją wartość. Pozostałe rynki borykają się z wiszącym nad nimi widmem korekty i malejącym zainteresowaniem inwestorów.

Najlepsze i najgorsze zawody na rok 2010


Czym się zajmuje aktuariusz? Obliczaniem prawdopodobieństwa chorób i utraty majątku oraz ich wpływów finansowych. Nie brzmi to atrakcyjnie, ale jest dobrze płatne, poziom stresu jest niewielki, fizycznie jest też mało wymagające, bo stuka się tylko w komputer lub kalkulator, a perspektywy na zatrudnienie w obecnych niepewnych czasach są duże.

IDMSA podtrzymał rekomendację 'kupuj' dla Bomi i wycenę 18,5 zł


Analitycy Domu Maklerskiego IDMSA w raporcie z 22 października podtrzymali rekomendację "kupuj" dla spółki handlowej Bomi oraz cenę docelową akcji na poziomie 18,5 zł, wynika z raportu odtajnionego w piątek.

Słabsze dane zaciążyły


Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, jedynie mWIG40 odnotował wzrost. Niższe otwarcie wynikało w głównej mierze z niekorzystnej aury na rynkach globalnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynków azjatyckich.

Fałszywe cofnięcie


Piątkowa sesja przywitała nas spadkami. Po kiepskich wynikach kwartalnych KGHM i PKN Orlen zniżka rzędu 1% nie mogła dziwić. Przewaga niedźwiedzi utrzymywała się przez cały dzień. Zakres wahań był niewielki, a przyśpieszenie dynamiki spadku w końcówce sesji zawdzięczamy gorszemu od oczekiwań odczytowi indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan.

Chopin wraca nie tylko na banknoty


Dziś w dniu urodzin pianisty do obiegu trafia prawdziwy rarytas znaczek z podobizną Chopina. To nie pierwsza emisja firmy z wizerunkiem wybitnego kompozytora. Jest wyjątkowa, bo w tym roku świętujemy 200. rocznicę jego urodzin.

Banki wolały płacić niż zarabiać


W ubiegłym roku na lokatach i kontach banki zebrały od swoich klientów prawie 50 miliardów złotych.

Zapłata podatku z rocznego rozliczenia


Sprawa rocznego rozliczenia podatku dochodowego nie zawsze kończy się na wypełnieniu i złożeniu zeznania. Niekiedy trzeba również uiścić podatek. Osoba, która nie wywiąże się z tego obowiązku, musi liczyć się z dopłatą odsetek za zwłokę, ukaraniem grzywną i wszczęciem egzekucji.

Inwestorom brakuje zdecydowania


Czwartkowa sesja na rynku złotego upłynęła pod znakiem słabszej złotówki. Nie pomogły lepsze dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w styczniu aż o 8,5 proc. r/r, pokazując tym samym, iż mroźna zima nie jest poważnym problemem.

Resort skarbu pracuje nad prywatyzacją z udziałem rolników


Ministerstwo skarbu zastanawia się nad sposobem prywatyzacji państwowych spółek z sektora rolno-spożywczego z udziałem rolników - poinformował w piątek PAP prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. '

Zwolnienia we francuskich liniach lotniczych


We francuskich liniach lotniczych Air France zostanie zlikwidowanych półtora tysiąca etatów. Przyczyną jest spadek ruchu pasażerskiego i towarowego.

MI: rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych


Projekt nowelizacji ustawy jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008 r. W związku z tym nowe przepisy przewidują, że walne zgromadzenie spółdzielni może podjąć uchwałę, w której określi obowiązek wniesienia przez członka spółdzielni dodatkowej wpłaty z tytułu przeniesienia własności lokalu, do którego przysługuje mu spółdzielcze prawo lokatorskie.

WIG20 kotwiczy w kanale bocznym


Słabym zainteresowaniem cieszy się obecnie handel na GPW. Handlujący zdecydowanie odstąpili od podejmowania decyzji inwestycyjnych i kolejna sesja była "na przeczekanie". Indeks największych spółek tkwi w wąskiej konsolidacji 2410pkt. - 2490pkt., jednak ten impas musi ulec zakończeniu.

Minimalna cena Asseco Poland


Minimalna cena emisyjna akcji serii I Asseco Poland wyniesie 60 zł. Ostateczna cena zostanie podana w późniejszym terminie - podała spółka w komunikacie.

WIG20 na zamknięciu sesji spadł o 2,12 proc.


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 2,12 proc. i wyniósł 2330,69 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 89 spółek, 220 spadł, 36 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano.

Ukraina i Rosja blisko rozwiązania problemów gazowych


Ukraina i Rosja są bliskie rozwiązania dwustronnych problemów gazowych - oświadczyła we wtorek premier Ukrainy Julia Tymoszenko na spotkaniu z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w Sopocie.

Enea rozpocznie w przyszłym tygodniu roadshow w Polsce i za granicą


Enea rozpocznie w przyszłym tygodniu roadshow w Polsce i za granicą w związku z planami sprzedaży inwestorom finansowym pakietu do 16 proc. procent akcji spółki należących do Skarbu Państwa - poinfomował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Bumar podpisał aneks do umowy przedłużający spłatę kredytu


Francuski bank przedłużył Bumarowi o kilka miesięcy spłatę 18 mln dolarów kredytu, jaki spółka zaciągnęła na realizację tzw. kontraktu malezyjskiego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka spółki Monika Koniecko. Kontrakt ten dotyczy m.in. dostaw czołgów dla Malezyjczyków przez Bumar.

TVP pozbawiona najsolidniejszych płatników


Nowelizacja ustawy abonamentowej, zgodnie z którą opłaty na radio i telewizję nie będą musieli uiszczać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie, ale bez niektórych poprawek Senatu - zdecydował w środę Trybunał Konstytucyjny.

Złotego czeka konsolidacja


Zdaniem analityków złoty może w środę konsolidować się wokół 3,87 za euro, choć nie wykluczają oni umocnienia się polskiej waluty, szczególnie jeśli, zgodnie z ich przewidywaniami, środowa aukcja 2-letnich obligacji będzie udana.

Podsumowanie czwartkowej sesji na GPW


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,44 proc. i wyniósł 2119,79 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 238 spółek, 82 spadł, 31 nie zmienił się. Akcjami 3 firm nie handlowano.

Wiara inwestorów w politykę Obamy


Stany Zjednoczone przejmują "pałeczkę" od rozpędzonych gospodarek krajów wschodzących w drodze do definitywnego zakończenia kryzysu. Siłę amerykańskiej gospodarki potwierdzają również eksperci finansowi ankietowani przez Bloomberg, którzy uważają, że USA stały się w ostatnim czasie najatrakcyjniejszym miejscem do inwestowania, wyprzedzając Chiny, Brazylię, Indie i Rosję (BRIC).

W październiku zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji


Październikowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, iż w porównaniu do września zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie.