Zakończył się spór zbiorowy w kopalniach PGE Bełchatów i Turów


Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna zawarł 9 czerwca br. porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w kopalniach PGE KWB Bełchatów SA i PGE KWB Turów SA. Zaakceptowany został, przedstawiony przez Zarząd PGE, program konsolidacji Grupy. Tym samym zakończony został spór zbiorowy trwający w kopalniach - poinformowało PGE w komunikacie prasowym.

Google opracowuje rewolucyjną technologię, która umożliwi tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmów przez telefony komórkowe. Na każdy język, jakiego zażyczy sobie abonent - informują brytyjskie media. Dzisiejsze próby ratowania rynku przed kontynuacją przeceny nie wypadły zbyt okazale. Bykom na długo siły nie wystarczyło i niewiele zwojowały. Szczególnie kiepskie wrażenie zrobiła słaba końcówka sesji. Niewielkie obroty osłabiają wymowę odreagowania i budzą obawę przed kontynuacją wyprzedaży w kolejnych dniach. Kulczyk Oil Ventures, czyli spółka należąca do najbogatszego Polaka, nie wzbudziła zbyt wielkiego zainteresowania drobniejszych inwestorów. Zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej oraz gazu ziemnego spółka planowała sprzedać 325 mln akcji, znalazła nabywców na 166,4 mln.Węgierski rząd już po raz drugi, w ciągu niecałego miesiąca, podwyższa prognozy PKB na 2010 r. DM IDMSA spodziewa się, że cały 2009 rok zakończy zyskiem netto wobec 87,8 mln zł straty rok wcześniej . W I półroczu 2010 roku spółka planuje przeprowadzenie czterech IPO, poinformował prezes zarządu IDMSA Grzegorz Leszczyński. Wczorajsze uderzenie podaży, szczególnie widoczne na akcjach KGHM (-3,59%, 99,5 PLN) oraz bankach PKOBP (+1,07%, 36,90 PLN), Pekao (-1,93%, 162,5 PLN) było na tyle sugestywne, że dzisiaj inwestorzy niechętnie podchodzili do kupowania przecenionych akcji. Sesja początkowo przyniosła mizerne jakościowo odbicie, które zamieniło się w spadek, głównie za sprawą podaży akcji KGHM.

Na łamach komunistycznego włoskiego dziennika "Liberazione" ukazał się w sobotę list robotników z fabryki Fiata w Tychach do kolegów z zakładu pod Neapolem z apelem o "sabotaż" umowy z koncernem w sprawie przeniesienia produkcji pandy z Polski.

Ciech i spółki z grupy złożyły bankom finansującym oświadczenie, w którym zobowiązują się, że bez ich zgody nie będą m.in: zwiększać zadłużenia, zbywać aktywów oraz, że zarząd Ciechu nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy. W związku z oświadczeniem banki podpisały między sobą umowę o utrzymaniu status quo przy finansowaniu grupy Ciechu - podał Ciech w komunikacie. Prezes FED, odpowiadając przed komisją finansową amerykańskiej Izby Reprezentantów, podtrzymał zapewnienie o utrzymywaniu niskich stóp procentowych. Jednocześnie zaznaczył, że FED jest przygotowany oraz posiada odpowiednie narzędzia do "strategii wyjścia" z obecnej łagodnej polityki pieniężnej, gdy tylko nastąpi odpowiedni moment.

Miało być bardzo źle, okazało się się przyzwoicie. Według monitorującego rynek motoryzacyjny instytutu Samar w ubiegłym roku wyprodukowano w sumie 899 tys. 737 samochodów, czyli o 9,21 proc. mniej niż rok wcześniej. Po pierwszych trzech kwartałach spadek produkcji wahał się jeszcze w okolicach 20 proc. Od grudnia na obsługiwanej wspólnie przez PKP Intercity i koleje niemieckie trasie Berlin - Warszawa przybędą dwa pociągi - poinformował w piątek rzecznik PKP Intercity Paweł Ney. To wynik czwartkowego spotkania prezesów obu spółek. Europejskie Centrum Konsumenckie radzi, jak zaplanować urlop idealny. Przypomina, by krytycznie czytać umowy z biurami podróży, a w szczególności zwracać uwagę na informacje pisane drobnym drukiem, które często są bardzo istotne, bo mogą dotyczyć na przykład opłat dodatkowych.Europejski Bank Centralny i ministrowie finansów strefy euro chcą silniejszego dolara i solidnego, stabilnego systemu walutowego - powiedział w poniedziałek szef ECB Jean-Claude Trichet. Unia Europejska wyda na rozwój polskich regionów więcej niż w ubiegłym roku. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje w 2010 roku zainwestować ponad 40 mld zł na współfinansowanie unijnych programów w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013. Z tej kwoty Komisja Europejska ma zwrócić 27 miliardów złotych. Nie ma kapitału niezbędnego do poprawy kursów dużych spółek. Być może inwestorzy obawiają się korekty ostatnich wzrostów na giełdach amerykańskich. Korekta, zgodnie z metodologią ostatnich miesięcy, powinna zacząć się po pokonaniu styczniowych szczytów przez indeks SP500. Nie ma też presji na realizację zysków, efektem jest mała zmienność i zanik obrotu. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień spadając -0,38% do poziomu 2403 pkt, obroty 800 mln zł.

Ryzyko osłabienia złotego jest wysokie


Złoty po kilku dniach panicznej wyprzedaży odzyskiwał siły i odrobił część strat, ale perspektywy nie są dobre. Na rynku długu panują nie najlepsze nastroje, a obroty są znikome.

Fiat najlepiej trzyma się drogi w kryzysie


W tym roku z polskich fabryk samochodowych wyjedzie w sumie 869 – 880 tys. aut, czyli o 50 – 60 tys. mniej niż przed rokiem - szacuje firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Produkcja spadła w prawie wszystkich fabrykach. Wzrosła tylko we Fiacie.

Police spłacą wierzytelności za gaz z PGNiG


Zgodnie z zawartym porozumieniem Zakłady Chemiczne Police spłacą wierzytelności za otrzymywany z PGNiG gaz do 15 października tego roku, ale będą musiały ustanowić zabezpieczenia - poinformowały Police w piątkowym komunikacie.

Nawet 300 funtów tygodniowo


Polacy przebywający na Wyspach nie są skazani na pracę w fabrykach. Znajdując zatrudnienie u dostawcy sprzętu elektronicznego, przy instalacji telewizorów, lodówek i innych urządzeń RTV/AGD możesz zarobić powyżej 300 funtów tygodniowo.

Czesi tną wydatki


Czeski rząd proponuje pakiet cięć budżetowych. Premier Jan Fisher zapowiedział, że chce ograniczyć przyszłoroczny deficyt poniżej planowanego poziomu blisko 13 miliardów dolarów.

Tłum chętnych na fotel prezesa PKO BP


W konkursie na stanowisko prezesa banku PKO BP złożono 14 ofert - poinformował bank w komunikacie prasowym. O stanowisko wiceprezesa ubiegają się 24 osoby.

Bank Światowy: polskie drogi bezpieczniejsze


Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze, ale nadal pozostajemy w tyle za innymi krajami UE - wynika z raportu przygotowanego przez Bank Światowy. Według policyjnych statystyk w zeszłym roku w wypadkach drogowych zginęło w Polsce ponad 4,5 tys. osób.

DI BRE podniósł rekomendację dla BZ WBK


- Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 3 marca podnieśli rekomendację dla BZ WBK do "akumuluj" z "trzymaj", podwyższając cenę docelową do 204,5 zł z 195,4 zł.

Rynek apteczny w maju wzrósł o 6,7 proc. r/r do 1,8 mld zł - IMS Health


Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w maju 2010 roku w ujęciu rocznym o 6,7 proc. do ok. 1,8 mld zł, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się - poinformowała w piątek w komunikacie prasowym firma IMS Health, badająca rynek farmaceutyczny.

Tauron chce łapać


Grupa energetyczna Tauron rozważa zakup niewielkiej, laboratoryjnej instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, która zostałaby zamontowana na bloku energetycznym Elektrowni Łagisza w Będzinie. Testy powinny przyczynić się do postępu badań nad technologiami czystego węgla, w które włączył się Tauron.

Gospodarka da sobie radę bez niższych stóp


Dziś, zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci z rzędu postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wysokość podstawowej stopy referencyjnej nadal wynosi więc 3,5 proc.

USA: Giełdy przyłączyły się do euforii


Poniedziałkowa sesja w USA nie przyniosła niespodzianek. Po uchwaleniu planu ratunkowego dla strefy euro o wartości 750 mld euro amerykańskie giełdy przyłączyły się do ogólnoświatowej euforii, a główne indeksy zyskiwały po kilka procent.

Węgry zamkną w piątek od godz. 19 swą przestrzeń powietrzną


Węgry zamykają na 24 godziny w piątek wieczorem swą przestrzeń powietrzną z powodu chmury pyłu wulkanicznego znad Islandii.

Kapitał Taurona wzrośnie po wniesieniu "resztówek"


Skarb Państwa podwyższy kapitał firmy Tauron Polska Energia, wnosząc do niej tzw. resztówki, czyli pozostałe mu jeszcze akcje niektórych spółek grupy Tauron. Ma to służyć uporządkowaniu struktury kapitałowej grupy, przygotowującej się do debiutu na giełdzie.

Katar inwestuje w Volkswagena


Katar zostaje trzecim głównym akcjonariuszem Volkswagena. Odpowiednie dokumenty mają zostać podpisane jeszcze w piątek w Stuttgarcie. Jak dowiaduje się agencja dpa, pod jednym z dokumentów złożył już podpis premier Kataru szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani.

"Nie róbmy z filaru laseczki"


Zmiany w systemie emerytalnym proponowane przez rząd to pomysł absurdalny - uważa b. członek Rady Polityki Pieniężnej, a obecnie prezes TFI Skarbiec Bogusław Grabowski. - Nie róbmy z filaru kapitałowego laseczki, która ma podpierać chory system finansowy - zaapelował w "Poranku" TVN24.

Przed rynkiem FX i FI spokojna sesja, bez większych wahań


Koniec tygodnia nie powinien przynieść znaczących zmian na rynku FX i FI. Złoty nie zareaguje raczej na krajowe dane makro, jedynymi czynnikami, które mogą zakłócić spokój może być nerwowość na rynkach zagranicznych - oceniają analitycy.

"Zielony" w kręgu zainteresowania


Zataczające coraz większe kręgi zamieszanie wokół Dubai World, doprowadziło we wczorajszej sesji do umocnienia dolara i odpływu kapitału z emerging markets. Obawy wzbudziła informacja, iż największy fundusz rządowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich ma problemy finansowe i prosi o odroczenie terminu płatności obligacji.

Zyskowny Deutsche Bank


Wyniki Deutsche Banku lepsze od oczekiwań. W pierwszym kwartale spółka zarobiła prawie 2 miliardy 800 milionów euro (przed opodatkowaniem). To wynik o niemal połowę wyższy niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się sumy zysku na poziomie 2 miliardów euro.

Formacja na EUR/USD


Dolar odrobił w piątek swoje straty. Pomogły mu w tym komentarze Bena Bernanke. Amerykańskie giełdy również zyskiwały na sile. Wspólna europejska waluta traciła natomiast po słabszych danych na temat eksportu.

Jak oszczędzać na emeryturę?


Wysokość emerytur będzie nawet o 45 proc. niższa od ostatniego wynagrodzenia. Szansą na spokojną starość jest regularne, długoterminowe oszczędzanie. Do wyboru są różne produkty: programy systematycznego oszczędzania w funduszach, platformy ubezpieczeniowo-inwestycyjne czy nowatorskie rozwiązanie, w którym kwota wpłacana przez 15 lat od razu w całości pracuje.

Autostrada A4 do liftingu. Będzie pas awaryjny


Ledwo oddano stukilometrowy odcinek autostrady A4 między Wrocławiem a Krzywą, już planowany jest remont. Dobudowany zostanie pas awaryjny, a w niektórych miejscach trzeci pas ruchu. Jak dowiedziała się reporterka RMF FM Barbara Zielińska, takie absurdalne rozwiązanie było konieczne ze względów finansowych - informuje RMF.FM

Spain unions say govt cuts hinder job reform talks


Spanish union leaders said on Sunday the government's short-term austerity programme has soured them on resolving the crucial longer-term issue of labour reform in a country where one in five is jobless.

Drugi dzień zwyżki w Warszawie


WIG20 wrósł drugi dzień z rzędu (co po raz ostatni zdarzyło się pod koniec kwietnia) na fali wzrostu optymizmu w Europie i poprawie notowań euro wobec dolara.

Polski rząd w muzeum telekomunikacji


Mamy najmniej światłowodów w Europie, a polski rząd nagle rezygnuje z ustawowego obowiązku ich kładzenia w nowych budynkach - informuje "Gazeta Wyborcza".