PO o wyborze Belki: to dobra decyzja; PiS krytykuje Komorowskiego


Zdaniem wiceszefa klubu PO Sławomira Nowaka, powołanie przez Sejm Marka Belki na prezesa NBP to bardzo dobra decyzja. Rzecznik PiS Adam Bielan skrytykował marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego za to, że tak szybko doprowadził do wyboru nowego szefa NBP.

"Kocham Cię" na misiu, na skarpetach, na wszechobecnych kartkach, a nawet na szczoteczce do zębów. "Kocham cię" czyni cuda - i nie chodzi tu o relacje międzyludzkie. Ten cud zauważają handlowcy, liczący zyski z coraz popularniejszego w Polsce dnia zakochanych. Ponad pół tysiąca mieszkańców Małopolski zgłosiło chęć służby w tworzonych właśnie Narodowych Siłach Rezerwowych - pisze "Dziennik Polski". Formacja ta ma liczyć 20 tys. żołnierzy na koniec 2011 r. Piątek był dniem publikacji sporej ilość danych makroekonomicznych. Te najważniejsze - o sprzedaży detalicznej w USA, okazały się lepsze od oczekiwań. To kolejne lepsze dane ze Stanów Zjednoczonych. Nastroje zepsuł chiński bank centralny, który po raz kolejny zaostrzył politykę pieniężną.Największą w Poznaniu od czerwca 1956 roku manifestację robotników zapowiada na piątek NSZZ Solidarność. - Będziemy manifestować w obronie miejsc pracy w zakładzie, który jest symbolem walki o prawa robotnicze - mówi szef wielkopolskiej Solidarności Jarosław Lange. Aż 36 naprawionych w weekendy stołecznych ulic zostało w tym roku zniszczonych przez wodociągowców, gazowników i ciepłowników - ustaliło "Życie Warszawy". Przepadły gwarancje na nowe nawierzchnie. Krajowe instytucje finansowe są bardzo odporne na ewentualne pogorszenie koniunktury, wynika z opublikowanego wczoraj przez NBP grudniowego "Raportu o stabilności systemu finansowego".

Dzisiejsza sesja pokazuje, jak zmienne potrafią być nastroje giełdowych inwestorów. Piątkowy szał okazał się krótkotrwałym i niezbyt znaczącym epizodem.

W zachodniej Europie spadają kontrakty na indeksy po ostrzeżeniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że gospodarki rozwinięte mają przed sobą poważne wyzwania w uporaniu się z długiem publicznym - podają maklerzy. W weekend nadeszły kolejne doniesienia świadczące o wychodzeniu światowej gospodarki z kryzysu, co w poniedziałek skutkowało wzrostami cen surowców, w tym złota. Chiński eksport wzrósł w grudniu o 17,7%, natomiast import aż o 55,9%, obie wartości dużo powyżej prognoz. Cena złota wzrosła do 1150 dolarów, co jest także spowodowane osłabieniem się amerykańskiego dolara, które trwa od piątku.

Ministerstwo Finansów szacuje inflację w sierpniu 2009 r. na poziomie 3,7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się spadku cen o 0,3 proc. - podał resort finansów we wtorek w komunikacie. Berlin chce w pojedynkę uratować strefę euro, narzucając innym krajom UE dyscyplinę budżetową na wzór niemiecki - pisze w czwartek francuski dziennik "Le Figaro". Gazeta krytykuje wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i nazywa Niemcy "samotnym jeźdźcem Europy". Minister pracy Jolanta Fedak wczoraj wieczorem przyznała, że jej resort pracuje nad pomysłem, by umożliwić Polakom decydowanie o tym, kiedy chcą przejść na emeryturę.Piątkowa sesja zakończyła się zwyżką prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 zyskał 0,96% i ponownie znalazł się powyżej linii 2300 pkt. (2308,92 pkt.) Dobrze poradziły sobie także pakiety w Stanach Zjednoczonych. S&P500 zyskał 1,5%, DJIA 1,25%, a technologiczny NASDAQ 0,94%. Blisko 80 proc. Polaków chce, by państwo wysyłało do firm więcej kontrolerów, alarmuje "Gazeta Wyborcza" w oparciu o sondaż PBS DGA. Lepsze od rynkowych oczekiwań dane o polskim PKB nie miały dużego wpływu na notowania złotego. Zdaniem dilerów dla notowań naszej waluty ważniejszy jest globalny sentyment, ale do końca dnia nie można wykluczyć lekkiego umocnienia złotego.

NFZ znów oszczędza na hospicjach


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w tym roku hospicja otrzymają z Narodowego Funduszu Zdrowia niespełna 280 milionów złotych. Według ekspertów to zbyt mało, by zapewnić leczenie potrzebującym.

Facebook zresetował hasło? Nie, to trojan!


Fala fałszywych maili zalała użytkowników Facebooka - podaje produkująca programy antyiwirusowe firma McAfee na swoim blogu. Uruchomienie załącznika maila wprowadza do komputera użytkownika pakiet trojanów i wirusów. Facebook ma ponad 400 milionów użytkowników.

Mieszkańcy aglomeracji katowickiej dostaną e-portmonetki


Za niespełna trzy lata pierwsi mieszkańcy aglomeracji katowickiej będą mogli za pomocą elektronicznej karty opłacić bilet w komunikacji, parking, wstęp do muzeum czy na basen, a nawet lokalne podatki. Do wartego 107,5 mln zł projektu przystąpiły samorządy 21 gmin woj. śląskiego i największy organizator komunikacji w regionie.

Rośnie aktywność dużych inwestorów


Do ponad 79% zwiększył się w minionym miesiącu udział największych zleceń w obrotach walorami z indeksu WIG20. GPW do grupy dużych zleceń klasyfikuje te, których wartość przekracza 10 tys. euro. Ostatni raz tak wysoki odsetek tej grupy zleceń w obrotach papierami blue-chips widzieliśmy w połowie kwietnia.

W poniedziałek rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego


Na poniedziałek 7 września zaplanowano posiedzenie rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - powiedział we wtorek PAP rzecznik BFG Robert Stasiak.

Trudniej uniknąć daniny Belki!


Zasady opodatkowania zysków z inwestycji w przyszłym roku nie zmienią się. To dobra informacja dla towarzystw, bo likwidacja tzw. podatku Belki spowodowałaby konieczność wycofania się z oferowania tzw. polisolokat, z których w tym roku ubezpieczyciele zbiorą nawet 7-8 mld zł. To krótkoterminowe umowy ubezpieczenia na życie i dożycie, które pełnią takie funkcje jak lokata bankowa. Ponieważ od polis nie płaci się podatku Belki, bank sprzedający takie produkty może zaoferować wyższe oprocentowanie.

Bunt sieci uderzy w centra handlowe


Powstaje ogólnopolska koalicja sieci handlowo-usługowych mająca walczyć o interesy najemców - informuje "Puls Biznesu".

1/5 PZU na sprzedaż


- Eureko zadeklarowało, że podczas debiutu PZU sprzeda nie mniej niż 17 proc. akcji spółki - poinformował resort skarbu w czwartkowym komunikacie. Skarb Państwa nie wyklucza sprzedaży do 5 proc. swoich akcji.

EBOR wyłoży kasę na Nabucco


Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju planuje finansowe wsparcie budowy gazociągu Nabucco - poinformował prezes EBOR Thomas Mirow w rozmowie z piątkowym dziennikiem "Financial Times Deutschland".

Emisja euroobligacji PKO BP


Organizatorami emisji euroobligacji PKO BP zostali HSBC, Societe Generale i PKO BP. Bank rozważa pozyskanie co najmniej 500 mln euro - podał PKO BP w komunikacie.

Recesja na Wyspach odpuszcza szybciej


Wielka Brytania wyszła z recesji szybszym krokiem niż wcześniej szacowano. Po rewizji danych okazało się, że gospodarka tego kraju urosła w IV kwartale o 0,3 procent wobec trzech poprzednich miesięcy roku, po spadku o 0,3 procent w III kwartale.

DI BRE obniżył cenę docelową dla ING BSK do 749 zł, z 811,6 zł


Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 19 lutego, obniżyli cenę docelową dla akcji ING BSK do 749 zł, z 811,6 zł poprzednio oraz podtrzymali rekomendację "akumuluj".

Obuwie młodego Jordana może kosztować 3 miliony dolarów


W zbliżającym się sezonie ligi akademickiej syn słynnego Michaela Jordana - Marcus, zadebiutuje w koszykarskiej drużynie University of Central Florida. Zanim wybiegnie na boisko, uczelnia może stracić aż trzy miliony dolarów. Wszystko z powodu jego... butów.

France Telecom nie liczy na dodatkową dystrybucję środków od TPSA


France Telecom nie liczy w 2010 roku na dodatkową dystrybucję środków od swojej spółki zależnej TPSA poza dywidendą - poinformował prezes France Telecom Stephane Richard.

Co OBR może zalecić Brytyjczykom


Nowo utworzone biuro ds. odpowiedzialnej polityki budżetowej (OBR - Office of Budget Responsibility) w pierwszym raporcie z poniedziałku ogłosiło prognozę PKB dla brytyjskiej gospodarki za 2011 r. na poziomie 2,6 proc. wobec 1,3 proc. za 2010 r.

Podatkowe skutki udzielenia pożyczki przez spółkę osobową dla wspólnika będącego osobą fizyczną


Przychody z odsetek od pożyczki udzielonej przez spółkę osobową (np. jawną, komandytową) nie zawsze będą traktowane u jej wspólnika jako przychody z działalności gospodarczej, pomimo, że spółka prowadzi działalność gospodarczą, a pożyczone środki pochodziły z tej działalności. Nie będą przychodem z tego źródła w sytuacji, kiedy udzielanie pożyczek nie będzie przedmiotem działalności wynikającym z umowy spółki.

Grad: przychody z prywatyzacji w 2009 r. wyniosą ponad 5 mld zł


Przychody z prywatyzacji w całym 2009 roku powinny wynieść zdecydowanie ponad 5 mld zł, do końca roku resort skarbu chce przeprowadzić jeszcze kilkadziesiąt transakcji prywatyzacyjnych - poinformował w czwartek minister skarbu Aleksander Grad.

Wielkie emisje akcji pomogą giełdzie


"Rzeczpospolita" pisze, że ten rok będzie przełomowy dla warszawskiej giełdy papierów wartościowych. Z wyliczeń gazety wynika, że w najbliższych miesiącach na GPW sprzedawane będą walory dziewięciu spółek warte w sumie 11 miliardów złotych.

Rozmowy ostatniej szansy ws. planowanego strajku British Airways


W Londynie trwają rozmowy ostatniej szansy w sprawie zaplanowanego na jutro 5-dniowego strajku załóg pokładowych British Airways. Linie zapewniają, że nawet w razie strajku zdołają utrzymać ponad połowę połączeń.

Vattenfall nie kupi Enei!


Vattenfall nie złożył oferty na zakup od SP 67,05 proc. Enei - podała spółka w komunikacie prasowym.

BGK wyemituje obligacje drogowe prawdopodobnie w IV - Sochacki, wiceprezes BGK


- Bank Gospodarstwa Krajowego prawdopodobnie wyemituje obligacje na rzecz KFD w kwietniu - poinformował wiceprezes BGK Robert Sochacki.

Transport: Pensje wzrosną o 250 zł


Podpisaniem porozumienia płacowego z zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły się w nocy ze środy na czwartek negocjacje, prowadzone przez przedstawicieli kolejarskich związków zawodowych - podała Solidarność.

Kontrolerzy sprawdzą abonament


Niepłacący abonamentu radiowego właściciele firm mogą się spodziewać, że do ich drzwi zapukają kontrolerzy z Poczty Polskiej. Pracownicy Poczty już odwiedzają te firmy, które nie zarejestrowały odbiorników, a istnieje przypuszczenie, że mogą je posiadać.

Debenhams notuje wzrost zysku


Zysk przed opodatkowaniem Debenhams zanotowany w roku obrachunkowym zakończonym 29 sierpnia wyniósł 125,2 mln funtów, co było spowodowane zwiększeniem udziału spółki na rynku.

Eurodolar odrabia straty


Dzisiejsza sesja na krajowym rynku walutowym była kolejną, jaka upłynęła pod znakiem niewielkiej zmienności złotego. Kurs EUR/PLN konsolidował się w przedziale 4,0800 ? 4,1000, notowania USD/PLN natomiast nie wychodziły poza przedział 2,7300 ? 2,7500. Podobną konsolidację mogliśmy obserwować również na rynku forinta oraz czeskiej korony.