Sesje GPW dłuższe? Maklerom to nie w smak


Władze warszawskiej giełdy wracają do pomysłu wydłużenia popołudniowych godzin sesji. Obrót akcjami kończyłby się o godzinę później niż obecnie. Maklerom to nie w smak - zauważa "Parkiet".

Polkomtel zaproponował nowe umowy dystrybutorom. Niektóre firmy nie godzą się na gorsze warunki. Jeśli nie dojdzie do porozumienia 1 września część terminali przestanie obsługiwać pre-paidy z sieci Polkomtela. Koncern Bumar, który jest większościowym udziałowcem ponad 20 polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, zastawił akcje firmy produkującej unikalne systemy dla armii. Jednocześnie firma zaciągnęła gigantyczny kredyt - a wszystko to bez wiedzy resortu obrony. Złoty, po wczorajszym umocnieniu utrzymał się poniżej 4,1 zł/euro. Dług lekko odreagował poniedziałkowe pogorszenie nastrojów i czeka na środową aukcję zamiany.Polacy coraz bardziej lubią życie na kredyt, lub też okoliczności zmuszają ich, by pożyczać więcej - wynika z najnowszych danych KNF. W zeszłym pożyczyliśmy na cele konsumpcyjne 154,5 mld zł - to o 13,2 proc. więcej niż w 2008 roku. Tyle, że już 10,8 proc. kredytów jest spłacane nieregularnie. W 2008 roku było to 6,6 proc. Gdyby nastroje amerykańskich gospodarstw domowych były tak dobre jak nastroje inwestorów na amerykańskim rynku akcji, Ben Bernanke nie musiałby się martwić o siłę popytu prywatnego i kontynuację ożywienia. W minionym miesiącu wskaźnik nastrojów Conference Board obniżył się jednak nieoczekiwanie do 46 pkt. - wartości najniższej od wiosny 2009 roku. Dziś dane za marzec. Chiny poinformowały we wtorek, że pierwszym ogólnokrajowym spisem ośrodków produkujących zanieczyszczenia objętych zostało ponad 5 mln źródeł emisji - przemysłowych, mieszkalnych i rolniczych. Rezultaty spisu nie będą jednak na razie upublicznione.

Islandzkie restauracje sieci McDonald's, która uważana jest za symbol globalizacji, stały się najnowszą ofiarą światowego kryzysu finansowego. W przyszły weekend zamknięte zostaną wszystkie trzy McDonald'sy na wyspie - wszystkie w stolicy Reykjaviku - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Stella Artois, belgijskie piwo, w którym wyjątkowo rozsmakowali się Brytyjczycy, przeżywa ciężkie czasy. Załoga browaru, w ramach protestu przeciwko zwolnieniom, od kilku dni strajkuje, a zapasy złotego trunku w brytyjskich sklepach topnieją w mgnieniu oka - pisze angielski dziennik "Telegraph". Górnik Zabrze zmierzy się w środę z Wartą Poznań w 32. kolejce 1. ligi i jeśli wygra, to niezależnie od wyników innych spotkań, awansuje do piłkarskiej Ekstraklasy. Już wcześniej pierwsze miejsce w tabeli zapewnili sobie piłkarze Widzewa Łódź.

Toyota znów przyspiesza. Mowa jednak nie o zepsutych pedałach gazu, ale o... sprzedaży aut za oceanem. Według firmy badawczej Edmunds.com w pierwszych ośmiu dniach marca sprzedaż Toyoty w USA poszybowała w górę aż o 50 procent rok do roku. Powód to promocje, którymi Toyota kusi Amerykanów. Prezydent USA Barack Obama przedstawił w poniedziałek rządowy projekt budżetu na przyszły rok podatkowy 2010/2011 przekazany tego dnia rano Kongresowi. Przewiduje on wzrost deficytu do rekordowej wysokości 1,56 biliona dolarów, największej od zakończenia II wojny światowej. Nerwowy poniedziałek na rynkach walutowych. Rano euro było najtańsze wobec dolara od kwietnia 2006 roku. Spadek przyniosły transakcje na azjatyckich rynkach, jeszcze w nocy naszego czasu. Rozpoczęcie handlu w Europie przyniosło bardzo nerwowy i mozolny - ale skuteczny marsz w górę.Marzec przyniósł niewielki wzrost liczby uczestników w otwartych funduszach emerytalnych do poziomu 14 551 tys. W stosunku do poprzedniego miesiąca, grono tych osób powiększyło się o +6,9 tys., tj. o 0,05%. Tym samym marcowy przyrost członków OFE, podobnie jak lutowy, jest jednym z najniższych w historii działalności drugiego filara w Polsce. Na największych amerykańskich targach motoryzacyjnych - Detroit Auto Show - powiało optymizmem. Producenci aut, którzy dotąd pozbywali się zapasów, zapowiadają uzupełnianie opustoszałych magazynów. Ich zapał podbudowują analitycy, którzy oceniają, że ożywienie gospodarcze pozwoli Amerykanom na zakupy nowych samochodów. W najnowszej edycji Listy 2000 publikowanej przez "Rzeczpospolitą" Comarch został uznany za najbardziej innowacyjną firmę.

Szokujący pomysł na biznes w internecie


Amerykanie korzystający z internetu mogą na bieżąco informować o swoich zakupach, dzięki nowemu portalowi społecznościowemu Blippy, podobnemu do Twittera.

Chcą sprzedać 994 mieszkań


Gant planuje w 2010 roku sprzedać 994 nowe mieszkania, liczba rezygnacji ma być niewielka. W styczniu spółka sprzedała 60 mieszkań, a klienci zrezygnowali z zakupu ośmiu lokali - poinformowało kierownictwo spółki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Przerwa we wzrostach


Po silnych wzrostach na warszawskim parkiecie przyszedł czas na realizację zysków. Sesja rozpoczęła się wprawdzie od wzrostów wszystkich głównych indeksów, jednak z upływem czasu rynek się osłabiał. Giełdy na zachodzie i kontrakty na główne amerykańskie indeksy oscylowały w okolicach wczorajszych zamknięć.

Tydzień pod znakiem danych z USA


Po wczorajszej silnej końcówce sesji na naszej giełdzie wywołanej publikacją danych PKB w USA, początek dzisiejszej sesji stał pod znakiem utrzymania wczorajszych poziomów. W miarę upływu czasu strona podażowa zyskiwała przewagę, a przyśpieszenie spadków nastąpiło po ogłoszeniu danych o wydatkach i przychodach Amerykanów.

Mondi miał 71,4 mln zł zysku netto


Grupa Mondi Świecie wypracowała w 2009 r. 71,4 mln zł zysku netto wobec 141,2 mln zł rok wcześniej. W ramach porozumienia z bankami spółka nie wypłaci dywidendy z zysku za 2009 r. . - poinformowało Mondi Świecie w raporcie rocznym.

Prawie trzy czwarte seniorów korzysta z telefonów komórkowych


Korzystanie z telefonów komórkowych wśród seniorów rośnie - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek z okazji światowego kongresu telefonii komórkowej w Barcelonie. Korzysta z nich przeciętnie 71 procent seniorów w pięciu krajach objętych badaniem.

GDDKiA ogłosiła przetarg na wybór projektanta i wykonawcy A1


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybór projektanta i wykonawcy budowy odcinka autostrady A1 o długości ok. 40 km, od Strykowa do węzła Tuszyn - poinformował rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj.

Cena ropy znowu powyżej 72 dolarów


Cena ropy wzrosła po tym, jak na rynek nadeszły dobre informacje z amerykańskiej gospodarki. PKB okazało się dużo lepsze od oczekiwań (-1 proc.przy prognozach na poziomie -1,4%). Poprawiło to ogólny sentyment inwestorów i dało nadzieję na koniec kryzysu, co będzie się wiązało ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa.

Rentowności greckich obligacji wciąż na wysokim poziomie


Notowania EUR/PLN pozostają w konsolidacji - dzisiejsza sesja rozpoczęła się w okolicach poziomu 3,8650 zł za euro. Podobnie zachowuje się kurs CHF/PLN, który na początku dnia oscyluje w pobliżu 2,7000.

Nord Stream: bezpieczny - i zarabiający


Kontrowersyjny projekt gazociągu przez Bałtyk, czyli Nord Stream, będzie realizowany zgodnie z planem - zapewniają przedstawiciele konsorcjum prowadzącego tę inwestycję. Kładzenie rury na dnie morza rozpocznie się w kwietniu, a pierwsze dostawy gazu mają być możliwe już w 2011 roku. Sebastian Sass z Nord Stream zapewnia w rozmowie reporterem TVN CNBC Biznes Cezarym Królakiem, że inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i nie ma wymiaru politycznego.

Kiedy pomkniemy szybkim pociągiem?


Konsorcjum, którego liderem jest firma Ingenieria IDOM Internacional z Hiszpanii opracuje studium wykonalności dla linii kolei dużych prędkości z Wrocławia i Poznania przez Łódź do Warszawy - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

PGE może potroić EBITDA z I kw.


Tegoroczny wynik EBITDA Polskiej Grupy Energetycznej może w tym roku być zbliżony do trzykrotności EBITDA z I kwartału - powiedział podczas telekonferencji z analitykami Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

Rekordowe wypłaty na prywatne autostrady


Krajowy Fundusz Drogowy zarezerwował w tym roku rekordowe 2,7 mld zł na wypłaty dla firm, które budują płatne drogi i zarządzają ich odcinkami - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Eurocash minimum 40 mln zł na dywidendę


Eurocash wypłaci minimum 40 mln zł z ubiegłorocznego zysku na dywidendę - powiedział dziennikarzom Luis Amaral, prezes firmy.

OPZZ: darowizny dla powodzian powinny być wolne od podatku


Podatnicy, którzy przekażą powodzianom darowizny o wartości nie przekraczającej 6 proc. ich rocznego dochodu, powinni być zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych - uważa przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz.

Gigantyczna kara dla dostawcy energii


7 milionów złotych kary dla Enionu. Działająca na rynku dystrybucji energii elektrycznej spółka zapłaci za nadużywanie pozycji dominującej na rynku. Karę nałożył UOKiK

Rozmnożyli się, by wyrwać jeszcze więcej pieniędzy


6 z 32 firm, które zakwalifikowały się do uzyskania unijnej dotacji na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym należy do tych samych lub powiązanych ze sobą osób i zostało założonych w różnych miejscach Polski tego samego dnia - ustaliło TVN CNBC Biznes. PARP broni się, że pieniędzy jeszcze nie przekazała, a sprawa i tak by wyszła na jaw.

Ponad 63 mln zł na pożyczki dla firm z Podkarpacia


O ponad 63 mln zł mogą ubiegać się m.in. regionalne fundusze poręczeń kredytowych w ramach naboru wniosków, jaki ogłosił zarząd województwa podkarpackiego. Otrzymane dotacje zostaną przeznaczone na udzielenie pożyczek podkarpackim firmom.

Ceny nieruchomości i PKB w USA


Realizacja zysków w Azji i niższe oczekiwania odnośnie PKB w Stanach Zjednoczonych mogą skłonić inwestorów w Europie do realizacji zysków na rynkach akcji.

Konsekwencje nieterminowego opłacania składek


Czy ZUS może nie zaliczyć okresu składkowego, za który nie zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne, skoro domaga się ich spłaty? Jakie mogą być konsekwencje nieterminowego opłacenia składek?

Bioton planuje emisję obligacji na 100 mln zł


Bioton planuje emisję obligacji o wartości 100 mln zł zamiennych na akcje, a decyzję mają podjąć akcjonariusze na walnym zgromadzeniu 25 maja - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne.

Palacz na celowniku kieszonkowców


Zdaniem policjantów wprowadzenie zakazu palenia papierosów w restauracjach może spowodować wzrost drobnych kradzieży - informuje "Życie Warszawy".

PKO BP koordynatorem finansowania budowy terminalu LNG


- Porozumienie o finansowaniu projektu budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu podpisali przedstawiciele Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System Polskiego LNG oraz banku PKO BP S.A. - poinformowała we wtorek rzeczniczka Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Pomoc dla banków do 2010


Skarb Państwa będzie mógł udzielać pomocy bankom do końca 2010 roku. To założenie znowelizowanej w czwartek przez Sejm ustawy o udzieleniu przez państwo finansowego wsparcia instytucjom finansowym. Nowelę uchwalono jednogłośnie.

Produkcja przemysłowa w USA w lutym wzrosła o 0,1 proc.


Produkcja przemysłowa w USA w lutym 2010 r. wzrosła o 0,1 proc. wobec zwyżki o 0,9 proc. w styczniu - podała w poniedziałek Rezerwa Federalna (Fed).