Polak na urlop bierze gotówkę


Polacy uznają karty płatnicze za najbezpieczniejszą formę płatności, jednak jedna trzecia woli nie używać ich podczas letniego wypoczynku. Zdecydowana większość z nas na urlop weźmie gotówkę. Wśród powodów, dla których nie korzystają z karty za granicą, 48 proc. Polaków wskazało wysokie opłaty.

Przed wyborem obywatelstwa stanie większość osób, które zamierzają na dłużej lub na stałe zamieszkać za granicą, zwłaszcza gdy na świat przyjdą dzieci. Jaki paszport nadać maluchowi, który urodzi się w Amsterdamie, Monachium, Liverpoolu czy Oslo? Według prezesa PKN Orlen, Jacka Krawca Vodafone może zgodzić się na ewentualny debiut Polkomtela na warszawskiej giełdzie. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że zaktualizowany plan prywatyzacji ministra skarbu Aleksandra Grada może zostać skorygowany w razie bardzo złej koniunktury na giełdzie. - To jest plan, a nie rozstrzygnięcia końcowe - zaznaczył.Zapoczątkowane w piątek rano wzrostowe odreagowanie indeksu największych spółek naszej giełdy zostało wczoraj zatrzymane. Parlament bułgarski podniósł w czwartek podatek od hazardu o 50 proc. Zamiast obowiązujących dotychczas 10 proc., od nowego roku biznesmeni z tej branży będą płacić 15 proc. od obrotów. Szef Fed Ben Bernake podczas wczorajszego wystąpienia w Nowojorskim Klubie Ekonomicznym, pierwszy raz od dłuższego czasu wyraźnie zaakcentował, że amerykańskie władze monetarne dostrzegają problem słabnącego dolara. Reakcja rynku walutowego była jednak tylko chwilowa.

Korekta wisiała w powietrzu i wreszcie nadeszła. Nie "przeszkodziły" jej dobre dane płynące z amerykańskiego rynku pracy, gdzie deficyt handlowy i liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się lepsze niż oczekiwano.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,02 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 365,12 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Rosja utrzymała pozycję światowego lidera w wydobyciu ropy, osiągając w październiku nowy, post-radziecki rekord w wysokości ponad 10 milionów baryłek dziennie, wynika z danych Ministerstwa Energetyki, opublikowanych w poniedziałek. 

Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić o nie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - w środę wszystkie kluby poselskie poparły projekt ustawy w tej sprawie. Serenity, spółka prowadząca domy opieki i domy spokojnej starości na Pomorzu, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 października tego roku - podała GPW we wtorkowym komunikacie. Wyniki 11. Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych, przeprowadzonego przez Ernst & Young pokazały, że kadra zarządzająca coraz mocniej obawia się odpowiedzialności osobistej za działania spółek.Wczoraj złoty osłabił się znacząco względem głównych walut + kurs EUR/PLN zwyżkował ponad poziom 4,1800, nie zdołał jednak trwale przebić tego oporu, którego pokonanie otworzyłoby drogę do wzrostu wartości euro powyżej 4,2000 zł. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od odreagowania i zniżki notowań euro względem złotego w okolice poziomu 4,1400 zł. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w lipcu 2,9% w ujęciu rocznym wobec 2,7% r/r miesiąc wcześniej, podał w czwartek Narodowy Bank Polski (NBP). Szykuje się redukcja etatów w fabryce Opla w Antwerpii. Jeszcze w tym roku w belgijskich zakładach pracę straci 2600 osób. Ale to nie koniec fali zwolnień w Europie przewidywanej przez amerykański koncern General Motors, do którego należy Opel. Trzeba będzie zwolnić dodatkowo ponad 5,5 tysiąca pracowników. Na razie nie wiadomo, gdzie nastąpią cięcia.

Rządowy ekspert w podwójnej roli


"Puls Biznesu" pisze o bulwersującej, podwójnej roli, jaką pełni rządowy ekspert Aleksander Lipiński przy opracowywaniu aktualizacji ustawy o wyrobiskach górniczych.

Dobre wyniki spółek przełożyły się we wtorek na wzrosty na Wall Street


Dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek, w tym banku Goldman Sachs, poprawiły nastroje giełdowych inwestorów, którzy powoli zapominają o niedawnej krótkiej korekcie i znowu chętniej kupują akcje. W efekcie główne indeksy na Wall Street zakończyły dzień niewielkimi wzrostami.

Giełdy wciąż spadają


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,21 proc., S&P 500 o 1,95 proc., a technologiczny Nasdaq stracił aż 2,67 proc. Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

Piątkowa sesja w Warszawie może zakończyć się spadkami indeksów


Na ostatni dzień tego tygodnia na GPW przypada czas rozliczania kontraktów terminowych i opcji. W związku z brakiem publikacji danych makro z kraju i świata będzie to najważniejsze wydarzenie w ciągu dnia i możliwe, że nie obędzie się bez spadków indeksów warszawskiej giełdy, uważają analitycy.

Finamo w stajni Leszka Czarneckiego?


- Getin Holding należący do znanego inwestora Leszka Czarneckiego zamierza kupić pośrednika finansowego Finamo - dowiedziała się Rzeczpospolita. Według informacji gazety obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie pomiędzy udziałowcami obu spółek.

Liczba oddanych mieszkań w I'10 spadła o 47,1 proc. rdr - GUS


Liczba oddanych do użytku mieszkań w styczniu wyniosła 11.681 i spadła rdr o 47,1 proc. oraz spadła mdm o 30,3 proc. - podał w środę GUS.

Płace idą w górę, zatrudnienie spada wolniej


Stopniowo poprawia się sytuacja na rynku pracy. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach jeszcze się zmniejsza, ale coraz wolniej. Wyraźnie lepiej jest z płacami. Średnie wynagrodzenie wzrosło w lutym mocniej, niż się spodziewano.

Złoty w środę wciąż pozostanie pod presją sytuacji na świecie


Sytuacja na rynkach światowych szkodzi polskiej walucie. Po wczorajszym mocnym osłabieniu, w środę złoty od rana delikatnie odrabia straty, ale wciąż będzie znajdował się pod wpływem globalnych nastrojów, uważają analitycy.

Obama pomoże zadłużonym bankrutom


Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła w piątek nowy plan pomocy dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych i grozi im z tego powodu odebranie domu przez bank. Inicjatywa ma złagodzić kryzys na rynku nieruchomości, który utrudnia wyjście gospodarki na drogę szybszego wzrostu.

Niedźwiedzie próbują naciskać


Dzisiejsza sesja nie należała do najciekawszych. Pomijając nieco większą zmienność towarzyszącą końcówce sesji azjatyckiej kurs EUR/USD pozostawał wyjątkowo stabilny.

Fitch stawia śmiałe prognozy


Perspektywa na rok 2010 dla środkowoeuropejskiego sektora przerobu ropy, który mocno odczuł dekoniunkturę związaną z bardzo złymi warunkami rynkowymi na świecie w 2009 roku, jest negatywna. Z kolei dla sektora ropy naftowej i gazu jest stabilna - ocenia Agencja Ratingowa Fitch Ratings.

EBC wyda wkrótce opinię dot. uchwały RPP ws. tworzenia rezerwy


Europejski Bank Centralny, na wniosek prezesa NBP Sławomira Skrzypka, wyda wkrótce opinię dotyczącą uchwały Rady Polityki Pieniężnej zmieniającej uchwałę w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w Narodowym Banku Polskim - poinformował PAP Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC.

Ubezpieczenia majątkowe nie dają zysku


Pogorszyły się wyniki większości dużych firm, oferujących polisy majątkowe - informuje "Parkiet".

Pierwsze odreagowanie


Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosły odreagowanie na rynku euro. Wspólna waluta zyskiwała względem dolara, jak też wobec pozostałych konkurentów. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

Chiny łapią oddech


Za nami względnie spokojny początek tygodnia. W notowaniach EURUSD obserwowaliśmy lekkie odreagowanie, na rynkach akcji nadal generalnie rysowała się przewaga sprzedających. Wyjątkiem były Chiny, gdzie mieliśmy największe wzrosty od początku lutego.

Brzezicki: to były stracone dwa lata


Były prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Brzezicki uważa, że przetargi na majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie świadczą o tym, iż dwa lata prób sprzedaży tych zakładów zostało stracone. Brzezicki powiedział "Naszemu Dziennikowi", że pojawienie się chętnych na zakup części produkcyjnych stoczni nie daje gwarancji na wznowienie w nich produkcji.

Znamy pierwszych członków nowej RPP


Elżbieta Chojna-Duch i Andrzej Bratkowski zostali wybrani w piątek przez Sejm na członków Rady Polityki Pieniężnej. Za kandydaturą Chojny-Duch głosowało 412 posłów, a Andrzej Bratkowski uzyskał 232 głosy.

Bank drenuje budżet


"Nasz Dziennik" pisze, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie wyjaśniać czy kwoty pobierane corocznie przez PKO BP z budżetu państwa są przez bank zawyżane.

Tąpnięcie w Stanach


Tak dramatycznych wydarzeń na rynku akcji inwestorzy dawno nie pamiętają. Silnych emocji inwestorom zafundowały ostatnie godziny notowań amerykańskich indeksów. Szczególnie duże zawirowania wystąpiły w drugiej połowie sesji, gdzie główne indeksy głęboko zanurkowały ponad 9 proc. Indeks Dow Jones zniżkując o blisko 1000 pkt. notował największą od 1987 r. dzienną przecenę.

Prywatyzacyjna porażka. Nikt nie chce "perełki"


- Niemiecki koncern energetyczny RWE AG nie złożył oferty na akcje Polskiej Grupy Energetycznej Enea - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Resort dodał, że w czwartek zakończy proces prywatyzacji tej spółki i rozważa rozpoczęcie nowego jeszcze w tym roku, bo RWE było jedynym oferentem.

Euro/złoty powyżej 4,08


Spekulacje wokół ewentualnej pomocy dla Hiszpanii, które są konsekwentnie dementowane przez oficjalne źródła, nieco zaszkodziły dzisiaj złotemu. Widać to było na przetargu 10-letnich obligacji, który nie został w pełni domknięty. Sprzedano papiery za 2,43 mld zł z oferty 3 mld zł.

Agresywny ruch Cyfrowego Polsatu


Cyfrowy Polsat kupił za 24,6 mln zł 45 proc. udziałów w spółce posiadającej trzeciego pod względem wielkości dystrybutora usług telefonii mobilnej w Polsce - mPunkt.

Amerykański rynek nieruchomości odbił się od dna - Bove z Rochdale Securities


- Amerykański rynek nieruchomości odbił się już od dna, a to było największym problemem trapiącym amerykańskie banki - uważa Richard Bove, analityk Rochdale Securities.

Linie zmieniają kierunek


Szykuje się przełom na rynku połączeń lotniczych. Na znaczeniu traci Londyn, zyskują Madryt i Mediolan - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Negocjacje ws. prywatyzacji Targów Poznańskich na przełomie 2010 i 2011 r.


Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że resort skarbu planuje zaprosić inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich na przełomie 2010 i 2011 roku.