Płacą więcej niż oczekiwano


Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.346,61 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,5 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że płace są wyższe niż oczekiwano. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w maju wzrosło o 3,9 proc. rok do roku, a a kicząc miesiąc do miesiąca przewidywali spadek aż o 2,2 proc.

Polski Koncern Mięsny Duda miał w 2009 roku 308 mln zł straty netto z powodu konieczności utworzenia dodatkowych zapisów. Spółka realizuje program restrukturyzacji, który ma przynieść do 2014 roku 80 mln zł oszczędności - poinformowała spółka w raporcie rocznym. Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT prowadzącym wyłącznie działalność opodatkowaną. Mam zamiar zlikwidować działalność przekazując na potrzeby prywatne środek trwały, przy nabyciu którego odliczyłem VAT. Czy w takim przypadku muszę zwrócić cały odliczony VAT? Grupa Jutrzenki zrealizowała plan na 2009 rok dotyczący wyników - poinformował PAP prezes Jutrzenki Jan Kolański. Spółka zakładała wypracowanie około 30 mln zł zysku netto.Hardex zamierza przeznaczyć na dywidendę z ubiegłorocznego zysku 1,14 mln zł, co daje 1 zł na akcję. Spółka MCI Management miała 44,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 21,55 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. TFI Allianz Polska w ramach wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Bankiera sprzedało 715.633 akcje spółki, które stanowiły 9,91 proc. głosów na WZA - poinformował Bankier w komunikacie.

Pierwsza część dzisiejszej sesji minęła pod znakiem odrabiania piątkowych strat przez wspólną walutę. Opublikowane dziś rano dane makroekonomiczne nie miały większego wpływu na inwestorów, ponieważ bieżący odczyt indeksu PMI dla sektora produkcyjnego okazał się być zgodny z oczekiwaniami (wyniósł 50,7 pkt.).

Fabryka Mebli Forte poprawiła w pierwszym półroczu 2009 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej o 250 proc., do 17,6 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. Poprawa koniunktury gospodarczej coraz bardziej widoczna. Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" kwartalny Indeks Biznesu wzrósł w grudniu 2009 roku w porównaniu z listopadem 2009 roku o 3 pkt i wynosi obecnie 36 pkt. W tym roku ma wzrosnąć o kolejne 10.

Rada Polityki Pieniężnej, na swym pierwszym posiedzeniu w nowym składzie, podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Zanim Rada znów zacznie podnosić stopy procentowe, minie jeszcze kilka miesięcy. W tym czasie stanie się jasne, kto będzie jej jastrzębiem, a kto gołębiem i który z "obozów" będzie mieć przewagę. Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police chcą współpracować przy realizacji wspólnych projektów rozwojowych. Spółki podpisały porozumienie w tej sprawie - poinformowały firmy w środowym komunikacie. Rząd będzie negocjował z Komisją Europejską zwiększenie puli uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - ustaliła "Rzeczpospolita".Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pożyczy do 330 mln zł na program modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Krakowie. Dzięki przedsięwzięciu za kilka lat dostęp do kanalizacji i wodociągu będą mieli praktycznie wszyscy mieszkańcy miasta. Nowy brytyjski kanclerz skarbu zapowiedział cięcia w tegorocznych rządowych wydatkach na sumę 6 miliardów 100 milionów funtów. - Przesunięcie części składki emerytalnej z OFE do ZUS i wyższy wiek emerytalny tylko dla ochotników - tak według minister pracy Jolanty Fedak ma wyglądać w najbliższej przyszłości system emerytalny. Eksperci od dawna twierdzą, że pierwsza propozycja uderzy w drugi filar, a druga skazuje spowoduje, że emerytury tych, którzy wcześniej odejdą z pracy będą niskie.

"Le Monde": Inwestorzy znad Zatoki Perskiej stawiają na przemysł


Rozczarowani nieudanymi inwestycjami w finanse i nieruchomości właściciele funduszy majątkowych z Zatoki Perskiej zaczynają zwracać się ku przemysłowi, czego przykładem może być choćby zainteresowanie Kataru polskimi stoczniami - pisze w czwartek dziennik "Le Monde".

GPW będzie czekać na dane z rynku pracy w piątek


Dzisiejsza sesja zapowiada się emocjonująco. W pierwszej fazie notowań możliwa jest niewielka zwyżka indeksów. Za takim scenariuszem przemawia nieznaczna przewaga byków na Wall Street oraz korzystny przebieg sesji na parkietach w Azji.

Wyniki grupy EM&F w IV kw. mogą być porównywalne z wynikami IV kw. 08


W czwartym kwartale tego roku wyniki grupy Empik Media &Fashion mogą być porówywalne do wyników za IV kw. 2008 r. - poinformował dziennikarzy Jacek Bagiński, członek zarządu EM&F ds. finansowych.

Monnari Trade nie odwoła się od decyzji sądu, ale nadal liczy na układ z wierzycielami


Zarząd spółki odzieżowej Monnari Trade podjął decyzję o nie składaniu zażalenia na decyzję sądu o upadłości likwidacyjnej, podała spółka w komunikacie. Spółka nadal jednak liczy na przeprowadzenie procesu układowego z wierzycielami.

Warto postawić na podyplomowe?


Jak pamiętamy koniec roku 2009 zaowocował wyraźnym wzrostem płac. Część podwyżek była podyktowana jednak wypłaconymi premiami, trzynastkami, nagrodami okresowymi.

Żałoba w Polsce zbliżyła Polaków i Rosjan


Żałoba w Polsce zbliżyła Polaków i Rosjan. Oba kraje widzą obustronne korzyści w poprawie stosunków - twierdzi w komentarzu w poniedziałkowym "Timesie" Roger Boyes, według którego najbliższa dekada w UE będzie stała pod znakiem europeizacji Rosji.

Nie przekraczaj limitu kredytowego na koncie


Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł właśnie, że przekroczenie uzgodnionego debetu na koncie można karać finansowo. W zależności od banku, opłata za przekroczenie stanu konta wynosi na Wyspach 30-40 funtów. A co czeka Polaka, który przeszarżuje z wydatkami i złamie warunki umowy o kredycie odnawialnym w rachunku?

Rząd kręci bicz na szkoły jazdy


Rząd zabiera się za ośrodki szkolenia kierowców. Chce stworzenia specjalnego rankingu szkół jazdy, który uwzględniałby informacje o zdawalności na prawo jazdy, kolizjach czy wykroczeniach byłych kursantów - pisze "Rzeczpospolita".

Chcą powołania samorządu gospodarczego


Przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w BCC i KIG chcą powołania samorządu gospodarczego, który jednoczyłby środowisko i reprezentował je na zewnątrz. Miałby on być finansowany z budżetu państwa. Jego powołaniu sprzeciwiają się biznesmeni z KPP i PKPP Lewiatan.

W XI zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji


Listopadowe badania oczekiwań inflacyjnych Ipsos pokazują, iż w porównaniu do października zwiększyła się liczba osób oczekujących zahamowania inflacji - podał Ipsos w komunikacie.

Włochy: fiasko masowych szczepień przeciwko nowej grypie


We Włoszech wykorzystano zaledwie co 70. dawkę szczepionki przeciwko nowej grypie, zakupionej dla 40 procent ludności przez ministerstwo zdrowia - podał w sobotę dziennik "Corriere della Sera".

PLN głównie pod wpływem zagranicy aż do danych o PKB


Zdaniem dilerów walutowych wycena polskiej waluty będzie się w czwartek odbywała głównie pod wpływem tego, co wydarzy się na rynkach globalnych i tak pozostanie aż do piątkowej publikacji szacunków PKB.

Amerykański przemysł rozwija się najszybciej od pięciu lat


Przemysł rozwijał się w styczniu w najszybszym tempie od sierpnia 2004 roku, co sugeruje, że wzrost produkcji, który daje początek ożywieniu, może wkrótce skłonić firmy do zwiększania zatrudnienia.

Garb każdego Polaka to 19 300 zł


19 300 zł - tyle na koniec przyszłego roku będzie wynosił dług publiczny na głowę przeciętnego Kowalskiego. To niemal dwa razy więcej niż jego prywatne zobowiązania (10,4 tys. zł), alarmuje "Puls Biznesu".

Dollar Slips As Commodities Rise


The U.S. dollar was on the defensive versus major rivals Wednesday, sinking as equities and commodities gained ground and signaled a comeback in investors' appetite for risk.

Nie używaj F1 w Internet Explorerze


Potrzebujesz pomocy - więc naciskasz magiczny klawisz F1, a Windows i działające w tym systemie programy zwykle podsuwają mniej lub bardziej użyteczne informacje. Teraz używając Internet Explorera lepiej tego nie rób: Microsoft ostrzega o luce w systemie. Hakerzy mogą tą drogą przejąć kontrolę nad cudzym komputerem.

ME-2012 - rusza montaż konstrukcji gdańskiego stadionu


Na początku kwietnia na budowanym w Gdańsku Letnicy stadionie piłkarskim na mistrzostwa Europy w 2012 roku zostanie zamontowana pierwsza stalowa wręga. Konstrukcję obiektu utworzą 82 takie elementy. Każdy waży 66 ton. Cała operacja ma zakończyć się w lipcu.

Rynek Surowców


Na surowcowym rynku mijający tydzień przyniósł ochłodzenie nastrojów. Jeszcze w poniedziałek notowania ropy naftowej utrzymywały się na wysokim poziomie około 74 dolarów za baryłkę, po dynamicznym wzroście z poprzedniego tygodnia. Następne dni przyniosły spadek do około 70 dolarów. Tendencja była dość wyraźna i zdecydowana, jednak niewielkie wahania komentowano jako reakcję na informacje gospodarcze.

NBP interweniował na rynku złotego


NBP potwierdził w komunikacie wcześniejsze informacje dilerów rynku FX, że dokonał interwencyjnego zakupu walut obcych. Dilerzy informowali, że NBP kupił ok. 9 mln euro.

Sejm wybrał prezesa NBP


Sejm powołał w czwartek prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę Belki poparło 253 posłów, 184 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Rozmowy o pomocy dla Grecji i wzmocnieniu strefy euro


Czwartkowo-piątkowy szczyt UE zdominuje spór o doraźne wsparcie finansowe dla Grecji przez państwa strefy euro i MFW, na co muszą zgodzić się Niemcy. Na dalszy plan może zejść strategia gospodarcza Europa 2020 na najbliższą dekadę.

Ambra może mieć w roku obrotowym 09/10 ponad 15 mln zł zysku netto


W drugim półroczu roku obrotowego 2009/2010 Ambra powinna osiągnąć przychody na podobnym poziomie jak w drugim półroczu poprzedniego roku, natomiast na poziomie netto w drugim półroczu Ambra wykaże znów stratę. Za cały 2009/2010 rok wynik netto może wynieść ok. 15 mln zł - poinformował na środowej konferencji prezes Ambry Robert Ogór.

Sprawa grecka nadal rzutuje na wycenę złotego


Na handel złotym oraz papierami dłużnymi wciąż rzutuje kwestia kryzysu finansowego w Grecji. Gdyby jednak nie pojawiły się żadne niepokojące informacje, to piątek powinien upłynąć w spokoju, przy nieznacznych zmianach złotego i obligacji - ocenia rynek.

Optymizm zza oceanu ratuje popyt


Przez większość piątkowej sesji na europejskich giełdach rządziła podaż, ale początek za oceanem znacznie odmienił nastroje i w efekcie część wskaźników odrobiła straty. Główne rynki otworzyły się bez większych zmian, ale szybko zaczęły słabnąć.

Rentgen NewConnect - znów na plusie


Alternatywny System Obrotu zareagował bardzo pozytywnie w mijającym miesiącu. Rekordowy wolumen transakcji kupna-sprzedaży na tym rynku nie dość, że wyniósł NewConnect na nowy szczyt, to jeszcze dał inwestorom zarobić. Wszystko to odbyło się ponadto przy wzmożonej aktywności debiutantów.