Będą zmiany w przydzielaniu świadczeń


Więcej osób będzie mogło skorzystać ze świadczeń z pomocy społecznej. Obradujący dzisiaj Zespół do Spraw Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej uzgodnił, że trzeba zmienić kryteria dotyczące przyznawania tej pomocy.

- Dynamika wzrostu polskiego PKB w III kwartale br. może być wyższa niż w II kwartale, gdy wyniosła 1,1 proc. - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska. Urząd poda oficjalne dane ostatniego dnia listopada. Opinia wiceprezes potwierdza niemal wszystkie dotychczasowe prognozy. Nowe oznakowanie najbardziej energooszczędnych pralek czy lodówek oraz wprowadzenie - kosztem dużych nakładów finansowych - wyższych standardów efektywności energetycznej budynków, zakłada porozumienie zawarte we wtorek wieczorem przez eurodeputowanych i kraje członkowskie UE. Odśnieżenie dachu nie jest ani łatwe, ani tanie. Niełatwe - bo trzeba mieć uprawnienia do pracy na wysokości, a nie tanie - bo właściciel obiektu musi specjaliście zapłacić średnio złotówkę za metr kwadratowy powierzchni. Ponieważ, zgodnie z prawem, nie każdy może z szuflą paradować po dachu, okazję do zarobku mają alpiniści. Telefony się urywają.Operator multipleksów, spółka Multikino, przeprowadziła pod koniec grudnia emisję obligacji na łączną kwotę 125 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym. Środki z emisji mają zostać przeznaczone na restrukturyzację zadłużenia. Akcje PZU zadebiutowały w środę na warszawskiej giełdzie. Kurs walorów polskiego ubezpieczyciela na otwarciu wzrósł o 11,7 proc. do 349 zł. Premier Donald Tusk uważa, że debiut spółki nie byłby możliwy, gdyby nie szczególna pozycja Polski w dobie kryzysu. Akcje PZU odnotowały także najwyższe w historii GPW obroty - 4,4 mld złotych Blisko 1 mld złotych przekazany w 2009 roku samorządom pozwolił na modernizację lub budowę przeszło 2,7 tys. km dróg lokalnych w całej Polsce. Gminy i powiaty otrzymują corocznie dotacje z budżetu państwa w tej kwocie w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. MSWiA dokonuje podziału tych pieniędzy pomiędzy poszczególne województwa. Dodatkowo samorządy dokładają w każdym roku do inwestycji co najmniej 1 mld złotych.

Zarząd Związku Banków Polskich podjął uchwałę, w której wyraził "najgłębsze współczucie" i żal z powodu niepowetowanej straty, jaką poniosła Polska w efekcie tragedii pod Smoleńskiem. ZBP zapewnił, że uczyni wszystko, by polskie instytucje finansowe były stabilne.

Zakłady Chemiczne Police miały w I kw. 2010 roku 2,4 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej. Strata była niższa od konsensusu rynkowego na poziomie minus 3,6 mln zł. Dobry sentyment nie opuszcza warszawskiego parkietu. Świadczy o tym statystyka ostatnich pięciu miesięcy notowań indeksu WIG20. Przez pierwsze dwa tygodnie marca indeks dużych spółek zyskał już 6,6proc. Jest to zdecydowanie lepszy rezultat niż w minionych miesiącach, licząc dwa pierwsze tygodnie notowań(luty -6,9proc., styczeń +2,2proc., grudzień +1proc., listopad +3,6proc.).

Citigroup podwyższył rekomendację dla Eurocashu do "kupuj" z "trzymaj". TVN CNBC Biznes patronował nad II Forum Gospodarczym Krajowej Izby Elektroniki i Telekomunikacji – największym krajowym spotkaniem przedstawicieli przedsiębiorstw inwestujących w rozwój szerokopasmowego Internetu i cyfryzację sektora audiowizualnego. W ostatni tydzień października inwestorzy wchodzą w dobrym nastoju, a WIG20 na swojej maksymalnej, tegorocznej wysokości. Po piątkowych wzrostach wynoszących +1.86 proc.blue chipy znajdują się obecnie na poziomie 2412.18 pkt.B. wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że zmiana w strukturze akcjonariatu EuRoPol Gazu jest możliwa; kodeks spółek handlowych zezwala na wywłaszczenie za odszkodowaniem mniejszościowego udziałowca. W jego opinii ważniejsze jest jednak zadbanie o rynkowe funkcjonowanie tej spółki. Złe dane z amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych wyniosła 496 tysięcy - to o 40 tysięcy więcej od oczekiwań i o 20 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej. Bez pracy w USA jest 4,6 miliona osób. Dane z USA popchnęły w dół warszawska giełdę. Inwestycje drogowe zrealizowane przy okazji Euro 2012 ułatwią życie przede wszystkim mieszkańcom zachodniej części Poznania. Skorzystają jednak na tym również lokatorzy podmiejskich osiedli, którym skróci się czas podróży i polepszy dojazd do centrum.

Obama w Luizjanie, przed konfrontacją z BP w związku z katastrofą ekologiczną


Prezydent USA Barack Obama przybył na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej dotkniete katastrofą ekologiczną po wybuchu na platformie wiertniczej i wycieku ropy naftowej. Obama będzie forsował reformę energetyki i naciskał na koncern BP, by zrekompensował straty.

Obiecali 20 mld dolarów, nie dali ani centa


Kraje G8, które na szczycie w L'Aquili w lipcu obiecały 20 miliardów dolarów na pomoc dla Trzeciego Świata, nie dały do tej pory ani centa - powiedział w czwartek w Rzymie szef Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacques Diouf.

Grupa LPP zwiększyła w '09 przychody


Skonsolidowane przychody grupy LPP wyniosły w 2009 r. około 1,992 mld zł i były o 6 proc. wyższe od sumy przychodów osiągniętych przez grupę LPP i grupę Artman w 2008 r. - poinformowało LPP w komunikacie.

IUNG: nie ma zagrożenia suszą


W ósmym okresie raportowania, tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2009 roku, nie występuje zagrożenie suszą - poinformował w komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Jeżeli twoja forma produkuje w procesie produkcji klisze rtg to zapraszamy do współpracy. Każda jednostka służby medycznej, która wytwarza

klisze RTG

jest zobowiązana do współpracy z firmami, dla których podstawą działalności jest transport odpadów oraz utylizacja klisz rtg. W ramach umowy możemy odbierać nie tylko klisze rtg. Posiadamy również zezwolenia na transport odpadów niebezpiecznych oraz odbiór odpadów medycznych. Aby prawidłowo przechowywać odpady medyczne, klisze rtg oraz odpady weterynaryjne dostarczymy do ciebie odpowiednie pojemniki na odpady medyczne.

Szaleństwo "totka" trwa mimo pierwszych oznak zmęczenia


Od rana ustawiają się w całych Włoszech długie kolejki do barów i kolektur, gdzie sprzedawane są kupony popularnej gry liczbowej Superenalotto. W czwartek można w niej wygrać 143,9 miliona euro. Ta najwyższa w historii włoskiego "totka" kumulacja to rezultat braku trafionej "szóstki" od końca stycznia.

Unicredit obniżył rekomendację dla PGF do sprzedaj


Unicredit obniżył rekomendację dla Polskiej Grupy Farmaceutycznej do "sprzedaj" z "kupuj" - podała agencja Bloomberg.

Porozumienie UKE z Telekomunikacją Polską


Urząd Komunikacji Elektronicznej porozumiał się z Telekomunikacją Polską w sprawie stawek hurtowych, inwestycji w linie telekomunikacyjne oraz podziału spółki na część hurtową i detaliczną - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Dokument w tej sprawie ma być podpisany w czwartek.

Nadchodzi czas żywności z internetu


Za granicą internetowe sklepy z żywnością biją rekordy sprzedaży. Tak samo będzie w Polsce - przewiduje "Puls Biznesu".

Nowe stawki podatku VAT od 2011 r.


Pod koniec bieżącego roku upływa okres, w którym polscy konsumenci korzystali z preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług. Obniżone stawki podatku zostały wynegocjowane jeszcze w 2007 r. i miały obowiązywać tylko do 2011 r. Upływ tego okresu oznacza zmianę stawek podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz niskoprzetworzone produkty spożywcze takie jak mięso, ryby, tłuszcze, owoce, warzywa .

GM inwestuje w Opla 11 mld euro, zwolni 8300 osób


Amerykański koncern General Motors zainwestuje w spółkę Opel/Vauxhall 11 mld euro do 2014 roku - poinformował we wtorek prezes GM Europe Nick Reilly. Potwierdził, że redukcje zatrudnienia obejmą 8300 miejsc pracy, w tym 40 w Polsce.

Wałęsa: zablokować rozwój wielkich firm, a promować małe


Należy zablokować rozwój wielkich firm i promować małą przedsiębiorczość - powiedział były prezydent Lech Wałęsa podczas konferencji "Strategie sukcesu w erze globalizacji. Od niepodległości do wolności. Dokąd zmierzamy?", zorganizowanej przez firmę doradczą AT Kearney.

Złoty coraz wyraźniej odrabia straty!


Rollercoastera na rynku złotego ciąg dalszy. Tym razem po południu powróciliśmy poniżej ważnych poziomów, tj. 4,25 zł za euro i 2,87 zł za dolara.

W niemieckiej gospodarce niespodziewanie stagnacja w IV kw. 2009


W niemieckiej gospodarce niespodziewanie stagnacja w IV kwartale 2009 r. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy w III kwartale zanotowano wzrost PKB o 0,7 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden.

Google w Chinach przestaje cenzurować wyniki


Google nie wycofuje się z chińskiego rynku, ale przestaje cenzurować wyniki swojej wyszukiwarki – poinformowała firma na swoim blogu. Nie wiadomo jeszcze, jak zareagują na to władze w Pekinie, które zapowiadały wyciągnięcie konsekwencji w przypadku nieprzestrzegania przez Google'a chińskich przepisów.

Ipopema podwyższył rekomendację dla Kredyt Banku do "kupuj"


Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 1 września podwyższyli rekomendację dla akcji Kredyt Banku do "kupuj-wysokie ryzyko" ze "sprzedaj-wysokie ryzyko", a cenę docelową podwyższyli do 12,9 zł z 4,9 zł.

Trudny kwartał Advadis


Advadis odnotował w I kwartale 2010 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 121,8 mln zł. Oznacza to spadek o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2010 roku strata netto Advadis wyniosła 2,9 mln zł.

Japonia udzieli Afganistanowi pomocy w wysokości 5 mld dolarów


Rząd japoński obiecał we wtorek udzielić Afganistanowi pomocy w wysokości 5 mld dol. w ciągu najbliższych 5 lat - poinformowało MSZ Japonii.

Biura podróży tracą tysiące euro


Ok. 8-10 tys. turystów po odwołaniu lotów nad Europą, ma problemy z powrotem do Polski. Biura podróży, płacąc za ich przedłużony pobyt za granicą, tracą dziennie nawet po kilkadziesiąt tysięcy euro - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski.

Liczba pozwoleń na budowę w I'10 spadła o 14,7 proc. rdr - GUS


W styczniu liczba pozwoleń na budowę wyniosła 10.590 i spadła o 14,7 proc. rdr oraz spadła o 27,5 proc. mdm - podał w środę GUS.

Grupa TVN miała 548 mln zł przychodów i 98 mln zł EBITDA w I kw. 2010 r.


Grupa TVN wypracowała 548 mln zł skonsolidowanych przychodów, o 26% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. i 98 mln zł EBITDA, o 51% mniej niż w rok wcześniej, poinformowała spółka w komunikacie. Wyniki są nieaudytowane.

Wypłacą ponad 20 zł dywidendy na akcję


- Zarząd Grupy Żywiec zamierza zaproponować wypłatę z zysku netto za 2009 rok wyższej dywidendy niż za 2008 rok, kiedy wyniosła ona 20 zł na akcję - poinformował PAP w czwartek prezes spółki Chris Barrow.

Gminy i stany w USA niewypłacalne. Inwestorzy śpią spokojnie


Spośród 50 amerykańskich stanów dziury budżetowej nie mają zaledwie dwa. Inwestorzy instytucjonalni uznają obligacje stanu Kalifornia i Illinois za bardziej ryzykowne niż obligacje zadłużonej po uszy Portugalii. Drobni inwestorzy i agencje ratingowe bagatelizują problemy.

Prezes Kolei Mazowieckich odwolany


Rada Nadzorcza spółki Koleje Mazowieckie odwołała w piątek prezesa Jakuba Majewskiego. Majewski był prezesem od końca czerwca br. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej spółki rada podziękowała mu za pracę, ale nie podała powodów odwołania go ze stanowiska.

Rentowność najmu przestała spadać


Mimo znaczących zmian w poszczególnych miastach średnia rentowność najmu mieszkań wyniosła w marcu 4,45 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Trend spadkowy został wyhamowany.

Krajobraz po podwyżce


Aż 75 proc. mieszkań komunalnych w stolicy to lokale, w których brak wygód. Nie ma w nich ciepłej wody, kanalizacji, łazienki. Tak wynika z raportu miasta, opracowanego po wprowadzeniu podwyżki czynszu, informuje "Życie Warszawy".