Wojna o gaz na razie nas nie dotyczy


Obecnie ilość gazu odbieranego na granicy polsko-białoruskiej jest zgodna z kontraktem - poinformował we wtorek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Ostatnie dni wyraźnie pogorszyły atmosferę na rynkach finansowych. Amerykański S&P 500 znalazł się w piątek na wysokości lutowego dołka, co w naturalny sposób sprzyjało odbiciu. Niemniej jednak po tak silnych zniżkach, jakie trwają od połowy kwietnia, samo osiągnięcie silnego wsparcia, to zbyt mało, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Rainbow Tours kupił od firmy Forte Trip osiem biur sprzedaży ofert turystycznych - podała spółka w komunikacie. Utrudniała budowę farm wiatrowych, teraz za to zapłaci. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził wcześniejszą decyzję UOKiK, zgodnie z którą spółka energetyczna ma zapłacić karę w wysokości ponad 11 mln zł. Zdaniem urzędu, Enea Operator nadużyła pozycji dominującej utrudniając innym firmom budowę farm wiatrowych. Spółka zapowiada apelację.Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Opla w Wielkiej Brytanii (występuje tam pod handlową nazwą Vauxhall) zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płac. To zaboli ich żony, kochanki i sklepikarzy w Ellesmere Port oraz Luton. Lepiej jednak zarabiać przez dwa lata tyle samo, niż nic... Wiadomo było, że będzie źle - ale okazało się, że jest fatalnie. Z danych przytaczanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w ubiegłym roku sprzedaż sprzętu elektronicznego w Polsce skurczyła się o niemal 11 proc. - do niecałych 18 mld zł. A są segmenty, w których sprzedaż załamała się nawet o 1/3. Podstawowe wymagania dotyczące projektowania, doboru i modernizacji oprogramowania wskazuje pkt 10 Minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii , jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe, będące załącznikiem do rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973). Ponieważ zarówno komputery, jak i programy komputerowe stały się w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych narzędzi pracy, muszą spełniać podstawowe wymagania ergonomii. Oprócz wymienionego wyżej rozporządzenia kwestie zasad ergonomii regulują normy (np. ISO 9421, ISO 9126, czy ISO 9126-1).

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł w październiku 2009 roku o 8,1 proc. rok do roku - poinformowało we wtorek w ostatecznych wyliczeniach Ministerstwo Gospodarki. Równocześnie Bank Centralny w Moskwie obniżył główną stopę o pół punktu procentowego, do 9 procent. To już dziewiąta z rzędu obniżka stóp procentowych w tym kraju. Stopy są najniższe w historii.

Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,7 proc., po wzroście w sierpniu 2009 o 1,2 proc. po korekcie - podała w piątek Rezerwa Federalna (Fed). Deficyt budżetowy po kwietniu br. wyniósł 27 mld 42 mln zł - wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków Ministerstwa Finansów. Wykonany deficyt stanowi 51,8 proc. przewidzianego w tym roku deficytu, w wysokości 52,2 mld zł.

Czy w związku z wejściem w życie przepisów ustawy antykryzysowej zmieniły się zasady zawierania umów o pracę na czas określony? Czy w dalszym ciągu trzecia umowa na czas określony przekształci się w umowę na czas nieokreślony? Matka, która prowadzi własną działalność gospodarczą, od 8 października br. przebywa na urlopie macierzyńskim i chce zrezygnować z jego części. Kiedy może to uczynić? Co trzeba zrobić, aby z urlopu mógł skorzystać ojciec, który również prowadzi własną działalność gospodarczą? Ostatnią sesję stycznia WIG20 zakończył na 0,83% plusie, i obecnie notuje wartość 2382,64 pkt. Wydaje się jednak, że gdyby sesja w Warszawie trwała w piątek dłużej, zieleń wzrostów zamieniła by się w czerwień spadków. Parkiety w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny bowiem zostały przecenione, i na zamknięciu S/P 500 zniżkował o 0,98%, DJIA o 0,52%, a NASDAQ 1,45%.Już wczoraj wieczorem inwestorzy zapomnieli o słabszych danych o produkcji przemysłowej w USA, a także ostrzeżeniach FED, jakoby miał monitorować sytuację w związku z osłabieniem się dolara w ostatnich miesiącach. Rynek zdaje sobie sprawę, iż tak naprawdę nie istnieją skuteczne narzędzia, które mogłyby w sztuczny sposób odwrócić niekorzystny trend dla amerykańskiej waluty. Kraje członkowskie UE zgodziły się na radykalne zaostrzenie kontroli połowów ryb w Unii Europejskiej i surowe kary, z odbieraniem rybakom uprawnień włącznie, by ukrócić kłusownictwo i nadmierną eksploatację zasobów mórz. Jeżeli inwestorzy zagraniczni przywiązywaliby bardzo dużą wagę do wyników wyborów prezydenckich, to jedynie 4,5 punktu procentowego różnicy pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Jarosławem Kaczyńskim po I turze wyborów mogłoby wzbudzić ich niepokój. I być może tak się stanie, gdyż wcześniej liczono, że pełnia władzy dla Platformy Obywatelskiej pozwoli na przyspieszenie istotnych reform w Polsce.

Bruksela ma dopłacać do wczasów


Już niebawem dalekie podróże zagraniczne będą w zasięgu ręki niemal każdego obywatela Unii Europejskiej. To za sprawą prawdziwego przełomu w unijnym prawodawstwie - pisze "Polska The Times".

Już za 200 zł trafisz na listę dłużników


Ma być bezpieczniej i bardziej uczciwie - zgodnie z nową ustawą, którą przygotowuje resort gospodarki - będzie można składać wnioski o wpisanie osób zalegających ze spłatą długu na listę nierzetelnych dłużników. Do biura informacji gospodarczej będzie można zgłosić każdego, kto przez dwa miesiące zalega ze spłatą kwoty powyżej 200 zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Premier Grecji wyklucza możliwość pożyczki z MFW


Premier Grecji Jeorjos Papandreu wykluczył w piątek ewentualność wzięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w związku z kryzysem finansowym i budżetowym kraju i oświadczył, że jego krajowi nie grozi bankructwo.

EBC widzi plusy. Stóp nie rusza


Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Główna nadal wynosi 0,25 proc. Jednocześnie EBC podał, że według jego prognoz wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-1,5 proc.

Zwolnienia we francuskich liniach lotniczych


We francuskich liniach lotniczych Air France zostanie zlikwidowanych półtora tysiąca etatów. Przyczyną jest spadek ruchu pasażerskiego i towarowego.

Boże, broń od euro?


Ministrowie finansów najpotężniejszych krajów świata radzili w piątek jak ratować euro. A waluta europejska znów uderzyła w dno - pisze "Gazeta Wyborcza".

Sonel oczekuje w '09 spadku sprzedaży o około 10-15 proc.


Świdnicki Sonel, którego sprzedaż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy spadła o ponad 10 proc. oczekuje, że w całym roku przychody okażą się o około 10-15 proc. niższe niż w 2008 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

PGNiG i FX Energy Poland uruchomiły kopalnię gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka FX Energy Poland uruchomiły w poniedziałek w Roszkowie k. Jarocina (Wielkopolska) kopalnię gazu. Eksploatacja złoża, oszacowanego na 900 mln m. sześć., ma trwać 20 lat.

Na wielkie zyski z akcji nie ma co liczyć...


Złoty zakończy piątkowe notowania mocnym akcentem. Mianowicie czterogroszowym umocnieniem do dolara i euro. O godzinie 18-tej za waluty te trzeba było zapłacić odpowiednio 2,8329 zł i 4,0658 zł.

Ruszyła budowa morskiego odcinka Gazociągu Płn.


W piątek ruszyła budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jedną z największych zalet Gazociągu jest to, że umożliwi on bezpośrednie dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zach., omijając terytoria tranzytowe.

Jedyna gwiazda to Polska!


"Jedyna gwiazda, która błyszczy, to Polska" - to tytuł korespondencji z Warszawy opublikowanej na łamach wczorajszego wydania prestiżowego włoskiego dziennika ekonomicznego "Il Sole-24 Ore".

PZU po 312,50 zł za akcję


Maksymalna cena akcji w transzy inwestorów indywidualnych i uprawnionych w ofercie PZU została ustalona na 312,5 zł - poinformował Maciej Wewiór, rzecznik MSP. "Pula akcji dla inwestorów indywidualnych i uprawnionych została zwiększona o 1,7 mln do 7,7 mln akcji" - powiedział PAP Wewiór.

Dywidenda Apatora za '09 wyższa niż za '08


Apator planuje, że dywidenda za 2009 rok będzie wyższa od dywidendy wypłaconej za 2008 rok, kiedy wyniosła 0,35 zł na akcję - poinformował PAP Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

Strajkują energetycy z Energi


Od 7 do 15 ma potrwać strajk w Grupie Energa. Załoga domaga się m.in. podwyżki pensji w wysokości 10 procent. Dyrekcja firmy zapewnia, że protest nie będzie miał wpływu na dostawy elektryczności i obsługę klientów.

Japonię dręczy widmo powrotu "straconej dekady"


Japonia, która ma długą historię walki z deflacją, znów zmaga się z tym problemem. Ze względu na niemrawy popyt konsumpcyjny, w październiku ceny zmniejszyły się o 2,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku - podał w piątek urząd statystyczny w Tokio.

Irański sąd anulował dużą umowę prywatyzacyjną


Irański sąd anulował jedną z największych prywatyzacji, do jakich w zeszłym roku doszło w tej islamskiej republice – sprzedaż za 1,5 miliarda dolarów 30,5-procentowego pakietu w Khuzestan Steel – podała w sobotę jedna z irańskich gazet.

Polskie Jadło ogłasza nowe kierunki działania


Zarząd Spółki Polskie Jadło S.A. z siedzibą w Krakowie przedstawił ogólne plany firmy związane z jej działalnością. Nową strategię na lata 2010-2012 Spółka zaprezentuje w terminie pomiędzy 16 a 18 listopada 2009 r.

Zyski ekomafii to ponad 20 mld euro rocznie


Na ponad 20 miliardów euro rocznie szacuje się zyski ekomafii we Włoszech pochodzące z przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu takich, jak nielegalny wywóz śmieci - ogłosiła w najnowszym raporcie włoska Liga Ochrony Środowiska ( Legambiente).

Grupa kapitałowa GPW podała wynik finansowy


Około 98 mln zł wyniósł wstępnie wynik finansowy netto Giełdy Papierów Wartościowych jako grupy kapitałowej za 2009 r. - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe GPW. Rok wcześniej było to 91,2 mln zł.

Denominacja w Korei Północnej


Korea Północna przeprowadziła denominację swojej waluty. Rząd w Phenianie próbuje w ten sposób powstrzymać inflację i pobudzić przepływ pieniądza.

Ciekawe dane z rynku futures


Główny gracz na GPW posiada grudniowe kontrakty na WIG20 o wartości 900 mln zł - podaje prasa.

Wall Street kończy spadkami bardzo zmienną sesję, rynki nadal niespokojne


Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami, a w ciągu dnia indeksy podlegały częstym, bardzo gwałtownym i dynamicznym wahaniom. Inwestorzy w dalszym ciągu reagują nerwowo na wszelkie sygnały z rynku, mając świeżo w pamięci panikę z poprzedniej sesji.

Podwyższanie podatków ostatecznością


Rząd Donalda Tuska uznaje podwyższanie podatków za instrument absolutnie ostateczny - powiedział w poniedziałek wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, choć przyznał, że w krótkim okresie takie decyzje pozwalają osiągnąć dodatkowe wpływy budżetowe.

Grecja i Goldman Sachs znów w roli głównej


Greckie kłopoty zdecydowanie pogorszyły nastroje na europejskich parkietach. Wciąż nie widać jasnej perspektywy ich rozwiązania. Niemcy deklarują pomoc, ale stawiają twarde warunki. Bank China informuje o znacznej redukcji swego zaangażowania w papiery dłużne krajów z grupy PIIGS. Rentowność greckich obligacji szybuje w górę, premier Grecji deklaruje, że jego kraj musi zmienić ?wszystko?, by gospodarka mogła funkcjonować. Grecy szykują się do strajku, a Amerykanie do wyników przesłuchania szefa Goldman Sachs przez Komisją Śledczą Kongresu. W takiej atmosferze trudno było giełdom obronić się przed spadkami.

Nie będzie przejęcia na rynku spożywczym


Producent marki Delecta, polski oddział koncernu Rieber & Son, poinformował, że nie kupi marki Gellwe od firmy Food Care. Firma wycofała z tego pomysłu po tym, jak UOKiK uznał, że w wyniku transakcji uzyskałaby ona pozycję dominującą na rynku produktów spożywczych.