RPP podejmie decyzje czy warto interweniować


Marka Belkę jako ekonomistę w spektrum ekonomicznych poglądów można usytuować w granicach keynesizmu i neoklasycznej syntezy - ocenia Jan Winiecki, członek RPP. Jego zdaniem Belka widzi potrzeby aktywnej interwencji i zarządzania popytem.

Dzisiejsza sesja na rynku złotego upłynęła w spokojnych nastrojach. Organizatorami emisji euroobligacji PKO BP zostali HSBC, Societe Generale i PKO BP. Bank rozważa pozyskanie co najmniej 500 mln euro - podał PKO BP w komunikacie. Przyszłe decyzje o zwiększeniu dyscypliny budżetowej w UE będą podejmowane przez wszystkie kraje członkowskie, w tym nienależące do strefy euro - zapewnił premier Donald Tusk w czwartek na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli.Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, skala ruchu nie była znacząca, ale dzięki zwyżce główne indeksy zbliżyły się do ostatnich maksimów. Nieco słabiej zachowywał się segment małych i średnich spółek, ale tak już jest od kilkunastu tygodni i wiele wskazuje, iż dalej ton wydarzeniom będą nadawać spółki o dużej kapitalizacji. HMV w I połowie roku obrachunkowego zmniejszył wielkość straty oraz zwiększył swój udział w rynku. Komisja Europejska wyraziła we wtorek "pełne zaufanie", że Belgia zdoła przewodniczyć pracom UE w drugim półroczu br., mimo że rząd podał się dymisji, a partie polityczne nie potrafią się porozumieć, jak rozwiązać kryzys.

Po sześciu dniach wzrostów, wtorek przyniósł niewielkie spadki indeksów na giełdzie nowojorskiej. Sesja rozpoczęła się od przewagi tendencji rosnących, jednak po informacji o wzmocnieniu się dolara wobec czołowych walut, kursy akcji zaczęły spadać.

W lipcu spadła sprzedaż wszystkich największych dzienników, wynika z raportu portalu Wirtualnemedia.pl opierającego się na danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP). Oponeo.pl przejmie 100 proc. udziałów spółki Favonia Polska, która prowadzi sklepy internetowe w domenach opony.pl i ogumienie.pl za 13,2 mln zł.

Były szef CBA Mariusz kamiński powiedział w TVN24, że nikt go nie prosił o otoczeniu sprzedaży stoczni Gdynia i Szczecin tarczą antykorupcyjną. W odpowiedzi resort skarbu opublikował pisma, z których ma wynikać, że było inaczej Minister skarbu podwyższył kapitał zakładowy warszawskiej spółki Bumar, dostawcy oraz eksportera uzbrojenia i sprzętu wojskowego, poprzez wniesienie do firmy 85 proc. akcji lub udziałów sześciu jednoosobowych spółek Skarbu Państwa - poinformował we wtorek resort skarbu. - Telekomunikacja Polska jest zainteresowana przejęciem sieci Play, gdy nadarzy się taka okazja - deklaruje w rozmowie z portalem media2.pl szef TP SA Maciej Witucki. Największy stacjonarny operator nie wyklucza także zakupu sieci kablowych.Na światowym rynku funduszy inwestycyjnych pojawia się nowy trend. Klasyczne konstrukcje powoli wypierane są przez alternatywne instrumenty, pozwalające zarabiać zarówno na wzroście, jak i na spadku cen aktywów. The chairman of the Japanese Bankers' Association said Tuesday that the government's plan to allow Japan Post Bank to expand its banking operations should not be allowed. BNP Paribas sceptycznie odniósł się do rządowego planu rozwoju i konsolidacji, ogłoszonego przez premiera Donalda Tuska. Innego zdania jest bank Morgan Stanley, który ocenia, iż plan jest krokiem w dobrym kierunku.

Mocne uderzenie fiskusa w piwo


Wyższy podatek od piwa? Proszę bardzo - spotkamy się z państwem w sądzie. Dokładnie czeski Związek Browarów i Słodowni ze swoim państwem w trybunale konstytucyjnym.

Złoty ma szansę na dalsze umocnienie w piątek, wiele zależy od otwarcia giełd w USA


Znacząca poprawa nastrojów na świecie w czwartek pozwoliła złotemu ma odreagowanie. Ostatni dzień tego tygodnia powinien przynieść dalsze umocnienie naszej waluty, ale w drugiej połowie dnia kluczowe będzie otwarcie giełd w USA, które pokaże jak amerykańscy inwestorzy zareagowali na nie najlepsze informacje z Azji, uważają ekonomiści.

Tesco podbije Hollywood?


XX Century Fox, Paramount Pictures, Warner Bros. i... Tesco. Największa brytyjska sieć supermarketów postanowiła zainwestować we własną produkcję filmową. We współpracy z Amber Productions planuje wydawać filmy DVD - m.in. adaptacje powieści legendarnej już pisarki powieści sensacyjno-obyczajowych (raczej dla kobiet) Jackie Collins - donosi "Daily Mail".

Nowy Janosik ostrzy zęby na kryzys


Premier Japonii Yukio Hatoyama przyjął rezygnację ministra finansów Hiroshisa Fujii. Bez żadnych podtekstów - 77-letni świetny szef resortu, specjalista od budżetu odszedł naprawdę ze względu na stan zdrowia (trafił do szpitala z bardzo wysokim ciśnieniem).

Co się kryje za ostatnimi protestami pracowniczymi w Chinach?


Seria strajków w fabrykach zagranicznych firm zlokalizowanych w południowych Chinach, szczególnie w zakładach Hondy i jej dostawców, ukazują rosnące roszczenia młodych chińskich pracowników w prowincji.

Poprawa nastrojów w końcówce


Początek wczorajszego dnia nie zapowiadał nic dobrego dla posiadaczy ryzykownych aktywów. Kurs głównej pary walutowej zanotował nowe lokalne minimum, które było zbliżone do ostatniego dołka na poziomie 1,3270.

PKP: rekompensaty za spóźnienia pociągów


Od dziś pasażerowie pociągów PKP Intercity, które się spóźnią, dostaną rekompensaty. Przewoźnik na razie nie będzie jednak zwracał gotówki tylko dawał specjalne vouchery, dzięki którym będzie można kupić następny bilet za połowę ceny.

Fiskus nie lubi wytwornych dań... w Twojej firmie


Jednym z najistotniejszych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej jest prawidłowe zakwalifikowanie poniesionego wydatku. Często w oparciu o niejasne przepisy i sprzeczne decyzje organów skarbowych podatnik zobowiązany jest do rozstrzygnięcia, czy określony wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu. Jak należy postępować, aby mieć argumenty w sporze z fiskusem?

Polska może zaliczyć atomowy poślizg


Polak potrafi? To się okaże. - Budowa elektrowni jądrowej w ciągu 10 lat jest możliwa, ale to minimalny okres, wymagający od polskiego rządu bardzo intensywnych działań - ocenił dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA) Luis E. Echavarri. Zgodnie z rządowymi planami, prąd z pierwszego polskiego reaktora ma popłynąć w 2020 roku.

Szpitale zapłacą za błędy


Dochodzenie przez pacjentów rekompensat od szpitali trwa w Polsce zbyt długo, pisze "Rzeczpospolita". Na samą opinię biegłych w procesach przeciwko szpitalom, trzeba czekać 3 lata.

Grupa Lotos obniża cenę benzyny: cena oleju bez zmian


Grupa Lotos od soboty, 7 listopada, obniża ceny benzyny bezołowiowej 95 o 10 zł a benzyny bezołowiowej 98 o 12 zł na tysiąc litrów.

Ponadpartyjne porozumienie dla walki z deficytem USA


Prezydent USA Barack Obama powołał do życia specjalną komisję, w skład której wejdą zarówno Republikanie, jak i Demokraci. Ma ona kontrolować i starać się ograniczać deficyt budżetowy, który w tym roku ma sięgnąć rekordowych 1,6 biliona dolarów.

USA: Byki zawiodły


Pomimo sprzyjających publikacji raportów kwartalnych kluczowych spółek dla amerykańskiej gospodarki, inwestorom nie udało się pokonać ustanowionych 19 października tegorocznych szczytów amerykańskich indeksów.

Manifestacja w obronie przemysłu okrętowego


Zachodniopomorska Solidarność zapowiada na 31 maja ogólnopolski protest w obronie przemysłu okrętowego. W proteście mają wziąć m.in. udział związkowcy ze stoczni w Szczecinie, Gdańsku, Gdyni, Zakładów Cegielskiego z Poznania i Zakładów Chemicznych Police.

Poznań: związkowcy z ZNTK porozumieli się z zarządem nt. zaległych pensji


Związkowcy z ZNTK Poznań S.A. porozumieli się z zarządem firmy w sprawie wypłaty zaległych pensji - powiedziała PAP we wtorek szefowa tamtejszej Solidarności Lidia Dudziak. Tydzień temu pracownicy spółki otrzymali część zaległych wypłat i zawiesili akcję protestacyjną.

Modernizacja linii kolejowej w Małopolsce za 64 mln zł


Polskie Linie Kolejowe otrzymają ponad 41 mln zł dotacji ze środków unijnych na modernizację linii kolejowej nr 96 Tarnów - Leluchów na odcinku Tarnów - Stróże w Małopolsce. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi blisko 64 mln zł.

Lekarze apelują do premiera o więcej pieniędzy na ochronę zdrowia


O zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia zaapelowali do premiera Donalda Tuska uczestnicy X Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbywa się w Warszawie. Delegaci podjęli w sobotę uchwałę w tej sprawie.

Euro najtańsze od kilkunastu miesięcy


Opublikowane dzisiaj rano dane dotyczące indeksu PMI dla Polski raczej nie były tym czynnikiem, który wyraźnie umocnił złotego (chociaż same w sobie są pozytywne, w marcu odnotowaliśmy kolejny wzrost tego wskaźnika).

CEZ planuje wypłatę dywidendy


Zarząd CEZ-u chce, by spółka wypłaciła w formie dywidendy ok. 55 proc. skonsolidowanego zysku za 2009 rok, czyli 53 CZK brutto na akcję - podał CEZ w prezentacji do wyników kwartalnych.

Rynek na rozdrożu?


Czwartek przyniósł wzrost globalnej awersji do ryzyka, co odbiło się notowaniach walut wysokooprocentowanych, a także części emerging-markets, w tym także na złotym. Nasza waluta "oberwała" dodatkowo przez niezbyt przemyślaną wypowiedź ministra finansów, który przyznał, iż wygrana kandydata PIS w wyborach prezydenckich będzie oznaczać groźbę destabilizacji finansów państwa. Co ciekawe zupełnie zignorowane zostały dobre dane GUS na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w maju.

Sawicki: zbiory zbóż nie będą rekordowe, ale i tak będą dobre


Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że zbiory zbóż w tym roku mogą być tylko nieco gorsze od rekordowych ubiegłorocznych, które wyniosły prawie 30 mln ton.

Wall Street: Słabe dane nie zniechęciły inwestorów


Pomimo napływu rozczarowujących danych o stanie amerykańskiej gospodarki, nowojorskie indeksy giełdowe w czwartek zwyżkowały. Przyczyniły się do tego lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne największej na świecie sieci handlowej Wal-Mart oraz drożejące akcje banków.

Alicja zarabia w USA lepiej niż Avatar


"Alicja w Krainie Czarów" pobiła "Avatara". Najnowsza produkcja Disney'a podczas pierwszego weekendu obecności na ekranach zarobiła w USA i Kanadzie 116 mln dolarów. To rekord wśród filmów wykorzystujących technologię 3D i szóste co do wielkości otwarcie w historii amerykańskiej kinematografii. Dla porównania, pierwszy weekend "Avatara" przyniósł 77 mln dolarów.

Millennium DM podwyższył rekomendację dla PKO BP


Analitycy Millennium DM w raporcie z 27 sierpnia podwyższyli rekomendację dla PKO BP do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając cenę docelową jednej akcji banku na 41,1 zł.

Niskie stopy, tani dolar, piekła nie ma


Hossa trwająca na światowych rynkach od 9 lutego ubiegłego roku, czyli już ponad rok, ma się dobrze. Wywindowała ona giełdowe indeksy i notowania surowców do poziomów, o których się nikomu rok temu nie śniło. I wszystko wskazuje na to, że nic złego jej nie grozi. Przede wszystkim zaś sugeruje to ulubiony refren wszystkich byków: "stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas". Można zaryzykować tezę, że jej żywot jest całkiem bezpieczny, przynajmniej do października. Nakręcił ją bowiem swymi niskimi stopami Fed i to właśnie Fed ją zgasi. Dopóki będziemy słyszeć tę samą śpiewkę, możemy spać spokojnie.