Wzrosty, ale nie dzięki wynikom


Ogłoszone wczoraj wieczorem wyniki firmy Alcoa zaskoczyły inwestorów pozytywnie. Jednak rynek walutowy nie zareagował na te dane zbyt mocno.

Naukowcy z University of Massachusetts poinformowali, że na dziewięciu na każdych 10 banknotów, znajdujących się w obiegu w dużych miastach amerykańskich, wykryli ślady kokainy - pisze w poniedziałek "Spiegel" w wydaniu internetowym. Ropa spadła z w czwartek z najwyższego od prawie 18 miesięcy poziomu zamknięcia, bo inwestorzy likwidowali pozycje przed świętami Wielkiej Nocy. Zdaniem ekonomistów, publikacja planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych może przyczynić się do lekkiego umocnienia złotego w okolice 4,06/EUR oraz do wsparcia rynku obligacji. Wsparciem dla złotego mogą być również odczyty danych makro ze Stanów Zjednoczonych.W wyniku awarii w ZE Dolna Odra uległa zniszczeniu część układu nawęglania - poinformowała PGE w komunikacie. Jak podała spółka, bloki energetyczne pozostały sprawne. W celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń czasowo wyłączono pracujące bloki energetyczne. Dwa z nich zostały już jednak ponownie uruchomione. Fundusz bmp Media Investors, należący do notowanej na warszawskiej giełdzie niemieckiej spółki zarządzającej aktywami bmp AG, zawarł umowę sprzedaży 34,26% udziałów w Nokaut.pl, wynika z komunikatu bmp AG. Wartość umowy to 5,4 mln zł. Kupującym jest Investor LBO FIZ. - Nie będziemy drożej płacić za części do samochodów, czy usługi u mechaników - zapewnia rzeczniczka Komisji Europejskiej. Wprawdzie w czerwcu wygasa rozporządzenie, które zezwala na instalowanie w autach części nieoryginalnych i omijanie w tej sposób drogich, autoryzowanych punktów dilerskich, ale Bruksela już wkrótce przedstawi nowe przepisy. Na razie jednak nie mówi, jakie.

U.S. stocks rose on Monday as miners and energy companies advanced on dollar weakness and investors bought recent high fliers as the quarter's end approached.

- Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje sprzedać w czwartek 20 mln akcji, czyli 10 proc. kapitału KGHM Polska Miedź - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Przepisy ordynacji podatkowej określają przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstaje lub wygasa wskutek upływu określonego czasu. Zdarzeniem tym jest przedawnienie zobowiązań podatkowych, które organy podatkowe powinny z urzędu brać pod uwagę podczas prowadzenia postępowania. Niestety nie zawsze tak bywa.

Po czterech kwartałach spadków, japoński Produkt Krajowy Brutto zwiększył się w II kwartale bieżącego roku o 0,9 proc. w stosunku do I kwartału. Druga największa gospodarka świata wyszła tym samym z najdłuższej od II wojny światowej recesji - powiadomił w poniedziałek rząd w Tokio. Ministrowie finansów krajów strefy euro uzgodnili w Brukseli, że Grecja otrzyma pomoc finansową, jeśli taka okaże się konieczna. Szczegółów planu pomocy nie ujawniono. Getin Noble Bank przewiduje, że zamiast wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy może decydować się na wykup własnych akcji - poinformował p.o. prezesa banku Krzysztof Rosiński.W grudniu prezydent USA Barack Obama zorganizuje forum w sprawie miejsc pracy. Wygląda jednak na to, że jest to raczej sposób na realizację politycznych celów i pokazanie, iż Biały Dom przejmuje się olbrzymim bezrobociem w Stanach Zjednoczonych, niż znalezienie nowych metod przyspieszenia wzrostu gospodarczego tanim kosztem. Sprzedaż detaliczna na Łotwie spadła we wrześniu 2009 o 30,9 proc. rdr, po spadku w sierpniu o 30,3 proc. - poinformowało w piątek w komunikacie biuro statystyczne w Rydze. To najmocniejszy spadek sprzedaży od co najmniej 8 lat. Podróżowanie samolotem może znów okazać się problemem. Tym razem nie z powodu islandzkiego wulkanu, a strajku. O północy rozpoczął się protest personelu pokładowego linii lotniczych British Airways.

W roku ubiegłym wydano w Polsce blisko 30 tys. pozwoleń na pracę


W roku ubiegłym wydano blisko 30 tys. zezwoleń na pracę, prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Pracowało też 189 tys. cudzoziemców zza wschodniej granicy na podstawie odrębnych przepisów. Dane te nie obejmują pracujących na czarno.

Portfel zamówień grupy Comarch na koniec kwietnia wynosił 396,5 mln zł


Portfel zamówień grupy Comarch wynosił na koniec kwietnia 2010 roku 396,5 mln zł i był o 4 proc. wyższy niż przed rokiem - poinformował Comarch w komentarzu do wyników kwartalnych.

Ukraine delegation heads for gas talks in Moscow


A Ukrainian delegation headed to Moscow on Tuesday for negotiations on a gas agreement with Russia, a spokesman for the state energy company Naftogaz said.

Doświadczenia Chin z inwestycjami w Afryce


Chińska ekspansja gospodarcza poza granicami tego kraju może spotkać się z oporem w państwach, w których Chiny lokują swoje inwestycje. Ryzyko zaistnienia tego typu napięć będzie rosnąć, gdyż Chiny coraz większą część swoich rezerw walutowych przeznaczają na inwestycje zagraniczne.

Prąd nie podrożeje w nowym roku


Od Nowego Roku nie należy się spodziewać wyższych cen prądu. Na zaproponowane przez firmy energetyczne podwyżki nie zgodził się Urząd Regulacji Energetyki.

15,5 mld m sześc. zużycia gazu w 2015 roku


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że w 2015 roku, gdy będzie już funkcjonować terminal LNG w Świnoujściu, zapotrzebowanie Polski na gaz może wynieść ok. 15,5 mld m sześc. Może ono być pokrywane z trzech źródeł, w tym z terminalu LNG - powiedział w środę w Sejmie.

Słowacy zmienili reguły gry i uniknęli kryzysu energetycznego


Szefowie słowackiego gazownictwa i przedstawiciele rządu spotkali się w grudniu ubiegłego roku i doszli do wniosku, że kraj jest przygotowany na kolejne zakłócenia dostaw, które w wyniku napięć pomiędzy Rosją a Ukrainą stawały się coraz częstsze.

Startowy bonus dla inwestorów


Miłą niespodziankę na początku roku zafundowała inwestorom warszawska giełda. Indeks dużych spółek jak rakieta wystartował na nowe poziomy, przybliżając tym samym, szansę na przełamanie ubiegłorocznego szczytu na poziomie 2450pkt.

Giełda ostro w górę po uchwaleniu planu w Europie


Ceny akcji na giełdzie na Wall Street wzrosły znacznie w poniedziałek po wiadomości o uzgodnieniu w Europie porozumienia w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro.

Złoty poszybował do 3,88 za euro


-Złoty po środowej wypowiedzi prezesa NBP Sławomira Skrzypka złoty umocnił się do poziomu poniżej 3,90 za euro. Zdaniem dilerów złotówka może pozostać w trendzie umacniania się. Rynek długu po aukcji zamiany jest stabilny, dilerzy oceniają, że ten stan może utrzymać się do końca tygodnia.

Na szyb w Zatoce Meksykańskiej opuszczana jest stalowa kopuła


W piątek w Zatoce Meksykańskiej rozpoczęło się opuszczanie stalowej kopuły, którą nakryty będzie uszkodzony w wyniku zatonięcia platformy wiertniczej szyb, z którego wycieka ropa zanieczyszczająca wody zatoki i grożąca katastrofą ekologiczną u wybrzeży USA.

Rekordowe zaangażowanie amerykańskich funduszy w akcje


Wyjątkowa ubogość obecnego tygodnia w dane gospodarcze skłania do zwrócenia uwagi na inne elementy kształtujące koniunkturę giełdową. Co ciekawe pojawia się coraz więcej elementów przypominających moment kształtowania rekordu wszech czasów na amerykańskim parkiecie.

Plaza uderza w nową galerię


Plaza Centers kupiła w Łodzi działkę, na której do 2012 roku planuje wybudować galerię handlową o powierzchni użytkowej 45 tys. mkw, wartość inwestycji jest szacowana na 350 mln zł. Na wiosnę 2010 spółka planuje otworzyć dwie powstające obecnie galerie w Zgorzelcu i Suwałkach.

Ratowanie brytyjskich banków kosztowało rząd 1,4 biliona USD


Brytyjska pomoc rządowa dla banków wyniosła 850 miliardów funtów (1,4 biliona USD) - wynika z raportu Krajowego Urzędu Kontroli (NAO), opublikowanego w piątek.

Francuzi, do pracy po 60-tce


Francuzi po sześćdziesiątce muszą przygotować się na to, że będą dalej pracować. Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w poniedziałek, że Francji nie stać na "dalsze odkładanie reformy emerytalnej" i że rząd złoży we wrześniu propozycję zmian w tej dziedzinie.

Jak sprywatyzować Wielką Chemię?


Rząd chce jeszcze w tym roku sprywatyzować przedsiębiorstwa tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej; do 10 września Nafta Polska przyjmuje oferty - poinformował resort skarbu na stronie dla inwestorów. Na przyszłorocznej liście do prywatyzacji znajdują się natomiast Zakłady Chemiczne w Policach oraz Zakłady Azotowe w Puławach.

Polskie miasta zadłużone po uszy


Polskie samorządy - w tym stolica - pożyczają pieniądze, by m.in. wykorzystać dotacje z Unii Europejskiej. W efekcie są zadłużone po uszy - pisze "Rzeczpospolita.

Klient szpieg obnażył banki w Polsce


Marmury już są, brakuje kompetencji i kindersztuby. Taki jest wniosek z badań jakości usług bankowych w naszym kraju - pisze "Puls Biznesu".

Projekt budżetu 2010: eksport wzrośnie o 2,8%, deficyt C/A wyniesie 2,1% PKB


W projekcie ustawy budżetowej na 2010 rok rząd przewiduje, że eksport wzrośnie w przyszłym roku o 2,8% wobec 8,0% spadku przewidywanego na ten rok, zaś import spadnie o 11,9% w tym roku, by w przyszłym zwiększyć się o 3,2%. W sumie deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrośnie w 2010 r. do 2,1% PKB z oczekiwanych na ten rok 0,7%, podało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Złoty w kolejnych dniach może tracić na wartości


- We wtorek, po nieudanej próbie przebicia poziomu 4,07 za euro, złoty osłabił się. Deprecjacja ta może się pogłębić w kolejnych dniach. Rynek obligacji oczekuje na środową aukcję MF - uważają dilerzy.

Gigantyczny, największy na świecie statek


Trzy fińskie stocznie w Turku, Helsinkach i w Rauma należące obecnie do koreańskiego koncernu STX, od 40 lat lat specjalizują się w budowie wielkich jednostek pasażerskich.

Kluzik-Rostkowska krytykuje pomysł zmian w becikowym


Była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska krytykuje pomysł zmian w wypłacie becikowego, proponowany przez obecne kierownictwo tego resortu. Obecna minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że jej ministerstwo będzie dążyło do tego, by to świadczenie było wyższe na każde kolejne dziecko.

Liczy się Grecja i Portugalia, a jutro Hiszpania


Eurodolar, a w ślad za nim złoty, stracił w związku z obniżeniem ratingu Portugalii, jednak do końca tygodnia ostatnie osłabienie może zostać skorygowane, a złoty umocni się do ok. 3,86 za euro - oceniają dilerzy.

Dobrowolnie odeszło 170 pracowników


Ponad 170 pracowników Zelmeru skorzystało z Programu Dobrowolnych Odejść, jaki zarząd firmy wprowadził w sierpniu tego roku. Oprócz dziewięciomiesięcznych odpraw w ramach programu, pracownicy mogą liczyć dodatkowo na wsparcie z unijnego projektu, którego budżet sięga 2,8 mln zł.

Polacy ciągle na obcym chlebie


Z Polski wciąż więcej osób wyjeżdża, niż do niej wraca. Według najnowszych danych Eurostatu, na które powołuje się "Rzeczpospolita", saldo migracji wciąż mamy ujemne. Polacy, mimo kryzysu gospodarczego, nadal wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu pracy. Znajdują jednak nowe kierunki podróży.