Chiny: Wzrosła liczba miliarderów


Do 130 wzrosła liczba obywateli Chin, których majątek wart jest ponad miliard dolarów; w tym roku grono najbogatszych powiększyło się o 29 osób - informuje agencja dpa.

Do Toyoty i Hondy dołączył kolejny felerny producent. Volkswagen ogłosił, że w produkowanych w Brazylii autach wykryto wadę. Jak poinformował niemiecki producent, usterka dotyczy tylnych kół dwóch modeli - Novo Gol i Voyage, wyprodukowanych w Brazylii do lipca 2009. Właścicieli 200 tysięcy aut wezwano do serwisu - informuje portal tvn24.pl Prezydent USA Barack Obama wezwał Kongres do uchwalenia ustaw, które pomogą skutecznie rywalizować na świecie amerykańskim firmom, produkującym alternatywne źródła energii, i będą promować technologie nie zanieczyszczające środowiska. Produkcja przemysłowa na Węgrzech spadła we wrześniu rdr o 15 proc., po spadku w sierpniu o 19,8 proc. - poinformowało w czwartek we wstępnych wyliczeniach biuro statystyczne w Budapeszcie.W miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska (Pomorskie) rozpoczęły się prace wiertnicze przy pierwszym odwiercie poszukiwawczym gazu łupkowego. Wykonała go kanadyjska firma Lane Energy. Rynek światowy bogaty będzie w publikacje i tam skierują się oczy polskich inwestorów. Złoty powinien poruszać się w ślad za światowymi walutami. Natomiast dla rynku długu istotny będzie wynik aukcji 10-letnich obligacji - ocenia rynek. Osłabienie europejskich walut zepchnęło w poniedziałek kurs EUR/PLN do 3,9228 zł, a GBP/PLN do 4,3119 zł. Ostatnio tak nisko obie pary były notowane w styczniu 2009 roku.

- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej - podają maklerzy.

W minionym tygodniu główne indeksy GPW odnotowały nieznaczny wzrost. Mimo korzystnej passy na giełdach amerykańskich polskie indeksy utrzymywały się w wąskiej fazie konsolidacji w rejonie maksimów. Stabilność wspólnej waluty europejskiej jest także w interesie Wielkiej Brytanii, mimo że nie zamierza ona przyjąć euro - oświadczył w piątek w Berlinie nowy brytyjski premier David Cameron.

Bezrobocie nie będzie rosło tak szybko, jak przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Firmy znalazły metody na cięcie kosztów bez zwalniania pracowników - pisze "Rzeczpospolita". Wielu przedsiębiorcom samochód jest równie niezbędny jak komputer czy telefon. Kupowany na potrzeby firmy, zazwyczaj spełnia kryteria do uznania go za środek trwały. A to oznacza, że wydatki na jego zakup należy rozliczać w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Odpisy te w określonych sytuacjach można jednak optymalizować. Gigantyczna awaria systemu informatycznego, która sparaliżowała dziś PKO BP została usunięta. Bank zapewnia, że klienci mogą już korzystać z bankowości internetowej, bankomatów, a także wpłacać i wypłacać pieniądze w placówkach. Wcześniej przez kilka godzin byli kompletnie odcięci od swoich kont - i pieniędzy.14-procentowy spadek przeładunków oraz wzrost zysku netto o 29 proc. odnotował Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) w 2009 r. w porównaniu z 2008. W najbliższych trzech latach zarząd planuje wydać na inwestycje ponad pół miliarda zł. "For Cod's Sake!", czyli "Dla dobra dorsza" - to tytuł filmu wyemitowanego w brukselskiej siedzibie PE. "Bohaterami" są polscy rybacy ukazani jako prymitywni kłusownicy. Produkcję zrealizowano za pieniądze podatników, również polskich, ubolewa "Nasz Dziennik". Minister finansów Jacek Rostowski właśnie kończy prace nad planem przyjęcia w Polsce waluty euro. W dokumencie ma pojawić się zapis mówiący o tym, że w bieżącym roku nasza gospodarka rozwinie się o 3,4 procent. Tymczasem w przyjętym w zeszłym tygodniu budżecie zapisano, że PKB wzrośnie tylko o 1,2 procent.

Cena i czas


Przed kulminacją publikacji raportów półrocznych na początku ubiegłego tygodnia można było spodziewać się nieco większej zmienności na warszawskim parkiecie. Faktyczna skala zmian cen na szerokim rynku okazała się być zaskakująco wysoka, a przez rynek przeszła mocna fala wyprzedaży.

Min. Grad spotka się w Londynie z reprezentantami funduszy inwestycyjnych


Minister skarbu Aleksander Grad spotka się w środę z przedstawicielami funduszy inwestycyjnych w Londynie - poinformował resort skarbu. Celem wizyty jest promocja oferty prywatyzacyjnej spółek Skarbu Państwa.

Podwyższona inflacja obroniła gospodarkę przed recesją - Wojtyna, RPP


- Podwyższona inflacja była jednym z czynników, które obroniły polską gospodarkę przed recesją. Podjęcie próby doprowadzenia do inflacji do celu RPP na koniec kadencji byłoby zaś "suboptymalne z makroekonomicznego punktu widzenia" - uważa Andrzej Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Eksperci alarmują: coraz mniej owiec w Polsce


Owczarstwo w Polsce może całkowicie zaniknąć. Polacy nie chcą kupować rodzimej wełny ani skór, bo kożuchy nie są modne. Nie ma tradycji jedzenia baraniny, z kolei jagnięcina jest dla polskich konsumentów za droga.

"To nie jest deficyt moich marzeń, to efekt kryzysu"


- 52 mld zł to jest deficyt bezpieczny, który nie spowoduje przekroczenia drugiego pułapu bezpieczeństwa w relacji dług do PKB w 2010 roku, wynoszącego wynosi 55 proc. - powiedział o planach zwiększenia deficytu budżetowego w przyszłym roku minister finansów Jacek Rostowski. Dodał jednak, że warunkiem jest to, aby z prywatyzacji do kasy państwa wpłynęło 28-29 mld zł.

Dobre wyniki banku UBS


UBS odnotował w IV kwartale 2009 roku wynik netto o wartości 1,2 mld franków szwajcarskich. Bank oznajmił, że każda z części prowadzonej działalności była rentowna.

W czwartek złoty będzie nadal lekko tracił


Wobec braku ważnych danych makroekonomicznych, złoty, po chwilowej korekcie środowego osłabienia, będzie nadal lekko tracił. Zdaniem analityków, inwestorzy ze spokojem będą czekać na piątkowe dane o PKB za II kw.

ZUS w tym tygodniu przekazał OFE 95,5 mln zł


Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 95,5 mln zł składek - podało biuro prasowe ZUS.

Płock ogłosił przetarg na usuwanie śniegu


Urząd Miasta Płocka ogłosił przetarg na usuwanie śniegu z chodników, przystanków autobusowych i parkingów oraz udrożnienie z lodu i błota studzienek kanalizacyjnych. To pierwsze tego typu zamówienie w tym mieście od wielu lat.

MSP planuje kolejne przetargi ws. części stoczniowego majątku


Ministerstwo Skarbu Państwa jest gotowe uruchomić jeszcze w tym roku przetargi w sprawie sprzedaży części majątku stoczni Gdynia i Szczecin, które nie znalazły nabywców - powiedział w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Znów mocny początek


Potwierdza się, że okolice 36 tys. pkt dla WIG stanowią silne wsparcie. Jego znaczenie wynika z położenia szczytu z I połowy sierpnia oraz faktu, że najsilniejsza korekta w ostatnich 6 miesiącach miała 8,5 proc., czyli mniej więcej tyle. Odkładając taką odległość od ostatniego szczytu otrzymujemy mniej więcej poziom, na jakim WIG znalazł się w połowie minionego tygodnia. Z jednej strony więc, dzisiejszy wzrost w przedpołudniowej części sesji wynika z korzystnego przebiegu piątkowej sesji w USA, a z drugiej-z bliskości silnego wsparcia. Bez jego przełamania nie można mówić o rozstrzygnięciach dotyczących losów 6-miesięcznego ruchu w górę.

Japan Kan: no plan to ask BOJ to underwrite JGBs


Japanese Finance Minister Naoto Kan said on Tuesday the government has no plan to ask the Bank of Japan to buy government bonds directly from his ministry.

Konfederacja Pracodawców: ta ustawa to zwycięstwo zdrowego rozsądku


Uchwalona przez Sejm ustawa o ochronie zdrowia "to zwycięstwo zdrowego rozsądku" - ocenił ekspert Konfederacji Pracodawców Polski Adam Ambrozik.

Transport: Pensje wzrosną o 250 zł


Podpisaniem porozumienia płacowego z zarządem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły się w nocy ze środy na czwartek negocjacje, prowadzone przez przedstawicieli kolejarskich związków zawodowych - podała Solidarność.

Eko-hipoteki nie dla każdego


Ekologiczne kredyty hipoteczne przygotowały Bank BPH i Bank Ochrony Środowiska. Oferta tego drugiego jest mniej dostępna (bank stawia trudniejsze warunki), ale jednocześnie daje rzeczywiste korzyści cenowe.

Nie szanowali kobiet - zapłacą 250 mln USD


Szwajcarska firma farmaceutyczna Novartis została ukarana grzywną w wysokości 250 mln USD za dyskryminację kobiet od 2002 roku. Sąd w Nowym Jorku nie miał wątpliwości - naganne jest płacenie niższych pensji damom zatrudnionym na takim samym stanowisku co mężczyzna.

Żywność: spadek importu, zarabiamy więcej


W ubiegłym roku nadwyżka eksportu nad importem towarów rolno-spożywczych wyniosła ponad 9 milionów złotych, a polski eksport wzrósł o niespełna 8 miliardów złotych. Jednak jeśli liczyć w euro, to w ubiegłym roku nieco spadł eksport, a mocno - import żywności.

Polacy nie zamierzają oszczędzać na świętach


Niemal połowa Polaków - 46 proc. - na zorganizowanie świąt przeznaczy 200 - 500 zł - wynika z sondażu GfK Polonia przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

DoE: Zapasy ropy w USA wzrosły


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,778 mln baryłek, czyli o 0,23 proc., do 339,9 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Remont Okęcia przełożony


Władze warszawskiego lotniska na Okęciu zmieniły termin jesiennego remontu. W związku z nim lotnisko będzie zamknięte przez pierwszy weekend września oraz kolejne dwie soboty tego miesiąca. Wcześniej planowano, że będą to cztery soboty września.

Po powodzi ubezpieczyciele śpią spokojnie


Wydawać by się mogło, że odszkodowania popowodziowe mogą nadszarpnąć budżety firm ubezpieczeniowych. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza zapewnia jednak, że z powodu wielkiej wody sektor ubezpieczeniowy w Polsce nie dozna zasadniczego uszczerbku.

Jak się nie dać zrobić w jajo na Wielkanoc?


Wybieraj rzeczy z drugiego rzędu, lepiej luzem niż w zbiorczych opakowaniach i patrz na datę ważności - to wskazówki Mazowieckiej Inspekcji Handlowej dla konsumentów przed świętami Wielkanocy. MIH doradza szczególną ostrożność przy zakupie jajek.

Miedwiediew wini Juszczenkę


- Polityczne utarczki w związku z wyznaczonymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi na Ukrainie powodują, że Kijów opóźnia regulowanie należności za importowany z Rosji gaz ziemny - oświadczył w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Panie nie chcą przechodzić z panami na emeryturę


74 proc. Polaków jest przeciw zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W przeprowadzonym w lutym sondażu, w którym wzięło udział 1021 osób, niemal trzy czwarte z nich stwierdziło, że panowie nadal powinni pracować dłużej niż panie. Najczęściej przeciwne pracowaniu tyle samo co panowie, są panie - takie zdanie wyraziło 81 procent pytanych kobiet.

Zabije 2 mln Chińczyków każdego roku


Co trzeci palacz na świecie jest Chińczykiem - donosi pismo naukowe "Lancet". Medyczny periodyk wylicza, że do 2025 roku tytoń będzie powodem śmierci 2 mln obywateli Chin rocznie.