Polacy chcą kar dla urzędników


Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu".

Nie ma wątpliwości, że program Superfundusz, stworzony ponad 30 lat w celu zapewniania środków na oczyszczanie miejsc, w których nastąpiły różnego rodzaju niebezpieczne wycieki, stoi w obliczu bankructwa. Zysk netto grupy PKO BP w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 720 mln zł z 540,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się lekko powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 690 mln zł. BRE Bank liczy, że w III kwartale poprawi wyniki finansowe. Bank zdecydował się na odświeżenie wizerunku, w tym logo - poinformował Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku.Przedsiębiorcom, którzy ponieśli szkody z powodu powodzi, można pomóc stosując ustawy, które były w ubiegłym roku przygotowane na czas kryzysu - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodaje, że trzeba będzie tylko rozszerzyć ich zakres. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem kontynuacji osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN dotarł w okolice 4,2000, natomiast USD/PLN przebił maksima z pierwszego tygodnia maja, przekroczył 3,4000 i osiągnął tym samym najwyższy poziom od kwietnia 2009 r. Po raz pierwszy Iwona przyleciała do USA w 2004 roku, na wizie studenckiej. Jak większość Polek pracowała jako Au - Pair (niania). Po roku wróciła do kraju, by starać się o kolejną wizę turystyczną. Otrzymała ją bez większych problemów. Mimo, że na początku nie było kolorowo, to postanowiła zostać w Stanach na stałe.

German analyst and investor sentiment improved by more than expected in August, a survey by the ZEW economic research institute showed on Tuesday.

Producent stolarki Pozbud T&R przydzielił w ramach oferty publicznej 5 mln akcji serii E, po 5 zł za sztukę i pozyskał 25 mln zł, podała spółka w czwartek. Analitycy KBC, w raporcie z 24 sierpnia, podtrzymali rekomendacje "sprzedaj" dla akcji Empik-u i LPP oraz "trzymaj" akcje NG2.

Wczoraj po południu złoty umocnił się - w notowaniach EUR/PLN doszło do przebicia istotnego wsparcia na poziomie 4,1800. Aprecjacji podlegały również waluty naszych sąsiadów z regionu - forinta węgierskiego i czeskiej korony. W pełni nowoczesnej drogi z Krakowa w Tatry w najbliższych latach nie będzie - informuje "Rzeczpospolita". Rząd Łotwy decyduje się na obniżkę deficytu budżetowego w przyszłym roku. Taka deklaracja padła po nadzwyczajnym spotkaniu łotewskiej koalicji rządowej. Premier Valdis Dombrovskis powiedział, że Ryga podejmuje teraz odpowiednie środki, by spełnić wymogi swoich najważniejszych pożyczkodawców, czyli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej i Szwecji.24 największych operatorów komórkowych z całego świata łączy siły, by przełamać dominację Apple'a i innych producentów komórek na rynku mobilnych aplikacji. Wspólnie chcą stworzyć sklep z grami i programami na komórki, które działałyby na każdym telefonie. W telewizyjnym spocie promującym matematykę jest błąd - informowała w poniedziałek "Rzeczpospolita". Błędu nie ma, to nieporozumienie - odpowiadają zgodnie CKE, która spot zamówiła i agencja reklamowa, która go przygotowała. I jednocześnie cieszą się, że zamieszanie wokół reklamówki wzbudziło zainteresowanie... matematyką. Negocjacje między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a Gazpromem będą kontynuowane w czwartek - poinformowała PAP rzeczniczka polskiej spółki gazowej Joanna Zakrzewska.

Zmiany w VAT - podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego - czy zawsze korzystne dla podatników?


Od nowego roku zgodnie z ustawą nowelizującą podatek od towarów i usług z dnia 2 grudnia 2009 r. (Dz.U. Nr 215, poz. 1666) zacznie obowiązywać podwyższony limit zwolnienia podmiotowego.

Okazyjne zakupy akcji w Europie Wschodniej


Martwisz się, że przegapiłeś akcje na wschodzących rynkach? Może nie w Europie Wschodniej.

Polskie firmy mniej płacą


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w Warszawie zarabia się prawie dwa razy więcej niż w Kielcach czy Lublinie. Dziennik powołuje się na Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2009, przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak.

Eksperci KT krytykują sytuację w kolejnictwie i transporcie drogowym


Przekazanie spółki PKP Przewozy Regionalne samorządom nie zdało egzaminu, a przyjęcie nowej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym jest niezbędne, by nie doszło do chaosu na polskich drogach - mówili na posiedzeniu plenarnym oraz prezydium Komisji Trójstronnej przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.

USA: zbankrutowało już ponad 100 banków


Już 101 amerykańskich banków ogłosiło w tym roku niewypłacalność, tzn. najwięcej od roku 1992, w szczytowym okresie kryzysu kas oszczędnościowo-pożyczkowych - poinformowały w piątek władze federalne.

Szkoły pod specnadzorem


System badania i oceny jakości kształcenia oraz pracy szkół wprowadza nowe rozporządzenie ministra edukacji o nadzorze pedagogicznym, weszło w życie w poniedziałek. Określa ono m.in. zakres wymagań stawianych szkole i ma służyć poprawie jakości jej działania.

Sądowy triumf TP SA


Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wyrok w sprawie z odwołania Telekomunikacji Polskiej SA od decyzji prezesa UKE z 30 lipca 2008 r., nr DKE-WPP-029-5/08(13) nakładającej na TP SA karę pieniężną w wysokości 50 000 zł za "niewypełnienie w terminie warunków zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego określonych w decyzji prezesa UKE z 31 lipca 2007 r. nr DRTH-WWM-60600-15/07 (21), zwanej dalej decyzją, zmieniającej umowę (...), o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych, zawartą (...) pomiędzy TP SA i Netią SA zmienioną następnie aneksem nr 1 (...) aneksem nr 2 (...). oraz decyzją prezesa UKE z 9 listopada 2007 r. nr DHRT-WWM-60600-107/07 (24)."

Debata BCC: Polska jeszcze nie wyszła z kryzysu


Polska jest nadal w środku kryzysu, potrzebna jest reforma finansów publicznych - uważa b.wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff. Z kolei b. wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka dostrzega symptomy wychodzenia z kryzysu, jednak przestrzega przed rosnącym zadłużeniem publicznym.

Pozytywne zakończenie roku


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na minimalnych plusach.

Nowy przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu


Nowy przetarg na kredytowanie budowy wrocławskiego stadionu piłkarskiego na Euro 2012 zostanie ogłoszony we wtorek. Miasto unieważniło dotychczas prowadzone postępowanie, którego wartość wynosi blisko 500 mln zł.

GUS: Deficyt w handlu zagranicznym spadł do 8,7 mld euro w 2009 r.


Deficyt w handlu zagranicznym w 2009 roku wyniósł 8,7 mld euro wobec 26,2 mld euro rok wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w czwartek.

Bank centralny Rosji tnie stopy procentowe, już 13 raz w ciągu roku


Bank centralny Rosji obniżył swoją benchmarkową stopę refinansową o 25 pkt bazowych - podał bank w czwartek w komunikacie.

PGNiG szybko uczy się od Gazpromu


Krajowy monopolista złożył branży hutniczej propozycję nie do odrzucenia. Bierz gaz, a jeśli nie, to i tak za niego płać". To nowe zasady rozliczeń PGNiG z hutami - pisze "Puls Biznesu".

Europa ratuje Grecję. Ale przede wszystkim siebie


Grecja może liczyć na pomoc Unii Europejskiej. Sama musi jednak spełnić szereg wymagań postawionych przez Wspólnotę. W rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie problemy Grecji były głównym tematem dnia. Zwłaszcza, że jej finansowa wpadka może mocno odbić się na całej Europie.

Smok rozgrzał się do czerwoności


Chińskie instytucje finansowe muszą zaostrzyć kontrolę nad akcją kredytową. Tak uważa bank centralny w Pekinie. Według jego prezesa, zbyt duża wartość udzielanych pożyczek, połączona z nadprodukcją w przemyśle, stwarzają wysokie ryzyko dla gospodarki.

Ruch uzgodnił warunki współpracy z Polkomtelem, wznowił dystrybucję


Ruch wstępnie uzgodnił warunki dalszej współpracy z Polkomtelem i wznowił sprzedaż starterów oraz doładowań kart pre-paid telekomu - podała spółka w komunikacie.

W sierpniu 154 tys. osób zmienilo OFE


W trakcie sierpniowej sesji transferowej fundusz emerytalny zmieniło 154 tys. osób. Najwyższe saldo zanotowała AXA OFE, z kolei najwięcej klientów straciło Aviva OFE - podały w środowym raporcie Analizy Online.

Produkcja samochodów w górę


Po raz pierwszy od 13 miesięcy liczba wyprodukowanych w Polsce aut wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - poinformował Instytut badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Październikowy wzrost wyniósł 16,9 procent. licząc rok do roku.

Radziwiłł: Dług publiczny w relacji do PKB w 2009 nie przekroczył 50 proc.


Dług publiczny w relacji do PKB w 2009 roku nie przekroczył pierwszego progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych wynoszącego 50 proc. i ukształtował się na poziomie 49,6-49,8 proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Telewizja już podzielona


PiS i SLD ostro negocjują w sprawie przyszłych władz telewizji publicznej. "Dziennikowi" udało się poznać wstępne ustalenia.

Obama za rozbudową energetyki atomowej


Prezydent USA Barack Obama poinformował we wtorek o rządowym wsparciu dla budowy nowych reaktorów atomowych, pierwszych w USA od ponad 30 lat.

Dla złotego istotny kurs eurodolara, na FI możliwe spłaszczenie krzywej


W nadchodzącym tygodniu dla złotego istotny będzie światowy apetyt na ryzyko oraz kurs eurodolara - uważają dilerzy. Ich zdaniem, jeśli nastrój globalny będzie korzystny, złoty może podążyć w stronę 3,96 za euro, a przebicie tego poziomu może dać sygnał do dalszej aprecjacji. Jeśli z kolei nastrój się pogorszy, możliwe będzie osłabienie do 4,03 za euro.

Związkowcy czekają na informację co dalej ze stoczniami


Stoczniowcy ze Szczecina czekają na szczegółowe informacje rządu na temat dalszych działań w sprawie zakładów w Gdyni i Szczecinie.

GUS: wpływ poszczególnych kategorii na CPI w listopadzie 2009 r.


GUS opublikował wpływ zmian cen w poszczególnych grupach towarów i usług na ogólny wzrost cen konsumpcyjnych w listopadzie 2009 roku.

Sonel oczekuje w '09 spadku sprzedaży o około 10-15 proc.


Świdnicki Sonel, którego sprzedaż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy spadła o ponad 10 proc. oczekuje, że w całym roku przychody okażą się o około 10-15 proc. niższe niż w 2008 r. - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.