Świetne wyniki, mieszane reakcje


Dzisiejszymi raportami za trzeci kwartał Bank of America i General Electric kończą "sezon w pigułce". Sezon, który póki co zaskakuje bardzo pozytywnie. Co prawda, wczoraj rynek wykorzystał dobre wyniki do realizacji zysków, ale już pod koniec notowań w USA indeksy akcyjne ponownie testowały maksima, a notowania EURUSD wracały w okolice 1,50.

Bać się powinni wszyscy, którzy chcą oszukać fiskusa i wyłudzać VAT - ostrzega "Rzeczpospolita". Dziennikarze gazety dotarli do wytycznych Ministerstwa Finansów dla urzędów skarbowych na 2010 r. Przewidują one zaostrzenie kontroli. Mimo problemów z finansami publicznymi, Polska nadal spełnia warunki przyznania FCL z MFW - powiedziała przedstawicielka Polski w MFW Katarzyna Zajdel-Kurowska. MFW ocenia, że polski deficyt fiskalny w 2009 roku wyniesie 6,1 proc. PKB, a w 2010 roku 6,9 proc. PKB. Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że zbiory zbóż w tym roku mogą być tylko nieco gorsze od rekordowych ubiegłorocznych, które wyniosły prawie 30 mln ton.Pfeifer & Langen Polska może przejąć kontrolę nad British Sugar Overseas Polska. Prezes UOKiK uznała, że transakcja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji. MCI Management pracuje obecnie nad upublicznieniem dwóch spółek zależnych: ABC Data i Invia.cz, poinformował prezes Tomasz Czechowicz w środę. Grupa Lotos od środy 13 stycznia obniża cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 i 95AL o 23 zł na tysiąc litrów, benzyny bezołowiowej 98 o 24 zł, oleju opałowego o 23 zł, a oleju napędowego EURODIESEL o 12 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

Pierwsza sesja w nowym tygodniu upłynęła w mieszanych nastrojach.

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale sytuacja generalnie nie uległa zmianie. Po wyższym otwarciu, na wyższych poziomach pojawiała się podaż, ale w kolejnych godzinach inicjatywa wróciła do kupujących. Każdy miliarder jest na pewno bogaty i potężny. Jednak te 10 nazwisk jest oprócz tego powszechnie znanych.

French Finance Minister Christine Lagarde on Saturday said a joint, three-year, package of loans for Greece from countries using the euro and the International Monetary Fund is likely to total between EUR100 billion and EUR120 billion. Prawie 100 zł rocznie będzie musiał zapłacić pracodawca za rozliczenie pracownikowi jego PIT-u - uważa ekspert PKPP Lewiatan Rafał Iniewski. E-sąd działa od pięciu miesięcy i przez ten czas wpłynęło do niego 180 tysięcy pozwów. 142 tysiące spraw zakończyło się juz wydaniem nakazu zapłaty. Tylko w dwóch procentach z nich wpłynęło odwołanie, w 98 procentach orzeczenia nabrały mocy prawnej. W 4 tysiącach spraw pozew oddalono - wylicza "Rzeczpospolita".Początek zeszłego tygodnia na rynku złotego przebiegał pod znakiem konsolidacji. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN poruszały się w przedziałach wahań odpowiednio: 4,1000 - 4,1200 oraz 2,8550 - 2,8800. Brak istotnej zmienności w notowaniach krajowej waluty związany był z brakiem zaplanowanych znaczących publikacji danych z makro oraz poruszającym się także w trendzie bocznych kursem EUR/USD. Największy amerykański koncern przemysłu spożywczego Kraft potwierdził w poniedziałek zamiar przejęcia brytyjskiej spółki Cadbury. Notowania spółki znacznie wzrosły na wiadomość o planach takiej transakcji. Idziesz teraz, żeby się ubezpieczyć od powodzi? To nie zdziw się, że się nie uda. Ekspert ubezpieczeniowy mówi wprost: nie ubezpieczą cię, jeśli szkoda jest pewna lub bardzo prawdopodobna. Potwierdzają to towarzystwa ubezpieczeniowe, choć zapewniają, że bez problemu przedłużają dotychczasowe umowy, także zagrożonym wodą klientom.

Uwaga na nietypowe opłaty w bankach


W Lukas Banku 20 zł złotych można zapłacić za ponowne otwarcie takiego samego konta, a 75 zł za jego zmianę. W BOŚ przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 zł. W Alior Banku można zapłacić 5 zł za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się nawet, że banki naliczają prowizje od prowizji - wynika z raportu Expandera - Niezależnego Doradcy Finansowego.

Na Wall Street mocne wzrosty, Dow Jones wzrósł najsilniej do lipca


Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła mocne wzrosty dzięki lepszym od oczekiwań danym o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. W ciągu dnia indeks Dow Jones zyskiwał około 200 punktów i był to najsilniejszy dzienny wzrost od lipca 2009 roku.

Pójdź pracowniku, ja cię szczepić każę


Według szacunków lekarzy w tzw. okresie grypowym (czyli od października do kwietnia) liczba osób chorujących na grypę może sięgnąć od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów osób. Duża część z nich to osoby czynne zawodowo. Ich nieobecność w pracy może odbić się na kondycji firm, w których są zatrudnieni. Aby zapobiec stratom, coraz większa liczba pracodawców decyduje się na zakup szczepionek ochronnych dla pracowników.

Kiełkowanie nowego trendu na EUR/USD


Niezwykle ciekawej sesji byli świadkami inwestorzy, którzy są obecni na rynku eurodolara.

Złoty powróci przed końcem dnia do poziomu 4,10-4,11 za euro


Zdaniem ekonomistów, po gwałtownym umocnieniu złotego w ślad za danymi z USA, złoty przed końcem dnia porwóci do poziomu 4,10-4,11/EUR.

Energomontaż Południe planuje 11 mln zł inwestycji


Energomontaż Południe planuje przeznaczyć na inwestycje w drugiej połowie 2009 roku 11 mln zł wobec 13,5 mln zł zainwestowanych w pierwszych sześciu miesiącach - poinformowała spółka w komentarzu do wyników półrocznych.

Producent iPhone'a rusza do walki z falą samobójstw


Tajwański koncern Foxconn, który jest producentem iPhone'a, postanowił zatrudnić 2 tys. psychiatrów i psychologów, by powstrzymać falę samobójstw w chińskich zakładach firmy - poinformował w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

Protokół z posiedzenia MPC osłabił notowania funta


Funt stracił względem euro i dolara po opublikowaniu treści protokołu z listopadowego posiedzenia MPC.

Kredytowe pieszczoty wracają


Wygląda na to, że powoli wracają czasy, kiedy banki pożyczały na mieszkanie więcej niż było ono warte. Od czwartku Allianz Bank kusi klientów kredytem na 105 proc. nieruchomości - informuje portal gazeta.pl.

Zarobki w Krakowie w 2009 roku


Kraków uplasował się w 2009 roku na piątym miejscu pod względem wysokości zarobków w największych polskich miastach. Mediana wynagrodzeń wyniosła tam 3600 PLN i była o 31 proc. niższa niż w Warszawie (5200 PLN). Połowa zatrudnionych w stolicy Małopolski otrzymywała miesięcznie od 2500 PLN a 6000 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Ikona sportu straciła 62 procent!


Zarobek Adidasa w 2009 r. spadł o 62 proc. rok do roku. Rok 2010 r. ma być zdecydowanie lepszy. Zysk za ubiegły rok wyniósł 245 mln euro.

Inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,28 proc. rdr


Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,28 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

Sondaż: Polacy jednak wolą bazary


Czerwcowe badania Komisji Europejskiej Polacy są zwolennikami kupowania na bazarach - donosi gazeta giełdy "Parkiet".

Ćwierć miliona pacjentów z zagranicy


Pacjentów zza granicy przyciągają do polskich placówek medycznych głównie ceny, rocznie w Polsce leczy się ich 200-250 tys. - donosi "Dziennik Polski" powołując się na dane Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej.

KE: internet dla wszystkich


Do 2013 r. każdy Europejczyk ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2015 r. połowa będzie robić internetowe zakupy - zapowiada Komisja Europejska w ogłoszonej w środę Agendzie Cyfrowej, która ma przynieść informatyczną rewolucję w UE

Wyniki spółek z USA i dane makro zadecydują o przebiegu sesji w czwartek


Sesja na warszawskiej GPW może się rozpocząć od wzrostów, oceniają analitycy. Jednak o jej przebiegu zadecydują dane makroekonomiczne i wyniki amerykańskich spółek.

Ford's $2 Billion TALF Eligible Deal Sold - Source


Ford Motor Co. (F) is the latest to sell a bond eligible for funding under a Federal Reserve program.

ISM w centrum uwagi


Dzisiejsza sesja azjatycka upłynęła dla głównej pary walutowej pod znakiem kontynuacji wczorajszych wzrostów.

Majątek stolicy w górach i na Mazurach


Ponad milion złotych rocznie płaci Warszawa sześciu ośrodkom w górach, na Mazurach i nad morzem, by mogli tam jeździć uczniowie ze stolicy. Ale do ferii i wakacji już nie dopłaca. Wtedy ośrodki zarabiają na komercyjnych imprezach, pisze "Życie Warszawy".

Mix Electronics ma zgodę UOKiK na przejęcie Electro World Polska


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Mix Electronics sieci Electro World Polska - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

Szybko nabieramy zaufania do energetyki jądrowej


Nigdzie w UE poparcie dla energetyki jądrowej nie rośnie tak szybko, jak w Polsce. Ale nie wierzymy, że państwo zapewni bezpieczeństwo tej technologii. Aż trzy czwarte Polaków uważa, że rząd za mało informuje nas o atomie - informuje "Metro".

KSP: cztery osoby z zarzutami za manipulowanie na giełdzie


5 mln zł grzywny i do 5 lat więzienia grozi czterem osobom manipulującym kilka lat temu na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jak poinformowała w czwartek Komenda Stołeczna Policji, dwóch inwestorów i dwóch składających zlecenia właśnie usłyszało zarzuty.

Zysk netto KGHM poniżej konsensusu


Jednostkowy zysk netto KGHM w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 725,4 mln zł z 627,9 mln zł w pierwszym kwartale 2009 roku i był niższy od konsensusu na poziomie 814 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Spółka obecnie nie przewiduje weryfikacji prognoz na 2010, ale ocenia, że charakteryzują się wysoką niepewnością.

Padła reforma rynków finansowych


Republikanie w amerykańskim Senacie zdołali zablokować reformę regulacji rynków finansowych, autorstwa kongresmana Chrisa Dodda. Demokratom do przegłosowania pakietu zabrakło 3 głosów, a do 39 Republikanów przeciwnych reformie dołączył jeden Demokrata. Głos na NIE Harrego Reida padł jednak ze względów taktycznych.

USA więcej produkują


Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,7 proc., po wzroście w sierpniu 2009 o 1,2 proc. po korekcie - podała w piątek amerykańska Rezerwa Federalna (Fed). To wynik lepszy niż oczekiwali analitycy.