Polkomtelowi grozi spadek EBITDA


Polkomtel może w 2009 roku zanotować kilkuprocentowy spadek EBITDA - poinformował w Radiu PiN prezes spółki Jarosław Bauc.

Nawet 260 tys. euro dziennie może wynieść kara, jaką na Polskę nałoży Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu za wypełnione po brzegi wysypiska - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Złoty, pomimo udanego otwarcia, w ciągu dnia stracił. Ceny długu spadają. Ceny miedzi rosną na rynkach metali, a w Londynie miedź zwyżkuje o ponad 1 proc. - podają maklerzy.Kilkanaście milionów złotych wydała do tej pory spółka ENION S.A. na likwidację i naprawę uszkodzeń sieci energetycznej, wywołanych przez szadź i lód w pasie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Małopolsce bez prądu jest jeszcze ok. 7,5 tys. gospodarstw - poinformował w poniedziałek prezes spółki Krzysztof Pubrat. W miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska (Pomorskie) rozpoczęły się prace wiertnicze przy pierwszym odwiercie poszukiwawczym gazu łupkowego. Wykonała go kanadyjska firma Lane Energy. Właściciele Radia Zet i Gadu-Gadu mogą wspólnie utworzyć firmę; Central European Tour Operator może przejąć Orbis Travel; spółka Costa Limited - Coffeeheaven, a Altus TFI - Progress FIZAN - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Dlatego konieczne jest rozwijanie infrastruktury do jej retencjonowania oraz dbanie o jej czystość - uważa dyr. Międzynarodowego Instytutu PAN - Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii prof. Maciej Zalewski.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła korektę po silnych wzrostach z poprzedniego tygodnia. Zdaniem analityków spadek ten nie przekreśla możliwości kontynuacji wzrostów w kolejnych dniach. Berlin i Paryż wezwały Komisję Europejską do rozważenia zakazu krótkiej sprzedaży akcji i obligacji rządowych, który obowiązywałby w całej Unii Europejskiej. To pokaz solidarności, który może złagodzić obawy wywołane niedawnymi tarciami politycznymi na osi Paryż-Berlin.

Jest pozwolenie na budowę falochronu osłonowego dla portu w Świnoujściu. Wydał je w piątek wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz - poinformowała rzeczniczka wojewody Agnieszka Muchla. To kolejny niezbędny dokument w procesie tworzenia terminalu gazu skroplonego LNG. Dochody Polaków rosną szybko, ale jeszcze szybciej - rosną ich aspiracje finansowe. W wynikach tegorocznej edycji Diagnozy Społecznej, którą zaprezentowano w czwartek, nie ma śladu skutków kryzysu finansowego w warunkach życia gospodarstw domowych. Fitch Ratings said on Tuesday that the European Union's aid deal for Greece involving the International Monetary Fund (IMF) is positive for the country.18 proc. Polaków deklaruje, że mimo świadomości korzystnego wpływu prawidłowo zbilansowanej diety na ich zdrowie, zwykle nie mają czasu by ją stosować. 31 proc. ankietowanych główny, bardzo obfity posiłek, zjada wieczorem. Styl życia wpływa na zdrowie - podkreśla Magdalena Milewska, dietetyczka, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Koalicji na rzecz Zdrowego Serca w rozmowie z Dorotą Nowicką. Nikt nie oczekuje, że dzisiejsza decyzja ECB przyniesie jakieś przełomowe zmiany, dlatego uwaga inwestorów skoncentruje się prawdopodobnie na sprzedaży detalicznej w USA i komunikatach spółek. Wczorajsza sesja zakończyła wzrostem indeksów, a przez większą część sesji ton wydarzeniom na rynku nadawali kupujący. Już na otwarciu WIG-20 sforsował opór wynikający z dolnego ograniczenia kanału spadkowego, który wcześniej blokował możliwość dalszych wzrostów.

Pracodawcy niepełnosprawnych: nie damy rady konkurować z Chinami


Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Amerykanie wietrzą dobry interes


Za kilka tygodni PGNiG uzyska pierwsze wyniki prac, oceniających możliwości występowania gazu w złożach niekonwencjonalnych w Markowoli na Lubelszczyźnie - poinformował PAP dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym.

Europa oszczędza, ludzie zapłacą więcej


Ogłoszone niedawno w wielu krajach Europy programy zmniejszenia deficytu mają dać 300 miliardów euro, czyli 1 bilion 200 miliardów złotych oszczędności - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Niepołomicka Strefa Inwestycyjna otrzyma unijne wsparcie


Niepołomicka Strefa Inwestycyjna otrzyma unijne wsparcie na polepszenie infrastruktury drogowej. Dzięki przedsięwzięciu o wartości ok. 22 mln zł strefa uzyska połączenie z autostradą A4.

Jeśli jesteś z Gdyni zapraszamy do naszej kliniki urody gdzie możesz poddać się takim zabiegom kosmetycznym jak depilacja laserowa czy endermologia. Oprócz takich zabiegów jak depilacja laserowa czy

endermologia

w naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne obejmujące medycynę estetyczną. Jeśli przede wszystkim interesuje cię medycyna estetyczna to nasze gabinety znajdziesz w Gdyni oraz innych miejscach w Trójmieście. Jednak to właśnie Gdynia jest miejscem gdzie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne, w tym takie jak depilacja laserowa oraz endermologia.

Rostowski: przeanalizuję sprawę długu PSL


Minister Finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że będzie musiał wnikliwie przebadać sprawę rozłożenia na raty długu PSL wobec Skarbu Państwa. Dodał, że prawo tego nie wyklucza.

Dziś bezrobocie w strefie euro


Przed publikacją informacji o stopie bezrobocia w strefie euro na światowych rynkach akcji przeważali optymiści. W Australii bank centralny po raz kolejny podniósł stopy procentowe.

Merkel: pomoc dla Grecji nie będzie tematem szczytu UE


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w niedzielę, że pogrążona w kryzysie Grecja nie potrzebuje obecnie wsparcia finansowego, dlatego sprawa ewentualnej pomocy dla tego kraju nie będzie tematem szczytu UE w Brukseli w nadchodzącym tygodniu.

Sejmowa komisja zgadza się na rządową propozycję oddłużenia PKP


Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy, który ma się przyczynić do zmniejszenia zadłużenia PKP. Obecnie wynosi ono ponad 5,5 mld zł, a koszty obsługi długu polskiej kolei to ok. 300 mln zł rocznie.

Dług państwa stanowi już połowę PKB?


Z ankiety przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą" wśród ekonomistów wynika, że dług publiczny za 2009 r. wyniósł średnio 50,7 proc. PKB. Jeśli ich prognozy się sprawdzą, przekroczony zostanie pierwszy próg ostrożnościowy z ustawy o finansach publicznych.

Martin. Aston Martin. Auto Bonda już w Polsce


Fani Jamesa Bonda mogą zacierać ręce. W Polsce wreszcie otwarto pierwszy salon prestiżowej marki aut, jakich używał agent 007. Jak twierdzi przedstawiciel Astona Martina w Polsce, są już zamówienia na luksusowe samochody. - Spodziewamy się sprzedaży rzędu 25 sztuk rocznie - mówił w TVN CNBC Biznes Andrzej Nizio, wiceprezes Marvipolu.

Niepokojąca diagnoza: Polska praca jest chora


Między styczniem 2009 r. a styczniem roku 2010 realne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach spadły o blisko 3 proc. To dużo, bo minimalna płaca w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Za nami jest tylko Bułgaria i Litwa. Co więcej, prawie 44 proc. Polaków zarabiało poniżej 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Dane z USA mogą umocnić złotego


Słaby sentyment może sprawić, że złoty będzie w środę słabszy, jednak dane z rynku pracy w USA mogą umocnić polską walutę - uważają analitycy. Na rynku długu, przy słabszym sentymencie, aukcja obligacji BGK na rzecz KFD da wskazówkę co do nastrojów wśród inwestorów - oceniają eksperci.

Chiński PKB może w III kw. wzrosnąć o 8,5 proc. rdr


Wzrost gospodarczy w Chinach w III kwartale może przyspieszyć do 8,5 proc. w reakcji na działania stymulujące gospodarkę i umiarkowanie poluzowaną politykę monetarną - wynika z prognozy Państwowego Centrum Informacyjnego, związanego z Krajową Komisją Rozwoju i Reform.

Trzy "P" dla aut pod ziemią


Od trzech do pięciu parkingów podziemnych w centrum na co najmniej 2,3 tys. miejsc obiecuje stołeczny ratusz. Mają je zbudować prywatni inwestorzy, którzy w zamian będą czerpali zyski z ich eksploatacji - dowiedziało się "Życie Warszawy".

WIG20 wzrósł o 2,04 proc. i wyniósł 2495,13 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek wzrósł o 2,04 proc. i wyniósł 2495,13 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 211 spółek, 107 spadł, 33 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Radpol kupił za 27,65 mln zł Rurgaz


Radpol kupił za 27,65 mln zł lubelskiego producenta zaawansowanych systemów rurowych Rurgaz. Spółka chce zamknąć w 2010 roku kolejną akwizycję - poinformowal Radpol w piątkowym komuniakcie.

Obama o wzroście PKB: idziemy we właściwym kierunku


Prezydent USA Barack Obama i szefowa zespołu doradców ekonomicznych w Białym Domu Christina Romer skomentowali w piątek najnowsze dane o wzroście amerykańskiego PKB, jako kolejny dowód wychodzenia gospodarki amerykańskiej na prostą po kryzysie i recesji.

Opel porozumiał się ze związkami


Zarząd Opla porozumiał się z europejską reprezentacją związków zawodowych (radą zakładową) ws. planu restrukturyzacji - donosi w piątek dziennik "Financial Times" w swoim serwisie dla abonentów (FT Alerts).

Senat uchwala kolejny pakiet pobudzenia gospodarki


Senat USA uchwalił w środę ustawę o nowych posunięciach mających zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników i zmniejszyć bezrobocie przez publiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury. Zdaniem sceptyków, zyski zatrudnienia nie będą jednak wielkie.

Balcerowicz: data przyjęcia euro z programem spełnienia warunków


Były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz uważa, że podawanie daty granicznej wejścia Polski do strefy euro ma sens tylko wtedy, gdy będzie temu towarzyszył wiarygodny program spełnienia warunków koniecznych do przyjęcia wspólnej waluty.

TVN zyska na słabości TVP?


TVN i Polsat biją na głowę Telewizję Polską pod względem efektywności - zauważa "Parkiet".

European shares rise as banks gain; Fed eyed


European shares bounced back on Tuesday after slipping in the previous session, with financials advancing ahead of the outcome of the U.S. Federal Reserve's policy meeting later in the session.

Decyzje inwestorów uzależnione od wyników finansowych spółek


Za nami emocjonujący tydzień, w którym inwestorzy z jednej strony skupiali się tradycyjnie na publikacjach makroekonomicznych, ale z drugiej strony na wynikach finansowych spółek z Wall Street.

Pomoc dla górnictwa potrzebna


Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek popiera starania o przedłużenie obowiązywania unijnej dyrektywy, umożliwiającej pomoc publiczną dla górnictwa. Buzek zaznacza jednak, że w obecnej sytuacji gospodarczej taka pomoc jest "trudniejsza do uzasadnienia".

Kluczowa końcówka sesji


Do dolnej granicy trendu bocznego brakuje indeksowi WIG ponad 6 proc., a do górnej zaledwie 2,6 proc. od poziomu, jaki ma w przedpołudniowej części dzisiejszych notowań.