Grupa Kopex kupiła spółkę Waratah


Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne, spółka zależna Kopeksu, kupiła australijską spółkę Waratah Engineering za 3 mln dolarów australijskich - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Wyniki PKO BP dają inwestorom powody do optymizmu. Bank w trudnych warunkach makroekonomicznych wygenerował w III kw. tego roku zysk w wysokości 638,5 mln zł wobec 904,2 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Osiągnięty rezultat znacznie przekroczył konsensus rynkowy na poziomie 566 mln zł. W ujęciu narastającym wynik netto Grupy PKOBP za trzy kwartały tego roku wyniósł 1,79 mld zł, co oznacza spadek względem roku ubiegłego o 35 proc.. Podstawowy zysk na jedną akcję wyniósł w III kw. tego roku 0,59 zł względem 0,83 zł w III kw. 2008r. Jest to kolejny (po Pekao, BZWBK, Getinu) lepszy od oczekiwań kwartalny wynik spółki z sektora bankowego. To była firma z historią. Powstała jeszcze przed drugą wojną światową i z powodzeniem ubierała kolejne pokolenia Niemców. Katalogi Quelle trafiały także do innych krajów, m.in. do Polski. Nikt już jednak nie zamówi sobie ubrania, czy akcesoriów domowych - niemiecki dom wysyłkowy Quelle zbankrutował i zostanie zlikwidowany. Przetarg na operatora hali widowiskowo-sportowej w Krakowie ogłosiła Agencja Rozwoju Miasta S.A., która jest odpowiedzialna za inwestycję. Planuje się, że obiekt, którego budowa będzie kosztować ok. 350 mln zł netto, zostanie oddany do użytku w 2013 roku.PBG na razie odstąpiło od zaangażowania się w projekt deweloperski, którego wartość szacowana była na 600 mln zł - poinformował w środę PAP Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG. W poniedziałek wszedł w życie nowy statut Ministerstwa Skarbu Państwa. Przewiduje on połączenie dwóch departamentów i likwidację jednego - poinformował resort. Dodał, że dzięki prywatyzacji i zmniejszaniu liczby spółek Skarbu Państwa, możliwe jest podniesienie jakości nadzoru przy jednoczesnej redukcji 30 etatów w MSP. W piątek warszawska giełda obchodziła dziewiętnastą rocznicę pierwszej sesji giełdowej. Choć w 1991 roku na parkiecie było zaledwie 5 spółek, a teraz jest ich kilkaset, na ostatniej sesji tygodnia inwestorzy rozmawiali głównie o jednej spółce - PZU.

Aktywa zarządzane przez Quercus TFI wyniosły na koniec grudnia 319,4 mln zł wobec 285,1 mln zł miesiąc wcześniej - podał Quercus we wtorkowym komunikacie.

Czwartkowa sesja przyniosła na naszym parkiecie znaczący spadek indeksów przy wyraźnym wzroście obrotów. Gdy sytuacja zewnętrzna przestała nam sprzyjać, między innymi poprzez słabsze dane makro, zgodnie z oczekiwaniami widoczna od dwóch tygodni słabość rynku i brak wyraźnego odskoczenia od wsparcia zemściły się na rynku. Dziś po raz czwarty w Polsce jest obchodzony Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.

Fala strajków na południu Chin zatrzymała taśmy produkcyjne w fabrykach Toyoty i Hondy, otwierając światu oczy na rosnącą asertywność tutejszej siły roboczej w walce o lepsze zarobki. Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej, obradujący wczoraj w Brukseli, porozumieli się w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy po zwyżce notowań metali i lepszych prognozach Credit Suisse Group AG dla rynków akcji w 2010 r. - podają maklerzy.Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdza, czy kierowcy posiadają ważne ubezpieczenia OC. Na początek wezwał do swoich biur 7 tys. właścicieli aut do kontroli. Muszą pokazać aktualną polisę. BT dokonał zmian w prognozie spadku przychodów na lata 2009-2010 po tym, jak udało się zredukować koszty. Kolejny dobry dzień i tydzień dla polskiej waluty. W piątek złoty umacniał się wobec najważniejszych walut, w czym pomogły mu dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Część analityków ostrzega jednak, że już przyszły tydzień może przynieść spadek wartości polskiej waluty.

Kryzysowa ucieczka w szarą strefę


Spowolnienie zmusza firmy do płacenia pracownikom pod stołem i ukrywania części wypłat przed fiskusem - ocenia "Rzeczpospolita". Z danych GUS-u wynika, że mimo wzrostu bezrobocia nieoczekiwanie w II kwartale liczba osób pracujących w Polsce wzrosła. A to można tłumaczyć wzrostem szarej strefy.

USA: Wysyp danych makroekonomicznych


Wczoraj na amerykańskich parkietach mieliśmy do czynienia z wysypem publikacji danych makroekonomicznych. O ile katalizatorów nie brakowało, o tyle w ogólnym rozrachunku ich wydźwięk należy uznać za neutralny.

Lira dobrą walutą w grze przeciw euro


Turecka gospodarka od kilku lat przeżywa boom i można pewnie na nią stawiać w starciu z euro.

Memorandum spółki część XI


Poniższa publikacja stanowi kontynuację poprzedniego memorandum dotyczącego spółki akcyjnej. Przedstawimy w niej zagadnienia dotyczące organów spółki, w tym ich skład, tryb powoływania i kompetencje. Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”) wśród organów spółki akcyjnej wymienia: zarząd, radę nadzorczą oraz walne zgromadzenie. Zgodnie z hierarchią ustanowioną w ksh omówienie organów spółki akcyjnej rozpoczniemy od zarządu.

"2015 to dobra data przyjęcia euro"


Rok 2015 jest dobrą datą na przyjęcie euro, ale możliwe jest niewielkie opóźnienie - powiedział dziennikarzom wiceprezes NBP Witold Koziński.

Lekkie ożywienie na koniec spokojnej sesji


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się na poziomach niższych niż te obserwowane w końcówce ubiegłego tygodnia. Miały na to wpływ przede wszystkim słabe nastroje na większości parkietów akcyjnych, szczególnie w Azji, na których coraz częściej można usłyszeć głosy o zbliżającej się znacznej korekcie.

Płynność Woli Info uległa pogorszeniu


Płynność Woli Info uległa znacznemu pogorszeniu z tytułu poniesionych strat w 2009 r. i w celu poprawy płynnosci grupa będzie potrzebowała finansowania zewnętrznego w najbliższej przyszłości - podała Wola Info w sprawozdaniu za 2009 r.

Diabelski plan fiskusa uderzy w obywateli


Ministerstwo Finansów chce odebrać firmom prawo do zwrotu nadpłaconego podatku - alarmuje "Puls Biznesu". "To bezprawie" - wtórują gazecie eksperci.

Historyczne wydarzenie na rynku telekomunikacji


Urząd Komunikacji Elektronicznej nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych - wynika z porozumienia między UKE i TP.

GM przygotowuje się do powrotu na giełdę


General Motors przygotowuje się do pierwszej oferty publicznej, podczas której może sprzedać 20 procent udziałów, jakie w firmie ma skarb państwa, wskutek czego rząd stanie się udziałowcem mniejszościowym – poinformowały dwie osoby zaznajomione z planem i proszące o zachowanie anonimowości.

Rynek łapie oddech, złoty odrabia część strat


Po bardzo emocjonującym tygodniu, czwartek przynosi uspokojenie nastrojów zarówno na rynkach globalnych, jak i na rynku złotego. Rynek zdaje się nie tracić nadziei na rozwiązanie greckich kłopotów za pomocą pakietu pomocowego. Ryzyka jednak pozostają.

U sąsiadów Polski nie widać końca kryzysu


Słowacja nadal jest w kryzysie. W II kwartale PKB skurczył się tam o 5,3 proc. rok do roku. Jest nieco lepiej niż w I kwartale, gdy skurcz miał siłę 5,6 proc. r/r (rok do roku), lecz analitycy oczekują jeszcze gorszych wyników w III i IV kwartale. W II kwartale spodziewali się obniżki PKB o 6 proc.

"Jakakolwiek pomoc dla Grecji to pomoc dla strefy euro, a nie dla zadłużonego kraju"


Motywem udzielenia jakiejkolwiek pomocy Grecji jest potrzeba zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro, a nie pomoc zadłużonemu krajowi - stwierdził w środę Axel Weber, członek Rady Europejskiego Banku Centralnego.

Skrzypek: złoty ma podstawy makroekonomiczne, aby być stabilną walutą


Złoty ma wszelkie podstawy makroekonomiczne, aby być walutą stabilną w dłuższym horyzoncie - wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Sławomira Skrzypka.

Zaskakująca determinacja polskich firm


Determinacja dużych przedsiębiorstw w integracji walutowej jest zaskakująca. Dla euro zniosą wiele. Pięciu na sześciu prezesów zrzeszonych w Polskiej Radzie Biznesu, dla unijnej waluty zgodziłoby się na powrót kryzysu - informuje "Puls Biznesu".

Aresztowania bukmacherów w Hongkongu


25 osób uczestniczących w przyjmowaniu internetowych zakładów bukmacherskich na wyniki meczów piłkarskich mistrzostw świata w RPA aresztowała policja w Hongkongu. Zakłady bukmacherskie są w tym specjalnym regionie CHRL nielegalne.

Almunia: pomoc tylko na koszt państw


Komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia powiedział we wtorek, że w związku z paraliżem transportu powietrznego po wybuchu islandzkiego wulkanu, na pomoc publiczną mogą liczyć raczej tylko linie lotnicze, a nie inne sektory gospodarki.

Spółki chcą sprzedać akcje warte 3 mld zł


Co najmniej 20 firm zamierza w najbliższym czasie przeprowadzić emisje walorów - wynika z analizy "Parkietu". Największe będą oferty Banku Millennium i CEDC.

Balice bez dojazdu?


Jeśli kolej doprowadzi tory przed kończony właśnie wielopoziomowy parking w Balicach, a układ drogowy nie zostanie przebudowany, to dojazd samochodem do lotniska stanie się przekleństwem. W okolicach ronda w Balicach, będą tworzyły się gigantyczne korki - pisze "Dziennik Polski".

Deficyt budżetu: po kwietniu 27 miliardów


Deficyt budżetu po kwietniu wyniósł 27 mld złotych - poinformowało ministerstwo finansów. Oznacza to, że po czterech miesiącach deficyt wyniósł prawie 52 procent planu na cały rok.

Winiecki pomówił Skrzypka i musi zapłacić 30 tys.


Profesor Jan Winiecki będzie musiał wpłacić 20 tysięcy złotych na rzecz Caritas Polska, a także zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny za pomówienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka - zdecydował sąd w Poznaniu. Dwa lata temu Winiecki sugerował, że Skrzypek nie ma odpowiednich kwalifikacji do prezesowania NBP i nie ma wykształcenia ekonomicznego.

Wyraźne zniżki na Wall Street


Po relatywnie spokojnej sesji w poniedziałek, we wtorek główne nowojorskie indeksy straciły ponad 1 proc. Zdaniem analityków, był to skutek obaw o następstwa kryzysu fiskalnego w strefie euro.

KPP: propozycje resortu pracy przekreślają reformę emerytalną


Konfederacja Pracodawców Polski uważa, że propozycje resortu pracy o zmianach w OFE przekreślają całą reformę emerytalną. Takie pomysły - twierdzą pracodawcy - podważają zaufanie obywateli do systemu.

I ty będziesz emerytem


Trzeba wreszcie dokończyć reformę emerytalną z 1999r. - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Renault ramię w ramię z Daimlerem?


Francuskie Renault łączy siły z niemieckim Daimlerem - donosi "Financial Times". Firmy planują wymianę pakietów swoich akcji i podjęcie długoterminowej współpracy. Według gazety chodzi o produkcję małych samochodów i lekkich ciężarówek.