IBnGR: Wzrost PKB wyniesie 1,4% w 2009 r. i 2,0% w 2010 r.


Tempo wzrostu gospodarczego w 2009 roku wyniesie 1,4%, natomiast w 2010 roku przyspieszy do 2,2%, wynika z najnowszych prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). Zdaniem ekspertów Instytutu, motorem napędowym gospodarki w najbliższym roku będą usługi rynkowe, budownictwo oraz handel zagraniczny.

Już kilkaset lotów odwołały do południa niemieckie linie lotnicze Lufthansa. Powodem zakłóceń jest największy w historii strajk pilotów linii, który rozpoczął się o północy i potrwa do czwartku. Wbrew obawom, na niemieckich lotniskach panuje spokój, bo większość pasażerów zmieniła rezerwacje bądź przesiadła się na kolej. Na notowania złotego we wtorek będą miały wpływ globalne nastroje, a inwestorzy będą zwracać uwagę na dane z USA o produkcji przemysłowej. Zdaniem analityków możliwe jest lekkie umocnienie złotego, a w ślad za nim niewielki spadek rentowności obligacji - uważają analitycy. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zamierza rozpisać wielką pożyczkę narodową. Uzyskane w ten sposób środki finansowe mają służyć na inwestycje w strategicznych dziedzinach gospodarki. Zdaniem francuskich mediów, wysokość pożyczki, rozpisanej w formie państwowych obligacji, może wynieść nawet do 100 miliardów euro.Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w czwartek 6.287,50 wobec 6.307,50 USD/t podczas poprzedniej sesji. Po kilku miesiącach wzrostu, w marcu bezrobocie wreszcie spadło - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek ten był jednak jedynie symboliczny - wskaźnik zmalał z 13 do 12,9 proc. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwiększyło o 100 mln zł pulę środków unijnych dla przedsiębiorców, którzy pod koniec października ub.r. złożyli wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów na elektroniczny biznes. Zamiast 135 przyznano im 236 mln zł.

Kiedy w 2006 roku Ludwik Sobolewski obejmował stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, trudno było do końca przewidzieć, jaki kierunek rozwoju obierze polski parkiet pod wodzą nowego przewodniczącego.

Baseny, w których można na własnej skórze przetestować sprzęt do nurkowania, sztuczne fale, na których można surfować, wiatr do kite surffingu i przede wszystkim - dwa tysiące motorówek, jachtów i łodzi. To plaże Egiptu? Tajlandii? Nie, to niemiecki Dusseldorf i jedne z największych targów sportów wodnych na świecie. Wszystko pod dachem. Polski złoty pokazuje swoja siłę. We wtorek nasza waluta drugi dzień z rzędu utrzymywała się poniżej poziomu 4 zł za euro. Analitycy podkreślają, że ta stabilizacja daje szansę na dalsze umocnienie polskiej waluty.

Ok. 53 proc. akcji giganta energetycznego Tauron sprzeda w ofercie publicznej Skarb Państwa, poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Do inwestorów indywidualnych ma trafić ok. 25 proc. akcji. Cena akcji na początku czerwca. O ile wczoraj słabość naszego parkietu na tle Europy raziła oczy, tak dziś dla odmiany indeksy na GPW wzrosły, choć na świecie nastroje były dalekie od optymizmu Bank Ochrony Środowiska planuje w 2010 roku w segmencie detalicznym otworzyć 100 tys. rachunków, a portfel kredytów hipotecznych wzrosnąć ma o około 1 mld zł. Bank liczy na dalsze dokapitalizowanie w I połowie 2010 roku - poinformował Mariusz Klimczak, prezes banku.Początek tygodnia przyniósł mieszane nastroje. Dolar minimalnie tracił na wartości. Wyjątkiem był rynek GBP/USD, gdzie jego spadki były wyraźne. Opublikowano niewiele danych makroekonomicznych. Należąca do oligarchy Olega Deripaski firma pozyska z oferty publicznej ok. 2,2 mld dol. Gdyby nie długi, byłaby najbardziej wartościowym producentem aluminium - informuje "Rzeczpospolita". Brytyjska autostrada M4 z Londynu do Walii stanie się wkrótce "trasą alternatywnych paliw". Tę inicjatywę ogłosił minister do spraw Walii Peter Hain, która stara się wykorzystać szanse, jakie otwierają przed gospodarką nowe technologie energetyczne.

Grecja wciąż pogrąża rynki


WIG20 oddalił się już o 50 pkt od szczytu hossy zanotowanego we wtorek, a na wartości traciły także indeksy innych giełd europejskich w reakcji na skokowy wzrost rentowności greckich obligacji.

Stopa bezrobocia w Eurolandzie w grudniu 2009 r. 10,0 proc.


Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech niespodziewanie w dół


Sprzedaż detaliczna w Niemczech w marcu 2010 r. niespodziewanie spadła mdm. Wskaźnik, po uwzględnieniu inflacji i zmian sezonowych, spadł o 2,4 proc., po wzroście w lutym o 1,1 proc. po korekcie - poinformowało Federalne Biuro Statystyczne w Wiesbaden w komunikacie.

Podatnicy ratują samorządowe kasy


W 2009 roku do kas samorządów wpłynęło z podatku PIT o 1,6 mld zł więcej, niż planowało Ministerstwo Finansów. Dzięki temu nie musiały się one dodatkowo zadłużać lub mocniej ciąć inwestycji. W tym roku wpływy z PIT mają się jeszcze zwiększyć - pisze "Rzeczpospolita".

DI BRE podniósł cenę docelową ING BSK do 696 zł


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 30 października podwyższyli cenę docelową akcji ING BSK do 696 zł z 663,6 zł poprzednio, podtrzymując jednocześnie zalecenie "akumuluj".

Wydatki na prace rozwojowe w świetle zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych


W dniu 22 maja 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587), która wprowadziła m. in. zmianę zasad zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatników na tzw. prace rozwojowe. Zmiana dotyczyła treści art. 15 ust. 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm., dalej jako ustawa o CIT).

Odbicie przy wyższych obrotach


Mimo sporej przeceny w Azji (podyktowanej spadkami na piątkowej sesji w USA), i spadków na początku sesji, WIG20 zdołał powrócić powyżej poziomu 2400 pkt i zakończyć dzień wzrostem.

GPW liderem w regionie pod względem kapitalizacji spółek krajowych


Na koniec listopada kapitalizacja spółek krajowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie była najwyższa wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej oraz południowo-wschodniej i wyniosła 102,6 mld euro - podała GPW w komunikacie, powołując się na dane Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych.

MSP akceptuje wysokość dywidendy KGHM


MSP akceptuje zaproponowaną przez zarząd KGHM dywidendę w wysokosci 3 zł za akcję - poinformował dziennikarzy Andrzej Dworzycki, przedstawiciel resortu skarbu na WZA spółki.

Brak impulsów, rynek odpoczywa


Seria wzrostów pary eurodolar po danych z rynku pracy w USA uległa wyczerpaniu. W ciągu dnia obserwowaliśmy wprawdzie niewielkie "szarpnięcia", jednak nie były to tak zdecydowane i silne ruchy, aby zmienić istotnie obraz techniczny na rynku.

URE: podwyżki cen prądu powinny być jednocyfrowe


Urząd Regulacji Energetyki (URE) uważa, że podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych powinny być "jednocyfrowe". Tymczasem, jak poinformowała rzecznika URE Agnieszka Głośniewska, spółki energetyczne wnioskują obecnie o podwyżki rzędu 13-18 proc.

Czas uregulować sektor finansowy


Kongres musi szybko uchwalić ustawy o poprawie regulacji sektora finansowego, aby zapobiec kryzysowi, który w zeszłym roku wpędził świat w głęboką recesję - powiedział w piątek prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Ben Bernanke.

Rozbieżne opinie o umorzeniu sprawy przecieku z afery gruntowej


Umorzono śledztwo w sprawie przecieku z akcji CBA w tzw. aferze gruntowej w 2007 r. Przyczyna to "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie przestępstwa". Prokuratura działa na zlecenie polityczne i kpi z inteligencji Polaków - ocenia b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. To chwila prawdy dla IV RP - komentuje PO.

Umowa spółki cichej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych


Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm. - dalej "PCC") w art. 1 zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Telewizja Polska nie kocha już dzieci


TVP wstrzymała produkcję programów dla dzieci. Oficjalnie do lutego 2010 r., ale nie wiadomo, co będzie później - pisze "Gazeta Wyborcza".

Cena kredytu na równi pochyłej


Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych, spadła w czwartek do najniższego poziomu w historii - 4,05 proc. - podają eksperci Open Finance. I choć na razie nikt na tym nie skorzysta, to jeśli taki trend się utrzyma, to kredytobiorcy mogą liczyć na niższe odsetki.

Miliardy popłynęły z PZU


PZU wypłaciło 12,75 mld zł zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2009 rok - poinformował rzecznik PZU Michał Witkowski. Zaliczka na jedną akcję wynosi 147,65 zł. Wypłata gigantycznej dywidendy to efekt październikowej ugody pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko. Holenderskiej spółce przypadnie z tej kwoty aż 7,5 zł. Wypłata dywidendy to krok w kierunku wycofywania się Holendrów z akcjonariatu ubezpieczyciela.

Certyfikaty energetyczne w rękach lobbystów


Szykuje się kolejny spór z UE, gdyż deweloperzy i firmy budowlane będą wystawiać świadectwa energetyczne dla budynków, które sami postawili - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

Erste obniżył rekomendację dla akcji Cinema City do "redukuj" z "trzymaj"


Analitycy Erste Securitis, w raporcie z 23 października, obniżyli rekomendację dla akcji Cinema City do "redukuj" z "trzymaj", a cenę docelową ustalili na 20,5 zł.

Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę


Powódź w niewielkim stopniu wpłynie na gospodarkę naszego kraju i budżet państwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w piątek PAP. Rząd ma środki na nadzwyczajne sytuacje - dodają.

Podsumowanie ustawodawstwa 2009 roku


Kontynuując analizę przepisów prawnych wprowadzonych w mijającym roku, należy również wspomnieć o ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1572, dalej „ustawa”), na mocy której wprowadzono możliwość ogłoszenia upadłości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, których niewypłacalność powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności (tzw. upadłość...

MSP sprzeda dodatkowe akcje PZU


Ministerstwo Skarbu Państwa raczej sprzeda w ofercie PZU dodatkowe 5 proc. akcji - poinformował Aleksander Grad, minister skarbu państwa.

Wzrósł zysk netto Grupy Kęty


Skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w I kw. 2010 r. wzrósł do 15,01 mln zł z 2,78 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny spadł do 15,17 mln zł z 30,06 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, a przychody ze sprzedaży wyniosły 247,8 mln zł wobec 247,7 mln zł przed rokiem.

4 mln osób ma dłużników zalegających ze spłatą zobowiązań


4 mln osób w naszym kraju ma dłużników, którzy zalegają im ze spłatą zobowiązań - głównie nie oddają pożyczonych pieniędzy. Szacuje się, że dług Polaków sięga 106-108 mld zł - poinformował w poniedziałek prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Możliwość kolejnych interwencji


Świadomość, że NBP może w każdej chwili podjąć decyzję o kolejnej interwencji walutowej powstrzymuje głębszą aprecjację złotego. Jednak dobre dane z gospodarki i polepszenie nastrojów w kwestii Grecji mogą pchnąć złotego w przedział 3,85-3,86 - ocenia rynek.