MSP otrzymało od doradcy wycenę Ruchu


Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało we wtorek od doradcy prywatyzacyjnego analizy przedprywatyzacyjne Ruchu i wycenę akcji spółki - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu.

Wtorkowa przecena na Wall Street oznaczała powrót większej nerwowości na rynek złotego. W czwartek inwestorom zaczęły puszczać nerwy. Sytuację nieco poprawiły spekulacje o interwencji dokonanej przez BGK. Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu zakończył czwartek na plusie. Z powodu awarii zasilania dzisiejsze otwarcie Warszawskiej Giełdy zostało przesunięte na godz. 11:30, co tym samym potwierdziło zdaniem analityków sprawdzalność pechowego 13-go. Koniec 2009 roku nie przyniósł istotnych zmian w cenach mieszkań oferowanych do sprzedaży na rynku wtórnym.Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKP Intercity powołało Grzegorza Mędzę na stanowisko prezesa spółki - poinformował w środę rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Akcjonariusze odwołali z funkcji prezesa Krzysztofa Celińskiego. Do końca marca Przewozy Regionalne mają zwrócić wynajmowane od PKP SA wszystkie kasy biletowe oraz pomieszczenia administracyjne m.in. na dworcach: w Poznaniu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Rzeszowie - poinformował członek zarządu PKP SA Jacek Prześluga. Brak niezbędnych pomocy naukowych, puste biblioteki, wyposażenie, które lata świetności ma już dawno za sobą - to codzienność wielu polskich szkół, pisze "Metro".

Kraje strefy euro pomogą w razie konieczności finansowo Grecji przezwyciężyć kryzys finansowy - zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" minister spraw zagranicznych Luksemburga Luc Frieden.

Produkcja przemysłowa na Litwie spadła w październiku 2009 r. najmniej od stycznia. bo słabnie recesja w gospodarce. Kurs złotego był w środę zmienny i według analityków kształtował się pod wpływem giełd oraz eurodolara. Ich zdaniem, te same czynniki będą istotne w czwartek. Rynek długu, w opinii ekspertów, do końca tygodnia może się lekko umocnić.

Zarząd Polskiego Radia odwołał ze stanowiska szefa Programu I Wincentego Pipkę - podała "Rzeczpospolita" na swoich stronach interenetowych. Na jego miejsce powołał Ryszarda Hińczę, którego żona od kilku miesięcy jest wiceprezesem TVP. Czwarty pod względem wielkości akcjonariusz Arsenalu - czołowego klubu angielskiej Premier League i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów - wycofuje się z klubu. Nina Bracewell-Smith chce sprzedać posiadany pakiet 15,9 procent akcji. Przychody z prywatyzacji do połowy listopada 2009 roku wynoszą łącznie 6 mld zł - poinformował minister skarbu państwa Aleksander Grad.Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek ocenia, że trwałe spełnienie kryteriów umożliwiających wprowadzenie Polski do systemu ERM2 (tzw. przedsionka strefy euro) wymaga reform, m.in. w zakresie polityki fiskalnej, rynku pracy oraz regulacji poprawiających warunki dla przedsiębiorczości. Niski dług publiczny nie jest gwarancją na uniknięcie kryzysu, ale jego narastanie w szybkim tempie jest bardzo niebezpieczne - taki pogląd wyraził prezydent Lech Kaczyński, rozpoczynając posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Na spotkanie zaproszono ministra finansów Jacka Rostowskiego. - Bułgarska firma farmaceutyczna Sopharma może zadebiutować na warszawskiej giełdzie przed końcem 2009 r. - poinformował PAP prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Budżet odetchnie z ulgą pod koniec roku?


- Osiągnięcie w tym roku prognozowanego poziomu wzrostu gospodarczego rzędu 0,8 proc. jest realne - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Byłoby to o 0,6 punktu procentowego więcej, niż założono w nowelizacji budżetu. A w tym wypadku każdy ułamek procenta przekłada się na miliardy złotych wyższych wpływów do budżetu.

Związki zawodowe w Synthosie weszły w spór zbiorowy


Związki zawodowe działające w spółce Synthos weszły w spór zbiorowy z zarządem spółki z powodu zerowego wskaźnika funduszu nagród na rok 2009 - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Korzystny sygnał dla rynków finansowych


Pakiet ratunkowy dla strefy euro pomoże też Polsce - twierdzi prof. Stanisław Gomułka, głównym ekonomista Business Centre Club w rozmowie z "Polską The Times".

Zysk netto GPW wyniósł w 2009 r. ok. 90 mln zł - prezes


- Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, której zysk netto w 2009 roku wyniósł ok. 90 mln zł, wypłaciła ponad 500 mln zł dywidendy z lat ubiegłych - powiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski w TVN CNBC Biznes.

Europejskiej walucie grozi "poważny wstrząs"?


Unia Europejska musi zdecydować w tym tygodniu, jak pomóc pogrążonej w kryzysie Grecji, gdyż w przeciwnym razie europejskiej walucie grozi "poważny wstrząs" - uważa unijny komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn.

Gino Rossi miał straty


Gino Rossi ma po I półroczu tego roku 5,97 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 2,14 mln zł zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku - podała spółka w raporcie półrocznym.

Dolar powinien dalej się umacniać


Zdaniem ekonomistów, po gwałtownym umocnieniu złotego w ślad za danymi z USA, złoty przed końcem dnia porwóci do poziomu 4,10-4,11/EUR.

Dane makro wpłyną we wtorek na kurs złotego


Liczne dane makro we wtorek ustalą kurs pary euro-dolar i podążającego za tą parą złotego. Zdaniem analityków rynku, złoty we wtorek handlowany będzie w przedziale 4,1150-4,1400 za euro. Na rynku FI spodziewana jest stabilizacja poziomów.

Zysk PZU spadł blisko o jedną trzecią!


Grupa PZU miała w I kwartale 2010 roku 807,4 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,14 mld zł zysku w analogicznym okresie 2009 roku - podała spółka w aneksie do prospektu.

Dzielą zyski NBP


Zysk NBP w centrum uwagi. Rady Polityki Pieniężnej rozpoczęła posiedzenie, na którym debatuje ws. sprawozdania z działalności banku centralnego. Od przyjęcia sprawozdania zależy, czy i ile pieniędzy trafi do budżetu państwa z zysku wypracowanego przez NBP w 2009 roku.

Plan Tuska już znany


Po godz. 11 premier Donald Tusk zaczął przedstawiać założenia gruntownej reformy finansów publicznych. Mamy już rządowy dokument zawierający jej szczegóły. - Plan polityczny rządu jest jasny i dziś będzie położony na stole: przygotowujemy worek ustaw i 5 minut po tym, jak mamy prezydenta przegłosowujemy je - przekonuje ekonomista Krzysztof Rybiński.

Polska na 46. miejscu w rankingu konkurencyjności


Polska awansowała na 46. miejsce w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów świata, z 53. pozycji w ubiegłym roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Pierwsze miejsce wśród 133 państw zajęła Szwajcaria, która zdetronizowała Stany Zjednoczone.

Polskie Jadło liczy na 2010 rok


Polskie Jadło ocenia, że w 2010 roku jej zysk netto wyniesie 90-100 mln zł, a zysk operacyjny 15-20 mln zł - poinfomrowała spółka w komunikacie prasowym.

Milkpol planuje split akcji


Milkpol zaproponuje akcjonariuszom podczas WZA zwołanego na 12 kwietnia, podział akcji spółki w stosunku 1:10 - poinformował Milkpol w projektach uchwał na WZA.

7 firm chce budować warszawski Dworzec Wschodni


7 firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę Dworca Wschodniego - poinformowały w środę PKP S.A. Kolejarze chcą wydać na przebudowę budynku ok. 45 mln zł. Wykonawca będzie znany za miesiąc. Termin otwarcia ofert na wykonawcę remontu Dworca Centralnego to 23 kwietnia.

Pawlak: Niskie obowiązkowe składki do ZUS, ale mała emerytura


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

DI BRE nadal rekomenduje ‘redukuj’ dla KGHM, wycena 73,00 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali rekomendację "redukuj" dla KGHM Polska Miedź i wyznaczyli cenę docelową dla jednej akcji na 73,00 zł, wynika z raportu datowanego na 14 sierpnia i odtajnionego w piątek.

Olechowski: w Polsce może być znacznie wyższy wzrost gospodarczy


Polskę stać na znaczenie wyższy wzrost gospodarczy niż obecny, a prezydent może stworzyć odpowiedni klimat dla przedsiębiorczości - uważa niezależny kandydat na prezydenta Andrzej Olechowski.

Koelner ma 0,1 mln zł straty netto


Grupa kapitałowa Koelner zanotowała po pierwszym półroczu 2009 roku 0,1 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 5,3 mln zł straty przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie.

BCC zwrócił się do Pawlaka ws. negocjacji gazowych


Business Center Club wystąpił do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka o informację na temat negocjacji gazowych z Rosją. Umowa na dodatkowe dostawy wciąż nie została podpisana; przedsiębiorcy obawiają się, że pod koniec roku może zabraknąć gazu dla odbiorców przemysłowych. Pismo wpłynęło do resortu i będzie analizowane - podało we wtorek PAP biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki.

Wiesiołek: NBP będzie realizował wszystkie zadania


Narodowy Bank Polski będzie jak zawsze realizował wszystkie zadania banku centralnego - zapewnił we wtorek pełniący obowiązki prezes NBP Piotr Wiesiołek.

Inwestorzy z FX oglądają mundial; kursy stabilne


Inwestorzy z rynku walutowego zajęci mundialem porzucili na koniec tygodnia handel złotym, kurs jest stabilny z dość wąskim przedziale. W przyszłym tygodniu, o ile nie nastąpi większy wzrost awersji do ryzyka polska waluta może przebić poziom 4,05 za euro. Na długu nerwowe reakcje po wypowiedzi członka RPP Adama Glapińskiego o podwyżkach stóp procentowych; przyszły tydzień to oczekiwanie na wynik wyborów prezydenckich oraz przetarg zamiany.

Specjaliści: Złoty stabilny


Porozumienie ministrów finansów Unii Europejskiej w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro będących w potrzebie, o wartości 750 mld euro, poprawiło nastroje tylko na chwilę. We worek złoty ustabilizował się na poziomach z poniedziałku.

Toyota surprises with Q2 profit; raises outlook


Toyota Motor Corp reported a surprise quarterly profit and slashed its annual loss forecast by more than half as sales and cost cutting beat its forecasts, putting it on track to follow Japanese rivals into the black next year.

GPW nie wytrzymała spadkowej presji z USA w piątek


Pomimo początkowych wzrostów w piątek, tydzień na warszawskiej giełdzie zakończył się spadkami. Próba wzrostu zakończyła się niepowodzeniem po tym jak sprzedający przejęli kontrolę nad Wall Street. W przyszłym tygodniu nad rynkiem wisi widmo korekty - oceniają analitycy.