Miedź tanieje na rynkach metali


Miedź tanieje w piątek na rynkach metali, choć wzrost PKB USA i Chin może być sygnałem do wzrostu popytu - podają maklerzy. PKB USA wzrósł w III kwartale 2009 r. o 3,5 proc. wobec oczekiwanych przez analityków 3,2 proc. W Chinach zaś gospodarka rozwijała się w III kwartale w tempie 8,9 proc.

Dzisiaj kluczowe dla rynków będą comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia i zmiana liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych), które Departament Pracy opublikuje o godz. 14:30. Taki już urok pierwszych piątków miesiąca, które dodatkowo cechują się dość dużą zmiennością (ale dopiero po publikacji w/w informacji). Dzisiejsze odczyty będą miały dodatkowe znaczenie, gdyż mogą dać odpowiedź na pytanie, co dalej z polityką prowadzoną przez FED. Zdaniem ekonomistów, publikacja planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych może przyczynić się do lekkiego umocnienia złotego w okolice 4,06/EUR oraz do wsparcia rynku obligacji. Wsparciem dla złotego mogą być również odczyty danych makro ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Barack Obama mianuje we wtorek Bena Bernanke na drugą kadencję na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej (banku centralnego USA) - ujawnił anonimowy przedstawiciel administracji.Koniec z urywającymi się w polu autostradami. Polskie autostrady nie tylko przestaną się gubić, ale będą się nawet ze sobą spotykały. Pod koniec listopada 2011 roku zakończy się budowa skrzyżowania autostrad A1 i A2 pod Strykowem w województwie łódzkim. Resort gospodarki chce uregulować współpracę dostawców ze sklepami - dowiaduje się "Rzeczpospolita". New World Resources widzi oznaki ożywienia na rynku koksu i węgla koksującego, w 2010 roku zamierza wyprodukować 11 mln ton węgla i 1 mln ton koksu - podał NWR w komunikacie.

Prezydent Barack Obama broni uchwalonego przed rokiem pakietu antykryzysowego. Obama przekonuje Amerykanów, że „wtłoczenie" w gospodarkę setek miliardów dolarów było konieczne. Mieszkańcy USA są sceptyczni.

Takiej zmiany sytuacji na amerykańskim rynku pracy nikt się chyba nie spodziewał. Publikacja danych o zmniejszeniu się stopy bezrobocia do 10 proc. i o spadku liczby miejsc pracy o 11 tys., podczas gdy spodziewano się liczby kilkunastokrotnie wyższej, wyrwała rynki z panującego od rana odrętwienia. Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a jedynie indeks małych spółek odnotował niewielki wzrost. Po słabszym otwarciu na niższych poziomach pojawił się popyt, który mimo, iż nie do końca przekonany, zdołał zniwelować skalę strat.

Kilka spółek może zadebiutować na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), wynika z informacji zebranych przez agencję ISB. Inwestorzy czekają głównie na bardzo duże oferty, które w tym roku mogą być związane nie tylko z prywatyzacją spółek Skarbu Państwa. Wtorkowa sesja w Warszawie powinna rozpocząć się od spadków. Słaba wczorajsza sesja na Wall Street, bezsprzecznie potwierdzająca, że amerykański rynek akcji rozpoczął korektę 7-miesięcznych wzrostów, jak również spadki na azjatyckich parkietach to dostateczny powód, żeby dziś sprzedawać akcje. Zwłaszcza dużych spółek, najbardziej podatnych na impulsy płynące z rynków globalnych. Wszystkie banki, które w czwartek podejmowały decyzje w sprawie stóp procentowych, pozostawiły koszt pieniądza na dotychczasowych poziomach.Większość nowojorskich taksówkarzy przynajmniej raz w ciągu minionych dwóch lat pobrała od pasażera wyższą opłatę, niż należało. Klienci stracili na tym łącznie ponad 8,3 mln dol. (23,4 mln zł) - powiadomiła w piątek Komisja Taksówek i Limuzyn. Przyjęta w poniedziałek przez rząd aktualizacja programu konwergencji przewiduje w scenariuszu bazowym wzrost PKB o 3,0% w 2010 r. (wobec 1,7% w 2009 r.), a także obniżenie deficytu sektora rządowego i samorządowego poniżej unijnego limitu (3% PKB), do 2,9% PKB w 2012 r., podano w dokumencie, opublikowanym we wtorek. Eksperci z amerykańskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w internecie nie mają wątpliwości - za grudniowymi atakami na ponad 30 amerykańskich firm z Google na czele stoi chiński rząd. O raporcie Verisign iDefence Labs donosi brytyjski dziennik "The Guardian". Chińczycy odpowiadają: - Nasze prawo zabrania jakiejkolwiek formy cyber-ataków, w tym hakerstwa - powiedziała rzeczniczka MSZ Jiang Yu.

Grupa Dialog chce w '10 osiągnąć 35 mln zł zysku netto


Grupa Dialog chce w 2010 roku osiągnąć 35 mln zł zysku netto i 570 mln zł przychodów - poinformowali przedstawiciele spółki.

KE przeciw Polsce ws. regulacji dot. dużych pakietów akcji


Komisja Europejska wystąpi przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie niewdrożenia przepisów związanych z oceną inwestorów, którzy chcą nabyć duży pakiet akcji instytucji finansowych - poinformowała w czwartek KE.

Policja zatrzymała Rumuna, który przemycał podrobione karty bankomatowe


32-letni Rumun, który w pudełkach po papierosach ukrył kilkadziesiąt podrobionych kart bankomatowych, został zatrzymany na lotnisku w Balicach. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i został tymczasowo aresztowany - poinformowała PAP Katarzyna Padło z biura prasowego małopolskiej policji.

Banki ciągną w dół europejskie giełdy


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły w okolicach poziomu poprzedniego zamknięcia. Indeks Dow Jones spadł o 0,1%, z kolei S&P 500 oraz technologiczny Nasdaq wzrosły o odpowiednio: 0,11% oraz 0,27%.

Główny sponsor Tigera Woods'a ogranicza jego rolę


Gillette, który jako jeden z pierwszych dużych sponsorów zdystansował się od Tigera Woods'a po burzy dotyczącej jego życia prywatnego, zapowiedział zmniejszenie roli golfisty w marketingu koncernu.

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Rynki wyczekują kluczowych danych


Waluta amerykańska pozostaje silna przed dzisiejszymi danymi zza oceanu, dzięki czemu kurs EUR/USD w nocy zachowywał się stabilnie, a dziś rano znajduje się w pobliżu poziomu 1,4330. Inwestorzy na wszystkich rynkach wyczekują publikacji danych z USA, ponieważ ewentualny lepszy odczyt może potwierdzić, że sytuacja gospodarcza cały czas ulega poprawie, a to z kolei może pobudzić oczekiwania co do szybszych podwyżek stóp procentowych.

Grad: MSP w maju zaprosi inwestorów do prywatyzacji Polic i Puław


Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział w środę, że jego resort wyśle w maju oddzielne zaproszenia do inwestorów w sprawie prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police.

Nastroje globalne i emocje nadal kierują kursem PLN


- W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.

Ratuje ich taryfa w euro


14-procentowy spadek przeładunków oraz wzrost zysku netto o 29 proc. odnotował Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. (ZMPG) w 2009 r. w porównaniu z 2008. W najbliższych trzech latach zarząd planuje wydać na inwestycje ponad pół miliarda zł.

Wyprzedaż? - już była


Nie będzie już tak dużych obniżek cen i wyprzedaży jak w ub. roku, zapowiada "Gazeta Wyborcza". Sklepy, spodziewając się kiepskiej koniunktury, zamówiły na ten rok mało towaru.

Energomontaż-Południe ma zamówienie z Alstom Power Systems na ok. 39,3 mln zł


Spółka budowlana Energomontaż-Południe otrzymała zamówienie od Alstom Power Systems o wartości ok. 39,3 mln zł na wykonanie montażu części ciśnieniowej kotła w elektrowni Rheinhafen-Dampfkraftwerk Karlsruhe, poinformowała spółka w poniedziałek.

Małolaty na własnym rachunku


Zbliżający się początek roku szkolnego to dobry czas by dziecko zaczęło finansową edukację. Można więc założyć mu młodzieżowe konto bankowe.

Zamówienia w przemyśle USA wzrosły w lutym


Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym wzrosły mdm o 0,6 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,5 proc. po korekcie - poinformował w środę Departament Handlu USA.

Rząd: złagodzono wymogi programu "Owoce w szkole"


Rząd zmienił we wtorek rozporządzenie, ułatwiając firmom dostarczanie owoców i warzyw do szkół w ramach unijnego programu "Owoce w szkole" - podało CIR. Owoce będą mogły być dostarczane do szkół w całości, a nie jak dotąd pokrojone w słupki.

Wyniki Johnson&Johnson za I kwartał zgodne z oczekiwaniami


Johnson&Johnson zanotował w I kwartale 2010 r. 1,29 USD zysku na akcję - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie.

Uwaga: Praca dla poszukiwaczy przygód!


Nauka i praca w Kolumbii to idealna propozycja dla poszukiwaczy przygód i nowych wyzwań. Choć Polaków nie ma tam jeszcze zbyt wielu, z łatwością odnajdziesz się w tym latynoskim kraju, rozpoznając znajomą gościnność jego mieszkańców.

Bankowe (r)ewolucje


Sektor bankowy rozwija się dosyć prężnie i radykalnie zmienia. Ostatni kwartał tego roku to czas fuzji i przejęć, po których bankowość nad Wisłą będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Ostrowska: prawie 300 firm chce stosować elastyczny czas pracy


Wiceminister pracy Czesława Ostrowska poinformowała PAP w środę, że do tej pory chęć skorzystania z przewidzianych w pakiecie antykryzysowym dopłat przeznaczonych na utrzymanie miejsc pracy wyraziło 59 firm, które z powodu kryzysu gospodarczego popadły w kłopoty finansowe. Dodała, że zamiar wprowadzenia elastycznego czasu pracy zgłosiło prawie 300 pracodawców.

Sąd wpisał 620 mln zł odszkodowania dla obligatariuszy na listę wierzytelności Elektrim


Sąd upadłościowy uznał na liście wierzytelności Eletrim ponad 620 mln zł odszkodowania, które w lipcu br. zasądził na rzecz Powiernika Obligatariuszy spółki angielski High Court of Justice w związku z tzw. płatnością końcową, poinformował Komitet Obligatariuszy Elektrimu w komunikacie.

Koniec litości dla fuszerek!


Koniec z fuszerkami na budowach nowych autostrad i dróg. Po wykryciu niedoróbek (m.in. za mało asfaltu w asfalcie) oddanej niecały rok temu obwodnicy Wyszkowa pod Warszawą, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że wyłapie partaczy - informuje "Metro".

Podniesienie podatków nie ominie Polaków


Nie ma powodów do podwyżek stóp procentowych a podniesienie podatków jest nieuniknione - wynika z rozmowy ze Stanisławem Owsiakiem, członkiem RRP, zamieszczonym w "Dzienniku Gazecie Prawnej" .

Inflacja w październiku '09 na 3,1 proc. rdr


Ministerstwo Finansów szacuje inflację w październiku 2009 r. na poziomie 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc.

Skrzypek pozywa posła PO


Zdaniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka, wypowiedź Stefana Niesiołowskiego, w której nazwał go "funkcjonariuszem PiS", była wysoce szkodliwa dla wiarygodności NBP.

Czy dziura budżetowa osłabi złotego?


Informacje o planowanym wzroście deficytu w 2010 r. do 52,2 mld zł nie powinny osłabić złotego, dla którego ważniejsze są nastroje światowe - uważają analitycy.