DI BRE podwyższył cenę Budimeksu


Analitycy DI BRE, w raporcie z 29 października, podtrzymali rekomendację "trzymaj" dla Budimeksu, jednocześnie podwyższając cenę docelową do 82,5 zł z 78,8 zł.

Prezes spółki PGE Energia Jądrowa Marcin Ciepliński wymienił wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji pod elektrownię jądrową: Żarnowiec, Klempicz, Kopań i Nowe Miasto koło Płońska. Zastrzegł, że to wczesny etap analiz i nic nie jest jeszcze przesądzone. Spółka Optimus miała 2,03 mln zł jednostkowej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie w piątek. Miniony tydzień na rynku złotego charakteryzował się stabilnością notowań polskiej waluty.Środa przyniosła silne osłabienie złotego do głównych walut. O godzinie 18:12 kurs USD/PLN testował poziom 2,8726 zł, rosnąc aż o 7,3 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN wzrósł natomiast o 4,6 gr do 4,0476 zł. Ubiegły piątek, poza udanym debiutem PGE, był dla posiadaczy akcji WIGu20 niezbyt dobry. Główny indeks warszawskiej giełdy stracił 1,26 proc. i obecnie znajduję sie na poziomie 2276.74 pkt. Tym samym znowu znajdujemy się poniżej linii 2300 pkt., a indeks blue chipów porusza się w trendzie bocznym konsolidując się w kanale 2200 pkt. - 2317 pkt. Na 25 marca resort skarbu zapowiedział aukcję udziałów Przedsiębiorstwa Hotelarskiego "Kujawy-Zajazd Polski" we Włocławku - poinformowało ministerstwo skarbu. Zgłoszenia do udziału w aukcji inwestorzy mogą składać w MSP do 19 marca.

To będą dwa tygodnie wzmożonej rządowej pracy. Tylko tyle czasu mają ministrowie na uporanie się z finansami państwa. Rząd ma przyjąć ustawę budżetową już 8 września.

Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła we wrześniu 2009 roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 9,7 proc. wobec 9,6 proc. w sierpniu - poinformował w piątek Eurostat, agencja statystyczna Unii Europejskiej. Wskaźniki wyprzedzające koniunkturę sugerują, że drugie dno recesji w USA jest coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem. Jeszcze zbyt wcześnie, by głosić powtórkę z lat 30 ubiegłego wieku, choć nie da się ukryć, że Stany Zjednoczone wkraczają w decydującą fazę.

Od 1 stycznia 2011 r. Estonia zostanie 17. krajem strefy euro - podały wczoraj oficjalną już wiadomość media. Jest to jedyny z 9 ubiegających się krajów, który ostatecznie zdecydował się wprowadzić u siebie euro. Organizacje związkowe w Grupie ENERGA odrzuciły propozycje pracodawców zmierzające do zakończenia sporu zbiorowego. Władze Grupy poprosiły związki o przedstawienie własnej propozycji porozumienia. Zamiast tego związki zapowiedziały strajk. W 2010 roku nie będzie zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów zmian w opodatkowaniu samochodów służbowych. Na ich wprowadzenie zostało za mało czasu - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.Znów nie najlepsze nastroje na Giełdzie Papierów Wartościowych. Notowania w środę zaczęły się ok. 2-procentowymi spadkami, a koło południa WIG20 znalazł się już 3,8 proc. poniżej wtorkowego zamknięcia. W przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijała nawet w tempie 1 proc., a rząd zamierza zwiększyć dziurę w budżecie do co najmniej 30 miliardów złotych. Tak wynika ze wstępnych założeń do przyszłorocznego budżetu do których dotarł dziennik "Polska". Z najnowszych badań wynika, że Polacy stają się coraz bardziej świadomymi, przyszłymi emerytami.

Zakończył się spór zbiorowy w kopalniach PGE Bełchatów i Turów


Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna zawarł 9 czerwca br. porozumienie ze związkami zawodowymi działającymi w kopalniach PGE KWB Bełchatów SA i PGE KWB Turów SA. Zaakceptowany został, przedstawiony przez Zarząd PGE, program konsolidacji Grupy. Tym samym zakończony został spór zbiorowy trwający w kopalniach - poinformowało PGE w komunikacie prasowym.

MPiPS: stopa bezrobocia wzrosła do 11,4% w listopadzie


Stopa bezrobocia wzrosła na koniec listopada 2009 roku o 0,3% i ukształtowała się na poziomie 11,4%, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy.

Nowe połączenie operacyjne z rynkiem bułgarskim


Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych otwiera nowe połączenie operacyjne z rynkiem bułgarskim. Dzięki temu możliwe będzie notowanie tamtejszych spółek na polskiej giełdzie. 15 lutego podpisana została umowa pomiędzy KDPW a UniCredit BulBank (bank powierniczy), pozwalająca na rozliczanie i rozrachunek transakcji zawieranych na akcjach bułgarskich spółek, które notowane będą na GPW w Warszawie.

US STOCKS-Wall St hits 2009 highs after home sales, Bernanke


U.S. stocks surged to 2009 highs on Friday after a surprising increase in existing home sales offered solid evidence of a recovery and positive comments from Federal Reserve Chairman Ben Bernanke bolstered optimism about the economy.

Schmid: Oferta publiczna GPW realna w 2010 r.


Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała w środę PAP, że przeprowadzenie oferty publicznej Giełdy Papierów Wartościowych w 2010 roku jest realne.

Chińska czkawka Google


Po raz pierwszy w historii akcje chińskiej wyszukiwarki Baidu są na giełdzie w Nowym Jorku droższe niż akcje Google'a. Przyczyną tego stanu rzeczy są doniesienia mediów o zamiarach wycofania się amerykańskiego giganta z Państwa Środka.

Mroczek: Nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej


Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (PSEW) Jarosław Mroczek powiedział we wtorek w Szczecinie, że Polska nie ma szans na zwiększenie udziału energii wiatrowej w energetyce kraju z 1 proc. do planowanych 2,3 proc. w 2010 r.

Złoty pozostał stabilny w piątek


Polska waluta pozostawała względnie stabilna i mocna w piątek, pomimo danych jakie napłynęły na rynek z amerykańskiego Departamentu Pracy.

Gazele zapominają o kryzysie


W ciągu kwartału nastroje na rynku zmieniły się nie do poznania. Coraz więcej małych i średnich firm ma kryzys za sobą, wynika z badania "Pulsu Biznesu" wśród najlepszych przedsiębiorstw, zwanych Gazelami Biznesu.

Polacy potrafią korzystać z unijnych funduszy


Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała we wtorek, że Polska wykorzystała już 40 proc. środków, jakie Unia Europejska przeznaczyła do końca 2013 r. na dotacje dla państw członkowskich. Bierzemy pieniądze ze wszystkich programów operacyjnych - dodała.

Główna para znowu nisko


Wczorajszy wieczór przyniósł odwrotne nastawienie do tego, jakie panowało w ciągu dnia. Do końca sesji europejskiej waluta europejska zyskiwała do dolara, po to aby się osłabić zaraz po ogłoszeniu raportu przez Bena Bernanke

Skoro rodzisz - załóż firmę


Warto założyć firmę tuż przed urodzeniem dziecka. Biznesmenka może dostać prawie 6 tys. zł zasiłku i ZUS nie ma prawa tego zakwestionować, informuje "Rzeczpospolita".

PKN chce rozmawiać o przywróceniu dostaw ropy


Polski Koncern Naftowy Orlen rozważa możliwość zwrócenia się do strony rosyjskiej o przedstawienie warunków przywrócenia dostaw ropy naftowej do Możejek północnym odcinkiem rurociągu "Przyjaźń" - poinformował w piątek w TVN CNBC Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

USD/JPY na fali wzrostowej


Układ techniczny na rynku eurodolara uległ zmianie na niekorzyść strony popytowej, bowiem we wczorajszej sesji nastąpiło głębsze cofnięcie kursu, niż to wynika z analizy technicznej.

Stres w pracy groźniejszy od głodu


Stres oraz pośpiech i natłok obowiązków bardziej przeszkadzają Polakom w trosce o szczupłą sylwetkę w pracy niż brak możliwości zjedzenia zdrowego posiłku - wynika z raportu przygotowanego przez organizatorów programu "Chitinin Extra. Lżej w pracy" * .

Empik ma potencjał do otwarcia 900 sklepów


Grupa NFI Empik Media & Fashion ma potencjał, aby w ciągu pięciu lat otworzyć 900 nowych sklepów - poinformował w środę na konferencji prasowej nowy prezes spółki Maciej Szymański.

DI BRE nadal rekomenduje „kupuj” dla Trakcji Polskiej, wycena 4,8 zł


Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymali rekomendację dla spółki Trakcja Polska na poziomie "kupuj" oraz wyznaczyli cenę docelową na poziomie 4,8 zł, wynika z raportu z 14 sierpnia odtajnionego w piątek.

Dramat: 59 proc. chce wyemigrować z Polski


Możliwości rozwoju są najważniejsze dla studentów i absolwentów wyższych uczelni w Polsce przy wyborze pierwszej pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez katedrę rozwoju kapitału ludzkiego SGH i firmę doradczą Deloitte.

Rio Tinto Beats Iron Ore Guidance, Says China Demand Strong


Rio Tinto Ltd. (RTP) said Thursday it has beaten its full year iron ore guidance, posting record output and sales driven by strong Chinese demand.

Jak bezpiecznie kupować przez internet?


Musimy powiedzieć to wprost - ikona lub obrazek z kłódką na internetowej witrynie zakupowej nie stanowi żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Choć może się to wydawać oczywiste, wymaga jednak podkreślenia, ponieważ ludzie nie podchodzą do zakupów przez internet z odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. Specjaliści z AVG radzą, jak być bezpiecznym podczas zakupów online.

Złoty odrabia poranne straty


Trzeci tydzień maja złoty rozpoczął od wyraźnego osłabienia do głównych walut, reagując na dalszy wzrost awersji do ryzyka na rynkach światowych oraz wyprzedaż wspólnej waluty. Początkowe straty zostały jednak szybko zminimalizowane wraz z przedpołudniową poprawą nastrojów na europejskich giełdach.

Do Polski wraca praca


Wiosna coraz wyraźniej daje znać o sobie, a wkrótce ma zawitać także na rynek pracy. Wyjątkowo optymistycznie dla Polski pod tym względem wyglądają badania jednej z największych na świecie agencji pośrednictwa pracy - Manpower. Wypadamy w nich znacznie lepiej, niż kraje skandynawskie czy Europy Zachodniej.

Najpotężniejsze kobiety świata


Kobiety mają coraz więcej do powiedzenia w biznesie, polityce i organizacjach non-profit na całym świecie. Czy się to komuś podoba, czy nie, panie stają się coraz bardziej wpływowe. Lista "Forbes Power Women" nie ma związku z popularnością lub statusem gwiazdy; w tym rankingu liczą się wpływy. Królowa Jordanii Rania (nr 75), na przykład, jest najbardziej wpływową kobietą Bliskiego Wschodu; na Twitterze monarchini ma 600 000 obserwatorów.

Zadłużenie SP w złotówkach na koniec lutego stanowiło 73 proc. całości długu


Zadłużenie Skarbu Państwa w złotówkach na koniec lutego 2010 r. wyniosło 73,0 proc. całości zadłużenia wobec 72,3 proc. na koniec stycznia i 73,3 proc. na koniec 2009 r. - podał resort finansów w komunikacie.

MSP w tym tygodniu zaprosi do składania ofert na Puławy i Police


Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym tygodniu zaprosić inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.