Imponujący wzrost w oczekiwaniu na PGE


Początkowy spadek notowań nie wprowadził popłochu w szeregi inwestorów. Przeciwnie - zmobilizował ich do kupna akcji w nadziei na zwyżkę w USA i udany debiut PGE.

Republikanie zablokowali w poniedziałek wieczorem w Senacie prace nad reformą systemu finansowego, która ma zapobiec kryzysom w tym sektorze, takim jak jesienią 2008 r. Czy światła na belgijskich autostradach zgasną w nocy? Władze Flandrii, niderlandzkojęzycznej części Belgii zastanawiają się nad oszczędnościami. Kryzys ekonomiczny nie odstraszył Polaków przed zagranicznymi wyjazdami w okresie świąteczno-noworocznym, ale zainteresowanie nimi jest nieco mniejsze niż przed rokiem - wynika z informacji zebranych przez PAP w biurach podróży.Nie dość, że warszawskie zoo honoruje tylko mniej popularne w Polsce karty, to jeszcze pobiera prawie dwuprocentową prowizję przy tego typu płatności - alarmuje "Życie Warszawy". Polska otrzyma z Unii Europejskiej 11 mld euro na zwiększenie zatrudnienia i szkolenia, z czego 4,5 mld euro pochłoną koszty administracyjne - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Rząd Grecji przyjął reformę systemu emerytalnego, wchodzącą w skład programu oszczędnościowego, który ma być wdrożony w zamian za pomoc finansową UE i MFW - poinformował minister pracy i ubezpieczeń społecznych Andreas Lowerdos.

Zdaniem ekspertów, czwartkowe notowania złotego zależne będą od danych z USA oraz krajowych wyników produkcji przemysłowej za październik. Ekonomiści spodziewają się lekkiego osłabienia krajowej waluty, w ślad za czym wystąpią spadki na rynku papierów dłużnych.

Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw. Rafinerie obniżają jej przerób, bo spada popyt na paliwa - podają maklerzy. Francuski koncern zbrojeniowy DCNS jest zainteresowany zakupem Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni - dowiedziało się TVN CNBC Biznes. Wcześniej "Gazeta Wyborcza", powołując się na doniesienia francuskiego dziennika "Les Echos", napisała, że chodzi o upadłą Stocznię Gdynia. Kontrakt miałby być powiązany z zakupem przez MON od Francji dwóch okrętów podwodnych.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) może zablokować przejęcie przez Google zajmującej się marketingiem komórkowym firmy AdMob - donosi "The Wall Street Journal". Famur złożył w sądzie trzy pozwy przeciwko Kopeksowi. Łączna wartość roszczeń dochodzonych przez firmę Famur i jej spółkę zależną wynosi 114,3 mln zł. British Airways ogłosiły stratę 292 mln funtów Linia lotnicze straciły dzięki spadkowi liczby odprawionych pasażerów oraz przewiezionych towarów.Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji siedmiu Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej - poinformował w czwartek resort skarbu. Oferty można składać do 18 stycznia w siedzibie MSP. Netia ma zapłacić ok. 59,5 mln zł jako zobowiązania podatkowe za 2003 rok, ale kwota jest niższa niż wcześniej zasądzane ok. 100 mln zł. Netia w ciągu kilku dni zapłaci tę sumę, ale złoży skargę do WSA na decyzję Izby Skarbowej - podała spółka w środę. Średnia cena ropy naftowej w 2010 roku wyniesie 75,4 USD. Wzrost cen ropy będzie ograniczony z powodu wysokiej światowej podaży surowca - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez agencję Reuters.

DM IDMSA podnosi rekomendację Almy


Analitycy DM IDMSA w raporcie z 11 sierpnia podnieśli rekomendację dla Almy Market do "trzymaj" ze "sprzedaj", podnosząc cenę docelową akcji spółki do 32 zł.

DoE: zapasy ropy w USA wzrosły o 1 mln baryłek


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1 mln baryłek, czyli o 0,3 proc., do 344,01 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Prognoza OECD realna


Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego, nie można wykluczyć, że prognoza OECD dotycząca wzrostu PKB Polski w 2010 roku o 2,5 proc. sprawdzi się.

DSS może powrócić do planów oferty publicznej na początku 2010 roku


Dolnośląskie Surowce Skalne (DSS), planowały zadebiutować na GPW jeszcze w tym roku, ale okazało się, że popyt zgłoszony przez inwestorów nie pozwalał na sprzedaż wszystkich akcji. Nie wykluczone jednak, że spółka powróci do planów oferty na początku przyszłego roku.

Specjaliści: pogorszenie nastrojów osłabi złotego


Słabsze nastroje na giełdach będą osłabiały złotego. Przed weekendem krajowa waluta może osłabić się do 4,15 za euro, zaś w nadchodzącym tygodniu do 4,20 za euro - prognozują specjaliści.

Pawlak: KRUS dla każdego Polaka


Zreformujmy powszechny system emerytalny na wzór Kas Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych - apeluje wicepremier Waldemar Pawlak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". I dodaje: - KRUS jest dobrym i prostym systemem.

Stabilizacja nastrojów w czasie sesji europejskiej


Po sporej zmienności obserwowanej w czasie sesji azjatyckiej, podczas notowań w Europie rynek walutowy podlegał stabilizacji. Eurodolar po przebiciu poziomu 1,4100, zniżkował lekko w okolice 1,4050. Dane, jakie napłynęły dziś na rynek nie wywarły większego wpływu na tę parę walutową.

Daimler Management Board Takes Compensation Cuts In 2009


Executive board members of Daimler AG (DAI.XE) took an overall cut to compensation in 2009 of 28%, according to the company's annual report published Wednesday.

Rainbow Tours za 8,4 mln zł sprzedał swoją ukraińską spółkę


Rainbow Tours sprzedał panamskiej spółce Trex Limited 100 proc. udziałów w spółce Rainbow Tours Ukraina. Wartość transakcji to 8,4 mln zł - podał Rainbow Tours w środowym komunikacie.

European shares end higher; miners, oils support


A rally in mining and oil shares on Monday on the back of firmer commodity prices helped European equities to close higher, with investors waiting for a slew of heavyweight earnings results this week for near-term direction.

WIG20 zmaga się z barierą 2,5 tys. pkt


Sytuację na warszawskim parkiecie wciąż trudno uznać za jednoznacznie rozstrzygniętą. Choć przewagę mają kupujący, to w ostatnich dniach tak naprawdę mieliśmy tylko jedną sesję, w czasie której nie podlegała ona wątpliwości.

Euro najsłabsze od roku względem dolara


Goldman Sachs prognozuje, że w niedługim czasie kurs euro osiągnie poziom 1,22 USD. Do odpływu kapitału ze strefy euro przyczyniają się m.in. śladowy wzrost gospodarczy oraz zagrożenia bankructwem Grecji, Irlandii czy Hiszpanii.

TVP bez prezesa?


Wszystko wskazuje na to, że sporna kwestia obsadzenia stanowiska przyszłego prezesa TVP nie zostanie na razie rozwiązana. Jak pisze "Dziennik", w publicznej prezesa nie będzie, bo PiS i SLD chcą najpierw powołać zarząd tymczasowy i wyczyścić telewizję z ludzi Farfała, a dopiero póżniej rozpisać konkurs na nowe władze.

Córki idą na NewConnect


Upublicznienie biznesu na NewConnect przynosi korzyści i może zyskać na popularności - twierdzą eksperci. Z szacunków "Parkietu" wynika, że co najmniej 13 firm z giełdy planuje wprowadzić firmy zależne na NC.

Plany stymulacyjne osłabią dolara


Po publikacji w piątek o godz. 14:30 rozczarowujących danych z amerykańskiego rynku pracy dolar stracił, ale już kilkadziesiąt minut później zdołał odrobić część strat. Inwestorzy uznali, iż dane nie są takie złe, gdyż i tak pokazują pewną poprawę w perspektywie kilku ostatnich miesięcy.

Emigranci uciułali miliardy


Zostawiają dom, rodzinę i harują, najczęściej poniżej swoich kwalifikacji - to standardowy obraz współczesnych polskich emigrantów. Ale jak się okazuje, Polacy pracujący za granicą w ciągu pięciu lat zarobili 125 miliardów euro. Z tego - do kraju przesłali swoim bliskim prawie 21 miliardów euro - wylicza "Rzeczpospolita".

Fedak: przynależność do OFE powinna być dobrowolna


Ludzie, rozpoczynający pracę, powinni móc wybrać, czy chcą należeć do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy tylko do ZUS. Ci zaś, którzy do OFE należą, powinni mieć możliwość rezygnacji z nich - uważa szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.

Zmalała liczba emerytów


Po raz pierwszy od 20 lat spadła liczba emerytów. W grudniu 2009 r. emerytury z ZUS otrzymało mniej osób niż w listopadzie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W listopadzie 2009 r. emerytury z ZUS pobierało 5,006 mln osób, a w grudniu - 5,005 mln.

Podwyżki stóp o 25-50 pb w II poł. '10, o ile w ogóle


Obecnie nie ma potrzeby podnoszenia stóp procentowych, podwyżki, jeśli w ogóle nastąpią, mogą mieć miejsce w drugiej połowie roku - powiedziała w środę Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem stopy mogłyby wzrosnąć o 25-50 pb.

Graś: przetarg stoczniowy otoczony był osłoną kontrwywiadowczą


Przetarg stoczniowy był otoczony osłoną kontrwywiadowczą; jeśli służby specjalne podejrzewały nieprawidłowości, powinny powiadomić prokuraturę - powiedział w sobotę rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do informacji, że do najwyższych władz w państwie CBA przesłało dokumenty dotyczące nieprawidłowości przy sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Nowy prezes Pekao. Pani Prezes


Pekao SA wreszcie będzie miało prezesa. W lutym funkcję tę obejmie Alicja Kornasiewicz. Tym samym skończy się dwumiesięczne bezkrólewie po rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego. Do tego momentu obowiązki prezesa pełnił będzie dotychczasowy wiceprezes, Włoch Luigi Lovaglio.

Lewandowski: dodatkowe 633 mln euro dla Polski


Na lata 2011-13 będzie 633 mln euro dodatkowych funduszy spójności dla Polski - ogłosił w poniedziałek komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Warszawa nie odda już ani grosza?


Stołeczni radni jednomyślnie zdecydowali w czwartek o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. janosikowego. Na mocy tego przepisu Warszawa co roku oddaje biedniejszym samorządom ok. 1 mld zł.

Wzrost ryzyka ciągnie w dół europejską walutę


Nowy tydzień dla inwestorów rozpoczyna się w nowej scenerii. Ubiegły pięciosesyjny okres był mało atrakcyjny, ponieważ na rynku trwała wyrównana walka między popytem, a podażą, w której druga strona ostatecznie wygrała.

Finlandia zamarzła i... topnieje


Finlandia znów pogrąża się w recesji, wynika z oficjalnych danych za I kwartał 2010 roku. Od stycznia do marca gospodarka kraju straciła 0,4 proc, po spadkach z grudnia 2009 roku o 0,2 proc.