"Spektakularny debiut". 26 minut, miliard obrotów


Sprawdziły się szacunki ekspertów: o 12,83 proc., czyli prawie o 3 zł (do 25,96 zł) wzrósł na otwarciu kurs praw do akcji PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA, która debiutuje w piątek na warszawskim parkiecie. Obroty przekroczyły już miliard złotych. To 10. debiut na Rynku Głównym GPW, trzecia co do wielkości oferta w historii polskiej giełdy i największy debiut w Europie w tym roku.

Prezydent Chin Hu Jintao zapewnił w poniedziałek na otwarciu rozmów wysokiego szczebla ze Stanami Zjednoczonymi, że Chiny pragną kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana, nie przedstawił jednak konkretnych terminów. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Skarb Państwa szuka inwestora strategicznego dla Lotosu wśród firm z Emiratów Arabskich. Dziennik ustalił, że potencjalnym kandydatem do kupna udziałów w spółce jest International Petroleum Investment Company. Analitycy Raiffeisena obniżyli rekomendację dla akcji Pekao do "redukuj" z "trzymaj" - podała agencja Bloomberg.Po fiasku rozmów w sprawie przejęcia Woli Info, Qumak-Sekom przygląda się możliwości przejęcia innych firm z branży - poinformował PAP prezes Qumaka-Sekom Paweł Jaguś. - PKM Duda złożył do Komisji Nadzoru Finansowego zaktualizowany prospekt emisyjny akcji serii H - podała spółka we wtorkowym komunikacie. Samozatrudnieni będą mogli świadczyć usługi na rzecz dawnych pracodawców bez utraty prawa do opodatkowania liniowym PIT-em, podwyższony ma być też limit wartości prezentów czy gadżetów reklamowych, które można otrzymać bez podatku. Rozwiązania takie przewidują projekty zmian w ustawach podatkowych, które w czwartek przyjęła sejmowa podkomisja do spraw monitorowania systemu podatkowego.

Tradycyjna zakupowa gorączka w USA odbywająca się w tzw. Czarny Piątek, w tym roku nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Wbrew wcześniejszym oznakom mogącym zapowiadać zbliżające się pewne ożywienie, sprzedaż detaliczna wzrosła w piątek jedynie o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tegoroczny Czarny Piątek miał udowodnić, że największa gospodarka świata wygrzebuje się z kryzysu.

Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają średnio o 18 proc. mniej niż mężczyźni - wynika z danych opublikowanych w Brukseli. Unijne prawo nakazuje, by za tę samą pracę i przy jednakowym wykształceniu, kobiety miały zrównane zarobki z mężczyznami. Tymczasem Europejki wciąż zarabiają mniej, przy czym dysproporcje różnią się w zależności od kraju. Ustawa hazardowa może trafić pod lupę Komisji Europejskiej - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziś na rynkach akcji nie mieliśmy zbyt wielu emocji. Inwestorów nie pobudziły do działania żadne dane, płynące z gospodarki. Jak dowiedziała się TVN CNBC Biznes w dwóch niezależnych źródłach przyszłoroczny deficyt budżetu ma wynieść 52 mld 200 mln złotych, a deficyt sektora finansów publicznych w przyszłym roku wyniesie ok. 7% PKB – tak prognozuje Ministerstwo Finansów. Polnord Szczecin, spółka zależna Polnordu, uzyskał pozwolenie na budowę pierwszego etapu szczecińskiego projektu. Cały projekt ma liczyć 760 mieszkań, z czego w pierwszym etapie powstanie 217 lokali. W 2009 roku Polnord sprzedał 569 mieszkań.Coraz więcej amerykańskich firm nie chce zatrudniać osób z tatuażami. Ten nowy trend może szybko dotrzeć również do Polski, bo wprowadziły go m.in. znane sieci fast foodów, które w naszym kraju również mają swoje bary. Po ubiegłotygodniowym wzroście zmienności na rynkach finansowych, wywołanej najpierw niefortunnymi wypowiedziami przedstawicieli Węgier, a później pozytywnymi impulsami po publikacji wyników chińskiego eksportu i importu, rozpoczęty tydzień również może przynieść spore wahania nastrojów. Od kilkudziesięciu lat toczy się dyskusja, której celem jest wyodrębnienie cech przywódcy, menedżera, przedsiębiorcy. Napisano na ten temat setki tysięcy artykułów, opracowań i książek naukowych. Szacuje się, że co roku tylko w USA powstaje ok. 2 tys. różnych analiz.

Strajk pilotów Finnair


W Finlandii rozpoczął się w poniedziałek rano strajk pilotów fińskich linii lotniczych Finnair, który sparaliżował powietrzny ruch krajowy i zagraniczny.

Mega pakiet dla euro, sygnał dla złotego


Łączna wartość zadeklarowanej pomocy ze strony instytucji europejskich i MFW to 750 mld EUR, do tego dochodzi deklaracja ECB odwieszenia operacji dostarczania płynności i zaskakująca decyzja o zakupie (sterylizowanym) przez ECB długu rządowego krajów strefy euro i prywatnego.

Miedź tanieje na rynkach metali


Miedź tanieje w piątek na rynkach metali, choć wzrost PKB USA i Chin może być sygnałem do wzrostu popytu - podają maklerzy. PKB USA wzrósł w III kwartale 2009 r. o 3,5 proc. wobec oczekiwanych przez analityków 3,2 proc. W Chinach zaś gospodarka rozwijała się w III kwartale w tempie 8,9 proc.

Ford modernizuje fabryki, ale nie zatrudnia


Wart 1,6 mld dol. plan inwestycyjny Forda przewiduje wymianę maszyn w zakładach tak, by mogły produkować oszczędne samochody konkurujące z modelami Toyoty. Natomiast zatrudnianie pracowników opłacanych tak jak w Toyocie musi zaczekać.

Nasza firma przeprowadza profesjonalne szkolenia również jeśli chodzi o wdrożenie rodo i przygotowanie administratora do zarządzania danymi osobowymi. Nasi specjaliści przeprowadzają szkolenia w miastach Mielec, Tarnobrzeg, Rzeszów, Sandomierz oraz Stalowa Wola. Jeśli twoja firma znajduje się na terenie takich miast jak Mielec, Stalowa Wola, Sandomierz, Tarnobrzeg czy Rzeszów, to nasi specjaliści mogą przeprowadzić

szkolenia

rodo również w siedzibie twojej firmy. Dzięki temu pracownik wytypowany do zarządzania bazą rodo nabędzie odpowiednie uprawnienia do zarządzania danymi osobowymi. Na terenie miast Stalowa Wola, Sandomierz, Tarnobrzeg, Rzeszów i Mielec przeprowadzamy szkolenia od wielu lat.

Buffett bardziej wiarygodny niż całe USA


Warren Buffett okazuje się bardziej wiarygodny niż... amerykański Skarb - tak wynika z rynkowych ocen. Jak wylicza agencja Bloomberga, obligacje Berkshire Hathaway - funduszu należącego do Warrena Buffetta - są oprocentowane niżej niż obligacje skarbowe USA.

Przecen ciąg dalszy


Dzisiejsza sesja rozpoczęła się niewielkim spadkiem indeksów rzędu 0,6%, w reakcji na słabe zachowanie największych światowych giełd. Popyt nie był jednak na tych poziomach szczególnie zainteresowany papierami, przez co skala przecen powiększała się w kolejnych minutach handlu.

Tusk: Triumf odwagi i wizji


- To naprawdę dobry dzień dla Polski - mówił premier Donald Tusk podczas debiutu akcji PZU na Giełdzie Papierów Wartościowych. - Dzisiejsze wydarzenie należy do największych wśród wielkich - mówił z kolei Ludwik Sobolewski, prezes GPW. A minister skarbu Aleksander Grad podsumował: - Cały świat patrzy dziś na Warszawę, która urasta do rangi stolicy rynków Europy Środkowo-Wschodniej.

W czwartek decyzja Sejmu, czy będzie głosowanie ws. Belki


W czwartek o godzinie 17 Sejm zdecyduje w głosowaniu o ewentualnym poszerzeniu porządku obrad o wybór nowego prezesa NBP, a ewentualne głosowanie odbyłoby się o godzinie 21 - poinformował w środę dziennikarzy po posiedzeniu Konwentu Seniorów szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Wyprzedaż ryzykownych aktywów na świecie


Obawy inwestorów zawiązane z pojawieniem się większej korekty na rynkach akcji nabierają coraz większego znaczenia. Wczoraj mogliśmy obserwować silną wyprzedaż akcji na całym świecie, co miało przełożenie na pogorszenie nastrojów także na rynku walutowym. Wspólna waluta mocno traciła na wartości, przez co kurs EUR/USD zanotował minimum na poziomie 1,3668.

Szef NSZZ "Solidarność" o zagrożeniach dla polskiej gospodarki


Zmniejszenie wpływów z podatków do budżetu, rosnące zadłużenie systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz zadłużanie się gospodarstw domowych, to główne zagrożenia dla polskiej gospodarki - uważa przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek.

PPWK zmieniło nazwę na MIT


Spółka działająca na rynku telekomunikacyjnym PPWK (powstała na bazie firmy Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera) oficjalnie zmieniła nazwę na MIT Mobile Internet Technology, poinformowała spółka w komunikacie.

Fed: sytuacja gospodarcza poprawiła się umiarkowanie we wszystkich regionach USA


Sytuacja gospodarcza poprawiła się umiarkowanie we wszystkich 12 regionach USA od połowy kwietnia do połowy maja. Poprawa ta była możliwa dzięki zwiększającym się wydatkom zarówno konsumentów jak i przedsiębiorstw - podał Fed w raporcie "Beige Book" (Beżowa Księga) o kondycji gospodarki USA w poszczególnych regionach kraju.

Rośnie obawa przed ryzykiem


Na zagranicznych rynkach inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Tanieją akcje i surowce, a umacniają się jen i dolar - krótko mówiąc, rosną obawy przed ryzykiem.

Sparaliżowana strona popytowa


Piątkowa sesja potwierdziła przypuszczenia, że program pomocowy zaaplikowany przez Unię Europejską wspólnie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym da jedynie chwilę wytchnienia posiadaczom akcji.

Wzrost ryzyka ciągnie w dół europejską walutę


Nowy tydzień dla inwestorów rozpoczyna się w nowej scenerii. Ubiegły pięciosesyjny okres był mało atrakcyjny, ponieważ na rynku trwała wyrównana walka między popytem, a podażą, w której druga strona ostatecznie wygrała.

Kopalnie muszą przegrać


Polska to ostatni liczący się na świecie producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Górnictwo nie opłaca się we Francji, Belgii, Hiszpanii czy Niemczech. Czy u nas może być inaczej? Czy mówienie o dochodowych kopalniach to mrzonki?

AUD/USD - wykres dzienny


(Górne okno - cena, Dolne okno - Wolny Oscylator Stochastyczny; poziomy wsparcia/oporu - kolor żółty; linie trendu wzrostowego - kolor zielony; linie trendu spadkowego - kolor czerwony; 50-okresowa arytmetyczna średnia krocząca - kolor niebieski)

Oszczędność dzięki wymianie oświetlenia ulic


35-procentowe oszczędności w opłatach za prąd notują samorządy woj. śląskiego, które we współpracy z energetykami decydują się na kompleksową modernizację oświetlenia ulic. W tym roku w dziewięciu gminach wymienionych będzie ponad 15 tys. lamp.

Reporterzy TVP bez pensji


W marcu pracownicy telewizji publicznej mogą nie dostać wypłat - nieoficjalna dowiedziała się "Rzeczpospolita". TVP jest w złej sytuacji finansowej, bo spadają wpływy z abonamentu.

Kolumbijski węgiel płynie do Chin


Firmy BHP Biliton, Anglo American i Xstrata po raz pierwszy w tym roku wysyłają węgiel do odległych o 16 tys. km Chin ze swojej kopalni w Cerrejon w Kolumbii. Powodem jest wzrost popytu oraz cen w Azji.

Zarząd BRE zdecydował o rozpoczęciu integracji z polskim oddziałem Commerzbanku


Zarząd BRE Banku podjął uchwałę o rozpoczęciu integracji przedsiębiorstw i działalności BRE Bank SA oraz Commerzbank AG SA Oddział w Polsce - poinformował BRE w komunikacie.

Polacy chcą kar dla urzędników


Polacy zdecydowanie domagają się wprowadzenia materialnych kar dla urzędników, którzy błędnymi i bezprawnymi decyzjami niszczą firmy i krzywdzą obywateli - takie wnioski płyną z sondażu firmy badawczej IQS and Quant Group, przeprowadzonego specjalnie dla "Pulsu Biznesu".

GPW w defensywnym nastawieniu


W porównaniu z zagranicznymi parkietami, warszawski indeks WIG20 zachował się wyjątkowo defensywnie. Na koniec wtorkowej sesji licznik wskazywał -0,9proc. O spadkach na GPW przesądziła przede wszystkim 3,7-proc.przecena papierów TPSA oraz wynoszące od 1,4 proc. do 2 proc. spadki cen akcji banków - BZ WBK, PKO BP i Pekao.

Sól na wagę złota


Magazyny wielu firm sprzedających sól drogową są już prawie puste - informuje "Rzeczpospolita". U bram największego producenta soli w Polsce Kopalni Kłodawa ciężarówki czekają dobę, a drugi producent - KGHM - przyjmuje zapisy na odbiór.

Sojusz gazowy z Niemcami


Unia Europejska chce, aby Polska, Niemcy i kraje bałtyckie stworzyły tak zwany region gazowy. To nie zagwarantuje nam ciągłości dostaw surowca - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zwraca uwagę, że jeśli Rosja wstrzyma dostawy gazu, to w tej sytuacji mechanizmy pomocy unijnej nie zadziałają.