Szczyt G20 bez konkretnych wyników


Weekendowe spotkanie ministrów finansów - szczyt G20 - po raz kolejny nie przyniosło większych zmian w nastawieniu do rządowych programów pomocowych oraz rynku walutowego. Ponadto opublikowany został raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym znalazło się stwierdzenie, że amerykańska waluta nadal pozostaje po silnej stronie.

Światowy kryzys finansowy przyczynił się do spadku liczby nielegalnych imigrantów w Unii Europejskiej - poinformowała w środę unijna agencja ds. granic Frontex. Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene powiedziała w piątek, że Litwa jest zainteresowana obecnością koncernu PKN Orlen i wyraziła opinię, że problemy rafinerii w Możejkach powinna rozpatrzyć Rada Obrony Państwa. Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w środę, że są prowadzone rozmowy z potencjalnymi inwestorami w sprawie kupna kluczowych części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.Większość międzynarodowych korporacji nie pozwala członkom swoich zarządów wejść na pokład tego samego samolotu, ale polskie spółki podobnych zasad nie stosują - informuje "Gazeta Wyborcza". Po ubiegłotygodniowym wzroście zmienności na rynkach finansowych, wywołanej najpierw niefortunnymi wypowiedziami przedstawicieli Węgier, a później pozytywnymi impulsami po publikacji wyników chińskiego eksportu i importu, rozpoczęty tydzień również może przynieść spore wahania nastrojów. Zakłady Chemiczne Police liczą, że w prowadzonym obecnie procesie sprzedaży ich akcji przez Skarb Państwa, zainteresowanie ze strony inwestorów branżowych powinno prowadzić do złożenia przez nich ofert - poinformował w poniedziałek dziennikarzy Zbigniew Miklewicz, prezes Polic.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ocenił, że mocne euro w ostatnich latach przesłoniło państwom eurostrefy problemy fiskalne. W wywiadzie dla "Financial Times" skrytykował też rynki finansowe za zbytnie uleganie plotkom i pogłoskom.

Warszawska giełda korzysta dziś z poprawy nastrojów na Wall Street. Indeks WIG20 zyskuje o godzinie 11.15 blisko 0,65% i wynosi 2389pkt. Dobrze wypadają spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio po 0,65% oraz 0,15%. Dla rynków kapitałowych kluczowe będą piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dzisiejsza sesja europejska upłynęła pod znakiem kontynuacji osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN dotarł w okolice 4,2000, natomiast USD/PLN przebił maksima z pierwszego tygodnia maja, przekroczył 3,4000 i osiągnął tym samym najwyższy poziom od kwietnia 2009 r.

Ankietowane przez NBP banki nie zamierzają zaostrzać kryteriów przyznawania kredytów, a w niektórych segmentach rynku możliwe jest łagodzenie kryteriów. Wiele wskazuje na to, że główna para walutowa powoli traci swój impet. Dziś o godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4229, wobec wczorajszego zamknięcia na poziomie 1,4241. Pomimo silnego odbicia w ostatnich dniach, dziś możemy obserwować ponowne spadki. Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczne nastroje społeczeństwa, w grudniu nie zmienił wartości - podał instytut BIEC.Agencja AP przedstawiła w poniedziałek listy najlepiej i najgorzej opłacanych prezesów amerykańskich firm. W I kwartale 2010 roku próbowano wyłudzić z banków, z wykorzystaniem skradzionych dokumentów, blisko 100 mln zł; rok wcześniej 76 mln zł - wynika z "Raportu o dokumentach infoDOK", przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Ława przysięgłych z Sacramento przyznała 16 milionów dolarów odszkodowania rodzinie kobiety, która zmarła po wypiciu zbyt dużej ilości wody. Kobieta brała udział w konkursie radiowym, w który do wygrania była konsola do gier.

Powracające długi szpitali


Rzeczpospolita" pisze, że szpitale nie spłacają swoich długów. Według gazety, ich sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Możliwa poprawa na GPW po decyzji Fed-u


Wczorajsza sesja na Wall Street przebiegała w atmosferze wyczekiwania na wieczorny komunikat po dwudniowym posiedzeniu FOMC. Zgodnie z oczekiwaniami FED nie zmienił poziomu stóp procentowych, a co istotniejsze w komunikacie po posiedzeniu zaznaczono, że koszt pieniądza pozostanie na rekordowo niskim poziomie przez dłuższy okres czasu.

Fiskus zarobił krocie na wakacyjnych kontrolach


Trzy miesiące wakacji okazały się bardzo owocne dla fiskusa. Inspektorzy kontroli skarbowej, którzy sprawdzali przedsiębiorców działających sezonowo, wystawili mandaty karne, opiewające łącznie na kilkaset tysięcy złotych.

Problemy techniczne na giełdzie w Londynie, wstrzymano notowania


Z powodu problemów technicznych wstrzymano notowania na najstarszej giełdzie w Europie, London Stock Exchange - poinformowała giełda na swojej stronie internetowej w komunikacie.

Może zabraknąć gazu dla przemysłu


Pomimo spadku temperatur gaz płynie do naszych klientów bez ograniczeń - zapewnia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA Michał Szubski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Rynek czeka na dane z rynku pracy


Niekorzystne dane makro napływające ze Starego Kontynentu, mocno podkopały fundamenty inwestorów oczekujących umocnienia europejskiej waluty. Handlujących zaskoczył spadek sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Rynek oczekiwał wzrostu(+0,1proc.), a tymczasem sprzedaż detaliczna spadła w listopadzie o 1,2 proc. w porównaniu z październikiem.

Weź pan "jednorękiego bandytę"


Biznes hazardowy nie ustępuje i nie czekając na wejście w życie nowej ustawy, która ma najpierw ograniczyć, a potem zdelegalizować "jednorękich bandytów", przygotowuje lawinę wniosków o wydanie licencji na nowe automaty i odnowienie zezwoleń na już istniejące, sygnalizuje "Nasz Dziennik".

Wyraźne zniżki na Wall Street


Po relatywnie spokojnej sesji w poniedziałek, we wtorek główne nowojorskie indeksy straciły ponad 1 proc. Zdaniem analityków, był to skutek obaw o następstwa kryzysu fiskalnego w strefie euro.

Na Wall Street słaba końcówka po obniżce ratingu Grecji


Poniedziałkowa sesja na Wall Streetprzebiegała pod znakiem sporych wzrostów, ale nastroje inwestorów popsuła informacja, że agencja Moody's obniżyła rating Grecji do poziomu "śmieciowego".

PBG odstąpiło od wartego 600 mln zł projektu deweloperskiego


PBG na razie odstąpiło od zaangażowania się w projekt deweloperski, którego wartość szacowana była na 600 mln zł - poinformował Jacek Krzyżaniak, rzecznik PBG.

Konsolidacja kursu EUR/USD wokół poziomu 1,3600


Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzisiejszą sesję od lekkiego wzrostu w okolice poziomu 3,8800. Od czasu piątkowej interwencji Narodowego Banku Polskiego, presja na umocnienie złotego osłabła. Inwestorzy przewidują, iż zachowawcza polityka walutowa Banku może być kontynuowana.

Niestety bilet podrożeje o 10 złotych


Od początku marca kilka dotychczasowych ekspresów będzie jeździło jako pociągi klasy premium - InterCity. Dla pasażerów oznacza to podróż w lepszych warunkach, ale także podniesienie ceny miejscówki o 10 zł.

Trudny wybór Stanów Zjednoczonych


Biały Dom szacuje, że deficyt budżetowy w ciągu dziesięciu lat sięgnie 9 bilionów dolarów, powołując się głównie na koszty ratowania gospodarki.

Sąsiad Polski wychodzi z kryzysu


Produkt krajowy brutto Niemiec skurczy się w tym roku o 5 proc., a w 2010 roku wzrośnie o 1,2 proc. - prognozują cztery niemieckie instytuty badań nad gospodarką w raporcie, opublikowanym w czwartek w Berlinie.

Komorowski podpisał nowelę prawa telekomunikacyjnego


Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację prawa telekomunikacyjnego - poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu. Zgodnie z nią, abonentem jest nie tylko osoba, która ma pisemną umowę z operatorem, ale też właściciel telefonu na kartę.

DGA ma co najmniej 20 mln zł na akwizycje i inwestycje kapitałowe


Firma doradczo-inwestycyjna DGA ma co najmniej 20 mln zł na akwizycje i inwestycje kapitałowe, poinformował prezes Andrzej Głowacki.

"Obywatele poniosą wielkie wyrzeczenia"


W sobotę wieczorem Grecja zawarła z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym porozumienie o pomocy finansowej dla tego kraju. Jak oświadczył grecki premier Jeorjos Papandreu, porozumienie "wymaga od Greków wielkich poświęceń i było konieczne, aby uniknąć katastrof".

Ciągle brak kierunku


Wtorkowy handel charakteryzował się niewielką zmiennością cen. Główne pary walutowe utrzymały się w pobliżu poziomów, na jakich zakończyły wczorajszy dzień. Inwestorzy wyraźnie wstrzymują się z dalszymi decyzjami.

Konsumenci we Francji wydają więcej, niż oczekiwali ekonomiści


Konsumenci we Francji wydają więcej, niż oczekiwali ekonomiści. Ich wydatki wzrosły w październiku mdm o 1,1 proc., po wzroście we wrześniu, po korekcie, o 2,4 proc. - poinformował we wtorek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

May Raise Captal Via Shares Issue This Year


Mitsubishi UFJ Financial Group is considering to raise capital of 1 trillion yen by issuing common shares, a person familiar with the matter said Saturday.

Trend boczny ciąg dalszy


Na warszawskim parkiecie nie dzieje się nic nowego po za tym, co już widzieliśmy w ubiegłym tygodniu, czyli zrywne otwarcia i przestój przez większość sesji. Obrót na szerokim rynku jest co prawda podwyższony, ale nie zmienia to ogólnego wyrazu krótkoterminowego trendu bocznego. Ograniczona ilość i istotność publikacji makroekonomicznych dodatkowo stanowi brak impulsu ze strony gospodarki realnej.

Wystarczą cztery dni pracy!


Czesi od połowy 2010 r. mogą zgodnie z prawem pracować cztery dni w tygodniu. Państwo będzie dotować firmy, które zapłacą zatrudnionym za piąty dzień (wtedy nie będą świadczyć pracy) lecz ich nie zwolnią z pracy. To sposób sąsiadów na walkę z bezrobociem - rozwiązanie to jest zgodne z dyrektywami UE i zbieżne z niemieckim (tam nazywa się kurzarbeit).

Komornik w kolejowej rodzinie


Źle się dzieje w kolejowej rodzinie. PKP Przewozy Regionalne toną w długach - zalegają ponad 100 mln zł spółce PKP InterCity oraz kilkadziesiąt milionów spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Teraz do Przewozów Regionalnych zapuka komornik - donosi "Rzeczpospolita".

TNS OBOP: Polacy najgorzej oceniają stan gospodarki


W maju Polacy najgorzej wypowiadają się o stanie gospodarki, nieco lepiej o kierunku zmian w kraju, a relatywnie najlepsze są ich przewidywania na temat materialnych warunków życia w perspektywie trzyletniej - wynika z sondażu TNS OBOP.

Swarzędz złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z likwidacją majątku


Swarzędz Meble w likwidacji złożył w środę w Sądzie Rejonowym Poznań - Stare Miasto, XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Naprawczych, wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku.