Chicago tnie koszty ograniczając usługi komunalne


Władze Chicago w poniedziałek w ramach cięcia kosztów na jeden dzień zrezygnowały z usług komunalnych.

W pierwszym kwartale 2010 r. będzie nowy nabór wniosków na renty strukturalne dla rolników - poinformował w środę PAP wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 22 grudnia, podwyższyli cenę docelową akcji Action do 18,49 zł z 14,59 zł poprzednio, podtrzymując rekomendację "kupuj". Prace remontowo-budowlane, opieka nad dziećmi, catering, ale też szycie zabawek, tworzenie bombek choinkowych i projektowanie stron www - to niektóre zajęcia, wykonywane przez spółdzielnie socjalne, w których, dzięki specjalnym ułatwieniom, pracują osoby niepełnosprawne, chore psychicznie, wychodzące z alkoholizmu czy narkomanii, długotrwale bezrobotne. W czasach kryzysu ekonomicznego wiele z nich radzi sobie bardzo dobrze i zarabia.Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu 2009 r. o 0,3 procent - podało w czwartek Ministerstwo Handlu USA. Jest to wynik poniżej oczekiwań ekonomistów, którzy przewidywali wzrost sprzedaży o 0,5 proc. To, co ekonomista Societe Generale Dylan Grice nazywa „grecką tragedią” miało swój początek w 2004 r., kiedy nowy rząd Costasa Karamanisa zarzucił poprzednikowi fałszowanie danych o budżecie w celu spełnienia kyrteriów euro (minister finansów Yannos Papantoniou temu zaprzecza). Z danych Unii Europejskiej wynika obecnie, że Grecja nigdy nie sprowadziła swojego deficytu poniżej wymaganego progu. Mediana wynagrodzenia całkowitego w handlu wyniosła w 2009 roku 3000 PLN. Płace na takim samym poziomie otrzymywały osoby zatrudnione w ochronie środowiska i rolnictwie.

Ewentualne zbycie majątku kopalni "Silesia" - także ewentualne przekazanie go spółce pracowniczej - musi odbyć się na podstawie przetargu lub publicznego zaproszenia do składania ofert - wynika z informacji Kompanii Węglowej (KW), do której należy kopalnia.

Nieoprocentowane pożyczki, ułatwienia w kontaktach z urzędami, oświadczenia zamiast dokumentów - między innymi takie możliwości zawiera projekt przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, który ma we wtorek zatwierdzić rząd. Analitycy i ekonomiści na całym świecie zastanawiają się, czy wzbiera kolejna fala kryzysu finansowego. Rynki akcji pikują w dół, wartość euro do dolara topnieje w oczach, rząd Węgier jest przerażony stanem gospodarki i głośno mówi o możliwości powtórzenia przez ten kraj "greckiego scenariusza", a wartość walut rynków wschodzących spada na łeb na szyję.

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na dokonanie zmiany w regulaminie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w zakresie wprowadzenia krótkiej sprzedaży. Dla przeciętnego Szweda Warszawa jest najtańszą stolicą Europy oraz jednym z miast o najniższych cenach na świecie - wynika z ogłoszonego we wtorek w Sztokholmie raportu firmy Pricerunner. Rząd z euro się nie spieszy i nie ukrywa tego. Padają daty - 2015, 2014 rok. Ta ostatnia tylko, jeśli "okoliczności będą sprzyjające". Prawie 85 proc. polskich przedsiębiorców chce natomiast, by Polska jak najszybciej wstąpiła do strefy euro. Prawie 90 proc. chce tego nawet kosztem przejściowego spadku PKB – wynika z ankiety Polskiej Rady Biznesu.Zarząd Wistilu zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych - poinformował Wistil w komunikacie. Notowana na rynku NewConnect spółka Infosystems chce do końca III kwartału przeprowadzić nową emisję akcji o wartości ok. 4-5 mln zł. Środki chce przeznaczyć na przejęcie dwóch firm informatycznych z Niemiec i Rosji - podał Infosystems w komunikacie prasowym. - W piątek, mimo pewnego uspokojenia wahań kursu złotego, emocje i nastroje globalne nadal są głównym wyznacznikiem sytuacji na rynku walutowym. Pod koniec dnia złoty dość dynamicznie zyskał do euro dzięki odbiciu się amerykańskich giełd. Na horyzoncie nie widać jeszcze jednak normalizacji, co przekłada się na niepewność kierunku, w którym mogą podążyć kwotowania złotego - wskazują specjaliści.

Moody's grozi palcem USA


Agencja ratingowa Moody's grozi palcem Stanom Zjednoczonym. Analitycy tej agencji podali, że jeśli Waszyngton nie podejmie kroków w celu ograniczenia deficytu budżetowego, rating amerykańskiego długu na poziomie "potrójnego A", czyli najwyższy z możliwych, będzie zagrożony.

Dlaczego Bielecki zrezygnował?


Przyczyną rezygnacji Jana Krzysztofa Bieleckiego ze stanowiska prezesa banku Pekao SA był narastający od kilku miesięcy spór z włoską centralą UniCredit - nieoficjalnie dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Doskonały wynik Intela


Znakomite wyniki Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów zarobił w IV kwartale 2009 r. dziesięciokrotnie więcej niż w podobnym okresie poprzedniego roku.

W I kwartale br. o 33 proc. więcej upadłości firm


W pierwszym kwartale 2010 r. sądy ogłosiły upadłość 168 polskich firm. Oznacza to wzrost liczby upadłości o 33 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformowała firma Coface Poland.

Spotkania okolicznościowe (integracyjne)


Czy wydatki na spotkanie wigilijne z pracownikami mogą być kosztem podatkowym? Czy uczestnictwo w takim spotkaniu stanowi dla pracowników przychód?

Paliwo droższe o 6,5 grosza?


Przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki projekt zmian w systemie zapasów obowiązkowych ropy i paliw nie przewiduje wzrostu cen paliw - poinformował w czwartek resort gospodarki. Koszty utrzymywania zapasów są od dawna elementem ceny paliwa.

W.Brytania: zapowiedź strajku i paraliżu


Związki zawodowe reprezentujące brytyjskich maszynistów kompanii Eurostar zapowiedziały w środę na piątek i sobotę strajk z powodu załamania się rozmów płacowych.

Wzrost zmienności eurodolara


Podczas dzisiejszej sesji na rynku walutowym obserwować można było zwiększoną zmienność notowań eurodolara. Na otwarciu giełd w Europie kurs EUR/USD spadł w okolice poziomu 1,3440, jednak zgodnie z tym co mogliśmy obserwować w ostatnim czasie, przy takim kursie brak jest chętnych do otwierania krótkich pozycji.

I odbicie, i kontynuacja, i marazm


Sporo sprzecznych określeń jak na jedną sesję, ale każde z nich pasuje do opisu rynku w poniedziałek. Wskaźniki techniczne sugerują wyprzedanie akcji, ale popytowi brak odwagi.

Whole Foods To Keep Value Push In Improving Economy


Whole Foods Market Inc. (WFMI) plans to continue some of its value programs, like highlighting meals that feed four people for $15, as the economy improves to try to keep customers who are cooking more at home during the recession.

Wola Info miała 3,30 mln zł straty netto w III kw. 2009 r., wzrost o 148,2% r/r


Spółka Wola Info miała 3,30 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 1,33 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Głęboki spadek po ujawnieniu afery Goldman Sachs


W czasie sesji w Warszawie WIG20 spadł do najniższego poziomu od 1 kwietnia w reakcji na silną przecenę akcji sektora bankowego w USA. Pod koniec sesji akcje odrobiły część strat.

Police: 1/5 załogi musi odejść


Zakłady Chemiczne "Police" będą zwalniać pracowników. Jak spółka podała w komunikacie, zarząd podjął uchwałę o wypowiedzeniu Zakładowego układu zbiorowego. Do 2014 pracę w Policach straci 575 osób.

Dziecięcy dół zamiast wyżu


Polskie społeczeństwo starzeje się szybciej niż sądzili demografowie. To przez całe dekady będzie kulą u nogi gospodarki - informuje "Puls Biznesu".

Rozrasta się Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna


O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

Szwajcaria walczy o słabszego franka


Franku, osłabnij, bo gospodarka się dusi - zdaje się mówić Narodowy Bank Szwajcarii (SNB). To pomyśli polskich kredytobiorców zadłużonych w tej walucie. Thomas Jordan, wiceprezes SNB zapowiedział w czwartek kontynuację przez bank działań zmierzających do osłabienia franka, żeby poprawić konkurencyjność szwajcarskiego eksportu.

Pozytywna wymowa piątkowej sesji w USA


Choć piątkowa sesja za oceanem nie przyczyniła się do mocnego wzrostu wartości portfeli inwestorów w ogólnym ujęciu, to jej wymowa jest pozytywna, głównie za sprawą opublikowanego godzinę przed rozpoczęciem handlu raportu nt. sprzedaży detalicznej, który pozwala ze spokojem spojrzeć na potencjalny wzrost gospodarczy za I kw.'10 w Stanach Zjednoczonych.

Andrzej Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka sejmowymi kandydatami do RPP - Schetyna


Anna Zielińska-Głębocka i Andrzej Bratkowski są kandydatami PO do RPP - powiedział dziennikarzom szef klubu PO Grzegorz Schetyna.

To rok drogiej truskawki


Kilogram polskich truskawek kosztuje teraz na targowiskach około 30 złotych. Cena będzie spadać, ale trzeba się pogodzić z tym, że w tym roku truskawki będą drogie. Powód? Jak to bywa najczęściej - pogoda.

Rządowy pakiet antykryzysowy ma uratować miejsca pracy


Szumny rządowy pakiet antykryzysowy teraz sprawdzi się w praktyce. Jutro zapisy wchodzą w życie. Przez ponad dwa lata pracodawcy będą mogli zawierać z pracownikami tyle umów na czas określony, ile będą chcieli. Zawieszono zasady, że trzecia umowa o pracę jest automatycznie umową na stałe.

Rozczarowanie rynkiem nieruchomości


Dzisiejsza sesja przyniosła inwestorom sporo emocji. Z samego rana główna para kontynuowała wczorajszy ruch umacniający walutę europejską, dzięki czemu zanotowaliśmy maksimum w okolicy poziomu 1,4480.

Kontrakty na indeksy w USA rosną na koniec tygodnia


Kontrakty na indeksy w USA idą w górę, po tym jak wyniki finansowe Walt Disney Co. oraz Abercrombie & Fitch Co. okazały się lepsze od oczekiwań analityków - podają maklerzy.

Deficyt obrotów bieżących eurolandu w VIII wyniósł 1,3 mld euro


Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt w sierpniu 2009 wyniósł 1,3 mld euro wobec nadwyżki 3,7 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w czwartek Europejski Bank Centralny.

Prognoza NBP: deficyt rachunku bieżącego w 2010 na poziomie 2,0 proc. PKB


Deficyt rachunku bieżącego bilansu płatniczego w 2010 r. będzie kształtował się na poziomie ok. 6,3 mld euro, co w relacji do PKB wyniosłoby 2,0 proc. - wynika z prognozy bilansu płatniczego Polski na 2010 rok Narodowego Banku Polskiego, do którego dotarła PAP.

NWZA Compu wyraziło zgodę na sprzedaż Centrum Systemów Sprzedaży


Czwartkowe NWZA Compu wyraziło zgodę na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki - Centrum Systemów Sprzedaży - podał Comp w komunikacie. Zgodnie z podpisaną wcześniej umową Centrum Systemów Sprzedaży ma kupić Novitus za 16,036 mln zł.