Najbezpieczniejsze amerykańskie miasta


Przedstawione miasta mają najniższy wskaźnik brutalnych przestępstw, zgonów w miejscu pracy, śmiertelnych wypadków i klęsk żywiołowych.

Przywódcy Brazylii, Rosji, Indii i Chin wezwali do szybkiej reformy, która dałaby tym wschodzącym gospodarkom więcej władzy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (International Monetary Fund) oraz Banku Światowym. - Prawa do akcji serii D PKO BP powinny zadebiutować na warszawskiej giełdzie we wtorek 3 listopada - poinformował PAP prezes GPW Ludwik Sobolewski. Na początku marca w Berlinie zarządzający polskimi portami spotkają się z przedstawicielami konsorcjum Nord Stream budującego Gazociąg Północny - zapowiada "Nasz Dziennik".Od poniedziałku będzie w PKP Intercity obowiązywał nowy cennik biletów PKP Intercity - poinformował w czwartek rzecznik przewoźnika Paweł Ney. Tańsze będą bilety dla studentów, emerytów i dla osób korzystających z przedziałów biznesowych. Do 300 tys. złotych będzie mogła dostać osoba, która założy mikroprzedsiębiorstwo na terenach wiejskich. O unijną dotację będzie można ubiegać się prawdopodobnie w czerwcu - poinformowała wczoraj wiceprezes ARiMR Zofia Szalczyk. Lauren Peso Polska, firma zajmująca się szkoleniami i doradztwem personalnym, zadebiutuje na rynku NewConnect 16 kwietnia - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych w komunikacie.

Agenci CBA będą mogli ścigać korupcję tylko wśród funkcjonariuszy publicznych - wynika z rządowego projektu, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Prezydent Lech Kaczyński z optymizmem spogląda w przyszłość polskiej gospodarki. W rozmowie z Polskim Radiem Katowice uspokajał, że stan zadłużenia finansów publicznych w skali UE jest średni i wcale nie musi się pogłębiać. - Prawie jestem pewien, że dług nie przekroczy 55-55,5 proc. - ocenił prezydent. Jednocześnie poinformował, że nie ma zamiaru tworzyć swojego projektu reformy publicznych i wyraźnie podkreślił, że Polska ma jedną z najlepszych gospodarek świata. Niemiecka kanclerz Angela Merkel ostrzegła w środę, że w związku z rekordowym zadłużeniem budżetu Niemców czekają trudne lata. "Stoimy przed herkulesowym zadaniem konsolidacji budżetu i stworzenia impulsów wzrostu gospodarczego " - powiedziała w Bundestagu.

Nikt nie oczekuje, że dzisiejsza decyzja ECB przyniesie jakieś przełomowe zmiany, dlatego uwaga inwestorów skoncentruje się prawdopodobnie na sprzedaży detalicznej w USA i komunikatach spółek. To co rosło musi spaść - to banalne stwierdzenie pasuje jak ulał do tego, co od początku tygodnia dzieje się na polskiej giełdzie i na złotym. Polskie akcje i waluta w środę już kolejny dzień traciły na wartości. Analitycy wskazują jednak, że nie ma powodów do paniki, bo to co się dzieje to naturalna kolej rzeczy - korekta następująca po wzroście. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek wypłacanie pieniędzy rolnikom prowadzących działalność na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub na obszarach górskich.W 2008 roku przeciętny polski pracownik na wykonywanie obowiązków zawodowych poświęcił 86 proc. całkowitego czasu pracy. Pozostałe 14 proc. stanowiły m.in. zwolnienia lekarskie, urlopy. Odsetek nieprzepracowanych godzin z każdym rokiem jest coraz większy, a pracodawcy ponoszą z tego tytułu coraz wyższe wydatki. Pieniądze za majątek stoczni Gdynia i Szczecin nie wpłynęły, choć 17 sierpnia o północy minął ostateczny i drugi już termin, do którego inwestor miał wpłacić prawie 400 mln zł. Resort skarbu uspokaja, że nie ma powodu do paniki, ale niektórzy związkowcy już domagają się dymisji premiera. Trzeci dzień z rzędu indeks szerokiego rynku mocno traci na wartości. To rezultat pogorszenia nastrojów na światowych parkietach. Indeks WIG20 kieruje się obecnie w stronę wsparcia 2310 pkt. Sforsowanie tego poziomu oznaczałoby głębszą korektę, sięgającą do 2270 pkt.

Średnie oprocentowanie kredytu w CHF


Średnie oprocentowanie ogółem kredytów w CHF na cele mieszkaniowe wyniosło w styczniu 2,2 proc. wobec 3,3 proc. w styczniu 2009 roku i tyle samo miesiąc wcześniej - podał NBP.

Ciągle brak kierunku


Wtorkowy handel charakteryzował się niewielką zmiennością cen. Główne pary walutowe utrzymały się w pobliżu poziomów, na jakich zakończyły wczorajszy dzień. Inwestorzy wyraźnie wstrzymują się z dalszymi decyzjami.

Czy tani szampan popłynie strumieniem?


Noworoczona szampańska zabawa będzie w tym roku tańsza - przynajmniej we Francji. Jak wylicza agencja Bloomberga, po prawie 10 latach wzrostów cen, producenci szampana znad Marny w tym roku obniżają ceny tego trunku.

Grecki powiew na warszawskim parkiecie


Znaczna wyprzedaż na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i mocny spadek wartości złotego - to cena, którą dzisiaj polska gospodarka płaci za dziesiątki lat zaniedbań Greków. Już dziś jasne jest, że 45 miliardów euro pomocy dla Grecji nie wystarczy i potrzebne będą kolejne transze.

Fitch podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 0,8% w 2009 r.


Wzrost gospodarczy Polski wyniesie 0,8% w 2009 roku, napisała agencja ratingowa Fitch Ratings w raporcie poświęconym emisji "Samurajów" przez Polskę. Agencja oczekiwała jeszcze w lipcu, że PKB Polski nie zmieni się w tym roku po wzroście o 5,0% w 2008 r.

Palm w rękach HP


Firma Hewlett-Packard kupuje Palma. Amerykański producent sprzętu IT potwierdził, że wyda 1,2 miliarda dolarów na zakup spółki. HP zapłaci więc za akcje Palma o 23 procent więcej, niż wynosi ich aktualna wycena giełdowa. Palm ostatnio poszukiwał inwestora.

Sesja pod znakiem konsolidacji


W czasie dzisiejszej sesji eurodolar kontynuował konsolidację powyżej poziomu 1,4700. Notowania EUR/USD wspierała poprawa nastrojów po publikacji lepszych od oczekiwań danych dotyczących deficytu obrotów bieżących w USA. Eurodolar potwierdził dziś, iż wciąż pozostaje barometrem nastrojów rynkowych, pomimo jego nietypowej reakcji po publikacji raportu Departamentu Pracy USA w miniony piątek.

Grecja ciągle szkodzi euro


Wtorek należał do dolara. Amerykańska waluta umocniła się, względem wszystkich swych głównych konkurentów. Wydarzeniem dnia było obniżenie ratingu dla Grecji i Portugalii. Przyczyniło się to do wzmożonej wyprzedaży euro.

Inwestycje: Pewniakiem będą kraje BRIC


Rozmowa z dr. Markiem Mobiusem, prezesem, Templeton Asset Management Ltd. Chiny konsekwentnie zmierzają ku pozycji kluczowego gracza w gospodarce światowej.

Złoty pod presją


Analitycy oczekują, że w środę złoty pozostanie pod presją nastrojów globalnych, zaś kurs będzie się wahał w przedziale 4,08-4,10 za euro. Na krajowym rynku obligacji brakuje impulsu, który mógłby zdecydowanie wpłynąć na ceny, dlatego głównym czynnikiem determinującym zachowania inwestorów pozostaje kurs złotego.

Plajt będzie trzy razy więcej


W nadchodzącym roku zbankrutuje u nas nawet 1500 firm - uważa "Puls Biznesu". Wielu przedsiębiorców kombinuje, jak wyłgać się od spłaty długów. Na układzie korzystają głównie dłużnicy.

Waluty: NBP gotowy do reakcji


NBP monitoruje sytuację na rynku i nie widzi zagrożeń dla kursu, ale jest gotów do reakcji - powiedział członek zarządu NBP Zdzisław Sokal.

W Wielki Piątek oczekiwana niska aktywność na FX oraz FI


W Wielki Piątek na rynkach walutowym oraz długu analitycy spodziewają się niewielkiej aktywności, a jedynymi danymi makro, na których nieliczni, obecni w piątek inwestorzy skupią zapewne uwagę, będą informacje z rynku pracy w USA publikowane o 14.30.

Funt szuka dna


Czwartek zakończył się na rynkach walutowych spadkami wartości dolara. Amerykańska waluta traciła względem wszystkich głównych konkurentów. Przyczyniły się do tego wzrosty na giełdach za oceanem, wywołane dobrymi danymi.

Mennica chce wyemitować obligacje za 280 mln zł


NWZ Mennicy Polskiej ma zdecydować o emisji obligacji o maksymalnej wartości 280 mln zł - podała spółka w projektach uchwał na walne zaplanowane na 17 września.

Drozapol nie wyklucza fuzji lub wejścia inwestora branżowego


Rada Nadzorcza Drozapolu-Profil pozytywnie zaopiniowała strategię spółki na lata 2010-12, zakładającą m.in. zwiększenie udziału produkcji i usług. Spółka nie wyklucza wprowadzenia inwestora branżowego czy fuzji z inna firmą - podał Drozapol-Profil w komunikacie.

KE analizuje skargę na polską ustawę hazardową


Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że analizuje skargę, jaką otrzymała od polskiej Izby Gospodarczej Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych na nową ustawę hazardową. Zdaniem Izby, polski rząd powinien przedstawić ustawę do ewentualnego zbadania przez KE.

675 tys. dolarów grzywny za ściągnięcie 30 piosenek


Amerykański student, który został skazany na wysoką grzywnę za nielegalne kopiowanie muzyki z internetu, apeluje o złagodzenie wyroku. Jego zdaniem kara, jaką miałby ponieść jest niewspółmierna do przewinienia.

Paliwo pod obcym logo


Sieci zagraniczne szybko umacniają swoje pozycje na polskim rynku detalicznej sprzedaży paliw i konsekwentnie zyskują kosztem polskich koncernów.

Branża aptekarska kwitnie w marcu


Czy to zdrowie nam szwankuje? Czy może leki droższe? Jak by nie była przyczyna, skutek jest niesamowity: w marcu hurtownie farmaceutyczne sprzedały do aptek leki o wartości o 10 procent wyższej niż rok temu. - łącznie za 2,07 miliarda złotych. Takie dane zgromadziła firma IMS Health.

GTC i Polnord zrealizują centrum handlowe w Warszawie o wartości ponad 250 mln euro


GTC i Polnord wspólnie zrealizują nowoczesne centrum handlowe w Warszawie, poinformowało GTC w komunikacie. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 250 mln euro.

PMI i CPI wycenią złotego


Odczyt wskaźników PMI dla Polski i szacunek inflacji za luty przygotowany przez Ministerstwo Finansów będą kluczowe dla wyceny złotego w pierwszej części dnia, po południu inwestorzy będą śledzić wskaźnik ISM dla przetwórstwa w USA.

Gazu nie zabraknie tej zimy


Gazprom wysyła do Polski więcej gazu niż powinien. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało, że dostaje z Rosji takie ilości surowca, jakby obowiązywał nowy kontrakt gazowy. A nowy kontrakt przewiduje 10,2 mld metrów sześciennych w ciągu roku.

Złoty zyskał we wtorek dzięki obligacjom


Polska waluta zyskała znacząco we wtorek m.in. dzięki udanemu przetargowi obligacji OK0712 oraz danym o bilansie płatniczym.

Dolar mocno niedowartościowany


Amerykański dolar jest mocno niedowartościowany, dlatego jego kurs znacząco wzrośnie - ocenia Sophia Drossos, analityczka walutowa Morgan Stanley.