"Twarze TVP" na bruk


W poniedziałek w Agencji Informacji Telewizji Polskiej ruszyły zwolnienia grupowe - podaje Presserwis. Według tych doniesień, na liście są m.in. głównie prezenterzy programów informacyjnych TVP i TVP Info, ale także operator raniony w Iraku.

Po tym, jak we wtorek dane o zapasach ropy i paliw w USA za zeszły tydzień, podane przez American Petroleum Institute (API), zaskoczyły rynek i przełożyły się na zwyżkę ceny surowca, dzisiaj wszyscy w napięciu czekać będą na publikację raportu Departamentu Energii na ten sam temat. Jest on uważany za bardziej reprezentatywny, więc rośnie jego znaczenie. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez w ramach zmian w rządzie, mających na celu ograniczyć dewaluację wenezuelskiej waluty, powołał w piątek nowego stanowisko ministra finansów. Warszawski parkiet po świątecznej przerwie i wzrostach na głównych światowych indeksach powinien rozpocząć dzień od zwyżek, niwelując stracony dystans. Stało się jednak zupełnie inaczej i główne indeksy spadły o niecały procent. Minimum sesji ustanowione na otwarciu okazało się impulsem dla kupujących, którzy przejęli kontrole i rozpoczęli sukcesywne podnoszenie indeksów.- Przychody dostawcy usług outsourcingowych, grupy Impel, przekroczą 1 mld zł w tym roku, a zysk netto w czwartym kwartale wzrośnie rdr. Przyszły rok może być jednak dla spółki nieco trudniejszy - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Elektrotim spodziewa się rozpocząć 2010 rok z najwyższym historycznie portfelem zamówień, jednak spółce może być trudno w przyszłym roku utrzymać obecne marże. W bieżącym roku spółka planuje uzyskać wynik operacyjny na poziomie zbliżonym do tego z 2008 r., przychody mogą być natomiast na niższym poziomie - poinformował na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami prezes Elektrotimu, Andrzej Diakun. Bank Ochrony Środowiska planuje w 2010 roku w segmencie detalicznym otworzyć 100 tys. rachunków, a portfel kredytów hipotecznych wzrosnąć ma o około 1 mld zł. Bank liczy na dalsze dokapitalizowanie w I połowie 2010 roku - poinformował Mariusz Klimczak, prezes banku.

Japoński koncern motoryzacyjny Nissan umieścił przed wejściem do swej siedziby specjalne czujniki, by wykrywać podwyższoną temperaturę - być może związaną z grypą - u swoich pracowników.

W obecności szefów rządów Rosji i Austrii nastąpiło w sobotę w Wiedniu podpisanie dwustronnej umowy o przyłączeniu się Austrii do budowy gazociągu South Stream, który będzie dostarczał rosyjski gaz do krajów UE. Prezes Bułgarskiej Izby Gospodarczej Bożydar Danew oznajmił w poniedziałek, że bezrobocie w kraju w końcu 2010 roku może osiągnąć 20-procentowy wskaźnik.

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE stanęła w czwartek po stronie Polski, proponując odrzucenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko stosowaniu w Polsce obniżonej stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce. Za czasów tzw. komuny Polacy kombinowali, jak dostać się do Szwecji na kajaku. Dzisiaj nie ma problemów z przeprawą, ale chętnych do wyprawy na drugą stronę Bałtyku wyraźnie ubyło. Ten kraj wciąż jednak jest bogaty i można tam nieźle zarobić. Przedpołudnie minęło dziś pod znakiem utrzymywania się kursu EUR/USD powyżej poziomu 1,4750 w pobliżu maksimów. Inwestorzy tylko raz spróbowali sprowadzić kurs niżej, ale szybko zostało to wykorzystane przez byki, co w efekcie doprowadziło do wzrostu jeszcze wyżej.Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu w poniedziałek aż o 6,7 proc. do 2.667,75 pkt - podali maklerzy. Budimex ma umowę z Politechniką Poznańską na prace budowlane o wartości 36,68 mln zł netto, poinformowała spółka w komunikacie. Warszawskie Towarzystwo Fabryk Cukru chce zrobić biznes na roszczeniach - informuje "Puls Biznesu".

Hedge Manager Sprott Sees Trouble When Easing Ends


When so-called quantitative easing by central banks ends, the world economy may slip back into trouble, Canadian hedge fund manager Eric Sprott warned on Tuesday.

Dziś dane z Polski o inflacji CPI


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od konsolidacji kursu EUR/PLN wokół poziomu 3,8600. Nieznacznym wahaniom podlegają również notowania CHF/PLN, konsekwentnie od rana zwyżkuje natomiast kurs USD/PLN - około godz. 10.30 przebił on poziom 3,8400 i rośnie w kierunku 3,8500. Zwyżka wartości dolara jest wynikiem spadków obserwowanych w notowaniach pary EUR/USD, która z kolei zniżkuje na fali obaw zaufanie inwestorów względem Grecji.

Czeka nas ostra podwyżka stóp w USA


Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy swoją benchmarkową stopę procentową do 3,0 proc. do końca tego roku, aby zahamować wzrost inflacji - ocenia Stephen Stanley, główny ekonomista RBS Securities Inc.

Zadłużenie FUS na dzień 28 XII '09 wyniosło 6,6 mld zł


28 grudnia 2009 r. FUS otrzymał pożyczkę z budżetu państwa w wysokości 5,5 mld zł, a środki pozwolą na spłatę i zmianę struktury zadłużenia w bankach. Zadłużenie FUS pod koniec grudnia spadło do 6,6 mld zł - wynika z przesłanego we wtorek PAP komunikatu prasowego.

Złoty poniżej 4,10 za euro?


Przy nieznacznej poprawie globalnych nastrojów złoty może w najbliższych dniach zejść poniżej 4,10 za euro - oceniają dilerzy.

Pomimo klęski powodzi stopa bezrobocia w maju powinna się obniżyć - Fedak, MPiPS


- Pomimo klęski powodzi, która dotknęła Polskę stopa bezrobocia w maju powinna obniżyć się z 12,3 proc. szacowanych przez resort pracy w kwietniu - poinformowała PAP Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. Resort pracy przygotował szereg instrumentów wsparcia rynku pracy związanych z powodzią.

O czym marzą Polacy


Najlepiej dwa lub trzy pokoje, koniecznie osobna i widna kuchnia - a wszystko na 50, może 55 metrach kwadratowych. Takie są uśrednione preferencje Polaków, którzy planują zakup mieszkania. Niestety, zazwyczaj marzenia pryskają, gdy skonfrontuje je się z rzeczywistością.

Na lokacie można stracić


Nie we wszystkich bankach założone rok temu depozyty przyniosły realny zysk. Na minusie są klienci banku Pekao.

Przewoźnicy kolejowi planują naprawy taboru


Polscy przewoźnicy szykują się do wielkiego remontu - łącznie ma on objąć kilkaset wagonów. Nie zmieni to jednak faktu, że średni wiek taboru na polskiej kolei to ok. 30 lat.

AIB sprzedaje siedziby swoich oddziałów, aby zdobyć gotówkę


Allied Irish Banks sprzedaje siedzibę jednego ze swoich flagowych oddziałów w Dublinie, aby pozyskać gotówkę. Bank sprzeda ją i weźmie w leasing.

Ciąg dalszy osłabienia złotego


Złoty się osłabia i nie ma przesłanek, które przemawiałyby za jego umocnieniem - uważają specjaliści.

Wniosek o upadłość ZNTK Poznań


Wniosek o upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu złożyła w poniedziałek spółka Kolmex - poinformował PAP Marek Sachajko z Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Tajwan i Chiny prowadzą rozmowy handlowe


Chiny i Tajwan przeprowadziły trzecią rundę rozmów, mających na celu zacieśnienie ekonomicznych i handlowych więzi, osiągając zasadnicze porozumienie, dotyczące towarów, usług i gałęzi przemysłu, co do których uzgodniono wstępne obniżenie ceł.

Zaangażowanie OFE w akcje


W marcu udział akcji w portfelach wszystkich otwartych funduszy emerytalnych wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca.

USA: Sun Microsystems zwolni 3 tys. osób


Jeden z czołowych producentów serwerów, stacji roboczych i programów komputerowych Sun Microsystems Inc. zapowiedział zwolnienie 3 tys. osób, czyli 10 proc. swojej siły roboczej na całym świecie. Posunięcie to jest fragmentem przygotowań do przejęcia firmy przez Oracle Corp., czołowego producenta oprogramowania komputerowego.

Można było zarobić 300 procent!


Na światowych rynkach obserwuje się drastyczny wzrost cen czosnku. W chińskiej prowincji Shandong nawet 40-krotny!

Przeciek z Polski do KGB


Z Polski do białoruskiego KGB wyciekły setki danych o transakcjach obywateli Białorusi w naszym kraju - donosi "Gazeta Wyborcza".

Rolls-Royce wjeżdża do Polski


Do rozpoczęcia sprzedaży w Polsce aut luksusowej marki Rolls-Royce szykuje się jej właściciel, koncern BMW - informuje "Puls Biznesu".

Grecja może osłabić złotego!


Wzrost PKB w 2010 r. wyniesie ponad 2 proc., możliwe, że sięgnie 3 proc. - ocenia wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Negatywne nastroje osłabiły złotego


Dzisiejsza sesja na rynku złotego została zdominowana przez negatywne nastroje. Doprowadziły one do silnego osłabienia polskiej waluty - notowania EUR/PLN przebiły swój ostatni lokalny szczyt na poziomie 3,9600 i poszybowały w okolice poziomu 3,9900.

Wielka Brytania ustępuje w sprawie globalnego opodatkowania banków


Rządy państw na całym świecie powinny jak najszybciej rozważyć nałożenie na banki specjalnego podatku, z którego finansowana byłaby w przyszłości pomoc publiczna udzielana sektorowi finansowemu, powiedział w sobotę Gordon Brown, brytyjski premier. Oznacza to odejście przez Londyn od dotychczasowej polityki sprzeciwiania się jakimkolwiek globalnym podatkom.

Walka o nowe wierzchołki


Indeks Dow Jones Industrial Average kończył wczorajszą sesję na nowych tegorocznych maksimach. O krok od podobnego wyniku są główne indeksy z GPW.

USA: kelnerka zwolniona za narzekanie na klientów na Facebooku


22-letnia kelnerka straciła pracę w pizzerii w Charlotte (Karolina Północna), ponieważ w portalu społecznościowym Facebook poskarżyła się na zbyt niski, jej zdaniem, napiwek, jak dostała od klientów, którzy spędzili przy stoliku trzy godziny.

Elektryczność to luksus


Polski klient firm energetycznych płaci, ale wymagać nie może – taki czarny obraz wyłania się z wyników badania zleconego przez Urząd Regulacji Energetyki, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Pod względem jakości dostaw energii i jakości obsługi klienta Polska stoi na szarym końcu w Europie.

TVN najlepsza na reklamę


TVN zdecydowanym liderem wpływów reklamowych w 2009 roku. Telewizja z reklam zgarnęła 2,853 mld zł. Mimo kryzysu to o 0,6 proc. więcej niż w zeszłym roku. Liczby te wynika z danych TNS OBOP, przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.