Rośnie obawa przed ryzykiem


Na zagranicznych rynkach inwestorzy przystąpili do realizacji zysków. Tanieją akcje i surowce, a umacniają się jen i dolar - krótko mówiąc, rosną obawy przed ryzykiem.

Armatura Kraków, po pierwszym kwartale tego roku, podtrzymuje swoje szacunki osiągnięcia w całym 2010 roku około 250 mln zł przychodów. Giełdowe debiuty rządzą się specyficznymi prawami, a sama niska cena emisyjna nie gwarantuje wysokiego przebicia. 57 groszy za akcję Tauronu zapowiada raczej mniejsze od przeciętnego dla państwowych spółek przebicie podczas pierwszych notowań. Dlaczego? Świadczenia pozapłacowe to obszar, w którym co chwilę powstają nowe rozwiązania. Gdzieniegdzie benefity są już wręcz sztuką, którą zajmują się specjaliści obdarzeni niezwykłą wyobraźnią. Gabinet masażu w miejscu pracy, urlop na zagojenie złamanego serca, czy miejsce na cmentarzu - to tylko niektóre ze świadczeń oferowanych pracownikom.Wygląda na to, że w dziewięć lat po bankructwie Enron Corp. wraca w wielkim stylu. Tym razem nagrody są raczej teatralne niż finansowe. Drapieżna sztuka Lucy Prebble „Enron”, na temat finansowego oszustwa, które w 2001 roku doprowadziło do upadku tej firmy energetycznej z Teksasu, została przeniesiona na deski Chichester i Royal Court Theatre w londyńskim West Endzie i idzie przy pełnej widowni. Komisja Europejska jest gotowa zrekompensować liniom lotniczym część strat z unijnych pieniędzy. Giełdy w Europie zaczęły sesję od lekkich wzrostów. By powstrzymać kryzys długów, przywódcy UE zgodzą się w czwartek na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, w tym na nowe sankcje. Polska domaga się, by dotyczyło to całej UE, wbrew francuskim naciskom na instytucjonalizację strefy euro.

W czasie dzisiejszej kurs EUR/USD po odbiciu od poziomu 1,4650 odnotowanego w środę wieczorem zdecydowanie ruszył w górę, wyznaczając dwutygodniowe maksimum na poziomie 1,4800. Słabość dolara jest w tej chwili bardzo wyraźna.

Unia Europejska powinna wyciągnąć wnioski z obecnego kryzysu w Grecji, powołując Europejski Fundusz Walutowy i zacieśniając koordynację polityk gospodarczych i budżetowych w strefie euro - oceniła w rozmowie z PAP była unijna komisarz Danuta Huebner. Za sprawą nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego, 31 marca br. długo oczekiwana instytucja upadłości konsumenckiej została wprowadzona w życie. Odtąd możliwe będzie ogłoszenie bankructwa przez osoby fizyczne. Do tej pory mogli to uczynić jedynie przedsiębiorcy.

Najwyższa Izba Kontroli planuje zbadać cały ponadroczny proces prywatyzacji obu stoczni, podział ich majątków i sprzedaż aktywów w drodze licytacji. Skontroluje również, kim jest tajemniczy inwestor z Kataru, który wygrał przetarg i nie zapłacił pieniędzy oraz czy nie było innej drogi ratowania zakładów. Jak dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski, inspekcja ma ruszyć lada dzień. WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek spadł o 0,53 proc. i wyniósł 2393,88 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 152 spółek, 146 spadł, 49 nie zmienił się. Akcjami 8 spółek nie handlowano. Niemieckie apteki wstrzymują sprzedaż leków, w których substancją czynną jest bufexamac - poinformowała w środę tamtejsza Federalna Izba Aptekarzy. Wyjaśniono, że podstawą tej decyzji jest orzeczenie Federalnego Instytutu Leków i Produktów Medycznych (BfAnM).Jak co roku, wraz ze zbliżającym się dniem 6 grudnia oraz Świętami Bożego Narodzenia, rośnie zapotrzebowanie na usługi Świętego Mikołaja. Wydawać by się mogło, że w wyniku kryzysu popyt na mikołajowe atrakcje będzie mniejszy. Nic bardziej mylnego - wizyty Świętego i jego świty cieszą się coraz większą popularnością, a bycie Mikołajem jest sposobem na uzyskanie nie lada zarobku. Historycznie złoto przynosiło większe zyski niż inwestycje w akcje. Od początku lat 70-tych średnia roczna stopa zwrotu z akcji wynosi bowiem 11,6 proc., a z inwestycji w złoto 12,4 proc. Wyższy zysk był jednak obarczony znacznym ryzykiem ze względu na bardzo dużą zmienność cen złota. Zaletą złota jest jednak niska korelacja z innymi rodzajami aktywów, dlatego warto mieć je w swoim portfelu. Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne, które jest notowane na rynku NewConnect, chce przenieść się na rynek regulowany - wynika z projektów uchwał na WZA, które zwołano na 24 lutego 2010 roku.

Do 8 lat więzienia za próbę wyłudzenia kredytu


Na osiem lat mogą trafić do więzienia dwaj mężczyźni i kobieta, którzy w jednym z łódzkich banków próbowali wyłudzić kredyt na kwotę 470 tys. zł. Cała trójka została zatrzymana przez policję i aresztowana.

Prezes IGTE Ewa Lewicka: będą cięcia emerytur?


Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka krytykuje rządowy pomysł zmniejszenia składki składki emerytalnej przesyłanej z ZUS do OFE.

Skrzypek ostrożniej o złotym


W środę kurs EUR/PLN zdołał zbliżyć się w okolice 3,85, do czego przyczynił się rekordowy popyt na 2-letnie obligacje OK0712, który uwzględniając przetarg dodatkowy przekroczył 17 mld zł (łącznie sprzedano papiery za 5,45 mld zł). Złotemu pomogły także słowa, jakie wypowiedział do dziennikarzy rzecznik Komisji Europejskiej.

CPIC: Inflacja będzie spadać


- Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu 2010 roku spadł o 0,4 pkt, najbliższe miesiące przyniosą dalsze obniżanie się wskaźnika inflacji, jesienią jednak trend może się odwrócić - poinformowało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Oil rises above $68 on U.S. stock draw


Oil rose above $68 a barrel on Wednesday, after a 3 percent drop in the previous session, as data showing a fall in U.S. crude stocks raised expectations of demand growth in the world's biggest energy consumer.

"To nie tanie kredyty wywołały kryzys"


- To nie niskie stopy procentowe, które ułatwiły najbiedniejszym Amerykanom uzyskać kredyt hipoteczny wywołały kryzys - mówił w środę Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej w amerykańskim Kongresie. - Spowodowało go, stworzenie przez Wall Street z tych pożyczek papierów wartościowych. Fed nie miał na to wpływu - dodał.

Spór na linii MF-NBP bez wpływu na krajowe rynki


Konflikt między Ministerstwem Finansów a NBP nie wpływa negatywnie na rynki FX i FI oraz na zaufanie zagranicznych inwestorów do Polski. Gdyby jednak spór eskalował i dotarł do EBC, na wiarygodności może stracić NBP i RPP. Zdaniem ekonomistów, neutralny dla rynków pozostanie także wynik dyskusji o potrzebie przedłużenia Elastycznej Linii Kredytowej.

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Techmeksu


Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Techmeksu - poinformowała PAP Anna Pawlus z sekretariatu Sądu Rejonowego w Belsku Białej.

Jesienią hossa na giełdzie?


Czwarty kwartał tego roku powinien przynieść nowe emisje akcji na giełdzie, popyt na nie ma być dość duży - czytamy na łamach "Pulsu Biznesu". Według ekspertów, jesienią możemy spodziewać się powrotu kapitału na giełdę dzięki spółką starającym się wejść na nią.

E-booki sprzedają się lepiej niż książki


Tradycyjna książka powoli, acz nieubłaganie odchodzi w przeszłość. Po raz pierwszy Amazon.com sprzedał przed świętami więcej e-booków niż wersji papierowych, a ich czytnik, Kindle, był najpopularniejszym prezentem.

BMW sees slower 2010 U.S. rebound


BMW expects a slower recovery in 2010 U.S. auto sales than anticipated just a few months ago with consumer debt remaining a drag on the developing rebound, the automaker's president for North America said on Monday.

Prasa: kryzys strefy euro tylko chwilowo zażegnany


Prasa w USA wyraża pogląd, że pakiet ratunkowy dla zadłużonych krajów strefy euro nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę, odsuwając kolejny kryzys na później. Nastąpi on, jeśli państwa UE nie przeprowadzą reform zwiększających konkurencyjność ich gospodarek.

Samorządy zaskoczyły małym minusem


Jest źle, ale nie beznadziejnie. Samorządy zamknęły 2009 rok łącznym deficytem 12,34 mld zł - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. Szacunki mówiły o niedoborze rzędu 22,7 mld zł.

Dopłaty do pensji tylko za krótszą pracę i postój


Od 26 sierpnia przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe problemy finansowe, mogą się ubiegać o dopłaty do pensji (maksymalnie 402,50 zł miesięcznie) i tzw. postojowego (maksymalnie 575 zł miesięcznie). Aby otrzymać pomoc, będą musieli złożyć wniosek do biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i załączyć dokumentację potwierdzającą, że firma jest zagrożona kryzysem.

Dubai World zachwiał rynkami akcji


Dubai World - agencja rządowa odpowiedzialna na śmiałe projekty deweloperskie - poprosiła wierzycieli o zamrożenie długów do marca przyszłego roku, powodując wstrząsy na rynkach akcji.

Prywatyzacja GPW pod znakiem zapytania


Sypie się prywatyzacja warszawskiej giełdy. Jak dowiedział się Krzysztof Berenda z redakcji Faktów ekonomicznych RMF FM, władze niemieckiej giełdy, które chciały ją kupić, nie zgodziły się spełnić warunków Ministerstwa Skarbu Państwa.

WIG20 wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2578,66 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 0,98 proc. i wyniósł 2578,66 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 156 spółek, 139 spadł, 58 nie zmienił się. Akcjami 4 spółek nie handlowano.

Doktoranci będą mogli pracować


Za możliwością podejmowania pracy przez wszystkich doktorantów podbierających stypendium opowiedziały się w środę sejmowe komisje: zdrowia oraz edukacji, nauki i młodzieży.

Bezrobotni Amerykanie znów zachwiali rynkami


Po uspokojeniu nastrojów przez Bena Bernanke, inwestorzy z niepewnością oczekiwali na dane zza oceanu. Do momentu ich publikacji zachowywali dużą wstrzemięźliwość w podejmowaniu aktywności na rynku. Okazało się, że ta ostrożność była w pełni uzasadniona. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła 496 tys. i była dużo wyższa, niż się spodziewano. Również informacje o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku nie były optymistyczne. Z wyłączeniem środków transportu ich wielkość obniżyła się o 0,6 proc., podczas gdy liczono na wzrost o 1 proc. Reakcja rynków mogła być tylko jedna. Indeksy poszły ostro w dół. Początek handlu na Wall Street przyniósł spadki sięgające 1,5 proc.

Giełdy wciąż spadają


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 1,21 proc., S&P 500 o 1,95 proc., a technologiczny Nasdaq stracił aż 2,67 proc. Na rynku w dalszym ciągu rośnie niepewność, a indeks VIX, obrazujący oczekiwaną zmienność rynkową w okresie kolejnych 30 dni wzrósł do poziomu 28 pp. Negatywnie na wczorajsze notowania wpłynęły dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów we wrześniu spadła o 3,6 proc. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.

USA: Zwyżki pomimo niejednoznacznych danych


Pomimo mieszanych danych o stanie amerykańskiej gospodarki, na nowojorskiej giełdzie przeważał w czwartek optymizm. Zwyżki głównych indeksów były jednak umiarkowane.

Niższa inflacja w USA pomaga rynkom


Pomału mijają pierwsze emocje po wczorajszej decyzji o podwyżce stopy dyskontowej przez FED. Po raz kolejny okazało się też, iż zbyt impulsywne decyzje nie przynoszą profitów. Spadki na zagranicznych giełdach są niewielkie, a warszawski parkiet notuje zwyżkę.

Chiny i Nigeria podpisały transakcję na 23 mld dol.


Nigeryjska państwowa firma naftowa NNPC i największa chińska państwowa firma konstrukcyjna China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) podpisały wartą 23 mld dol. transakcję na budowę trzech rafinerii - poinformował w piątek internetowy serwis BBC News.

Ile ważą twoje oszczędności?


Sprzedaż tzw. złota inwestycyjnego, czyli sztabek różnej wielkości rozpoczęła się u nas z chwilą akcesji do Unii Europejskiej - pisze "Parkiet".

Chińska gospodarka znów się rozgrzewa


Podczas, gdy my nad Wisłą emocjonujemy się, czy nasza gospodarka urośnie choćby o ułamek procenta, Chińczycy właśnie ogłosili, że ich PKB pędzi w tempie 8,5 proc. I na dodatek uważają, że to jeszcze nie szczyt ich możliwości.