Kolejny dzień na rynku złotego


Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem kontynuacji wzrostowej korekty na USD/PLN i EUR/PLN. O godzinie 11:08 za dolara trzeba było zapłacić 2,7917 zł, a za euro 4,1513 zł. To odpowiednio o 2,4 i o 1,9 gr więcej niż wczoraj na zamknięciu.

W oddalonych od miasta punktach aptecznych można kupić silne leki przeciwbólowe, ale nie popularne specyfiki. To efekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, wyjaśnia "Gazeta Wyborcza". Narodowy Fundusz Zdrowia zwykle nie miał problemu z nadmiarem pieniędzy. Jak się jednak okazuje, w I kwartale tego roku do Funduszu wpłynie 590 mln zł więcej, niż zakładano. Co się stanie z nadwyżką? Giełdowe banki musiały pięciokrotnie zwiększyć swoje odpisy na zagrożone kredyty - wynika z analizy sporządzonej przez firmę Expander. Źle spłacane są kredyty konsumpcyjne i dla przedsiębiorstw, natomiast hipoteczne spłacamy w całkiem regularnie - wynika z tego opracowania.RPP utrzymuje łagodne nastawienie w polityce pieniężnej oceniając, że prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu, jest większe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu - wynika z komunikatu RPP. South Korea may propose at a G20 summit in November the setting up a global pool to offer emergency dollar funds to financial institutions in the event of another economic crisis, Japan's Nikkei newspaper reported on Saturday. Związek zawodowy Unite, reprezentujący ok. 90 proc. z 12 tys. pracowników pokładowych British Airways, grozi trzecim strajkiem personelu pokładowego. Już grozi, choć nie skończył się jeszcze drugi z protestów przeciwko przyjętemu przez linie programowi oszczędnościowemu.

Lekarstwem na słabe zainteresowanie zagranicznych inwestorów akcjami polskich firm mogą być pieniądze spółek powiązanych ze Skarbem Państwa. Może je to kosztować w 2010 r. nawet 7 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".

Kompania Węglowa, największy polski dostawca węgla energetycznego, zaproponowała dużym odbiorcom z tego sektora zawarcie wieloletnich umów na sprzedaż węgla wraz ze ścieżką cenową w określonym czasie. Rząd odda ponad 530 mln zł spółce J&S Energy w rezultacie błędu popełnionego przez resort gospodarki dwa lata temu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Kara za brak opłaty za parkowanie nie przedawnia się po pięciu latach - uważają prawnicy stołecznego ratusza. "Życie Warszawy" zapowiada wielką urzędniczą ofensywę przeciw kierowcom, którzy parkowali "na dziko" w latach 2003 - 2010. Lekkie prasowe tematy przysłonięte chmurami recesji. AWR "Wprost" zawiesi wydawanie dwutygodnika "Wprost Light" - donosi "Presserwis". Problemy wydaje się mieć też najsłynniejszy polski tabloid - "Fakt". Jego wydawca Axel Springer Polska właśnie wręczył wypowiedzenia 24 etatowym pracownikom redakcji, a pozostałym obniżył pensje. Po czwartkowej decyzji Fed można oczekiwać spadków na giełdach i umocnienia dolara, co zdaniem analityków może mieć wpływ na osłabienie złotego w kierunku 4,05 za euro. Na rynku obligacji można się więc spodziewać dalszego wzrostu rentowności.Nepentes, którego przychody w I półroczu tego roku wzrosły o 26 proc. rdr, chce utrzymać tę dynamikę w drugiej połowie roku. Liczy też na wzrost dynamiki zysku operacyjnego - powiedział na konferencji w środę Łukasz Butruk, prezes spółki. Minister skarbu chciałby jak najszybciej sprzedać Polskie Linie Lotnicze LOT, ale będzie miał z tym spory problem - wieszczy "Rzeczpospolita". Kryzys w branży lotniczej nie wróży sukcesu planowanej od miesięcy prywatyzacji. Przedsiębiorcy drżą na myśl o tym, że wkrótce nie będzie już można odliczać pełnego, 100-proc. VAT od aut z popularną kratką. Ale nie wszystko stracone - na otarcie łez mają bowiem... możliwość podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60 proc.

Święta poprawiły inwestorom nastroje


Pierwsza po świętach sesja w Warszawie przyniosła zwyżkę wszystkich indeksów, na co wpływ miał pozytywny przebieg sesji na zagranicznych parkietach. Powrót inwestorów na parkiety w dobrych nastrojach zaowocował nowymi rocznymi szczytami w Europie ( wyjątkiem świętującego Londynu), na co wpływ miały lepsze doniesienia z japońskiej gospodarki.

Gazowa umowa już prawie podpisana


W czwartek może zostać podpisana polsko-rosyjska umowa na dostawy gazu - wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka dla Polskiego Radia. Niedawno wynegocjowane przez Polskę warunki zakupu surowca budzą sprzeciw opozycji i wątpliwości prezydenta.

Rosja liczy na zakończenie negocjacji z WTO pod koniec roku


Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział w środę, że Rosja chce zakończyć negocjacje w sprawie wejścia do WTO pod koniec roku. Wówczas też ma obniżyć podniesione w ubiegłym roku z powodu kryzysu gospodarczego stawki celne m.in. na samochody.

Nikkei sheds gains, eyes on Chinese equities


Japan's Nikkei stock index trimmed earlier gains to dip 0.8 percent on Tuesday, with market players taking cues from fluctuations in Shanghai shares after Chinese equities tumbled the previous day.

Akcje Asseco SEE wzrosły na otwarciu w debiucie o 15 proc. do 16,1 zł


Kurs akcji Asseco South Eastern Europe wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 15 proc. do 16,1 zł.

Optymizm na rynkach i mocniejszy eurodolar mogą umacniać złotego


Mocniejszy kurs eurodolara, a także zbliżająca się emisja PGE w środę umocniły złotego. Zdaniem dilerów ten trend może się utrzymać do końca tygodnia.

Nad Sekwaną dopuszczają internetowy hazard


Nowa ustawa niebawem dopuści we Francji także prywatne firmy do organizacji gier hazardowych i zakładów w internecie. Przepisy zakończą państwowy monopol, obowiązujący w tej dziedzinie nad Sekwaną. Obserwatorzy dodają, że zakończy także fikcję, bo prywatne kasyna z powodzeniem działy nielegalnie.

Chiński atak na skrzynki Yahoo!


Kolejny z internetowych gigantów zaatakowany przez chińskich hakerów. Po tym jak w zeszłym roku celem ataku były konta pocztowe Google'a, teraz cyberwłamywacze wzięli na celownik skrzynki w w serwisie Yahoo!, należące do zagranicznych dziennikarzy pracujących w Państwie Środka.

Wydatki ponoszone w celu uzyskania zapłaty kar umownych podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu


Podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do odstępowania od umów zawartych z nieuczciwymi kontrahentami, gdy nie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań. Zazwyczaj przysługuje im również uprawnienie do żądania zapłaty kary umownej określonej w umowie.

Funt zyskuje względem jena i dolara


Brytyjska waluta zyskała po tym, jak Bank of America ogłosił, że ma zamiar oddać użyczone mu środki w ramach pomocy publicznej.

Prawo do pierwszego urlopu


Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy (art. 153 KP). Oznacza to, że z każdym miesiącem pracy pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego (zwanego urlopem ułamkowym).

Pawlak chce spotkać się z Kaczyńskim i Napieralskim ws. gazu


Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chce spotkać się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim ws. planowanej umowy gazowej z Rosją.

Dolar przestał zyskiwać, złoty odrabia straty


Po silnej przecenie z pierwszej połowy tygodnia w czwartek złoty odrabiał straty. Powrót do wyraźniejszego umocnienia nie jest jednak na ten moment oczywisty.

Grad nie wyklucza wydłużenia programu zwolnień dla stoczniowców


Szef resortu skarbu Aleksander Grad powiedział w piątek, że jeżeli Komisja Europejska wyrazi zgodę na przedłużenie terminu sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Szczecin, to "może zajść potrzeba wydłużenia zwolnień monitorowanych" dla stoczniowców.

Saab snapped up by Dutch firm Spyker for $400 mln


Tiny Dutch sportscar maker Spyker clinched a last-minute deal on Tuesday to buy Sweden's Saab, in an audacious attempt to turn around a money-losing brand that only days ago was headed for oblivion.

Ropociąg Odessa-Brody: wspólne oświadczenie w Batumi


Wszyscy uczestnicy konferencji energetycznej w Batumi, w tym Kazachstan i Turkmenistan, podpisali wspólne oświadczenie o dostawach kaspijskiej ropy przez Gruzję do Europy rurociągiem Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Projekt rurociągu funkcjonuje już w oficjalnych dokumentach, a UE wspiera go finansowo - powiedział w czwartek PAP prezydencki minister Mariusz Handzlik.

IAI zadebiutuje jutro na NewConnect


Pierwsze notowanie 656 235 akcji serii C IAI na NewConnect odbędzie się 16 grudnia.

Na rynku walutowym względny spokój


Początek nowego tygodnia na rynku walutowym rozpoczyna się dość stabilnie, aczkolwiek obserwujemy chęć powrotu do kontynuacji głównych trendów. Ostatnia próba korekty na rynku euro dolara pomału ulega zatarciu.

Pułapka: Czyli kto kupi taką górę akcji?


Najambitniejszy od lat plan prywatyzacji jest realizowany w czasie najmniej sprzyjającym tego typu procesom. Czy to się może udać? Od czego zależy powodzenie? Gdzie są pułapki? Tempo procesu prywatyzacji jest imponujące. Na początku roku Ministerstwo Skarbu Państwa wykonało trzy "strzały" i zrealizowało kilkanaście procent rocznego planu.

104 napoje z jednego automatu


Nowy rodzaj automatów z napojami wprowadza na rynek koncern Coca-Cola. Innowacja ma zahamować spadek sprzedaży napojów gazowanych. Zaprojektowana przez włoską Pininfarinę obudowa kryje mechanizm, który jest w stanie sprzedać aż 104 różne napoje.

Poprawa sentymentu inwestycyjnego na światowych giełdach


Miniona sesja giełdowa na Wall Street rozpoczęła się od zniżki wartości indeksów. Sentyment inwestycyjny poprawił się dopiero po optymistycznych danych na temat zapasów ropy naftowej w USA. Indeks Dow Jones wzrósł na koniec notowań o 0,66 proc., a S&P 500 o 0,69 proc., kończąc sesję w pobliżu poziomu 1000 pkt.

Jak zdobyć kredyt na ocieplenie domu


Aby oszczędzać energię cieplną nie wystarczy samo przykręcenie zaworów przy kaloryferach lub nieotwieranie okien. Najczęściej budynek wymaga ocieplenia, a to wiąże się ze sporym wydatkiem - zauważa "Gazeta Wyborcza".

Pokrycie straty z działalności w ujęciu bilansowym i podatkowym


Górnik Zabrze zmierzy się w środę z Wartą Poznań w 32. kolejce 1. ligi i jeśli wygra, to niezależnie od wyników innych spotkań, awansuje do piłkarskiej Ekstraklasy. Już wcześniej pierwsze miejsce w tabeli zapewnili sobie piłkarze Widzewa Łódź.

Pentor: istotny wzrost zaufania konsumentów w lutym


Lutowy pomiar nastrojów konsumenckich przynosi dobre dane, wskazujące na istotny wzrost zaufania konsumentów. Poprawiły się niemal wszystkie wskaźniki cząstkowe - podał w komunikacie Pentor.

Odchodzącego pracownika trzeba rozliczyć


Nawiązanie i ustanie stosunku pracy wymaga spełnienia wielu obowiązków dokumentacyjnych. Ciążą one na pracodawcy jako na podmiocie odpowiedzialnym za przebieg zatrudnienia i dysponencie akt osobowych. Z zakończeniem zatrudnienia wiąże się też na ogół wypłata świadczeń pieniężnych dla pracownika.