Protest ortodoksów przed fabryką Intela w Jerozolimie


Kilkuset ultraortodoksyjnych żydów protestowało w sobotę przed nową fabryką Intela w Jerozolimie, aby sprzeciwić się prowadzeniu tam prac w szabat. To drugi taki protest pod zakładami produkującymi podzespoły komputerowe.

Firma Holzwerk w Piszu (produkująca meble drewniane), która w poniedziałek niespodziewanie zwolniła całą załogę, wznowiła produkcję. Pracownicy - mimo wręczonych im kilka dni temu wypowiedzeń - wrócili do pracy i czekają na efekty rozmów władz samorządowych z nowym pracodawcą. W czasie wczorajszej sesji złoty podlegał dynamicznemu osłabieniu. Kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,1800, co otworzyło mu drogę do dalszych wzrostów, które są kontynuowane na początku sesji dzisiejszej - około godz. 9.00 za euro płacono 4,2050 zł. Na rynku obserwujemy obecnie zdecydowaną zmianę nastrojów - na giełdach inwestorzy po ostatnich wzrostach, realizują zyski, a w regionie sentyment pogorszył się za sprawą negatywnych czynników lokalnych. Po obniżce ratingu dla Łotwy i Estonii, na rynek napłynęły negatywne komentarze ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące gospodarki litewskiej. Ponad 20 tysięcy ludzi przemaszerowało ulicami Aten pod parlament, protestując przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu premiera Jeorjosa Papandreu. W czwartek w Grecji odbywa się czwarty w tym roku strajk powszechny. Podobny strajk dwa tygodnie temu przemienił się w zamieszki, podczas których zginęły trzy osoby.Najsroższa od 30 lat zima w Wielkiej Brytanii, gdzie temperatury dochodzą do minus 21 stopni C i występują silne opady śniegu, spowodowała zakłócenia w transporcie na terenie całego kraju, co negatywnie wpływa na stan dotkniętych kryzysem światowym przedsiębiorstw. Chodzi o podział darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012. Bruksela dziś zatwierdziła polski plan - limit wynosi nieco ponad 208 milionów ton rocznie. Po poniedziałkowym wystrzale kursów akcji dwóch największych banków na GPW, wtorek przyniósł realizację zysków na tych papierach połączoną z próbą poprawy sentymentu w pozostałych segmentach rynku.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w grudniu o 2,3 proc. rdr i wyniosło 13.908 GWh - wynika z danych PSE Operator.

- Deficyt sektora finansów publicznych, według unijnej metodologii ESA95, wyniesie w tym roku 6-6,5 proc. - ocenia minister finansów Jacek Rostowski. Zysk netto grupy BRE Banku w pierwszym kwartale 2010 roku wzrósł do 115,4 mln zł z 77,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 105 mln zł.

Zakłady Chemiczne Police zamierzają szukać partnerów strategicznych dla swoich spółek zależnych, którzy wzmocniliby ich rynkową pozycję - informuje cytowany w piątkowym komunikacie Tomasz Zieliński, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. strategii i rozwoju w Policach. Pracownicy państwa watykańskiego będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat, a nie jak dotychczas 65 - donosi austriacki dziennik "Der Standard". Telewizja Polska nie zgadza się z zarzutami Naczelnej Izby Kontroli. NIK oskarżył TVP o finansowe nieprawidłowości rzędu 150 mln zł. TVP przyznaje się do kwoty znacznie mniejszej - 343 tys. złotych i określa zarzuty NIK-u jako "bezpodstawne i komiczne".Województwo Śląskie, które wraz z innymi regionami jest już udziałowcem spółki Przewozy Regionalne, stworzy własną spółkę kolejową, by organizować przewozy według własnej koncepcji. Nowy podmiot ma zacząć działać najwcześniej w przyszłym roku. Comp, potencjalne wezwanie na akcje własne w ramach realizacji programu buy-backu, może ogłosić nie wcześniej niż na jesieni. Kluczowymi czynnikami, które zdecydują o terminie ogłoszenia wezwania będzie posiadanie przez spółkę wolnych środków oraz giełdowa cena jej akcji. Każdy ubezpieczony będzie mógł zabrać pieniądze zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych i wpłacić je np. na konto bankowe, przenieść na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS. Jest to jeden z elementów nowelizacji przepisów emerytalnych, przygotowanych przez resort pracy - poinformował wiceminister pracy Marek Bucior.

Gaz System rezygnuje z łącznika ze Słowacją


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Gas - System rezygnuje z budowy rurociągu, który połączyłby nasz system gazowy ze słowacką siecią przesyłową. Według gazety, polski operator gazociągów uznał tę inwestycję za zbyt drogą.

ZUS likwiduje legitymacje, NFZ zdziwiony


ZUS zapowiada zaprzestanie wydawania książeczek ubezpieczeniowych - popularnego dokumentu, umożliwiającego skorzystanie z publicznej służby zdrowia. Tymczasem NFZ tak chroni nasze dane osobowe, że nie zamierza przychodniom przekazywać informacji, kto jest ubezpieczony.

Analitycy: złoty powinien umacniać się


Złoty w najbliższych dniach powinien dalej umacniać się, na bazie dobrych danych krajowych - uważają analitycy. Prognozują, że jeszcze w tym tygodniu nasza waluta zbliży się do sierpniowych szczytów na poziomie 4,06 wobec euro.

Trudniej o kredyty dla firm


Mimo stopniowej poprawy koniunktury, banki nie planują na razie złagodzenia polityki kredytowej względem przedsiębiorstw. Jak donosi "Gazeta Prawna", najtrudniej uzyskać kredyt firmom deweloperskim, transportowym, motoryzacyjnym oraz producentom sprzętu AGD i RTV.

Podstawy etykiety biurowej


Każde z tych naruszeń samo w sobie wydaje się niewielkie. Zapominasz przestawić telefon komórkowy na tryb wibracji i nagle w całej sali konferencyjnej rozbrzmiewa melodia "Disco Inferno". Zamawiasz na lunch kanapkę z pastrami, nie zważając na to, że koledzy z pokoju nie cierpią tego zapachu. Przerzucasz wzrok na ekran komputera, gdy koleżanka opowiada ci o problemach w jej związku.

Ulga na internet może być łatwiejsza do uzyskania


Konfederacja Pracodawców Polskich w pełni popiera propozycje Komisji ?Przyjazne Państwo? dotyczące rezygnacji z dokumentowania wydatków poniesionych na internet fakturą VAT.

USA: Lekkie wzrosty na giełdach


We wtorek na Wall Street ponownie wzrosty. Zwyżkom sprzyjały informacje o przejęciach oraz większy optymizm w sprawie sytuacji w Grecji.

Disneyowska Alicja ustanawia rekordy kasowe


“Alicja w krainie czarów”, klasyczna opowieść Lewisa Carolla przetworzona na trójwymiarowy film przez Tima Burtona, przyniosła wytwórni Walt Disney w ten weekend 116,3 mln dol. wpływów z biletów na rynku USA i kanadyjskim. Jest to szósty w historii wynik weekendu otwarcia.

Uwaga na ECB, ISM i FED


Wczoraj wieczorem notowania EUR/USD spadły w okolice 1,5031, co okazało się później pułapką (zwracałem uwagę na taki scenariusz przy analizie technicznej). W efekcie dzisiaj rano rynek wrócił powyżej 1,51 i siłą impetu zdołał sforsować opór na 1,5115.

Liczba nowych bezrobotnych w USA wzrosła o 15 tys.


Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 15 tys., do 576 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Premier Grecji wyklucza możliwość pożyczki z MFW


Premier Grecji Jeorjos Papandreu wykluczył w piątek ewentualność wzięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w związku z kryzysem finansowym i budżetowym kraju i oświadczył, że jego krajowi nie grozi bankructwo.

USA: Spadki po obniżce ratingu dla Portugalii


Główne indeksy na nowojorskiej giełdzie zanotowały w środę spadki w reakcji na słabość rynku nieruchomości w USA i obniżkę ratingu zadłużenia dla Portugalii.

Auta? Tylko w leasing


W nowym roku Polacy raczej nie będą szaleć na rynku motoryzacyjnym. Według firm monitorujących branżę samochodową, nowych aut z salonów wyprowadzimy ok. 290-300 tys. Znacznie lepiej prosperować mają za to firmy leasingowe, liczące na 15-procentowy wzrost liczby transakcji.

UE skłonna znieść cła na chińskie buty


Ku zadowoleniu wielkich koncernów, takich jak Adidas czy Puma, większość krajów członkowskich opowiedziała się w czwartek za wygaśnięciem unijnych ceł antydumpingowych na buty importowane z Chin i Wietnamu. Mali europejscy producenci ostrzegają, że grozi im bankructwo.

Poniedziałkowa sesja i cały tydzień na GPW mogą okazać się neutralne


Krótszy tydzień pracy giełd amerykańskich, ze względu na Dzień Dziękczynienia, może zniechęcić inwestorów do podejmowania w jego trakcie ważnych decyzji, oceniają analitycy. Ich zdaniem w trakcie najbliższych sesji dobre dane mogą być neutralizowane przez pogarszające się wskaźniki nastrojów.

Optymizm szybko wygasł


Jedynie początek piątkowej sesji na większości europejskich parkietów dawał jeszcze szanse na kontynuację wzrostów, ale po kilku nieudanych próbach popyt stracił zapał. Pierwsza połowa notowań upłynęła jednak pod znakiem względnie spokojnej atmosfery. Nastroje zaczęły się pogarszać po rozpoczęciu notowań za oceanem. Kontrakty amerykańskie już wcześniej sugerowały wprawdzie taki scenariusz, ale skala spadków tamtejszych indeksów pociągnęła mocno w dół rynki w Europie.

MF szacuje inflację w listopadzie br. na 3,3 proc. rdr


Ministerstwo Finansów szacuje inflację w listopadzie 2009 roku na poziomie 3,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesiąc do miesiąca spodziewa się wzrostu cen o 0,3 proc. - podał resort finansów we wtorek w komunikacie.

Zysk Taurona wzrósł do 898,7 mln zł


Zysk netto Grupy Tauron wzrósł w 2009 roku do 898,7 mln zł ze 182,3 mln w roku 2008. W tym samym czasie przychody grupy wzrosły o niemal 10 proc. do 13,6 mld zł - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

MŚ: za 4 lata dowiemy się, ile mamy gazu łupkowego w Polsce


Za 4 lata dowiemy się, ile mamy gazu łupkowego w Polsce - powiedział w środę PAP wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski. Sprawdzą to zagraniczne firmy, które dostały 5-letnie koncesje na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego.

"Jesteśmy zainteresowani Orlenem"


Przewodnicząca litewskiego parlamentu Irena Degutiene powiedziała w piątek, że Litwa jest zainteresowana obecnością koncernu PKN Orlen i wyraziła opinię, że problemy rafinerii w Możejkach powinna rozpatrzyć Rada Obrony Państwa.

Zapowiada się spokojna sesja


Światowe indeksy giełdowe znajdują się w okolicy lokalnych szczytów. W czwartek o poprawę notowań będzie trudno - za sprawą Dnia Dziękczynienia nie należy liczyć na kapitał z USA.

Strabag: gniazdo kaczki nie opóźni budowy autostrady


Gniazdo kaczki krzyżówki, na jakie budowniczowie autostrady A1 natrafili przed blisko miesiącem w okolicach Żor na Śląsku, nie wpływa na tempo budowy autostrady. Firma realizująca inwestycję zapewnia, że nic nie grozi także kaczce i jej pisklętom.

Polsce potrzebne są interkonektory


Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powiedział w poniedziałek PAP, że jego spółka zamierza przeznaczyć 350 mln zł na budowę połączeń z systemami gazowymi Niemiec i Czech. Budowa interkonektora z Czechami już się rozpoczęła i potrwa prawdopodobnie do końca przyszłego roku. "Około 120 mln zł będzie kosztować budowa przejścia z Czechami, z czego my wydamy ok. 90 mln zł.

PIT-y sytuacja


Tylko do 28 lutego pracodawcy mają czas, by przekazać nam PIT-y za ubiegły rok. Dotyczy to tych podatników, którzy wcześniej zadeklarowali, że chcą się sami rozliczyć z fiskusem za zeszły rok. Na złożenie PIT-u za 2009 rok mamy czas do 30 kwietnia.

Grupa Torfarm zetnie zatrudnienie o 1500 osób do końca 2012 r.


Grupa Torfarm (lider na rynku sprzedaży hurtowej do aptek) poda prognozy na 2010 rok do końca marca, a do końca 2012 roku zmniejszy zatrudnienie o około 1500 osób - poinformowali w środę przedstawiciele grupy. Wkrótce grupa zmieni nazwę na Neuca.