EMC chce utrzymać dynamikę poprawy wyników w 2010 roku


EMC Instytut Medyczny, którego przychody wzrosły po trzech kwartałach 2009 roku o blisko 46 proc. do 86,1 mln zł, a zysk netto zwiększył się ponad czterokrotnie do 4,3 mln zł, planuje utrzymać te dynamiki w 2010 roku - poinformował dziennikarzy Piotr Gerber, prezes spółki.

PKN Orlen rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla swej litewskiej spółki zależnej Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe płockiego koncernu. Hakerzy wyłudzają dane podszywając się pod stronę iPKO - alarmują nasi internauci na platformie Kontakt TVN24. Bank potwierdza, że dostał podobne sygnały i już przedsięwziął odpowiednie kroki. Prawnicy przygotowują dokumenty dotyczące wszczęcia procedury utraty wadium przez fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), który nie zapłacił za wylicytowany majątek stoczni Gdynia i Szczecin - powiedziała we wtorek PAP rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska.Polacy legalnie zatrudnieni we Francji podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki temu mogą swobodnie korzystać ze świadczeń medycznych. Mają również prawo do pobierania francuskich zasiłków mieszkaniowych i rodzinnych. 19 procent firm w Polsce ma problemy z terminowym regulowaniem należności - wynika z opublikowanego w czwartek raportu InfoMonitor Biura Informacji Gospodarczej. Ponad połowa przedsiębiorców uważa, że prawo nie sprzyja egzekwowaniu długów. Komisja Nadzoru Finansowego była bezczynna w sprawie zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego - uznał w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O zgodę wnioskowały instytucje związane ze SKOK-ami. KNF tłumaczy, że rozstrzygnięcie w tej sprawie Komisja zaplanowała na czwartek.

Polnord wyemitował obligacje o wartości 40 mln zł, termin wykupu papierów przypada 30 kwietnia 2013 roku - podał Polnord w komunikacie.

Podatek od nieruchomości od przyszłego roku poszybuje w stolicy maksymalnie w górę, a ten od ciężarówek i tirów wzrośnie tylko o wskaźnik inflacji. Za psa nadal nie trzeba płacić - pociesza "Życie Warszawy". Zdecydowane "tak" - oto jeszcze nieoficjalny wynik referendum przeprowadzonego w fabryce Fiata pod Neapolem. Załoga popiera podpisane przez cztery związki zawodowe porozumienie z koncernem o przeniesieniu z Polski do Włoch produkcji modelu panda.

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej nie ma gwarancji dla dalszej aprecjacji kursu złotego, a rządowy plan ograniczenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB w 2012 roku nie jest wiarygodny. UBS podwyższył cenę docelową dla PKO BP o 18 proc. do 39 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg. Francuski rząd rozpoczął w tym tygodniu kampanię reklamową na rzecz tzw. wielkiej pożyczki, mającej sfinansować przyszłościowe inwestycje w kraju. W roli głównej występuje symbol Republiki, Marianna, w białym stroju i w... zaawansowanej ciąży.Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Opla w Wielkiej Brytanii (występuje tam pod handlową nazwą Vauxhall) zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płac. To zaboli ich żony, kochanki i sklepikarzy w Ellesmere Port oraz Luton. Lepiej jednak zarabiać przez dwa lata tyle samo, niż nic... Być może już wkrótce na rachunkach za gaz pojawi się tzw. opłata dywersyfikacyjna. To nowy pomysł rządu na sfinansowanie terminala do odbioru ciekłego gazu (LNG) w Świnoujściu. Nasze rachunki mogą wzrosnąć o 20 procent - pisze "Rzeczpospolita". Analitycy z UniCredit podnieśli cenę docelową dla PKN Orlen do 37,00 zł z 34,50 zł - podała agencja Bloomberg.

Francuzi wierzą w Petrolinvest!


Petrolinvest porozumiał się z koncernem naftowym Total w sprawie współpracy - dowiedział się "Parkiet". Francuzi zainwestują nawet kilkadziesiąt milionów dolarów w jedną z należących do polskiej firmy koncesji poszukiwawczych ropy i gazu w Kazachstanie.

Portret Warszawiaka


Portret statystycznego Warszawiaka zamieszczony na pierwszej stronie "Życia Warszawy" stworzony został w oparciu o dane Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Jaguar odrabia straty Taty


Nieoczekiwanym zyskiem za zakończony we wrześniu kwartał pochwalił się czołowy indyjski producent samochodów, Tata Motors. Jak się okazało, dodatni wynik był możliwy dzięki zwrotom z inwestycji i dużemu wzrostowi obrotów jego brytyjskiej spółki zależnej, Jaguar Land Rover.

DM AmerBrokers 'kupuj" dla Elzabu


DM AmerBrokers w raporcie z 3 marca wydał rekomendację 'kupuj" dla Elzabu, wyceniając akcję spółki na 2,85 zł.

Złoty osłabiał się nieznacznie w czwartek


Złoty pozostał w czwartek na poziomach porannych, chociaż po południu nieznacznie się osłabiał. W opinii analityków w najbliższych dniach nasza waluta może się nadal osłabiać.

Myszka Miki i Spider-Man w jednej rodzinie


Myszka Miki i Spider-Man znajdą się w jednej rodzinie. Korporacja Walta Disneya poinformowała, że przejmuje firmę Marvel - najsłynniejszego amerykańskiego wydawcę komiksów.

Lepsze dane z Polski, mniejsze spadki na GPW


W czwartek lepsze od szacunków analityków okazały się zarówno dane makroekonomiczne z Polski, jak i ze świata. Inwestorzy na rynkach akcji w Europie i USA trzeci dzień z rzędu pozbywali się akcji.

Inflacja w W. Brytanii najniżej od 5 lat


Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu mocniej niż oczekiwali ekonomiści, do najniższego poziomu od 5 lat.

ME-2012 - eksperci UEFA zakończyli wizytę w Polsce


Delegacja UEFA zakończyła w piątek czterodniową wizytę w polskich miastach-gospodarzach piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Ostatniego dnia eksperci dokładnie przyjrzeli się budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

KE znowu upomina UKE za walkę z TPSA


Komisja Europejska wyraziła we wtorek poważne wątpliwości wobec uznania przez polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) Telekomunikacji Polskiej S.A. za firmę o znaczącej pozycji na rynkach wymiany usług internetowych (tzw. ruch IP) i sposobu, w jaki prezes UKE Anna Streżyńska chce na nich zapewnić konkurencję i równe traktowanie operatorów.

KE żąda dodatkowego wysiłku budżetowego od Grecji


Grecja musi wprowadzić dodatkowe środki budżetowe, żeby obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku, do czego zobowiązali ją unijni partnerzy na ostatnim szczycie w lutym - ogłosiła Komisja Europejska.

Złoty koryguje wczorajsze umocnienie


Wtorkowe przedpołudnie przynosi lekkie osłabienie złotego po wzmocnieniu dzień wcześniej. O godzinie 11:54 za dolara trzeba było zapłacić 2,83951 zł, czyli o 0,9 gr więcej niż wczoraj. Euro drożało o 1,3 gr i kosztowało 4,0922 zł.

Sztaby złota z półki sklepowej Harrodsa


Ekskluzywny londyński dom towarowy Harrods, nastawiony na wybredną i zamożną klientelę, uruchomił sprzedaż sztab złota w reakcji na rozchwiane nerwy inwestorów, szukających bezpiecznej przystani dla swoich gotówkowych rezerw.

Rekord WIG20 bez konsekwencji


Mniej więcej do 14-tej przebieg notowań był równie udany co wczoraj. Silny wzrost był poparty zwyżką obrotów, a nade wszystko szczytowymi poziomami indeksów, które znalazły się najwyżej od września 2008 r.

Grad: 250 tys. Polaków zostaje akcjonariuszami PZU


W miejsce Eureko, do PZU wchodzą nowi akcjonariusze, ponad 250 tys. Polaków - powiedział podczas środowego debiutu PZU na giełdzie minister skarbu państwa Aleksander Grad. Dodał, że taką metodę prywatyzacji będzie stosował przy ofertach innych spółek.

Belka stanie jutro przed posłami


Marek Belka w środę o 13 stanie przed sejmową komisją finansów publicznych. Były premier i minister finansów będzie odpowiadał na pytania posłów jako kandydat na prezesa NBP. Komisja na podstawie przesłuchania wyda rekomendację dla Sejmu.

Ruszyła budowa najwyższego budynku Azji


W stolicy Korei Południowej rozpoczęto budowę drugiego pod względem wysokości budynku na świecie. Drapacz chmur o nazwie DMC Landmark Tower po ukończeniu budowy w 2015 roku ma być najwyższym budynkiem w Azji.

Ile zarabiają kierownicy?


Mediana wynagrodzenia podstawowego kierowników ogółem wyniosła w 2009 roku 4262 PLN brutto - wynika z raportu "Wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych w 2009 roku", przygotowanego przez Sedlak & Sedlak. Zarządzający zespołami od 2 do 10 pracowników zarabiali 4050 PLN. Kierujący większą ilością pracowników otrzymywali miesięcznie 4600 PLN.

Nielegalna fabryka samochodów na Ukrainie


Ukraińska milicja zlikwidowała nielegalną fabrykę samochodów. Zakład produkował około stu ciężarówek rocznie.

WTO: pomoc udzielona Airbusowi przez UE jest nielegalna


Światowa Organizacja Handlu uznała, że pomoc finansowa udzielona przez Unię Europejską producentowi samolotów jest nielegalna, poinformowało BBC powołując się na dziennik The Wall Street Journal.

Ceny mieszkań wzrosną o 6 proc.


W 2010 roku cena metra kwadratowego mieszkania w największych miastach Polski wzrośnie przeciętnie o 6 proc. - wynika ze styczniowego raportu opracowanego przez Home Broker. Autorzy raportu spodziewają się w 2010 roku kontynuacji łagodzenia polityki kredytowej.

TIM spodziewa się 10-proc. spadku sprzedaży w tym roku


TIM SA, dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, wprowadza zmiany organizacyjne w firmie, które mają prowadzić do usprawnienia sprzedaży i poprawy działalności operacyjnej. Ich efekty będą widoczne w pełni w 2012 roku. Przedstawiciele spółki szacują, że sprzedaż firmy w tym roku może spaść o ok. 10 proc. rok do roku. Poprawa warunków rynkowych spodziewana jest od drugiej połowy 2011 roku.

Tanie autostrady zdrożeją?


Od rozstrzygnięcia przetargów na budowę autostrady A2 spod Łodzi do Warszawy minęło 8 miesięcy. Wtedy wszyscy byli zaskoczeni niskimi cenami, jakie zaoferowali zwycięzcy. Teraz pierwszy z nich występuje o... podwyżkę, a i pozostali nie wykluczają takiego ruchu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Słowaccy przewoźnicy protestują


Słowaccy przewoźnicy wystosowali list do premiera Roberta Fico z protestem przeciwko wprowadzeniu elektronicznego myta. Kierowcy przestrzegają w piśmie premiera, że w takiej sytuacji transport towarów przejmą konkurencyjni przewoźnicy polscy. Słowaccy kierowcy rozpoczną protesty jutro. W ramach akcji zablokowana zostanie część stacji benzynowych.

Bank of America podwyższył rekomendację dla PKO BP


Bank of America podwyższył rekomendację dla akcji PKO BP do "neutralnie" - poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberg.