Chiny i Australia podpisują miliardową umowę na gaz


Chiny i Australia podpisały porozumienie energetyczne warte ponad 40 miliardów dolarów. Jest to największa umowa handlowa zawarta kiedykolwiek między tymi dwoma państwami.

Grupa energetyczna RWE od 1 września obniży ceny gazu dla czeskich gospodarstw domowych o 2,5 procent. W 2009 r. średnia cena po trzech takich krokach będzie niższa w kraju naszych południowych sąsiadów o ponad 11 proc. Spółka nie planuje cięcia cen w I kwartale 2010 r. bowiem w górę systematycznie idzie cena skorelowanej z gazem ropy. W I półroczu o 20 USD za baryłkę. Resort finansów sprzeciwił się podwyższeniu z 1 proc. do 2 proc. odpisu od podatku, który można przekazać organizacjom charytatywnym oraz propozycji wprowadzenia ulgi prorodzinnej dla rolników. Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.Sypie się największy od dziesięcioleci polski kontrakt zbrojeniowy. Gliwickiemu Bumarowi Łabędy grozi kilkadziesiąt milionów dolarów kary za niewywiązanie się z umowy na dostawy czołgów dla Malezji - ujawnia "Gazeta Wyborcza". Mija termin zapłaty za majątek stoczni Gdyni i Szczecin przez katarskiego inwestora. Pierwotnie miał to być 21 lipca, ale spółka, która wygrała przetarg, poprosiła o wyznaczenie nowej daty. Wtorkowe przedpołudnie upływa pod znakiem korekcyjnego osłabienia złotego. O godzinie 11:55 kurs USD/PLN testował poziom 2,7535 zł, a EUR/PLN 4,1039 zł, rosnąc odpowiednio o 2,9 i 2,4 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Internetowy gigant Google stawia na mobilność. Prezes spółki Eric Schmidt w czasie Światowego Kongresu Telefonii Komórkowej w Barcelonie podkreślał, że operatorzy komórkowi i firmy z branży internetowej, powinny ściśle współpracować.

W zabytkowym wnętrzu dawnej łódzkiej elektrociepłowni amerykański reżyser David Lynch zamierza robić swoje kolejne filmy. Budowa centrum filmowego, wartego 150 mln dolarów, rusza już w lutym i potrwa dwa lata. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich. Badania dotyczące inwestycji giełdowych Polaków wskazują, iż większość inwestorów nie radzi sobie na rodzimej giełdzie. Według Łukasza Wardyna z City Index jednym z powodów jest niewielka wiedza inwestorów oraz brak jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej.

Analitycy DI BRE Banku, w raporcie z 14 sierpnia, nie zmienili rekomendacji "trzymaj" dla Elektrobudowy, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 170,8 zł. Japanese car maker Nissan Motor Co Ltd expects to be debt-free by the end of 2010 and is looking to double its market share in the Middle East region, its chief executive said on Sunday. Uspokojenie nastrojów na światowych rynkach finansowych po deklaracjach UE, gotowej ostatecznie pomóc Grecji, oraz najlepsze od trzynastu lat wyniki sprzedaży detalicznej w Japonii wzmocniły od rana w poniedziałek euro i złotego, ośmielając jednocześnie stronę popytową na europejskich parkietach.Miedź tanieje na rynkach metali w reakcji na niespodziewane podwyższenie stopy rezerw obowiązkowych dla banków w Chinach o 50 pkt bazowych, co może spowodować osłabienie popytu na metale - podają maklerzy. Dom Maklerski TMS Brokers ponownie znalazł się w ścisłej czołówce rankingu prognoz walutowych, publikowanych każdego miesiąca przez "Puls Biznesu". Za najlepszego analityka prognozującego wartość pary EURPLN został uznany prezes TMS Brokers - Mariusz Potaczała. Analitycy DI BRE, w raporcie z 24 sierpnia, dotyczącym sektora bankowego podnieśli rekomendacje dla BZ WBK, Banku Handlowego, ING BSK, Kredyt Banku, Millennium i Pekao, a podtrzymali wcześniejszą rekomendację dla PKO BP.

KGHM przewodzi wzrostom


Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem wszystkich głównych indeksów, ale skala zwyżek nie przekroczyła progu 0,5%.

Sfinks pozyskał 59,1 mln zł


Sfinks Polska pozyskał z emisji akcji serii H z prawem poboru 59,1 mln zł. Sylwester Cacek objął akcje za ponad 33 mln zł, zwiększając zaangażowanie w spółkę do 41,84 proc. - podał Sfinks w komunikacie prasowym.

Komorowski o wyborze nowego prezesa NBP


Marszałek Sejmu, p.o. prezydenta Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że gdyby okazało się, iż w Sejmie jest większość dla proponowanego kandydata na prezesa NBP, to głosowanie powinno odbyć się jak najszybciej.

Pomoc dla Grecji nie pomaga EUR/USD


Ministrowie finansów Strefy Euro zgodzili się w niedzielę na pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 110 mld euro do 2012 roku, natomiast Merkel oświadczyła, że niemiecki parlament powinien do piątku zaakceptować plan pomocy.

Optymistyczne prognozy dla francuskiej gospodarki


Deficyt nieco mniejszy od przewidywanego i wyższy wzrost gospodarczy - takie są przewidywania dla Francji na ten rok. Francuski rząd zaczyna mówić o stopniowej poprawie sytuacji gospodarczej w tym kraju.

Tusk: składki emerytalne nie dla instytucji finansowych


Instytucje finansowe, zarabiając na składkach emerytalnych, powinny dbać skutecznie o przyszłość emerytur - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Dodał, że składka na emeryturę nie jest po to, aby jakieś instytucje finansowe zarabiały kokosy.

"Spór w NBP jest żenujący"


- Polityczny spór o cztery mld zł zysku NBP wewnątrz RPP i między bankiem centralnym i rządem nie wpływa negatywnie na rynki - podsumowują ekonomiści. - Jest jednak całkowicie niepotrzebny i jest ewenementem na skalę światową - dodają.

Pociąg się spóźnił? Dostaniesz rekompensatę


Koniec z bezkarnym opóźnianiem się pociągów. Teraz - jeżeli do tego dojdzie, PKP Intercity zobowiązało się do rekompensaty. - Żeby otrzymać voucher uprawniający do zniżki przy zakupie następnego biletu będzie trzeba wypełnić specjalny formularz - informuje w TVN CNBC Biznes prezes kolejowej spółki, Krzysztof Celiński.

Olbrzymie straty pośredników finansowych


95 mln zł straty miał Expander w 2008 roku. Spółka Finamo mniej, bo 36,5 mln zł - ustalił "Parkiet".

iPhone napędza zyski Apple'a


Komputerowy gigant Apple zaskakuje świetnymi wynikami. Między czerwcem a sierpniem firma zarobiła 1,67 mld dol. To o 47 proc więcej niż rok wcześniej. Zyski Apple'a napędza przede wszystkim świetnie sprzedający się iPhone.

Nowy szczyt nie okazał się przełomem


Ustanowienie podczas wczorajszych notowań przez WIG tegorocznego szczytu nie wywołało większych emocji na warszawskim parkiecie. To potwierdza przypuszczenia, że nie jest to przełomowe zdarzenie dla postrzegania przyszłej koniunktury, choć z technicznego punktu widzenia pokonanie poprzedniego szczytu jest traktowane jako wyraźny sygnał kupna.

Gdański koncern Energa stracił ponad 1,2 mln zł - są zarzuty


Gdańska prokuratura przedstawiła zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków dwojgu byłym pracownikom firmy Energa-Operator wchodzącej w skład koncernu Energa. Na skutek ich działania firma straciła ponad 1,2 mln zł.

Murdoch chce sprzedać indeks giełdowy


Koncern medialny News Corp. kontrolowany przez Ruperta Murdocha szuka chętnych do zakupu indeksu giełdowego, Dow Jones Industrial Average, indeksu 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw – informuje "Gazeta Wyborcza" powołująca się m.in. na "The Wall Street Journal".

Mały podpis - wielki problem


Wiele spółdzielni mieszkaniowych przy podpisywaniu aktów notarialnych uwłaszczających lokatorów reprezentował tylko jeden pełnomocnik. Terez może się okazać, że takie umowy są nieważnie, ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Resort pracy za utrzymaniem systematycznej waloryzacji emerytur


Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała w piątek w Katowicach utrzymanie w kolejnych latach systematycznej waloryzacji emerytur. W tym roku mają one wzrosnąć o 4,6 proc., zamiast planowanych wcześniej 4,1 proc.

Restauratorzy straszą niepaleniem


Czy w restauracjach i pubach palenie papierosów będzie całkowicie zakazane? Dziś debata w Sejmie. Właściciele lokali zapowiadają kryzys w branży. Zwolennicy zakazów przekonują, że Polacy chętniej przyjdą do lokali bez dymu - pisze "Metro".

Uwaga! Tu przyjeżdża Warszawka


Okolice Gdańska, Kraków, Zakopane, Wrocław, Mikołajki. Jeżeli podczas wakacji nie chcesz natknąć się na tabuny turystów z Warszawy, omijaj te miejsca szerokim łukiem - radzi "Metro".

Ceny gazu nie wzrosną. Na razie


Na razie nie będzie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek o blisko 10-proc. podwyżkę taryfy gazowej, który złożyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, wciąż jest rozpatrywany - poinformowała rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska.

Lekkie odreagowanie spadków na światowych giełdach


W czasie wczorajszej sesji na Wall Street, amerykańskie indeksy odnotowały silne spadki. Pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych z USA, sesja zakończyła się najsilniejszą zniżką od około 7 tygodni.

22 proc. Polaków nie ma konta bankowego


22 proc. Polaków nie ma konta bankowego, 70 proc. ma jedno konto, a 8 proc. ponad jeden rachunek - wynika z opublikowanych we wtorek w Narodowym Banku Polskim wyników badań dotyczących obrotu bezgotówkowego.

Przerwana recesja w Japonii


PKB drugiej największej gospodarki świata wzrósł w III kw. o 1,2 proc. Jest to drugi z rzędu kwartał z dodatnią dynamiką.

WIG20 spadł o 1,89 proc. i wyniósł 2173,25 pkt.


WIG20 na zamknięciu sesji w czwartek spadł o 1,89 proc. i wyniósł 2173,25 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 106 spółek, 185 spadł, 56 nie zmienił się. Akcjami 10 spółek nie handlowano.

EBC zmienia prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji w strefie euro


Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-0,5 proc., a inflacja będzie w przedziale 0,9 do 1,7 proc. - podał swoje najnowsze prognozy Europejski Bank Centralny (EBC).

Na Wall Street niewielkie zmiany, dobre wyniki spółek już nie robią wrażenia


Środowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany indeksów, gdyż inwestorzy, po początkowej pozytywnej reakcji, zaczynają powoli przyzwyczajać się do dobrych wyników spółek za pierwszy kwartał i nie robią już one na nich większego wrażenia.

RPP pozostawi stopy bez zmian


Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (25-26 sierpnia). Przewidujemy, że na najbliższym posiedzeniu RPP pozostawi parametry polityki pieniężnej bez zmian. Ostatnie wypowiedzi większości członków Rady wskazują jednoznacznie na bardzo niskie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych,