MSP chce wybrać doradcę przy prywatyzacji II grupy chemicznej w styczniu


Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce wybrać jednego doradcę przy prywatyzacji tzw. drugiej grupy chemicznej (ZA Puławy i ZCh Police) w styczniu, poinformował w poniedziałek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Według niego, inwestor dla Puław zostanie wybrany w IV kw. 2010 r.

Umiarkowanie nerwowo zareagowali inwestorzy w Warszawie na finisz notowań na zagranicznych parkietach w piątek i dzisiaj rano w Azji. Tarcia między największymi członkami strefy euro oraz dość pesymistyczne wypowiedzi szefa EBC co do kondycji europejskiej gospodarki wyzwoliły kolejną falę wyprzedaży na rynkach surowców i akcji. Zarząd Budimeksu zaproponuje przeznaczenie całego zysku za 2009 rok, przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, na wypłatę dywidendy - poinformowała spółka w komentarzu do raportu rocznego. Wysokość dywidendy na jedną akcję wyniesie 6,8 zł. Czwartek powinien przynieść konsolidację złotego w obrębie 3,83-3,85 za euro. Natomiast na rynku obligacji możliwy jest spadek cen, przy założeniu jednak, że złoty nie umocni się silniej niż do 3,83 za euro - ocenia rynek.Jeżeli na rynkach utrzymają się pozytywne nastroje, a para EUR-USD utrzyma poziom poniżej 1,50, to złoty może zyskać na wartości do poziomu 4,10 za euro - uważają ekonomiści. Grecja, pogrążona w kryzysie, czeka na pomoc z Zachodu, ale na razie Niemcy są przeciwne oferowaniu finansowego wsparcia. Berlin domaga się bowiem od władz w Atenach drastycznych cięć budżetowych. Taką postawę Niemiec skrytykował włoski minister spraw zagranicznych, a wszystko rozegrało się na spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu. Przedsiębiorcy mają problemy z prawidłowym rozliczaniem transakcji w walutach obcych. Bowiem obecnie obowiązujące przepisy ustalają inny kurs w podatku dochodowym i inny w podatku od towarów i usług. Są jednak szanse, że sytuacja ta się zmieni, kiedy w życie wejdzie nowelizacja ustawy o VAT. Takie rozwiązanie wskazał Minister Finansów, w piśmie z dnia 26 maja 2008 r., będącym odpowiedzią na interpelację poselską nr 2887.

Każdy, kto chce skorzystać z ulgi internetowej w rocznym PIT, musi być posiadaczem faktury VAT wystawionej na jego nazwisko, potwierdzającej, że wydatki na sieć zostały poniesione, przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Rosną europejskie indeksy przed popołudniową publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy. Na otwarciu tej sesji jednak było słabo i część wskaźników zniżkowała - podają maklerzy. Komisja Transportu Izby Gmin opowiedziała się za ściślejszą kontrolą techniczną zagranicznych tirów w brytyjskich portach i prewencyjnym niedopuszczaniem ich do ruchu, jeśli nie spełniają standardów.

Po bardzo emocjonującym tygodniu, czwartek przynosi uspokojenie nastrojów zarówno na rynkach globalnych, jak i na rynku złotego. Rynek zdaje się nie tracić nadziei na rozwiązanie greckich kłopotów za pomocą pakietu pomocowego. Ryzyka jednak pozostają. Złoty we wtorek osłabił się do głównych walut. O godzinie 17:35 kurs USD/PLN testował poziom 2,7644 zł, EUR/PLN 4,1018 zł, a CHF/PLN 2,7126 zł, co oznacza odpowiednio wzrost o 4,1 gr, 2,3 gr i 1,1 gr w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Znany rosyjski analityk rynku gazowego Michaił Krutichin, komentując w czwartek w rozmowie z PAP porozumienie Gazpromu z PGNiG, ocenił, że tranzyt gazu przez Polskę ma dla rosyjskiego koncernu bardzo duże znaczenie.W dniu wczorajszym obserwowaliśmy przed południem udaną próbę pokonania poprzednich szczytów na poziomie 1,4418. Kolejne dane pozytywnie zaskakują rynek. Wskaźnik nastrojów amerykańskich konsumentów Conference Board wzrósł z 47,4 pkt. (zrewidowane z podanych pierwotnie 46,6 pkt.) do 54,1 pkt., przerywając dwumiesięczną serię spadków. To ciągle mniej niż w maju, ale inwestorzy mogli odczuć ulgę - pogarszające się nastroje konsumentów mogłyby zaprzepaścić szanse na ożywienie gospodarcze. Za nami bardzo udany tydzień dla notowań złotego. Pomimo słabych danych z USA na rynkach akcji utrzymują się dobre nastroje.

Złoty pozostawał dość stabilny w środę


W środę złoty przez większość dnia osłabiał się nieco wobec głównych walut. Ostatecznie odrobił jednak straty wobec euro i większość strat wobec dolara a analitycy podkreślają, że polska waluta już w dłuższej perspektywie czasu pozostaje stabilna.

Korekta złotego nie przekroczy 3,90 za euro?


Korekta złotego w tym tygodniu nie przekroczy granicy 3,90 za euro. W dalszej perspektywie analitycy prognozują umocnienie złotego. Na rynku FI oczekuje się spadku rentowności.

Czyżby koniec recesji w strefie euro?


Piąty kwartał z rzędu kurczyła się gospodarka strefy euro, ale część analityków większą uwagę przykładała do faktu, że wzrost aktywności odnotowano w Niemczech i Francji. Dane z USA zmniejszają jednak szansę szybkiego wyjścia z recesji.

LOT: Ich płace spadają z chmur


Około 70 osób zebrało się wczoraj wieczorem na pikiecie związkowców z PLL LOT przed kancelarią premiera. Protestujący sprzeciwiają się sposobowi zarządzania spółką. Chcą też odwołania prezesa firmy.

Dane makro dochodzą do głosu


Po ugaszeniu pożaru związanego z kłopotami fiskalnymi Grecji znowu do głosu dochodzą publikacje światowych danych makro. Inwestorzy będą obserwować wyniki nie tylko poszczególnych gospodarek globalnych, ale także krajowej, choć tutaj nie spodziewają się niespodzianki po publikacji kwietniowej inflacji.

Polska, Mozambik, Kambodża - turystyczne cele dekady


Nie wiadomo, czy to wynik podróży Brytyjczyków na wieczory kawalerskie do Krakowa, czy może zaważyła polska bogata tradycja i kultura. Wyspiarze umieścili jednak nasz kraj wśród 11 najbardziej "gorących" nowych celów turystycznych ostatniej dekady. Tuż przy Kambodży, Mozambiku, Kazachstanie i... Walii.

WZA ATM Grupa zdecydowało o wypłacie 0,08 zł dywidendy na akcję


Akcjonariusze ATM Grupa zdecydowali o wypłacie z zysku osiągniętego w 2009 roku dywidendy w wysokości 8 groszy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Koziński z NBP: kryteria udzielania kredytów w III i IV kw. nie powinny być zaostrzane


Kryteria udzielania kredytów przez banki komercyjne w III i IV kwartale tego roku nie powinny być zaostrzane - poinformował Witold Koziński, wiceprezes NBP.

MRiRW: w drugim tygodniu czerwca drożały produkty rolne


Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 7-13.06 drożało zboże, mięso oraz odtłuszczone mleko w proszku.

Kolejna afera stoczniowa?


Wiele wskazuje na to, że szykuje się nowa afera, tym razem związana z poszukiwaniem przez Agencję Rozwoju Przemysłu inwestora dla zmagającej się z poważnymi kłopotami gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej, twierdzi "Trybuna".

Eurostat: inflacja w strefie euro w grudniu 0,9 proc. rdr


Inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 2009 r., w ujęciu rok do roku, 0,9 proc. - podał we wtorek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych szacunkach.

Tajny program utajni wszystkie dane


Trzymasz ważne dane na flashu, a twój pendrive jest obiektem pożądania? Już nie musisz się martwić o zabezpieczenie swoich tajnych elektronicznych dokumentów. Specjalizująca się w zabezpieczaniu plików firma "Cryptzone" ma zamiar uchronić Twoje dane dzięki "Secured eUSB".

Harmonogram publicznej oferty akcji spółki Ferro


Poniżej harmonogram publicznej oferty akcji spółki Ferro.

Bielecki nie odszedł z Pekao dobrowolnie


Jan Krzysztof Bielecki nie zrezygnował ze stanowiska prezesa Banku Pekao S.A. dobrowolnie - ustalił "Wprost". Dymisję złożył pod naciskiem Włochów z UniCredit, którzy kontrolują Pekao. Powodem miały być pogarszające się wyniki polskiego banku i coraz większe zaangażowanie Bieleckiego w sprawy polityczne.

Niemcy: bezrobocie nieoczekiwanie spadło


Liczba bezrobotnych w Niemczech nieoczekiwanie spadła w październiku o 118 tys. i wyniosła 3,229 mln - podała w czwartek Federalna Agencja Pracy w Norymberdze.

Zamieszanie w TVP nie ustaje


Nowa rada nadzorcza TVP spotka się w czwartek z przedstawicielami protestujących związkowców z telewizji publicznej - zapowiada jeden z członków rady, Bogusław Szwedo. W TVP od 13 sierpnia trwa pogotowie strajkowe w związku z podjętymi przez zarząd - czyli w praktyce p.o. prezesa Piotra Farfała - zwolnieniami grupowymi.

US STOCKS-Dow, S&P slip on payrolls data; biotechs up


The Dow and the S&P 500 pulled back from 15-month highs on Friday after an unexpectedly weak employment report dampened hopes for a rebound in the labor market.

WIG20 jak błyskawica


Atmosfera na parkiecie coraz bardziej się rozgrzewa. Indeks dużych spółek lotem błyskawicy zalicza nowe maksima. Tempo wzrostu jest imponujące. Już 5proc. zyskał główny wskaźnik w ciągu dwóch sesji, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec bonanzy. Od dziś na GPW rozpocznie notowania długo oczekiwana przez inwestorów spółka PGE. Czy debiut nowej firmy stanie się kołem zamachowym dla byków?

Banki odmrażają kredyty na wiosnę


Wraz z nadejściem wiosny instytucje finansowe postanowiły złagodzić politykę kredytową. Oferują kredyty hipoteczne bez prowizji lub z obniżoną marżą. Dwa banki zdecydowały się natomiast na przystąpienie do rządowego programu "Rodzina na Swoim" (RnS), dzięki czemu o preferencyjny kredyt z dopłatami można ubiegać się już w 19 instytucjach.

European Parliament Head: Greece Talks Demonstrate EU Solidarity


The European Union's pledge to assist Greece after receiving assurances on reforms shows that "solidarity is working" in the regional bloc, European Parliament President Jerzy Buzek said Tuesday.

Osiem firm wpłaciło wadium za majątek stoczni


Pięć firm wpłaciło wadium za majątek stoczni Gdynia, a trzy za aktywa szczecińskiego zakładu - poinformował w środę zarządca kompensacji Roman Nojszewski z firmy Bud Bank Leasing, odpowiadającej za podział, wycenę i sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Przerwa we wzrostach na rynkach akcji


Wczorajsza sesja na Wall Street i dzisiejsza na azjatyckich rynkach mogą zwiastować koniec tzw. "efektu stycznia" i rozpoczęcie korekty cen akcji.

Millennium DM podwyższył rekomendację Ciechu


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 9 października, podwyższyli rekomendację dla Ciechu do "neutralnie" z "redukuj", a cenę docelową do 36,4 zł z 23,80 zł.

Intakus planuje pozyskać z emisji akcji do 24 mln zł


Spółka Intakus, specjalizująca się w realizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i użyteczności publicznej, planuje pozyskać do 24 mln zł netto z publicznej emisji akcji - poinformował Intakus w prospekcie emisyjnym.

Kierowcom trudniej będzie oszukiwać


"Puls Biznesu" pisze, że wkrótce towarzystwa ubezpieczeniowe dostaną oręż w walce z nieuczciwymi kierowcami. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu roku ma uruchomić narzędzie pozwalające na weryfikację w trybie online zniżek za bezszkodową jazdę.