Cios w polskie firmy - stracą 5,75 mld złotych


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu jeszcze jednego święta. Zdaniem tej organizacji, nie stać polskiej gospodarki na zwiększanie wymiaru czasu wolnego - firmy poniosą zbyt duże straty, staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, spadnie zatrudnienie.

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 22 lutego obniżyli rekomendację dla TVN do "trzymaj" z "kupuj", podnosząc cenę docelową jednej akcji spółki do 16 zł z 14,6 zł. Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym roku ambitne przychody z prywatyzacji. 25 mld zł jest realne, a prywatyzacja energetyki będzie istotnym źródłem tych przychodów - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Jan Bury. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje specjalną zachętę dla rodziców, którzy zdecydują się na legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nowe przepisy mają szansę wejść w życie jeszcze w IV kwartale br.Grecja została uratowana przed bankructwem i otrzyma 110 mld euro, ale nie Europa, w której - jak pokazał kryzys grecki - brakuje przywództwa oraz kontroli nad politykami budżetowymi państw członkowskich - ocenia wczorajszy dziennik "La Libre Belgique". Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza działania osób przygotowujących prywatyzację Giełdy Papierów Wartościowych. Z wnioskiem o podjęcie śledztwa zwróciło się Centralne Biuro Antykorupcyjne - informuje "Nasz Dziennik". Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla Amrestu do 70 zł z 64 zł.

Bank centralny Islandii obniżył w środę podstawową stopę procentową o 50 pkt bazowych - poinformował Sedlabanki w komunikacie.

Polska nie przyjmie euro wcześniej niż w 2014, 2015 roku, wejście do ERM2 nie nastąpi przed uchyleniem wobec Polski procedury nadmiernego deficytu - oceniła Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej. W przyszłym tygodniu w resorcie skarbu odbędą się spotkania z przedstawicielami dziewięciu największych światowych banków, potencjalnych koordynatorów przyszłorocznej oferty publicznej PZU - powiedział w czwartek rzecznik MSP Maciej Wewiór.

- Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie odrabiają wcześniejsze spadki - podają maklerzy. Do programu "Rodzina na swoim" dołączyły kolejne banki. Od 25 sierpnia można składać wnioski o kredyt z dopłatą w Euro Banku S.A., a od 21 września w Banku Zachodnim WBK. PKO Bank Polski podpisał jako jedna z sześciu instytucji założycielskich posiadających status tzw. core sponsor umowę subskrypcyjną o zaangażowaniu środków kapitałowych w wysokości co najmniej 600 mln euro, w tym 100 mln euro każdy w fundusz Marguerite. Fundusz będzie finansować inwestycje związane z infrastrukturą transportową, podał bank w komunikacie.Ile najwięcej zapłaciłbyś za wirtualny przedmiot w grze komputerowej lub w wirtualnym świecie? Pięć, sześć dolarów? A co powiesz na 26 500 dolarów? KGHM chce kupić taki pakiet akcji Tauronu, który dałby mu powyżej 5 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki - poinformował dziennikarzy prezes KGHM, Herbert Wirth. Zawarte porozumienie gazowe między PGNiG a Gazpromem gwarantuje przesył rosyjskiego gazu przez nasze terytorium na Zachód przez kolejne 37 lat oraz upust na cenie odbieranego gazu w zamian za odstąpienie przez Polskę od roszczeń wobec Gazpromu z tytułu zaległych opłat za tranzyt - powiedział w czwartek PAP wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

100 mln zł na restrukturyzację firm


Ministerstwo Skarbu Państwa zarezerwowało 100 mln zł dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z pomocy publicznej na ratowanie lub restrukturyzację swoich firm. Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział w poniedziałek PAP, że delegatury resortu mają czas do 14 stycznia na zaopiniowanie wniosków od przedsiębiorców ubiegających się o tę pomoc oraz przesłanie ich do MSP.

Najgorzej jest powyżej 100 tys.


Najnowsze dane GUS o bezrobociu potwierdzają to, o czym wcześniej informowała Konfederacja Pracodawców Polskich w raporcie dotyczącym rynku pracy. Jak wynika z danych GUS, liczba bezrobotnych w dużych aglomeracjach rośnie znacznie szybciej niż w całej Polsce. Stosunkowa stabilność na polskim rynku pracy to głównie zasługa mniejszych miast i wsi.

"Europejski fundusz walutowy jest potrzebny"


Unia Europejska powinna wyciągnąć wnioski z obecnego kryzysu w Grecji, powołując Europejski Fundusz Walutowy i zacieśniając koordynację polityk gospodarczych i budżetowych w strefie euro - oceniła w rozmowie z PAP była unijna komisarz Danuta Huebner.

Olbrzymie straty pośredników finansowych


95 mln zł straty miał Expander w 2008 roku. Spółka Finamo mniej, bo 36,5 mln zł - ustalił "Parkiet".

Dziś dane o inflacji konsumentów z Polski


Na początku dzisiejszej sesji złoty kontynuuje umocnienie względem głównych walut. Notowania EUR/PLN zeszły nawet chwilowo poniżej poziomu 4,1100. Kurs USD/PLN jednak pozostaje stabilny w okolicach 2,7600 - nieco powyżej swoich wcześniejszych minimów. Zniżkę notowań tej pary walutowej powstrzymuje presja spadkowa na rynku eurodolara.

Fed rozważał zmniejszenie programu zakupów listów zastawnych


Członkowie Rady Rezerw Federalnych (Fed) rozważali ograniczenie programu zakupów hipotecznych listów zastawnych w celu zminimalizowania ewentualnych zawirowań, które mogłyby się pojawić na zakończenie tego programu - napisano w minutes po posiedzeniu Fed 12 sierpnia 2009.

Złoty w wąskim przedziale


Kurs złotego powinien na czwartkowej sesji pozostać w przedziale 4,05-4,10 za euro. Na wycenę będzie rzutować sentyment globalny, natomiast dane makro powinny być dla niej obojętne - ocenia rynek.

PO w zmianach konstytucyjnych zaproponuje zamianę PLN na euro


PO w swoich propozycjach zmian w konstytucji zaproponuje zmianę umożliwiającą zamianę złotego na euro - powiedział na piątkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Ankieta NBP: Przedsiębiorcy oczekują poprawy koniunktury w IV kw. 2009 r.


Przedsiębiorcy, ankietowani we wrześniu 2009 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w IV kw. 2009 roku poprawy koniunktury, wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu. Drugi kwartał z rzędu wyraźnie obniżyła się bariera popytu i poprawiły prognozy zamówień oraz produkcji na IV kw.

Związkowcy z gliwickiego Opla apelują do rządu o interwencję


Związkowcy z Solidarności w gliwickiej fabryce Opla poprosili resort gospodarki o interwencję w sprawie przyszłości zakładu. Obawiając się jego likwidacji, zaapelowali, by rząd wcielił się w rolę mediatora w ich negocjacjach z nowym właścicielem.

Panasonic: China's Approval For Merger With Sanyo Conditional


China has approved Panasonic Corp.'s plan to take over Sanyo Electric Co. with conditions, a Panasonic spokesman said Saturday.

Agroma nie wyklucza emisji akcji na jesieni tego roku


- Agroma, która prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zadebiutuje na rynku NewConnect, nie wyklucza przeprowadzenia emisji akcji na jesieni tego roku. Spółka chciałaby pozyskać kapitał na rozwój marki, rozważa także akwizycje - poinformowali na konferencji przedstawiciele Agromy.

Netmedia to najszybciej rozwijająca się firma w Europie Środkowej


Polska spółka Netmedia to najszybciej rozwijająca się firma technologiczna w Europie Środkowej - wynika z tegorocznej edycji rankingu Technology Fast 50 Deloitte. Kolejne miejsca zajęły: rumuński TeamNet International, polskie firmy Kompan.pl i Sunrise System oraz bułgarski Telerik Corp.

Amerykańscy producenci sukien ślubnych chcą podbić nowy rynek


Zatłoczona amerykańska branża odzieżowa rzadko pozwala firmom na realizowanie nowych koncepcji, ale sieci handlowe biorą obecnie na cel średni segment rynku, by zaoferować przyszłym pannom młodym sukienki, które nie kosztują fortuny, ale i tak przykuwają uwagę.

Wielka wyprzedaż


Rząd deklaruje, że jeszcze w tym roku chce się pozbyć większości spółek, w których udział ma Skarb Państwa. A ekonomiści zastanawiają się, czy to dobry moment. Działania rządu w ostatnim miesiącu budziły konsternację u ekonomistów i finansistów. I bardzo mocno niepokoiły związki zawodowe.

Katarczycy chcieli wyjaśnień ws. stoczni


Prezes Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni Lech Wędrzyński zdradził w TVN24, że listy jakie wysłał do katarskiego inwestora stoczni, wzbudziły zainteresowanie Katarczyków: - I po jednym i po drugim liście były zapytania i prośby o wyjaśnienia - przyznał Wędrzyński. Według SSOS część majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa ma wady prawne, którymi powinna zająć się prokuratura.

Ceny rosną coraz wolniej


Roczna inflacja w marcu wyniosła 2,6 proc. wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Dane były zgodne z oczekiwaniami analityków.

Wskaźnik zaufania konsumentów we Francji w górę, mocniejszy od prognoz


Wskaźnik zaufania konsumentów we Francji wzrósł niespodziewanie w listopadzie do minus 30 pkt z minus 34 pkt w październiku, po korekcie - podał w piątek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Google: Pozbądźcie się IE 6


Internet Explorer 6 na cenzurowanym. Google oficjalnie zapowiedział, że od 1 marca osoby korzystające z tej wersji przeglądarki Microsoftu nie będą mogły korzystać z niektórych aplikacji. Powód? To luki w IE 6 pozwoliły na grudniowe ataki na serwery Google.

DM PKO BP rekomenduje "redukuj" akcje KGHM, cena docelowa 98,30 zł


Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 29 marca, wydali rekomendację "redukuj" dla akcji KGHM oraz wyznaczyli cenę docelową na 98,30 zł.

Obawy o Grecję wciąż aktualne


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na skromnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,19%, S&P 500 o 0,08%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,43%. Wzrosty kontynuowały wczoraj akcje spółki Intel (+2,98%), która najlepiej zaprezentowała się spośród wszystkich walorów wchodzących w skład indeksu DJIA.

Grecki wirus zadłużenia groźny dla Europy


W Europie możliwe jest zarażenie kryzysem zadłużenia, co może wpłynąć na sektor bankowy m.in. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Irlandii czy Wielkiej Brytanii - ostrzegają analitycy Moody's Investor Service w opublikowanym w czwartek raporcie. Moody's to jedna z wiodących agencji ratingowych.

W czwartek nie wyjedzie 46 pociągów Przewozów Regionalnych


W czwartek nie wyjedzie na tory 46 pociągów międzywojewódzkich Przewozów Regionalnych - poinformował PAP rzecznik przewoźnika Piotr Olszewski. Nie będą one kursować do odwołania.

ME-2012 - malwersacje lwowskich urzędników


Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie lwowskim ujawnili fakt malwersacji przez urzędników Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej na kwotę prawie 1,8 miliona hrywien (ok. 225 tys. dol.; ok. 650 tys. zł - przyp. red.) środków budżetowych.

Chińczycy zaleją nas tanim obuwiem?


Ku zadowoleniu wielkich koncernów, takich jak Adidas czy Puma, większość krajów członkowskich opowiedziała się w czwartek za wygaśnięciem unijnych ceł antydumpingowych na buty importowane z Chin i Wietnamu. Mali europejscy producenci ostrzegają, że grozi im bankructwo.