Szczyty oddalają się coraz bardziej


Gdy Hiszpania została umieszczona przez agencję Standard&Poors na liście obserwacyjnej, nastroje na rynkach pogorszyły się. Indeks na giełdzie hiszpańskiej tracił ponad 2 proc., a Ateny kończyły dzień spadkiem o prawie 3,4 proc.

Komisja Europejska musiała się w czwartek gęsto tłumaczyć na konferencji prasowej z tego, że - mimo kryzysu, który w całej UE wymusza cięcia wydatków - zaproponowała podwyżki dla unijnych funkcjonariuszy. Mają wynieść 3,7 proc. Po otwarciu polskiej przestrzeni powietrznej, komunikacja lotnicza powoli wraca do normy. LOT w środę zrealizuje łącznie 80 proc. połączeń. Wcześniej rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że w ciągu dnia powinno odbyć się ok. połowy wszystkich zaplanowanych rejsów. Powodem są "korki" na niebie w ruchu lotniczym po otwarciu przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych nad Polską i częścią Europy. Komentując osiągnięcie przez Polskę najwyższego wskaźnika wzrostu gospodarczego w całej Unii Europejskiej, niemiecki dziennik "Die Welt" napisał w swym wydaniu poniedziałkowym, iż pejoratywne dawniej określenie "polnische Wirtschaft" (polska gospodarka) nabiera w nowych okolicznościach pozytywnego wydźwięku.PKN Orlen liczy, że dojdzie do porozumienia w sprawie sprzedaży Anwilu i że cena będzie na tyle satysfakcjonująca, że umożliwi przeprowadzenie transakcji - powiedział wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk. Koncern Apple rzuca rękawicę urządzeniu Kindle firmy Amazon. Tak donosi wiele agencji informacyjnych i mediów - w tym the Wall Street Journal - Apple jeszcze w styczniu pokaże światu swój nowy produkt, czyli tablet, służący między innymi do czytania e-booków. Szwajcarski bank inwestycyjny UBS podniósł w piątek prognozę wzrostu PKB dla Polski za 2010 r. do 3,0 proc. z 2,6 proc. W 2011 r. UBS spodziewa się przyspieszenia do 3,9 proc., głównie w reakcji na wydatki na inwestycje i poprawę globalnej koniunktury.

Spółka spożywcza Wilbo miała 0,82 mln zł jednostkowej straty netto w I poł. 2009 roku wobec 1,96 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Poranne otwarcie głównych par walutowych zwiastuje dobrą sesję dla złotego, choć będzie on nadal silnie uzależniony od tego co wydarzy się na światowych rynkach - uważają analitycy. Poniżej przedstawiamy harmonogram publicznej oferty akcji rzeszowskiej spółka informatycznej Opteam, specjalizującej się w produkcji i wdrażaniu systemów opartych o technologie kart elektronicznych oraz oprogramowania dla terminali płatniczych.

Paliwowe stacje wzbogacą ofertę o usługi hotelowe - zapowiada "Puls Biznesu". Statoil, BP, Shell, Orlen i Lotos szykują noclegową ofensywę. Głównie przy autostradach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy PKP Polskie Linie Kolejowe nie złamały prawa, odwołując pociągi Przewozów Regionalnych z powodu długów - poinformowała prezes Urzędu Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. W tej sprawie wszczęte zostało postępowanie. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyrazili w piątek poparcie dla gospodarczych ambicji premiera Hiszpanii Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, choć nie odnieśli się szczegółowo do jego śmiałych propozycji stworzenia unii gospodarczej, opartej na systemie wiążących celów, za których niespełnienie kraje UE byłyby karane.Zapisy na akcje spółki Kulczyk Oil Ventures potrwają od 28 kwietnia do 7 maja w transzy inwestorów indywidualnych i od 11 do 13 maja w transzy inwestorów instytucjonalnych - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym. Spółka PGNiG miała 406,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2009 roku wobec 179,01 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Minione dni przyniosły powrót do tendencji wzrostowej złotego po kilku tygodniach niepewności. Pomogły w tym dane dotyczące inflacji, ponieważ są sygnałem, że RPP może powstrzymać się od podwyżek stóp procentowych (choć późną jesienią oczekiwany jest ponowny wzrost cen wynikający z efektów bazowych), a więc obligacje nie będą traciły na wartości.

Goldman Sachs przeprasza za kryzys


Około 10 000 drobnych firm ma w ciągu najbliższych lat otrzymać pomoc finansową w ramach rekompensaty za wyrządzone szkody przez amerykański bank.

Komisje o zmianach zasad płacenia becikowego


Do końca 2011 r. dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży - taką zmianę przewiduje projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Kto na krótkich listach w CPI MSWiA


Sygnity, Comp i ATM są na tzw. krótkiej liście w przetargu na wdrożenie ogólnopolskiej sieci teleinformatycznej na potrzeby numeru alarmowego 112. Natomiast na krótkiej liście na wykonanie zintegrowanego modułu obsługi końcowego użytkownika, w ramach projektu PL.ID są Asseco Poland, Sygnity i HP - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

IDMSA podniósł wycenę Eurocash do 14,5 zł, obniżył rekomendację do ‘sprzedaj’


Analitycy DM IDMSA w raporcie z 16 października obniżyli rekomendację do "sprzedaj" z "trzymaj" dla Eurocash, cho podnieśli cenę docelową akcji spółki do 14,5 zł z 12,9 zł wcześniej, wynika z raportu odtajnionego w poniedziałek.

Telewizory 3D - nowa polska specjalność


W kwietniu w fabryce koreańskiej firmy LG w Kobierzycach ruszy produkcja telewizorów 3D - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

Kęty mogą wypłacić 4 zł dywidendy z zysku za 2009 rok


- Grupa Kęty może wypłacić 4 zł dywidendy na akcję z zysku za 2009 rok - poinformował członek zarządu spółki Adam Piela.

Cena ropy przekroczyła 79 USD za baryłkę


Ceny ropy naftowej przekroczyły 79 dolarów za baryłkę, a w 2010 r. mogą dalej rosnąć - podają maklerzy.

Pfizer zamknie osiem zakładów i zwolni 6 tys. pracowników


Największy na świecie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zamierza zamknąć osiem fabryk, ograniczyć produkcję w sześciu i zwolnić sześć tysięcy pracowników.

MSP konsultuje strategię prywatyzacji GPW z szefami TFI i TFE


Resort skarbu prowadzi konsultacje do założeń strategii prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. W tej sprawie wiceminister skarbu Joanna Schmid spotkała się z szefami towarzystw funduszy inwestycyjnych, emerytalnych i stowarzyszenia emitentów giełdowych.

Powstanie 40 akademickich inkubatorów przedsiębiorczości


40 akademickich inkubatorów przedsiębiorczości powstanie do końca tego roku w całej Polsce w ramach projektu "Droga do Polski Przedsiębiorczej". Pierwszy taki inkubator otwarto w czwartek w Białymstoku.

Kara umowna jako koszt podatkowy


Kara umowna w sytuacji, gdy odstąpienie od umowy było racjonalnie i gospodarczo uzasadnione, a jego celem było osiągnięcie przychodów lub zachowanie źródła przychodów, może stanowić koszt uzyskania przychodu. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1265/09.

Skarbówka rozpoczęła kontrolowanie sklepów z dopalaczami


Urzędy skarbowe od wtorku rozpoczęły sprawdzanie sklepów z tzw. dopalaczami. Kontrolerzy chcą sprawdzić czy sprzedaż tych towarów jest legalna, a także czy płacone są podatki od takiej działalności - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy resortu finansów Magdalena Kobos.

WIG20 najniżej w tym roku, ale nadal w trendzie


WIG20 spadł dziś na moment poniżej poziomu 2400 pkt, od zdobycia którego rozpoczął rok 2010. Spadkom towarzyszyły ożywione obroty i wyprzedaż spółek surowcowych.

Plan budżetu na 2010 nie jest negatywną niespodzianką - S&P


Plany budżetu na 2010 r. są neutralne dla perspektyw ratingu Polski - powiedział agencji Bloomberg Kai Stuckenbrock, analityk Standard&Poor.

Na GPW panuje marazm w piątek, indeksy na plusach


W piątek na warszawskim rynku panuje stagnacja, choć główne indeksy notują wzrosty, prawdopodobnie w ślad za rosnącymi indeksami w Europie i na świecie. Niewykluczone, że dane z rynku pracy w USA ożywią nieco rynek w drugiej połowie dnia, uważają analitycy.

Dollar Slips Vs. Yen But Gains On Euro And Pound


The dollar edged down against the yen in Asia Thursday, although it gained on its European and British counterparts ahead of central-bank meetings later in the session.

Najwyżej wynagradzani szefowie AIG mogą dostać podwyżki


Uratowana przez państwo firma ubezpieczeniowa American Insurance Group może dostać zgodę na podniesienie płac dla kilku najwyżej wynagradzanych menedżerów, jak twierdzą dwa dobrze poinformowane źródła.

Wtorek przyniósł kolejny rekord rocznej hossy na WIG 20


Indeks największych spółek WIG 20 zanotował kolejne szczyty ponad rocznej hossy (2587,69 pkt) we wtorek. Trend wzrostowy trwa w najlepsze i należy się go trzymać, uważają analitycy.

Względny spokój


Początek handlu za oceanem nie zapowiadał pomyślnego zakończenia czwartkowej sesji. W wyniku gorszego odczytu raportu o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych giełdy za oceanem otworzyły się bowiem nieznacznie poniżej środowego zamknięcia.

Kraje UE wezmą przykład z Polski?


Prace nad zaostrzeniem dyscypliny finansowej w UE poprzez wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu idą w kierunku dobrym dla Polski - powiedział minister finansów Jacek Rostowski w piątek w Brukseli po spotkaniu ministrów finansów "27" na ten temat. Polski minister cieszył się, że "coraz więcej krajów rozumie" potrzebę wprowadzania w krajach ustawowych albo nawet konstytucyjnych reguł ograniczających wydatki i deficyty publiczne na wzór polski czy niemiecki.

Najem nieruchomości firmowej a zryczałtowany podatek dochodowy


Z uwagi na zbliżający się termin składania oświadczeń o wyborze formy opodatkowania (tj. 20 stycznia 2010 r.) wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu (dzierżawy) nieruchomości wchodzących w skład prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa.

Indeks Ifo w Niemczech najmocniejszy od 15 miesięcy


Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wzrósł w listopadzie do 93,9 pkt z 92,0 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo we wtorek w komunikacie. To jego najwyższy poziom od 15 miesięcy.

Sieci barów szybkiej obsługi dostosowują się do lokalnych gustów


Po tysiącach lat rozwoju cywilizacyjnego, Indie mają wreszcie swoją tortillę. W marcu sieć Taco Bell otworzyła w Bangalore swój pierwszy bar szybkiej obsługi.

Hodują pszczoły na dachu hotelu w centrum Chicago


Ponad 400 tys. pszczół żyje w ulach na tarasie hotelu Marriott w centrum Chicago. Miód, który wytwarzają, używany jest do przygotowywania posiłków dla hotelowych gości.

Kęty rozważają IPO Alupolu


- Grupa Kęty rozważa możliwość przeprowadzenia IPO swojej spółki zależnej - Alupolu, ale ostateczna decyzja o formie dofinansowania firmy powinna zostać podjęta w pierwszym kwartale 2010 roku - poinformował w środę dziennikarzy Dariusz Mańko, prezes zarządu Kęt.