Euro najsłabsze od ponad trzech miesięcy


W czwartek wspólna waluta kontynuuje osłabienie w relacji do dolara. Kurs EUR/USD spadł z 1,4529 dolara wczoraj pod koniec do 1,4329 dolara, co jest najniższym poziomem od 8 września br. Przecena EUR/USD to z jednej strony spóźniona reakcja na wczorajszą wieczorną decyzję agencji Standard&Poor's o obniżeniu ratingu Grecji z "A minus" do "BBB plus".

Aktywność w akwizycjach w Wielkiej Brytanii najniższa od 40 lat. W drugim kwartale na rynku krajowym dokonano 41 transakcji fuzji i przejęć. Czeska spółka RPG Partners, należąca do właściciela NWR Zdenka Bakali, potwierdziła, że złożyła MSP ofertę na zakup 50 proc. akcji PAK oraz 85 proc. akcji KWB Adamów i KWB Konin. Kulczyk Holding i białoruska państwowa grupa energetyczna Biełenergo zbudują na Białorusi elektrownię węglową - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wielka inwestycja pochłonie około 1,5 miliarda euro. Pieniądze wyłoży Kulczyk Holding.Yael Zofi sądziła, że zostanie zwolniona. Towarzyska, rozmowna kobieta podlegała bezpośrednio mężczyźnie, który był jej absolutnym przeciwieństwem. Wbrew optymistycznym prognozom z lata tego roku, górnictwo węgla kamiennego zakończy 2009 rok stratą netto - poinformowała odpowiedzialna w resorcie gospodarki za sektor węglowy wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska. Analitycy Ministerstwa Gospodarki szacują, że w maju inflacja wyniesie 2,3 proc. rok do roku. Zgodnie z prognozami, w tym miesiącu nieco wolniej niż w kwietniu drożeć będzie żywność i paliwa.

Wskaźnik aktywności gospodarczej polskiego sektora przemysłowego PMI, wyliczany przez firmę Markit we współpracy z HSBC, wyniósł w grudniu 52,4 punktu. W poprzednim miesiącu miał identyczną wartość.

Sekretarz Skarbu USA Timothy Geithner poinformował w piątek Kongres, że koszty pakietu pomocowego, dla gospodarki, który rząd wykorzystał, by ograniczyć skutki kryzysu finansowego wyniosą ok. 87 mld dol. - pisze agencja AP. - Od kwietnia może być trudniej o kredyt w programie Rodzina na Swoim - twierdzą analitycy Open Finance, którzy oczekują dużego spadku limitów cen mieszkań objętych dopłatami. W praktyce mieszkań "łapiących się" na nie trzeba będzie szukać w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy przed południem udaną próbę pokonania poprzednich szczytów na poziomie 1,4418. Komisja Europejska zapaliła zielone światło wobec planów restrukturyzacji banków, które otrzymały pomoc państwa - brytyjskiego Lloydsa, holenderskiego ING oraz belgijskiego KBC. A KBC będzie musiał za to sprzedać polską spółkę oferującą kredyty konsumenckie pod nazwą Żagiel. By sfinalizować pakiet pomocy dla Grecji oraz wyciągnąć pierwsze lekcje z greckiego kryzysu i powstrzymać jego rozprzestrzenianie na inne kraje strefy euro, w Brukseli zorganizowano w piątek w formie kolacji nadzwyczajny szczyt przywódców 16 państw eurolandu.O 200 mln zł więcej niż w trzech pierwszych miesiącach tego roku zarobiły w II kwartale giełdowe banki na prowizjach od klientów. Z nawiązką pokryło to ubytek dochodów odsetkowych, na który istotny wpływ miała wojna depozytowa. Jej koszty pokrywają klienci banków. Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors nie sprzeda niemieckiej spółki Opel - pisze w sobotę dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na informacje z rady administracyjnej GM. MSP nie będzie się sprzeciwiało zakupowi przez Tarnowskie Azoty od Ciechu udziałów w spółce Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory, jeśli transakcja będzie miała sens biznesowy i zostanie to potwierdzone w badaniu spółki - poinformował Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Polacy, Niemcy i Rosjanie w poszukiwaniu pracy


Wielka Brytania to dla Polaków i Rosjan najbardziej atrakcyjny, zagraniczny kierunek wyjazdu za pracą, Niemcy z kolei najchętniej popracują w Szwajcarii.

Biznes przyszłości dzięki... terrorystom


Akcje firm, produkujących skanery dla portów lotniczych, ostro poszły w górę od czasu, gdy w Boże Narodzenie Nigeryjczykowi udało się wejść z materiałem wybuchowym na pokład samolotu lecącego z Europy do USA. Agencja dpa zwraca uwagę, że takich firm jest niewiele.

Konsumenci idą do ataku


Luty to kolejny miesiąc, w którym następuje poprawa nastrojów konsumentów. Mamy coraz większe zaufanie do naszej gospodarki - wynika z przedstawionej w piątek informacji Ipsos. Świadczą o tym lepsze oceny klimatu gospodarczego. Podobne wnioski płyną z badań GUS.

Rząd zarobił na osłabieniu złotego


Resort finansów wykorzystał ostatnie osłabienie złotego do zamiany znacznej części walut na złote - poinformował w środę w komunikacie wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Jeśli jesteś z Gdyni zapraszamy do naszej kliniki urody gdzie możesz poddać się takim zabiegom kosmetycznym jak depilacja laserowa czy endermologia. Oprócz takich zabiegów jak depilacja laserowa czy

endermologia

w naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne obejmujące medycynę estetyczną. Jeśli przede wszystkim interesuje cię medycyna estetyczna to nasze gabinety znajdziesz w Gdyni oraz innych miejscach w Trójmieście. Jednak to właśnie Gdynia jest miejscem gdzie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne, w tym takie jak depilacja laserowa oraz endermologia.

Greckie przesłanie, czyli make war, not love with Goldman Sachs


O Grecji, która nie bez własnej winy znalazła się w poważnych tarapatach, pisze się ostatnio niemal wyłącznie źle. Prezentowany niżej - pod bulwersującym tytułem - artykuł amerykańskich ekonomistów, pokazuje kryzys grecki (i innych krajów strefy euro) z nieco innej strony.

Flat to up on mixed signals on Greece


U.S. government securities prices were unchanged to slightly higher on Friday as stock market gains and mixed signals in Greece's fiscal epic kept Treasuries from establishing a firm direction.

Jobs headlines Apple event, new iPhone expected


Apple Inc is widely expected to introduce its latest iPhone on Monday, as the company hopes to expand its lead in the increasingly competitive smartphone market.

Kaczyński: Polska powinna przyjąć euro w momencie korzystnym i bezpiecznym


Polska powinna przyjąć euro w momencie dla nas najbardziej korzystnym i bezpiecznym - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński.

China to raise Africa aid despite financial crisis


China will increase investment in and aid to African countries despite the effects of global economic crisis, according to draft agreements to be signed at a summit in Egypt on Sunday.

Rząd nie przewiduje totalnej wyprzedaży


Firmy państwowe, w tym KGHM, to własność kraju, a nie związków zawodowych; rząd będzie zdeterminowany, by przyspieszyć ich prywatyzację, m.in. ze względu na potrzeby budżetu - deklarował szef resortu spraw wewnętrznych wicepremier Grzegorz Schetyna przebywający w środę w Rusinowicach (Śląskie) i w Radomsku (Łódzkie).

Dobieramy się do łupków


W miejscowości Łebień w gminie Nowa Wieś Lęborska (Pomorskie) rozpoczęły się prace wiertnicze przy pierwszym odwiercie poszukiwawczym gazu łupkowego. Odwiert powinien osiągnąć zakładaną głębokość w czasie od 6 do 8 tygodni, poinformował wykonawca.

Niekończąca się sprzedaż stoczni


kolejne aukcje na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin zostaną przeprowadzone odpowiednio: 16 i 17 grudnia - powiedział PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. W środę i w czwartek (2 i 3 grudnia) pojawią się w prasie ogłoszenia w sprawie aukcji na części majątku obu stoczni, które nie znalazły nabywców.

Proponują Europejską Wspólnotę Energetyczną


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i były szef Komisji Europejskiej Jacques Delors zaproponowali w środę utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, proponując m.in. wspólne zakupy energii przez kilka państw członkowskich.

Oil falls as economic data outweighs weaker dollar


Oil prices fell on Thursday as weak U.S. service sector data and high U.S. crude and gasoline inventories offset losses in the dollar.

Deficyt w obrotach znacznie powyżej


Deficyt w obrotach bieżących w październiku wyniósł 991 mln euro wobec 57 mln euro deficytu we wrześniu i 49,7 mln euro spodziewanych przez analityków - podał w piątek NBP.

Zmarł Jan Wejchert, założyciel grupy ITI


Zmarł Jan Wejchert, był założycielem i prezydentem grupy ITI, współzałożycielem stacji telewizyjnych, w tym TVN i TVN24 - podała w sobotę rano TVN24.

Odbicie na głównej parze


W dniu dzisiejszym od rana obserwujemy główną parę walutową na coraz wyższych poziomach. O godzinie 8:01 kurs EUR/USD wynosił 1,4114, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4107. Po wczorajszej silnej przecenie wspólnej waluty, takie odbicie wydaje się naturalne.

Komisy samochodowe na krawędzi plajty


Chude lata nadeszły dla właścicieli komisów samochodowych. Wysoka cena euro hamuje import używanych aut, a kryzys ogranicza klientom ochotę na wydatki. Jak donosi "Rzeczpospolita", prywatny import samochodów będzie mniejszy w tym roku aż o jedną trzecią. A to nieuchronnie będzie prowadzić małe komisy do bankructwa.

Przy kolejnym oporze


Po udanym rozpoczęciu handlu w nowym giełdowym tygodniu, na koniec dnia indeks WIG20 zyskał na wartości 2,4%. W ciągu sesji emocji było jednak niewiele, gdyż po porannym wysokim otwarciu indeks nie zmieniał znacząco swojej wartości i jedynie w samej końcówce notowań popyt pociągnął indeks nieco wyżej.

Gdzie od stycznia zmiana ceny prądu


Od Nowego Roku nie zmienią się rachunki za prąd większości gospodarstw domowych w Polsce, ponieważ prawie wszystkie firmy nie mają jeszcze zatwierdzonych nowych taryf. Kilka firm, które dostało zgodę na zmiany taryf, będzie mogło to zrobić najwcześniej 6 stycznia. Jedynie działająca w Warszawie RWE Polska od 1 stycznia podniesie rachunki o 2,8 proc.

Rekordowe przychody Lenteksu we wrześniu


Lentex poinformował, iż spółka we wrześniu br. osiągnęła rekordowo wysoki poziom przychodów ze sprzedaży.

Dolar ma kłopoty, ale jego pozycja jest nie do ruszenia


Status dolara jako głównej waluty rezerwowej na świecie może zostać podważony na skutek problemów gospodarczych USA. Jednakże póki co żadna inna waluta nie jest w stanie rzucić wyzwania dominacji dolara, czytamy w poniedziałkowym wydaniu czołowej chińskiej oficjalnej gazety.

USA: projekt reformy ochrony zdrowia gotowy w Izbie Reprezentantów


Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przedstawiła w czwartek końcowy projekt ustawy o reformie opieki zdrowotnej - kluczowy element programu prezydenta Baracka Obamy.

Indeks aktywności w usługach strefy euro w XI lepszy, niż oczekiwano


Indeks aktywności w usługach strefy euro wzrósł w V do 47,9 pkt.

Budzanowski: LNG i interkonektory pozwolą na wolny wybór dostaw


Dopiero po powstaniu terminalu LNG i interkonektorów łączących polski system z Niemcami i Czechami będzie można mówić o wolności wyboru dostaw gazu do Polski - mówił w Warszawie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.