Plajt będzie trzy razy więcej


W nadchodzącym roku zbankrutuje u nas nawet 1500 firm - uważa "Puls Biznesu". Wielu przedsiębiorców kombinuje, jak wyłgać się od spłaty długów. Na układzie korzystają głównie dłużnicy.

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł w listopadzie br. do 52,4 pkt z 48,8 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała we wtorkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Jest to najwyższy poziom PMI dla Polski od marca 2008 r. Granica 50 pkt, oznaczająca wzrost aktywności przemysłowej, została przekroczona po raz pierwszy od kwietnia ub.r. - Bogactwa naturalne Afganistanu są warte co najmniej 3 biliony dolarów, trzykrotnie więcej, niż oszacowali to niedawno Amerykanie - oświadczył w czwartek afgański minister górnictwa Wahidullah Szarani. Komisja Europejska postanowiła w czwartek zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu polską ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w strategicznych spółkach kapitałowych, zwaną w Polsce ustawą o "złotym wecie", uznając, iż łamie ona unijną swobodę przepływu kapitału i przedsiębiorczości.Spółka PPWK poinformowała, że unieważniła ofertę objęcia swoich akcji złożoną w marcu byłym udziałowcom przejętej przez siebie spółki Neotel, poinformowała firma w komunikacie. Akcje miały być częścią zapłaty za Neotel, która została uzależniona od wyników firmy. Pomimo kryzysu fiskalnego, który ogarnia Grecję i inne kraje Europy Południowej, Węgrom bardziej niż kiedykolwiek zależy na jak najszybszym przystąpieniu do unii walutowej - nawet jeśli cel ten pociągnie za sobą przejściowe trudności gospodarcze. Taką deklarację złożył w ubiegłym tygodniu węgierski premier. Niedobry początek roku. Inflacja w styczniu wzrosła o 3,6 procent w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali mniejszego wzrostu i spodziewali się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie będą wyższe niż w grudniu. Niestety pomylili się - Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny były wyższe niż na koniec 2009 roku o 0,5 procent.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jeszcze raz zajmie się sprawą sięgających dziesiątków milionów złotych kar, które urząd antymonopolowy nałożył na Polifarb Cieszyn-Wrocław i hipermarkety budowlane - poinformował PAP we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wczorajsze notowania na Wall Street zakończyły się w niewielką zwyżką głównych indeksów. Dow Jones zyskał na zamknięciu 0,23%, S&P 500 zyskał 0,46%, a technologiczny Nasdaq wzrósł o 0,25%. Była to pierwsza sesja, która zdołała zamknąć się z pozytywnym wynikiem po trzech kolejnych pod znakiem silnych spadków. Mimo, że politycy chwalili się dzisiaj w mediach swoimi weekendowymi dokonaniami, to euforia na rynkach finansowych była krótka. Jeszcze przed południem notowania eurodolara powróciły poniżej 1,30, do czego przyczyniły się obawy związane z rozpoczęciem przez Europejski Bank Centralny wykupu rządowych obligacji krajów strefy euro borykających się z problemami (na co zwracałem uwagę w rannym komentarzu).

Polska walczy z największą powodzią od 13 lat. Zalane domy, przekroczone stany alarmowe wielu rzek i ewakuacje mieszkańców - z takim obrazem południowej części kraju mamy do czynienia w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Minister pracy Jolanta Fedak jest zdania, że obecny system emerytalny nie przystaje do dzisiejszych realiów gospodarczych i wymaga istotnych zmian. Według ekspertów od rynku ubezpieczeń, pomysły tych zmian przygotowane przez resort pracy sprowadzają się do szukania pieniędzy dla budżetu. W I półroczu wynagrodzenia giełdowych menedżerów spadły o 4,6 proc. - wylicza "Parkiet".French bank BNP Paribas SA (BNP.FR) Wednesday swung back to profit in the fourth quarter of 2009 and raised its dividend by 50%, comfortably beating analyst expectations a year after financial market dislocation plunged it into the red. Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ENAC) nałożył w sobotę karę na irlandzkiego taniego przewoźnika lotniczego Ryanair w wysokości 3 mln euro za brak opieki nad swymi pasażerami, którzy zostali unieruchomieni na lotniskach we Włoszech po wybuchu islandzkiego wulkanu. BZ WBK TFI planuje w ciągu 6 miesięcy zwiększyć aktywa do 11,5-12 mld zł. Z przygotowywanej emisji funduszu nieruchomościowego towarzystwo planuje pozyskać przynajmniej 200 mln zł - poinformował PAP Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK TFI.

Japoński PKB rośnie, złoty się umacnia, a sezon wyników kończy


Rozpoczynający się tydzień w odróżnieniu od ostatniego, jest bogaty w znaczące publikacje makroekonomiczne. Teoretycznie więc wszystko może się zdarzyć. W praktyce najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada wzrosty na giełdach, zwyżkę cen surowców oraz umocnienie europejskich walut w relacji do dolara.

Na GPW kolejna mała korekta, główne indeksy lekko rosną


Po piątkowych spadkach na amerykańskich i europejskich rynkach akcji, pierwsza sesja tego tygodnia przynosi lekkie odreagowanie i niewielki ruch w górę głównych indeksów GPW. O nastrojach w drugiej połowie dnia zadecyduje otwarcie rynków w USA, uważają analitycy.

Cała władza w ręce Fed


Szersze uprawnienia dla Rezerwy Federalnej i powołanie specjalnej rady, która miałaby oceniać ryzyko w systemie finansowym. Takie są najważniejsze założenia reformy nadzoru finansowego w USA, które w poniedziałek przedstawił autor tego projektu, Demokrata Christopher Dodd, szef Senackiej Komisji Bankowe.

USA: najlepiej wynagradzany prezes zarobił 700 mln dol.


Najlepiej wynagradzanym prezesem w USA był w ubiegłym roku szef firmy inwestycyjnej Blackstone Group Stephen Schwarzman, który zarobił 702 mln dol (ponad 2 mld zł). W pierwszej dziesiątce rankingu, opublikowanego w czwartek przez reprezentującą interesy akcjonariuszy organizację Corporate Library, znaleźli się oprócz niego prawie wyłącznie prezesi spółek surowcowych.

Koniec Hummera


- Transakcja sprzedaży marki Hummer chińskiej firmie Tengzhong nie doszła do skutku z powodu braku akceptacji przejęcia przez chińskiego regulatora - poinformował właściciel marki Hummer, koncern General Motors. W związku z tym zostanie ona wycofana z rynku.

W. Brytania: produkcja elektrycznego Nissana


Pierwszy wielkoseryjny samochód osobowy z napędem elektrycznym będzie produkowany w Anglii. Japoński koncern Nissan zapowiedział rozbudowę swoich zakładów w Sunderland, gdzie umieści montownię modelu Leaf, czyli liść.

Koniec sporu. TP w zgodzie z UKE


Urząd Komunikacji Elektronicznej porozumiał się z Telekomunikacją Polską w sprawie stawek hurtowych, inwestycji w linie telekomunikacyjne oraz podziału spółki na część hurtową i detaliczną - poinformowała we wtorek prezes UKE Anna Streżyńska. - To były bardzo trudne i nerwowe rozmowy - podkreśliła. Historyczny dokument, kończący długi spór, ma być podpisany w czwartek.

Chcą otworzyć do końca 2010 r. 10 outletów i 10 sklepów firmowych


Hurtimex, producent odzieży dziecięcej i młodzieżowej notowany na NewConnect, chce otworzyć do końca przyszłego roku 10 outletów oraz 10 salonów firmowych. Spółka chce współpracować handlowo i kapitałowo z innymi producentami odzieży dziecięcej oraz producentami odzieży dla dorosłych - podał Hurtimex w założeniach do strategii na lata 2010-2011.

Litewskie firmy wkraczają na polskie drogi


Litewskie przedsiębiorstwa budujące drogi wkraczają na polski rynek. Dziennik ''Kauno diena'' informuje, że Polska na projekty infrastrukturalne przeznacza rocznie środki dorównujące całemu budżetowi Litwy.

Korekta na głównej parze pomaga złotemu


Za nami drugi dzień z rzędu, kiedy na wartości zyskuje wspólna waluta. Obie sesje miały jednak wyjątkowo spokojny przebieg co sugeruje, że póki co nie ma jeszcze znaczącej przewagi inwestorów kupujących euro.

Strefa euro stworzy antykryzysowy mechanizm


Przywódcy państw strefy euro na zakończonym w nocy z piątku na sobotę szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie stworzenia stałego, antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów w potrzebie a także zapowiedzieli wzmocnienie koordynacji polityk gospodarczych i dyscypliny budżetowej.

Dom Development może do końca 2010 roku rozpocząć budowę kolejnych 2 tys. lokali


Dom Development może do końca roku rozpocząć budowę kolejnych 2.000 mieszkań, na początku roku spółka rozpoczęła budowę 593 lokali. Deweloper planuje w 2010 roku przekazać klientom około 800 mieszkań. W 2009 roku przekazania wyniosły 1.546 lokali - poinformowali na poniedziałkowej konferencji przedstawiciele Dom Development.

Producent iPhone'a rusza do walki z falą samobójstw


Tajwański koncern Foxconn, który jest producentem iPhone'a, postanowił zatrudnić 2 tys. psychiatrów i psychologów, by powstrzymać falę samobójstw w chińskich zakładach firmy - poinformował w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

TVP pozbawiona najsolidniejszych płatników


Nowelizacja ustawy abonamentowej, zgodnie z którą opłaty na radio i telewizję nie będą musieli uiszczać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych, wejdzie w życie, ale bez niektórych poprawek Senatu - zdecydował w środę Trybunał Konstytucyjny.

Formuła rzeczywistego długu przydatna dla inwestorów


W rozmowie z "Parkietem" Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów odpowiedzialny m.in. za emisje obligacji rządowych, potwierdził, że początek 2010 r. był bardzo udany, jeśli chodzi o pozyskiwanie pieniędzy z rynku.

5 mld zł na modernizację linii kolejowych


W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowej chcą wydać na budowę i modernizację infrastruktury do 5 mld zł. W ubiegłym roku było to ok. 3 mld zł - informuje "Parkiet".

Kredyt Inkaso planuje emisję do 3 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru


Akcjonariusze Kredyt Inkaso zdecydują o emisji od 1,5 mln do 3 mln nowych akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka.

Słowne potyczki Ministerstwa Finansów z NBP


Pierwsza sesja w nowym tygodniu upłynęła w mieszanych nastrojach.

Pustawo w e-sklepach


Podczas gdy obniżki cen w tradycyjnych sklepach i centrach handlowych wchodzą w końcowy i najgorętszy okres i sięgają nawet 70 proc., to w internecie spada liczba klientów - podaje na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na badania porównywarki cenowej nokaut.pl. Wynika to z faktu, że e-sklepu niemal nie organizują wyprzedaży.

Rząd sprawdzi i powie, kto wylosuje milionerów


Być może to afera hazardowa sprawiła, że rząd nie chce żadnych niedomówień, jeśli chodzi o gry losowe. Resort skarbu ogłosił właśnie, że obejmie przetarg na nowego operatora gier liczbowych dla Totalizatora Sportowego "specjalnym nadzorem", a umowa nie będzie objęta klauzulą poufności.

Silne wzrosty po G20 i MFW


Pierwsza w tym tygodniu sesja na globalnych rynkach finansowych upłynęła pod hasłem silnego wzrostu cen akcji i towarów oraz równie głębokiego osłabienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy przystąpili do zakupów bardziej ryzykownych instrumentów i zmniejszyli swoje zaangażowanie w dolary, które to jeszcze kilka miesięcy temu były uważane za najlepsze schronienie w czasach recesji.

Produkcja cementu w lutym spadła o 29,3 proc. rdr


Produkcja cementu w lutym spadła o 29,3 proc. rdr i wyniosła 451,1 tys. ton - podało stowarzyszenie producentów cementu.

Ministerstwo Skarbu Państwa wydało komunikat ws. stoczni


Katarski fundusz inwestycyjny Stichting Particulier Fonds Greenrights nie przelał w wyznaczonym terminie, tj. do północy w poniedziałek, 17 sierpnia, zapłaty za wynegocjowany w maju majątek Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińska Nowa, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w komunikacie we wtorek rano.

Zwątpienie przemawia na korzyść byków


Inwestorzy w Europie nie byli dziś w najlepszych nastrojach. Nie spodobał się im styl, w jakim amerykańskie indeksy testowały wczoraj swoje dwunastomiesięczne rekordy i to, co z tego testowania zostało na koniec sesji. Ta nieufność jest trochę zastanawiająca. Jeden mały ruch wystarczy, by te rekordy pokonać, a to tchnęłoby na rynek sporą dawkę optymizmu.

Na emeryturę dopiero przed "70"


I kobiety, i mężczyźni będą pracować co najmniej do 67. roku życia - to jedno założeń projektu ustawy przesuwającej wiek emerytalny, do którego dotarł dziennik "Polska".