Citigroup obniżył rekomendację dla PGNiG do "trzymaj"


Citigroup obniżył rekomendację dla PGNiG do "trzymaj" z "kupuj".

Zdaniem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), mimo wzrostu PKB przedsiębiorstwa w regionie jego działania nadal wymagają dodatkowego wsparcia, jeśli mają się uporać z wtórnymi skutkami ubiegłorocznego, globalnego kryzysu finansowego, najgłębszego od upadku komunizmu. Prawie 8 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przedsiębiorstwa Śnieżka i Gerda oraz dystrybutorów ich produktów. UOKiK uznał, że firmy te ustalały ze swoimi kontrahentami ceny m.in. za farby i drzwi. Śnieżka nie zgadza się z decyzją UOKiK i złożyła odwołanie. Gerda odmówiła komentarza dla PAP. Spółka telekomunikacyjna Hawe rozpocznie po świętach proces due diligence Sferii, poinformował prezes Robert Kwiatkowski we wtorek. Doradcą Hawe będzie Ernst&Young, który przeprowadzi wycenę Sferii.Ze wstępnych obliczeń dokonanych przez NBP wynika, że wartość przelewów płynących do kraju od Polaków mieszkających za granicą spadła w minionych roku o jedną piątą - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że resort skarbu zdecyduje do końca maja, czy należące do Skarbu Państwa spółki nieruchomościowe:Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami Agro i Dipservice wprowadzić na giełdę jako jeden podmiot. Kenneth Lewis, ustępujący szef dotkniętego przez światowy kryzys finansowy Bank of America, otrzymał na odchodne pakiet odszkodowawczy wart 120 milionów dolarów - informuje w piątek agencja dpa powołując się na amerykańskie media.

Aż dziesięć biur podróży ukarał po wakacjach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - dowiedziała się reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz. Największa kara to ponad 4,2 mln złotych dla bardzo znanego, dużego polskiego biura, które podwyższało ceny wycieczek, tłumacząc się wzrostem kosztów transportu.

Warszawska giełda traci we wtorek na fali pogorszenia nastrojów inwestorów, które nadeszło z azjatyckich parkietów. Indeks WIG20 znajduje się poniżej 2,4 tys. pkt., ale spadki mogą się tu zakończyć, uważają analitycy. Urzędy skarbowe od wtorku rozpoczęły sprawdzanie sklepów z tzw. dopalaczami. Kontrolerzy chcą sprawdzić czy sprzedaż tych towarów jest legalna, a także czy płacone są podatki od takiej działalności - poinformowała we wtorek PAP rzecznik prasowy resortu finansów Magdalena Kobos.

Konkurencja zmusza banki do obniżania klientom kosztów kredytów hipotecznych - pisze "Rzeczpospolita". Na ten trend nie wpłynie nawet restrykcyjna rekomendacja T dotycząca obliczania zdolności kredytowej chętnych na pożyczki. Ropa naftowa tanieje na giełdzie paliw w Nowym Jorku, po trzech sesjach wzrostów, w reakcji na obawy inwestorów o możliwe spowolnienie w Chinach - podają maklerzy. Trzeci z rzędu konkurs wyłoni instytucję, która będzie świadczyć usługi ratownictwa medycznego w Szamotułach i Kole (Wielkopolskie). Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował o unieważnieniu poprzedniego konkursu.Według badania CBOS wśród dziesięciu najczęściej wymienianych przez Polaków negatywnych zmian wywołanych przez transformację aż cztery wiążą się z pracą i zarobkami. Tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek zadomowiła się w Polsce już w XVII wieku. Zawdzięczamy ją cukiernikom, którzy słynęli z tego rodzaju wypieków. Była to właściwie specjalność kuchni polskiej - wyjaśniła Anita Broda z warszawskiego Muzeum Etnograficznego. Lekkie uspokojenie globalnych nastrojów po zawirowaniu wywołanym informacją o kłopotach Dubaju spowodowało poprawę na giełdach i rynku walutowym. Zdaniem analityków, pozwoli to złotemu na zdyskontowanie dobrych informacji o PKB w III kw. i umocnienie się w okolice 4,10 za euro.

GPW nadal w dół, wzrosły obroty


Po spadku o 2,5 proc. na otwarciu WIG20 zdołał ograniczyć stratę o 50 pkt w najwyższym punkcie sesji. Siła odreagowania nie była więc duża, a końcowy fixing wymazał ją zupełnie.

OC nie musi być drogie


Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych wymknęły się już wszelkim regułom. Taka sama polisa w jednej firmie może zdrożeć, a u konkurencji w tym czasie znacząco stanieć - wynika z najnowszego badania dla "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonego przez firmę Ogma, monitorującą rynek ubezpieczeniowy.

Samorządy zaskoczyły małym minusem


Jest źle, ale nie beznadziejnie. Samorządy zamknęły 2009 rok łącznym deficytem 12,34 mld zł - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. Szacunki mówiły o niedoborze rzędu 22,7 mld zł.

Gino Rossi zadowolone ze sprzedaży i marż


Grupa Gino Rossi kontynuuje proces restrukturyzacji, w tym roku zamknie 8-9 sklepów, a w przyszłym roku kolejnych 10. Sprzedaż i marże w czwartym kwartale są zadowalające - powiedział PAP Witold Jesionowski, prezes grupy.

Waldemar Mróz ponownie wiceprezesem KHW


Wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) Waldemar Mróz, od 9 lat zajmujący się w zarządzie holdingu sprawami pracowniczymi, pozostanie na tym stanowisku przez kolejne trzy lata - zdecydowała w głosowaniu ponad 20-tysięczna załoga firmy.

Szansa dla byków


Wczoraj inwestorzy w Warszawie wyłamali się z europejskiego i amerykańskiego trendu lekkich wzrostów i zdecydowali się zrealizować zyski. WIG20 zniżkował o 1,47% i obecnie notuje wartość 2436,4 pkt. Sesję blue chipów ciągły in minus notowania KGHM na wieść o tym, że Skarb Państwa planuje sprzedać na giełdzie 10% posiadanych papierów.

Zielonka prawdziwym centrum lotnictwa


Firmy z całego świata, które zajmują się produkcją silników lotniczych już niebawem będą musiały poznać topografię... podwarszawskiej Zielonki. To właśnie tu do 2012 roku powstanie najnowocześniejsze na świecie laboratorium, w którym testowane będą lotnicze podzespoły.

Bez zmian


Wczorajsza sesja zakończyła się nieznacznym spadkiem indeksów, natomiast niewielki wzrost odnotował jedynie sWIG80. Po wyższym otwarciu kupujący nie zdołali pokonać wcześniejszego szczytu na 2480 pkt na WIG-20, a kolejne godziny upłynęły pod znakiem spadku.

Dubai World dostanie 9,5 miliardów dolarów


Dubaj wesprze restrukturyzację zadłużenia Dubai World kwotą 9,5 miliardów dolarów, ponieważ należący do państwa holding zwrócił się do wierzycieli, by poczekali na zwrot pieniędzy do ośmiu lat.

UE: Polskie priorytety ws. strategii EU2020


Polska chce rozszerzyć dyskusję na temat nowej unijnej gospodarczej strategii EU2020, która ma zastąpić Strategię Lizbońską, o ważne z polskiego punktu widzenia priorytety, jak rozszerzenie strefy euro oraz zagwarantowanie w nowym budżecie UE po 2013 roku środków na budowę infrastruktury.

Brown i Sarkozy chcą ciąć bankierom


Gordon Brown i Nicolas Sarkozy jednoczą siły w walce z gigantycznymi premiami dla pracowników finansjery. We wspólnym artykule opublikowanym na łamach "The Wall Street Journal", brytyjski premier i prezydent Francji zaapelowali do innych przywódców, by wprowadzić globalny podatek od bonusów wypłacanych bankierom.

Niższy od oczekiwań spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA


Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lutym spadła do 5,02 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

Skarbówka ściga sprzedających z Allegro


Dolnośląska skarbówka skierowała ponad setkę swoich urzędników do walki z ukrywającymi się przed fiskusem sprzedawcami z popularnego serwisu aukcyjnego Allegro - donosi "Polska The Times". Według dziennika, w ślad Dolnośląskiej Izby Skarbowej niebawem mają pójść skarbówki z całej Polski.

NBP miał potężny zysk


Narodowy Bank Polski wypracował w 2009 roku znaczący zysk - powiedział w Sejmie prezes banku centralnego Sławomir Skrzypek. Według jego słów, zysk "będzie niemały" w porównaniu do lat 2004-2008, nie podał jednak jego dokładnej wysokości.

Reporterzy TVP bez pensji


W marcu pracownicy telewizji publicznej mogą nie dostać wypłat - nieoficjalna dowiedziała się "Rzeczpospolita". TVP jest w złej sytuacji finansowej, bo spadają wpływy z abonamentu.

WZA EMC Instytutu Medycznego zdecydowało o emisji do 500 tys. akcji


Akcjonariusze EMC Instytutu Medycznego zdecydowali o emisji do 500.000 akcji serii F po 21 zł za walor. Dotychczasowi akcjonariusze zostaną pozbawieni prawa poboru, a akcje mają być zaoferowane cypryjskiemu Netskill Ltd - podała spółka w komunikacie.

Nadwyżka w obrotach bieżących w II 106 mln euro


Na rachunku obrotów bieżących w lutym br. odnotowano nadwyżkę w wysokości 106 mln euro wobec 754 mln euro (po rewizji) deficytu miesiąc wcześniej i wobec 790 mln euro nadwyżki rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie we wtorek.

USA: Niewielkie wzrosty indeksów


Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi wzrostami (po spadkach, które przeważały przez większą część dnia) bowiem inwestorzy doszli do przekonania, że nie najlepsze dane o sytuacji na rynku pracy w grudniu nie przerwą ogólnej tendencji stałego, choć powolnego, wychodzenia z kryzysu.

Rekomendacje spółek warszawskiej GPW


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły trzeci dzień z rzędu na minusach. Indeks Dow Jones spadł o 0,92 proc., S&P 500 o 0,89 proc., a technologiczny Nasdaq stracił 0,59 proc.

Fiskus też może dać kredyt bez odsetek


Kredyt bez odsetek? Która instytucja finansowa poszła klientom aż tak bardzo na rękę? Owym filantropem nie jest bank, a urząd skarbowy, który ma taką "ofertę" dla małych firm stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Podaż w końcówce


Niestety, giełdowym bykom kolejny raz z rzędu nie udało się zakończyć handlu na zielonych polach. O spadkowej sesji zadecydowała wprawdzie jej ostatnia faza, tym niemniej stronie popytowej wspieranej zarówno przez optymistyczne doniesienia z amerykańskiej gospodarki jak również przez lepsze od oczekiwanych publikacje raportów kwartalnych, udawało się praktycznie przez większość sesji utrzymywać indeksy powyżej poniedziałkowego zamknięcia.

Po optymistycznym początku GPW straci pod wpływem fatalnych nastrojów na świecie


Warszawska giełda może w piątek kontynuować wczorajsze spadki, u źródeł których leży globalna ucieczka od ryzyka, będącą reakcją na obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu zadłużenia na inne europejskie kraje oraz o konsekwencje ewentualnych nowych regulacji finansowych, jakie zostaną wdrożone najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

UBS będzie mniej szwajcarski


Rząd Szwajcarii pozbędzie się swoich akcji banku UBS, wartych 1 670 milionów dolarów. Wcześniej zostaną one przekonwertowane za uprzywilejowanych na zwykłe. Informację o planach rządu podano wkrótce po zawarciu porozumienia z USA o ujawnieniu danych części klientów banku.

Trudniej uniknąć daniny Belki!


Zasady opodatkowania zysków z inwestycji w przyszłym roku nie zmienią się. To dobra informacja dla towarzystw, bo likwidacja tzw. podatku Belki spowodowałaby konieczność wycofania się z oferowania tzw. polisolokat, z których w tym roku ubezpieczyciele zbiorą nawet 7-8 mld zł. To krótkoterminowe umowy ubezpieczenia na życie i dożycie, które pełnią takie funkcje jak lokata bankowa. Ponieważ od polis nie płaci się podatku Belki, bank sprzedający takie produkty może zaoferować wyższe oprocentowanie.

W tym roku celnicy skonfiskowali ponad 360 jednorękich bandytów


W ramach prowadzonych tzw. doraźnych kontroli punktów gier, od początku roku celnicy skonfiskowali ponad 360 automatów o niskich wygranych, tzw. jednorękich bandytów - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP w izbach celnych.